Bilezik, eşten saklama, oyun terapisi...

Merhabalar herkese, sırf bu konu için yeni üye oldum ancak sürekli takipteydim. Öncelikle şununla başlayayım, kendi emeğimle bundan 4 yıl önce yapmış olduğum 10.06 gram 22 ayar bileziğim var bundan eşimin haberi var hatta 145 lirasını param yetmediği için eşim vermişti.

Bir de şuan 5 yaşında anaokuluna giden bir kızım var, kendisi yalnızlıktan dolayı(ailelerle farklı şehirdeyiz çok fazla komşuluk yok vs.) özgüvensiz bir çocuk. Öğretmeni ilk başlarda ''-Uzmanı olduğum bir konu değil ancak otizmden şüpheleniyorum, pedagog arkadaşım var isterseniz bir görüşün.'' demişti. Bende görüşmeye gittim çocuğun asosyal ve oyun terapisine ihtiyacı olduğunu söyledi. Buraya kadar problem yok eşimle konuştuk göndereceğiz dedik ancaaaak benim eşim fiyatı duyunca olmaz, gerek yok, parka falan götür düzelir diye konuyu kapattı.

Bu konu benim için asla kapanmadı çünkü çocuk dışarıda kimseyle konuşmaz, nasılsın derler cevap vermez, ismini sorarlar asla söylemez vsvsvs. Ve bu çocuk eylülde 1.sınıfa başlayacak ezilecek belki başarısız olacak bu şekilde kalmaması gerektiğini düşünüyorum. Sorun şu ki ben çalışmıyorum. Bu bilezikten hariç yatırımım yok.

Şimdi ben bu bilezikten 3 bin kadar almam lazım ancak eşime söylemeyeceğim. Şuan bileziğin güncel fiyatı 24 bin bandında. Eşim bileziğin gramını bilir ancak ayarını bilmez, sizce ben bilezik aynı şekilde 10 gram ancak 18 ayara mı düşürsem( daha risksiz olur diye düşünüyorum.) yoksa 22 ayar olarak kalsa da gramını mı düşürsem 9 gram gibi.?( bu durumda da eşimin gramını hatırlama ihtimali çok yüksek) Hangisi daha mantıklı olur? Eşimin bilmesine gerek duymuyorum ancak duyarsa yada fark ederse de bıtbıt konuşmasını da istemiyorum.(1 hafta önce konuşması geçti şuan senin bilezik 16 bin olmuştur yazın iyice artınca belki borçları kapatmak için kullanırız sende istersen gibi bir şey dedi.) Yani tam olarak fiyatı hakkında bilgisi yok. Bileziğin üstünden alacağım 3 bin küsur kızımın 2 aylık oyun terapisi parası olacak. Pedagog 8-10 seansın yeterli olacağını söyledi zaten.

Yani konum bu, kafamda çok büyük sorular dönüyor. Sonuçta ben bunu yemek için falan kullanmayacağım o yüzden içim rahat ancak yine de eşimden saklamak zorunda kalmak özellikle böyle onu da ilgilendiren bir konuda canımı sıkıyor . Yapacak bir şeyim yok kızım için canım feda( bu arada oyun terapisine gizlice götürmek zorunda kalacağım) Çok uzun oldu ama umarım anlatabilmişimdir şimdiden yorumlarınız için teşekkür ederim. Saygılarımla...
Benim çocuğumdan önemli ve onun sağlığından önemli başka bir şeyim olamaz bunun için elimdekini avcumdakini çıkarır yaparım eşimde kusura bakmasın bu çocuk yarın bir gün topluma katılacak dışlanınca hır görülünce mi ah vah edilecek böyle bir konu hakkında ikilemde bile kalmanız yazık. Benim çocuğumda da uyaran eksikliği vardı ilerisi otizmdi. Sabah çıkardım evden akşam 10 da gelirdim elimden gelenin fazlasını yaptım şükür düzeldik bence eşini dinleme ve yap ne istiyorsan

