Bilezik, eşten saklama, oyun terapisi...

Ben milyon tane otizmli çocuk gördüğüm halde kesin değildir diyemiyorum. Gözümle gördüğüm bunda otizm yok dediğim çocuğa otizm raporu çıkabiliyor, kesin otizmli dediğime çıkmayabiliyor. Siz görmeden teşhisi koyuyorsunuz maşallah.
Ben teşhis koymadim asosyal , özgüvensiz bir çocuk için aile olarak neler yapabileceği söyledim .
Konuları karıştırıp gereksiz polemiğe girme milyon tane otizmli görmüş Özel eğitim öğretmeni olmayan üç beş sertifikayla özelde çalışan kişi

Ocak ayında çocuk psikiyatristi 3500 TL olmuştu, fiyat geçiş dönemi olduğu için 3000 TL ödedik. Burdaki konularda seans ücretleri yüksek olduğundan terapiye devam edemediklerini yazan bir sürü kişi oluyor. Konu sahibi internette hiç mi araştırma yapmamış, otizm tanısı nasıl konur okumamış hayret ediyorum.
Hayır bu tür konulara denk gelmedim, otizmden şüphelenen öğretmeniydi ancak ben hiç belirti fark etmedim dedim. Önerdiği kişiye götürdüm daha çok özgüvensizlik gibi söyledi teşekkürler

Bazı konuşmalar tartışmaya dönüşecek diye düşünüyorum lütfen benim yüzümden gerilmeye gerek yok hepinize teşekkür ederim ben alacağımı aldım sağ olun destekleriniz için teşekkür ediyorum... Kimseyi kırmamaya özen gösterdim kırdıysam affedin

neden nefret kusuyorsunuz anlayamadım? dalga geçme amacınız ne ? küçük mü gördünüz beğenemediniz mi? gelip sizden mi istedim ücreti nedir bu yani ayıp yaptığınız
Niye nefret kusayım yahu? Diplomam da diplomam deyince işe yarar, imkanları olan bir diploma sandım. Lise mezunu kalsaydınız daha kolay iş bulur ya da atanırdınız.

Benden değil eşinizden isteyeceksiniz zaten.

Hayır bu tür konulara denk gelmedim, otizmden şüphelenen öğretmeniydi ancak ben hiç belirti fark etmedim dedim. Önerdiği kişiye götürdüm daha çok özgüvensizlik gibi söyledi teşekkürler
Çocuğunuzu lütfen bir çocuk psikiyatristine götürün, sizin farketmeminiz normal. En doğru tanıyı doktor koyar ve sizi yönlendirir. Doğu'da ucretleri bilmiyorum ama 200 TL bana çok ucuz geldi.

Arapça öğretmenliği diploma falan da atayım isterseniz

Arapcaniz iyiyse su an bu ulkenin en cok ihtiyac duydugu dile sahipsiniz?

Tercumanlik yapabilirsiniz, ozel hastanelerin yabanci hasta birimleri surekli tercuman ariyor, dogudasiniz anladigim kadariyla en basitinden gidin ozel hastanelere cv birakin.

Yani bilemedim sizin mizaciniza uygun mu ama ajanslar sinir otesindeki ekiplere destek olunmasi amaciyla surekli olarak tercuman istihdam ederler.

Jandarma vb askeri kurumlarin kpss'den bagimsiz ise alimlari oluyor, onlari takip edebilirsiniz.

Cbiko (cumhurbaskanligi istihdam ofisi) e devlet uzerinden surekli tercuman ilanlari acar, bunlari takip edin.

Yani niye ogretmenlik diye dusunuyorsunuz ki sadece?

Tercumanlik yapabilirsiniz, ozel hastanelerin yabanci hasta birimleri surekli tercuman ariyor, dogudasiniz anladigim kadariyla en basitinden gidin ozel hastanelere cv birakin.

Yani bilemedim sizin mizaciniza uygun mu ama ajanslar sinir otesindeki ekiplere destek olunmasi amaciyla surekli olarak tercuman istihdam ederler.

Jandarma vb askeri kurumlarin kpss'den bagimsiz ise alimlari oluyor, onlari takip edebilirsiniz.

Cbiko (cumhurbaskanligi istihdam ofisi) e devlet uzerinden surekli tercuman ilanlari acar, bunlari takip edin.

Burada özel hastane yok, Jandarma vs boyum yeterli değil. Diğer alımları elbette takip ediyorum ancak çoğu puan istiyor o da bende yok. 68-70 alsam atanmam çok kolay öğretmenlikte bu yüzden istiyorum. Onun dışında kendimi geliştirmem gerekiyor dil konusunda mükemmel değilim. Şuan yapabileceğim en kolay atanabileceğim öğretmenlik gibi geliyor o yüzden bu kadar diretiyorum sanırım.

