2023 Kasım Anneleri Paylaşım Alanı

Bebeğimin cinsiyeti

• Ankete Katılan
    267
Ek gıda konuşulmuş. Bende biraz tecrübeliyim kızımdan dolayı. Biz ilk kızımdq 6. Ayda başlamıştık. Bu kzıımdq 5. ayda başladık. Doktor artık 6. ayı beklemeye gerek olmadığını başını tutabilen ve destekli oturabilen bebeklerin ek gıdaya hazır olduğunu söyledi. Bir de erken başlayan çocukların ileriki dönemlerde daha iyi yemek yediğini söyledi. 5 ay ideal bunun için dedi. Zaten tadım. Önce 1 çay sonra 2 sonra 3 çay kaşığı veriyorum. Eğer çook sevdiği bir şey varsa vermekten çekinme çeyrek çay bardağını geçmesin dedi. Patates, kabak, havuç, yoğurt , sonra meyvelerden muz, armut, elma zaten bu 3 ü 21 gün yapıyor. Şimdi tekrar ses kaydı atacak 6. Aya kahvaltı tadımı eklenecek muhtemelen. Meyveler hariö buharda haşlayıp çatalla ezip yedirmenizi içine de bir çay kaşığı doğal zeytinyağı eklemenizi öneririm. Ardından au teklif edebilirsiniz. Ama şart değil. Meyveleri de cam rendeden geçirip verebilirsiniz.
Doktorunun kahvaltı için olan önerilerini de bizimle paylaşırsan çok sevinirim🌸 biz yaklaşık 2 haftadır tadım yapıyoruz, meyvelerden sadece muzu verdim. En azından kahvaltı için de aklımda olmuş olur bilgiler

Yeşil pütürlü dışkı aralarda hafif kan ve 37 38.5 arasi ateş böyle bir durum yaşayanınız oldu mu 😔
Geçmiş olsun. Anne sütü alanlarda arada sırada yeşil kaka normal kabul ediliyor, genelde geniz akıntısı olduğu veya diş dönemi gibi bol salya salgıladığı dönemlerde oluyor bizde. Pütürlü dediğin sert sertse kabız olmuştur belki, kanlar da çatlak kaynaklı olabilir ama tabii riske atmadan doktora gitmek gerek. Ateş de onunla bağlantılıysa mikrobik bir enfeksiyon geçiriyor olabilir.

Kızlar bebeği dönen, döndüğü için uykusundan uyanan var mı? Benim kızın uyku düzeni iyiydi, hatta 4.ay uyku gerilemesini de yaşamadık çok sevinmiştim. Şimdi 6 aylık oldu son 1 haftadır dönüp uyanıyor. Nasıl çözebilirim bu sorunu fikri olan var mı?
Bir de uyku eğitimi veriyor musunuz? Bizim parmaklıkları yüksek bir beşiğimiz var. Beşiğine koyup elle pış pış yapma şansım yok, emerken uyutup koyuyorum genelde. Yavaştan bunu da bıraktırmak istiyorum

Kızlar diş çıkarıyoruz galiba var mı sizde şu an belirtiler? Aşırı salyası akıyor ve çok huysuz hiç böyle yapmazdı. Canı yanıyor herhalde kıyamam. Jel aldık sürüyoruz pırasa hiç bir yerde bulamadık. Başka ne yapabiliriz ne yapılır?
Ben çeyrek çay bardağı organik zeytinyağına 5-6 tane karanfil ezip koydum .Sonra buzdolabında 1-2 gün soğusun doğal seyreltilmiş karanfil yağı gibi oluyor sonra sadece yağını parmağına sürüp dişlere sürebilirsin .ben silikon parmağa takılan diş fırçaları var onla sürüyorum.Sabah akşam sürebiliyorsun doğal oluyor .Bunun dışında tetagil de kullanabilirsin.

Kızlar bebeği dönen, döndüğü için uykusundan uyanan var mı? Benim kızın uyku düzeni iyiydi, hatta 4.ay uyku gerilemesini de yaşamadık çok sevinmiştim. Şimdi 6 aylık oldu son 1 haftadır dönüp uyanıyor. Nasıl çözebilirim bu sorunu fikri olan var mı?
Bir de uyku eğitimi veriyor musunuz? Bizim parmaklıkları yüksek bir beşiğimiz var. Beşiğine koyup elle pış pış yapma şansım yok, emerken uyutup koyuyorum genelde. Yavaştan bunu da bıraktırmak istiyorum
Ay bizimkide cok uyaniyor ama donmuyor daha pispis yapip sallayarak uyutuyorum desteksiz uyutmak istiyorum ama korkuyorum endiseliyim aglamasindan ve aramizdaki guvenli bagin zedelenmesinden nasil ve ne yol izleyebilirim bilmiyorum tecrubesi olan yada uyku egitimi alanlar tecrubelerini paylassa keske bizimle