Oyun terapisi bizim neslin sokakta oynayip, kurdugu oyunlarun farkli versiyonu aslinda. Yani cocugun kendi ismini söylemesini saglayacak mi emin olamadim?
baska sekilde sorayim: isim soylememek, sorulara cevap vermemek içe donuklukle mi ilgili? Cocuk kendini ifade etmeyi, ihtiyaclarini talep etmeyi biliyor mu mesela? Kalem tutabiliypr mu ne bileyim basitte olsa ev, agac vs cizebiliyor mu?
Bunuda şu yuzden yazdim yanlış anlasilmasin: Cocugun otizmi varsa oyun terapisi tek basina ise yaramayacaktir. Uzman doktorun teshis koymasi gerekiyor cocuga.

Ben olsam açıkça söylerdim. Çocuğum için bunu yapıcam der söz hakkı tanımazdım. Bu kadar cimri bir adamsa eğer bir şekilde kulağına gittiği vakit güvensizlik vs durumları oluşabilir. Haklıyken haksız durumuna düşmek de var işin ucunda.

Merhabalar herkese, sırf bu konu için yeni üye oldum ancak sürekli takipteydim. Öncelikle şununla başlayayım, kendi emeğimle bundan 4 yıl önce yapmış olduğum 10.06 gram 22 ayar bileziğim var bundan eşimin haberi var hatta 145 lirasını param yetmediği için eşim vermişti.

Bir de şuan 5 yaşında anaokuluna giden bir kızım var, kendisi yalnızlıktan dolayı(ailelerle farklı şehirdeyiz çok fazla komşuluk yok vs.) özgüvensiz bir çocuk. Öğretmeni ilk başlarda ''-Uzmanı olduğum bir konu değil ancak otizmden şüpheleniyorum, pedagog arkadaşım var isterseniz bir görüşün.'' demişti. Bende görüşmeye gittim çocuğun asosyal ve oyun terapisine ihtiyacı olduğunu söyledi. Buraya kadar problem yok eşimle konuştuk göndereceğiz dedik ancaaaak benim eşim fiyatı duyunca olmaz, gerek yok, parka falan götür düzelir diye konuyu kapattı.

Bu konu benim için asla kapanmadı çünkü çocuk dışarıda kimseyle konuşmaz, nasılsın derler cevap vermez, ismini sorarlar asla söylemez vsvsvs. Ve bu çocuk eylülde 1.sınıfa başlayacak ezilecek belki başarısız olacak bu şekilde kalmaması gerektiğini düşünüyorum. Sorun şu ki ben çalışmıyorum. Bu bilezikten hariç yatırımım yok.

Şimdi ben bu bilezikten 3 bin kadar almam lazım ancak eşime söylemeyeceğim. Şuan bileziğin güncel fiyatı 24 bin bandında. Eşim bileziğin gramını bilir ancak ayarını bilmez, sizce ben bilezik aynı şekilde 10 gram ancak 18 ayara mı düşürsem( daha risksiz olur diye düşünüyorum.) yoksa 22 ayar olarak kalsa da gramını mı düşürsem 9 gram gibi.?( bu durumda da eşimin gramını hatırlama ihtimali çok yüksek) Hangisi daha mantıklı olur? Eşimin bilmesine gerek duymuyorum ancak duyarsa yada fark ederse de bıtbıt konuşmasını da istemiyorum.(1 hafta önce konuşması geçti şuan senin bilezik 16 bin olmuştur yazın iyice artınca belki borçları kapatmak için kullanırız sende istersen gibi bir şey dedi.) Yani tam olarak fiyatı hakkında bilgisi yok. Bileziğin üstünden alacağım 3 bin küsur kızımın 2 aylık oyun terapisi parası olacak. Pedagog 8-10 seansın yeterli olacağını söyledi zaten.