İş beğenmeme gibi de durumum yok kendimi açıklayayım en basitinden sağlık bakanlığının temizlik personeli ilanına başvurdum kura ile oluyordu çıkmadı mesela, çıksaydı elbette çalışacaktım.

Burada özel hastane yok, Jandarma vs boyum yeterli değil. Diğer alımları elbette takip ediyorum ancak çoğu puan istiyor o da bende yok. 68-70 alsam atanmam çok kolay öğretmenlikte bu yüzden istiyorum. Onun dışında kendimi geliştirmem gerekiyor dil konusunda mükemmel değilim. Şuan yapabileceğim en kolay atanabileceğim öğretmenlik gibi geliyor o yüzden bu kadar diretiyorum sanırım.

Is begenmemezlik yaptiginizi dusunmedim, akliniza gelmemis olabilecegini dusundum.

Jandarma ve diger askeri kurumlarda sivil memurlar oluyor, onlar icin boy sarti yok, cogu zaman kpss'de istenmiyor.

Aramızda sorunlar var ve çocuk buna maruz kalıyor, onun dışında her şeyiyle ilgilenirim benimde arkadaşım yok sadece üniversiteden 1 kişi onun dışında bende kızımda asosyal olduk resmen. Şimdi anaokulundan arkadaşları var şükür ancak yeterli olmuyor aslında çok küçüklükten beri yalnızız. Devlet hastanesine götürmek istemedim çünkü direk test yapıp tanı konuluyor dediler yani çocuk otizm değilse bile ki ben hiç otizmden şüphelenmemiştim araştırdığım kadarıyla

Otizm tanısı koymak için gerçekten kapsamlı bir araştırma gerekiyor. Hele yaşı böyle küçükken bunu tanımlamak daha zor. Bazı çocuklar sonradan açılıyor.

Seslere tepkisi nasıl?
Hareket etmesi nasıl? Yani yavaşmı aktifmi?
Olaylara tepkisi nasıl?
İstediklerini istemediklerini nasıl belli ediyor?
Etrafta olanlara duyarlımı?

Acaba evde oyun saatleri yapsanız ona tepkisi nasıl?
Bir gün mesela sanki restoran işletiyor gibi yemek yapsanız beraber. Sonra ondan garson veya müşteri olmasını istesen?

Diğer gün o öğretmen/doktor/ mimar olsa siz öğrenci veya tam tersi?

Belki sizle bire bir böyle şeylere alıştığında dışardada daha kolay o adımı atar.

Bakkalda felan istediğini kendi söylese bunun için ödüllendirseniz.

Pedagog diye bir meslek yok. 🙈 götürdüğünüz kişinin adını soyadını varsa instagram adresini bana özelden gönderebilir misiniz? Sizin için araştırmak istiyorum. Burnuma hiç hoş kokular gelmiyor.

Bir de otizm tanısını sadece çocuk ve ergen psikiyatristleri koyabilir. Konuşmuyor diye otizm denemez ya da konuştu diye tamam otizm değil sadece çekingen. Konuşan bir otizmli de olabilir, konuşmayan da. Konuşmama otizm ile ilgili bir kriter değildir. Lütfen bir şüpheniz varsa çocuk psikiyatristine götürün, ondan sonra ne yapacağınıza karar verin.

Ek: çocuk ve ergen psikiyatristleri ile birlikte çalışıyorum.
ay saolun ya kamu spotu olarak su mesaji sabitlemek istiyorum

Oyun terapisi bizim neslin sokakta oynayip, kurdugu oyunlarun farkli versiyonu aslinda. Yani cocugun kendi ismini söylemesini saglayacak mi emin olamadim?
baska sekilde sorayim: isim soylememek, sorulara cevap vermemek içe donuklukle mi ilgili? Cocuk kendini ifade etmeyi, ihtiyaclarini talep etmeyi biliyor mu mesela? Kalem tutabiliypr mu ne bileyim basitte olsa ev, agac vs cizebiliyor mu?

Saçmalamayın çocuğunuz icin babası olacak şahıs ücreti fazla bulup ama bilezige borçlar için göz dikiyorsa sen orda bı dur derim ben o adama.karsisina geçip bileziği unut ben çocuğum için harciycam sen borçlarını naparsan yap diyin neden gizli gizli iş yapmaya kalkıyorsunuz

X