Bilezik, eşten saklama, oyun terapisi...

O kadar güzel insanlarsınız ki... Sorunum çözülmüş gibi bir rahatlama geldi içime insanın destek görmesi ne hoşmuş sığ düşüncemden kurtuldum daha kapsamlı düşünmem gerekiyor belki bundan sonra daha zor süreçlerden geçeceğim ama şurada desteğiniz o kadar güzel geldi ki hepiniz çok güzel insanlarla karşılasın bir ömür çok sağ olun

Çocuk için çocuğum için ruh sağlığı bilmemne önemli ise gerekli ise ortada bir uzman görüşü varsa dünyayı dinlemem değilki evliliği düşüneceğim ben bastiririm benim eşim bu kafada olamaz parayı çarçur etmiyoruz ya çocuk için kullanıyoruz ne gizlerim ne hesap veririm hayır eşinizin bir sağlık sorunu olursa bir yeri falan yarilirsa evde diksin maden malum evdede iğne iplik var görüşüm bu

Bilezik konusuna gelince bana kizacagi bir durum yok orası yanlış anlaşıldı sadece diyecehi şey ben gerek duymadım sen neden çocuğu götürüyorsun olur bunun için mi bilezik bozduruyorsun der onu ilgilendirmez zaten bana kzamaz sovemez dovemez bazıları yanlış anladigi korktuğumu düşündü sadece ben konuşsun istemiyorum mesela bilezik fiyatı artar der ki bak bozdurdun şu oldu bu oldu sadece konuşmasını istemiyorum
Konuşsun dursun boşver. Kızımdan değerli değil ya isterse yüz katı artsın de sustur. Bazı şeylerin zamanı olur. Şuan bu çocuğun toplam önünde açılmaya ihtiyacı var. Okula böyle başlarsa belki hep böyle gider. Sosyal anksiyete, sosyal fobiyi bi araştırın isterseniz. Çok efendi bir çocuk olarak yetiştirildiği için de olabilir. Nacizene fikrim siz birlikte markete gittiğinizde hadi kızım kredi kartını sen tut cihaza diyin, ne kadar tutmus öğrende ödeyelim deyin. İnsanları dahil edin yaşamınıza oyun gibi.

Mesela halasını ayda 1 görür ondan da çekinir bazen ben evdeyim siz gezin diyip gönderirim zorda kaldığı için eve gitmek istiyorum çişim geldi falan diyormuş. Sorun şu diğer çocuklar bıcır bıcırken benim kızım evde neşeli çekinmez dışarıda konuşmaz eve biri gelir çocukları odasına götürür oynar ama anneleriyle konuşmaz
Ben de küçükken çok utangactim
Herkesin fıtratı farklı neden bunu sorun olarak gördü acaba
Yani her çocuk birbirimden farklıdır
Karakteri, huyu farklıdır
Bunu kabullenmek bizim toplumda çok zor anlamıyorum
Ben oğlumu ünlü bir pedagoga götürdüm
Bana göre çocuğumda öğrenme ile alakalı sıkıntı var cunku abisi ile kiyasliyorum ister istemez
O hiçbir sorun görmedi mesela
Sadece konuşma ile ilgili sorunu var dedi dil terapisti size iyi gelecek dedi
Dil terapisti bize o kadar iyi geldi ki anlatamam çocuğum ilk okumaya geçenlerden
Ki dil terapisti bile şunu dedi
Başta ben bile sorun olabilir mi diye düşünüp o pedagog ile istişare ettim
Ama zamanla anladım ki sadece rahat bir çocuk dedi ki kendisi aynı zamanda psikologtu
Yani demek istediğim bir çocuğa otizm ya da öğrenme geriliği var tanısı koymak öyle basit birsey değil
Sadece huyu karakteri bu olabilri

Bu arada diplomanız da gayet işe yarar bir diploma
Kpss oncelikli olsun ama olmazsa da
Dilinizi biraz daha gelistirirseniz bankalar şuan çağrı merkezleri ya da şubeleri için ekstra maaş vererek arapça bilen üniversite mezunu personel arıyor
Hatta evden bile rahatça calisanilirsiiniz

Eşiniz çocuğu için para esirgiyor üstüne bide sizin bilezikle borçları kapatalım mi diyor?birincisi sakin bileziğinizi borç için vermeyin.ikincisi söyleyin kendisi oyun terapisinin parasını versin bı zahmet.cocuk daha önemli parkla olacak şey mi bu.ayrica gizli yapamazsınız kızınız illaki anlatır şuraya gittim şunu yaptım diye.

Sakın psikiyatristr gitmeden oyun terapisine başlamayın. Hiçbir psikolog terapi ne kadar sürer söylemez. Biz kardeş kıskançlığı için 18 seans gittik yeterli gelmedi terapisti değiştirdik seansı 4500 veriyoruz haftalık. Ve bize dediği 18 seans az. Ha ama yavrum kendine geldi eski sorunları geride kaldı iyi ki de diyorum ama önce psikiyatriste gittik. Daha önce yaşadığı travmayı ortaya çıkarıp onun üzerinden bizi ilerletti.
Siz de öyle yapın. Ve kocanıza diyeceğiniz şey de şu “eğer bu çocuğu yaptıysan gerekirse canını vereceksin” gizli iş yapılmaz. Ailede iletişimsizlik olduğu için çocuğunuz da böyle demek ki. Ve başka psikolog bakın.