Yani konum bu, kafamda çok büyük sorular dönüyor. Sonuçta ben bunu yemek için falan kullanmayacağım o yüzden içim rahat ancak yine de eşimden saklamak zorunda kalmak özellikle böyle onu da ilgilendiren bir konuda canımı sıkıyor . Yapacak bir şeyim yok kızım için canım feda( bu arada oyun terapisine gizlice götürmek zorunda kalacağım) Çok uzun oldu ama umarım anlatabilmişimdir şimdiden yorumlarınız için teşekkür ederim. Saygılarımla...
İlk önce kızınızın nesi olduğuna baktırmanız gerek. Eğer otizm gibi nörogelişimsel bir sorunu varsa oyun terapisi iyi bir başlangıç olmaz. Bence siz ilk önce kızınızı iyi bir değerlendirmeye tabii tutabilecek bir çocuk psikiyatristine götürün. Eğer içine kapanıklık, özgüven problemi, travma veya depresyon gibi bir durumsa oyun terapisine başlarsınız.

Bunuda şu yuzden yazdim yanlış anlasilmasin: Cocugun otizmi varsa oyun terapisi tek basina ise yaramayacaktir. Uzman doktorun teshis koymasi gerekiyor cocuga.
Kalem tutuyor şarkı dua ezberi yapıyor resimde çok iyidir bizimle iletişimi süper ancak dışarıdan biri bir şey dediğinde cevap vermiyor utanıyor gülüyor. Mesela kasiyer nasılsın diyor kızım sadece gülüyor ben sorunca neden cevap vermedin diyince utandım diyor

Benim çocuğumdan önemli ve onun sağlığından önemli başka bir şeyim olamaz bunun için elimdekini avcumdakini çıkarır yaparım eşimde kusura bakmasın bu çocuk yarın bir gün topluma katılacak dışlanınca hır görülünce mi ah vah edilecek böyle bir konu hakkında ikilemde bile kalmanız yazık. Benim çocuğumda da uyaran eksikliği vardı ilerisi otizmdi. Sabah çıkardım evden akşam 10 da gelirdim elimden gelenin fazlasını yaptım şükür düzeldik bence eşini dinleme ve yap ne istiyorsan
Teşekkür ederim yapacağım

Kaç yıllık evlisiniz, bileziğini madem kızınız için harcayacaksın hiç düşünme ne hesap vereceğim diye. Senin o evde bu adamın üzerinde hiç mi hakkın emeğin olmadı? Tabiki oldu. Hiç canını sıkma.

Kaç yıllık evlisiniz, bileziğini madem kızınız için harcayacaksın hiç düşünme ne hesap vereceğim diye. Senin o evde bu adamın üzerinde hiç mi hakkın emeğin olmadı? Tabiki oldu. Hiç canını sıkma.
7 yıl olacak evet haklısınız bende böyle düşünüyorum ama kendi içimde sakladığım için üzülürüm bu eşim annem yada tanımadığım biri bile olsa aynı derece uzulurdum

Kalem tutuyor şarkı dua ezberi yapıyor resimde çok iyidir bizimle iletişimi süper ancak dışarıdan biri bir şey dediğinde cevap vermiyor utanıyor gülüyor. Mesela kasiyer nasılsın diyor kızım sadece gülüyor ben sorunca neden cevap vermedin diyince utandım diyor

Cocuk toplum icinde utandirildi mi? Onu yapma ayip, bunu soyleme ayip, oyle oturma ayip vs deniliyor mu sürekli olarak? Cocugun ozguvenini farketmeden siz ya da babasida kırmış olabilirsiniz

Otizm tanısı koymak için gerçekten kapsamlı bir araştırma gerekiyor. Hele yaşı böyle küçükken bunu tanımlamak daha zor. Bazı çocuklar sonradan açılıyor.

Seslere tepkisi nasıl?
Hareket etmesi nasıl? Yani yavaşmı aktifmi?
Olaylara tepkisi nasıl?
İstediklerini istemediklerini nasıl belli ediyor?
Etrafta olanlara duyarlımı?

Acaba evde oyun saatleri yapsanız ona tepkisi nasıl?
Bir gün mesela sanki restoran işletiyor gibi yemek yapsanız beraber. Sonra ondan garson veya müşteri olmasını istesen?