Ay bizimkide cok uyaniyor ama donmuyor daha pispis yapip sallayarak uyutuyorum desteksiz uyutmak istiyorum ama korkuyorum endiseliyim aglamasindan ve aramizdaki guvenli bagin zedelenmesinden nasil ve ne yol izleyebilirim bilmiyorum tecrubesi olan yada uyku egitimi alanlar tecrubelerini paylassa keske bizimle
Benim kide geceleri 2 saatte bir uyanıyor emip uyuyor normalde de kucağımda ayakta 5-6 dk dolanıp uyutuyorum zor uyuyan bir bebek değil çok şükür ve aynen uyku eğitimi kafamı karıştırıyor bir yandan da daha ne kadar kucağımda uyutabilirim diyorum dediğin gibi tecrübeli anneler helppp

Tecrübeli anne değilim ama uyku eğitimi almama rağmen işe yaramadı sonra kendi dinamiğimizi oluşturduk bebişle kızlar. Uykusu çok gelince emziğini verip yüzünü kafasını okşuyorum gece uyanıp emiyor uykuya dalıyor yine de
Her seferinde aynı şekilde uyuyor mu

Uykusu geldiğinde yatıyoruz beraber ben saçlarını yüzünü okşuyorum ninni söylüyorum uyutuyorum.
Bende öyle yapıyorum eskiden sallayarak uyuturdum artık oğlum sallanmak istemiyor pışpışlanmk istiyor öyle yaparak uyuyo gece uykusuna dalıyor ve uyandığı zaman da emip tekrar uyuyor ama sabah çok erken uyanıyor sizin de öyle mi acaba buna da bir çare olsa süper olurdu

Bende öyle yapıyorum eskiden sallayarak uyuturdum artık oğlum sallanmak istemiyor pışpışlanmk istiyor öyle yaparak uyuyo gece uykusuna dalıyor ve uyandığı zaman da emip tekrar uyuyor ama sabah çok erken uyanıyor sizin de öyle mi acaba buna da bir çare olsa süper olurdu
Akşam 8’de gece uykusuna geçiyor sabah da 6-6.30 aradı uyanıyor tabi aralarda emmek istiyor deliksiz değil 😂

Ya kızlar ek gıdaya başlayacağım yoğurtla başlayayım diyorum daha önce hiç yoğurt yapmadım açıkçası kafam çok karışık 😂 anne sütüyle yapılıyormuş falan ama o kadar süt çıkmaz sağınca gelmiyor zaten. Devam sütü ile yapılıyor diye okudum içine bir kaşık yoğurt katın bekletin falan diyor o içine kattığım yoğurt market yoğurdu olsa olur mu? Birde diyelim devam sütüyle yapmayıp inek sütü kaynatarak yapılıyor mu? İnek sütü alerji yapar diyorlar ya ee hangi sütten yapılıyor o zaman. Biri ne olur beni bu konuda aydınlatsın kafam tirilyon oldu yoğurt yapmak gözümde çok büyüdü 😀😂

Ya kızlar ek gıdaya başlayacağım yoğurtla başlayayım diyorum daha önce hiç yoğurt yapmadım açıkçası kafam çok karışık 😂 anne sütüyle yapılıyormuş falan ama o kadar süt çıkmaz sağınca gelmiyor zaten. Devam sütü ile yapılıyor diye okudum içine bir kaşık yoğurt katın bekletin falan diyor o içine kattığım yoğurt market yoğurdu olsa olur mu? Birde diyelim devam sütüyle yapmayıp inek sütü kaynatarak yapılıyor mu? İnek sütü alerji yapar diyorlar ya ee hangi sütten yapılıyor o zaman. Biri ne olur beni bu konuda aydınlatsın kafam tirilyon oldu yoğurt yapmak gözümde çok büyüdü 😀😂
Merhaba inek sütü fermentasyon geçirdiğinden süt etkisi pek göstermiyor ama allerjik durumlar yine de mevcut. Ben inek sütüyle yapıyorum. Probiyotik maya ile mayalıyorum. 🥰 Anne sütüyle günlük mayalama yapabilirsiniz miktar az olduğu için. Ben haftalık olarak yapıyorum.

Merhaba inek sütü fermentasyon geçirdiğinden süt etkisi pek göstermiyor ama allerjik durumlar yine de mevcut. Ben inek sütüyle yapıyorum. Probiyotik maya ile mayalıyorum. 🥰 Anne sütüyle günlük mayalama yapabilirsiniz miktar az olduğu için. Ben haftalık olarak yapıyorum.
Peki mayalamayı market yoğurdu ile yapsam bişey olur mu

X