Oyun evleri yokmu bulduğunuz şehirde saati 100 lira birçok çocuk ve meteryal var bilezik.konusunda da anlamaz ayarını düşürebilirsiniz zaten söz hakkı da yok ama

Merhabalar herkese, sırf bu konu için yeni üye oldum ancak sürekli takipteydim. Öncelikle şununla başlayayım, kendi emeğimle bundan 4 yıl önce yapmış olduğum 10.06 gram 22 ayar bileziğim var bundan eşimin haberi var hatta 145 lirasını param yetmediği için eşim vermişti.

Bir de şuan 5 yaşında anaokuluna giden bir kızım var, kendisi yalnızlıktan dolayı(ailelerle farklı şehirdeyiz çok fazla komşuluk yok vs.) özgüvensiz bir çocuk. Öğretmeni ilk başlarda ''-Uzmanı olduğum bir konu değil ancak otizmden şüpheleniyorum, pedagog arkadaşım var isterseniz bir görüşün.'' demişti. Bende görüşmeye gittim çocuğun asosyal ve oyun terapisine ihtiyacı olduğunu söyledi. Buraya kadar problem yok eşimle konuştuk göndereceğiz dedik ancaaaak benim eşim fiyatı duyunca olmaz, gerek yok, parka falan götür düzelir diye konuyu kapattı.

Bu konu benim için asla kapanmadı çünkü çocuk dışarıda kimseyle konuşmaz, nasılsın derler cevap vermez, ismini sorarlar asla söylemez vsvsvs. Ve bu çocuk eylülde 1.sınıfa başlayacak ezilecek belki başarısız olacak bu şekilde kalmaması gerektiğini düşünüyorum. Sorun şu ki ben çalışmıyorum. Bu bilezikten hariç yatırımım yok.

Şimdi ben bu bilezikten 3 bin kadar almam lazım ancak eşime söylemeyeceğim. Şuan bileziğin güncel fiyatı 24 bin bandında. Eşim bileziğin gramını bilir ancak ayarını bilmez, sizce ben bilezik aynı şekilde 10 gram ancak 18 ayara mı düşürsem( daha risksiz olur diye düşünüyorum.) yoksa 22 ayar olarak kalsa da gramını mı düşürsem 9 gram gibi.?( bu durumda da eşimin gramını hatırlama ihtimali çok yüksek) Hangisi daha mantıklı olur? Eşimin bilmesine gerek duymuyorum ancak duyarsa yada fark ederse de bıtbıt konuşmasını da istemiyorum.(1 hafta önce konuşması geçti şuan senin bilezik 16 bin olmuştur yazın iyice artınca belki borçları kapatmak için kullanırız sende istersen gibi bir şey dedi.) Yani tam olarak fiyatı hakkında bilgisi yok. Bileziğin üstünden alacağım 3 bin küsur kızımın 2 aylık oyun terapisi parası olacak. Pedagog 8-10 seansın yeterli olacağını söyledi zaten.

Yani konum bu, kafamda çok büyük sorular dönüyor. Sonuçta ben bunu yemek için falan kullanmayacağım o yüzden içim rahat ancak yine de eşimden saklamak zorunda kalmak özellikle böyle onu da ilgilendiren bir konuda canımı sıkıyor . Yapacak bir şeyim yok kızım için canım feda( bu arada oyun terapisine gizlice götürmek zorunda kalacağım) Çok uzun oldu ama umarım anlatabilmişimdir şimdiden yorumlarınız için teşekkür ederim. Saygılarımla...
3 bine kıyamet koparan eşiniz için fazla risk değil mi ? Markete gitsen 3 bin gidiyor. Kocanı ikna et. Bizelik zaten satarken işçiliği düşecekler, yeni bilzeik için işçilik alacaklar ustelik18 ayarda fark da çok alış satış zarar edersin.

Merhabalar herkese, sırf bu konu için yeni üye oldum ancak sürekli takipteydim. Öncelikle şununla başlayayım, kendi emeğimle bundan 4 yıl önce yapmış olduğum 10.06 gram 22 ayar bileziğim var bundan eşimin haberi var hatta 145 lirasını param yetmediği için eşim vermişti.

Bir de şuan 5 yaşında anaokuluna giden bir kızım var, kendisi yalnızlıktan dolayı(ailelerle farklı şehirdeyiz çok fazla komşuluk yok vs.) özgüvensiz bir çocuk. Öğretmeni ilk başlarda ''-Uzmanı olduğum bir konu değil ancak otizmden şüpheleniyorum, pedagog arkadaşım var isterseniz bir görüşün.'' demişti. Bende görüşmeye gittim çocuğun asosyal ve oyun terapisine ihtiyacı olduğunu söyledi. Buraya kadar problem yok eşimle konuştuk göndereceğiz dedik ancaaaak benim eşim fiyatı duyunca olmaz, gerek yok, parka falan götür düzelir diye konuyu kapattı.