Diğer gün o öğretmen/doktor/ mimar olsa siz öğrenci veya tam tersi?

Belki sizle bire bir böyle şeylere alıştığında dışardada daha kolay o adımı atar.

Bakkalda felan istediğini kendi söylese bunun için ödüllendirseniz.
Inanin dediklerinizi kendi kuruyor mesela önce o kasiyer oluyor ben urun aliyorum sonra ben kasiyer oluyorum hatta diyor ki nakit mi kredi kartı mı 😁 çocuklarla çok daha kolay konuşuyor oyun kuruyor , bir şeyi istemediğinden direk söyler sevmedim der yemem der yada öperim acıttın yapma der

Cocuk toplum icinde utandirildi mi? Onu yapma ayip, bunu soyleme ayip, oyle oturma ayip vs deniliyor mu sürekli olarak? Cocugun ozguvenini farketmeden siz ya da babasida kırmış olabilirsiniz
Ben hiç böyle bir şey yapmadım ama küçükken bende böyleymisim annem anlatır misafirliğe giderdik herkes etrafı dağıtır sen bir köşede saatlerce otururdun der belki bende de bir problem vardı yada çocuğuma geçti bilemiyorum

Utandım demesi otizmden uzaklaştırıcı bir bulgu. Otizmli çocuklar duygularını ifade etme problemi yaşar. Ama yinede otizmli değil diyemem. Çünkü otizm çok geniş bir yelpaze

Mesela halasını ayda 1 görür ondan da çekinir bazen ben evdeyim siz gezin diyip gönderirim zorda kaldığı için eve gitmek istiyorum çişim geldi falan diyormuş. Sorun şu diğer çocuklar bıcır bıcırken benim kızım evde neşeli çekinmez dışarıda konuşmaz eve biri gelir çocukları odasına götürür oynar ama anneleriyle konuşmaz

Utandım demesi otizmden uzaklaştırıcı bir bulgu. Otizmli çocuklar duygularını ifade etme problemi yaşar. Ama yinede otizmli değil diyemem. Çünkü otizm çok geniş bir yelpaze
Normal çocuktan farkı yok evimizde her çocuk gibi ama dışarıda dikkat çekiyor bu utanma , bazen çok farklı cümleler kuruyor şaşırıyorum götürdüğüm kişi de mesela konuşturdu oyuncaklarla hayvan sesleri 10a kadar sayma hepsini yaptirdi cocuk sadece anne babayi hayatı olarak kabul etmiş dedi

Bilezik konusuna gelince bana kizacagi bir durum yok orası yanlış anlaşıldı sadece diyecehi şey ben gerek duymadım sen neden çocuğu götürüyorsun olur bunun için mi bilezik bozduruyorsun der onu ilgilendirmez zaten bana kzamaz sovemez dovemez bazıları yanlış anladigi korktuğumu düşündü sadece ben konuşsun istemiyorum mesela bilezik fiyatı artar der ki bak bozdurdun şu oldu bu oldu sadece konuşmasını istemiyorum

Saçmalık senin çocuğunda onu. Çocuğu değilmi 3bin lira bile veremiyorsa babayım ben diye dolaşmasın ortalıkta sinir oluyorum böyle adamlara nerden buluyorsunuz bu tipleride evlenip baba yapıyorsunuz ?
Ne yalan dolan iş yapacaksınız ki gidin açık açık söyleyin ya 3bini verirsin yada bu bileziğin hepsini bozdurup terapiye götürürüm diyin kalan parayıda çatır çatır yiyin. Eşşek gibi versin parayı.

Öncelikle eşinizin tavrı yanlış.parka götür düzelir demek yerine maddi anlamda gücü yeteceği yerleri araştırmalı. Eşinizle konuşun gizli saklı işlere girişmeye gerek yok.eğitim süreci uzun sürebilir nereye kadar gizli saklı yürüteceksiniz hiç mantıklı değil.

Bu konu çok canımı sıktı. İnşallah atanırsınız. İnşallah siz ve çocuğunuz için her şey çok çok daha iyi olur. 🙏

X