Bu konu benim için asla kapanmadı çünkü çocuk dışarıda kimseyle konuşmaz, nasılsın derler cevap vermez, ismini sorarlar asla söylemez vsvsvs. Ve bu çocuk eylülde 1.sınıfa başlayacak ezilecek belki başarısız olacak bu şekilde kalmaması gerektiğini düşünüyorum. Sorun şu ki ben çalışmıyorum. Bu bilezikten hariç yatırımım yok.

Şimdi ben bu bilezikten 3 bin kadar almam lazım ancak eşime söylemeyeceğim. Şuan bileziğin güncel fiyatı 24 bin bandında. Eşim bileziğin gramını bilir ancak ayarını bilmez, sizce ben bilezik aynı şekilde 10 gram ancak 18 ayara mı düşürsem( daha risksiz olur diye düşünüyorum.) yoksa 22 ayar olarak kalsa da gramını mı düşürsem 9 gram gibi.?( bu durumda da eşimin gramını hatırlama ihtimali çok yüksek) Hangisi daha mantıklı olur? Eşimin bilmesine gerek duymuyorum ancak duyarsa yada fark ederse de bıtbıt konuşmasını da istemiyorum.(1 hafta önce konuşması geçti şuan senin bilezik 16 bin olmuştur yazın iyice artınca belki borçları kapatmak için kullanırız sende istersen gibi bir şey dedi.) Yani tam olarak fiyatı hakkında bilgisi yok. Bileziğin üstünden alacağım 3 bin küsur kızımın 2 aylık oyun terapisi parası olacak. Pedagog 8-10 seansın yeterli olacağını söyledi zaten.

Yani konum bu, kafamda çok büyük sorular dönüyor. Sonuçta ben bunu yemek için falan kullanmayacağım o yüzden içim rahat ancak yine de eşimden saklamak zorunda kalmak özellikle böyle onu da ilgilendiren bir konuda canımı sıkıyor . Yapacak bir şeyim yok kızım için canım feda( bu arada oyun terapisine gizlice götürmek zorunda kalacağım) Çok uzun oldu ama umarım anlatabilmişimdir şimdiden yorumlarınız için teşekkür ederim. Saygılarımla...
Adi herife bak kendi borclarini dusunuyor çocuğunun gelecegini dusunmuyor. Pislik. O bilezigi bosanma masraflarina harca. Sonra ise gir calis çocuğunuda en guzel sekilde yetistir. Bilir ksiiler kolunuzda bileziginiz olsun derken senin kolundaki uc bes gramlik bilezikten bahsetmiyorlar iste..

Pedagog diye bir meslek yok. 🙈 götürdüğünüz kişinin adını soyadını varsa instagram adresini bana özelden gönderebilir misiniz? Sizin için araştırmak istiyorum. Burnuma hiç hoş kokular gelmiyor.

Bir de otizm tanısını sadece çocuk ve ergen psikiyatristleri koyabilir. Konuşmuyor diye otizm denemez ya da konuştu diye tamam otizm değil sadece çekingen. Konuşan bir otizmli de olabilir, konuşmayan da. Konuşmama otizm ile ilgili bir kriter değildir. Lütfen bir şüpheniz varsa çocuk psikiyatristine götürün, ondan sonra ne yapacağınıza karar verin.

Ek: çocuk ve ergen psikiyatristleri ile birlikte çalışıyorum.
Evet konuşan otizmli de var ancak çoğunda konuşma gerektiği zamanda gelmiyor ve geç gelişiyor ve anneyle sohbet amaçlı konuşmuyorlar vs evet konu sahibi önce psikiyatriye goturmeli bazen dehb otizm ve sosyal iletişim bozuklugu karışabiliyor en doğru taniyi psikiyatri koyacaktir

O zaman önce çocuk psikiyatristine gideceksiniz gerek görüldüğü takdirde de terapiye... Ben olsam önce çocuğumu terapiye götürür sonra da bileziğimi bozdurdum derdim, ikna etmekle uğraşmazdım yani ama yapılan yorumlar çok doğru; ücretler çok düşük. İsimleri gönderdiğiniz arkadaştan haber geldi mi göremedim, isterseniz ben de araştırma yapabilirim önerilen kişinin uzmanlığıyla ilgili.

kendi çocuğunun sağlığı için 3600 tl harcamayan adam bikbiklenmesin bilezik bozulunca. ama bence gizli gizli yapmayın açık açık buna ihtiyacı var çocuğun diyin ya bu ne böyle. ne demek çok o para bile değil bu dönemde. dışarı çıkarsan bir gün gezsen o para gidiyor şuan.

Konudaki koca hakli cikiyor yani. 🙄 bana da asiri uygun geldi ama bu işin parasi hakkinda fikrim yoktu dogrusu.
8 seans (40dk) 8000 veriyorum aylık fizyoterapist (atipik otizm ,duyu bütünleme alıyoruz) bir hocaya. O da abimin sınıf arkadaşı olduğu için indirimli hâli.piyasada aşağısı varsa dolmuşta veriyorlardır belgeyi. Piyasayı siz düşünün.

X