2023 Kasım Anneleri Paylaşım Alanı

Bebeğimin cinsiyeti

• Ankete Katılan
    267
Canım merhaba çok açıklayıcı olmuş gerçekten. Biz de yarın yoğurt ile başlamayı düşünüyoruz. Su meselesini soracaktım yarın mesela direkt su teklif etmem gerekir mi yoksa yoğurttan sonra sebzelere geçeceğim o zaman mı su teklif edeyim. Birde su iyi su bile olsa kaynatılması gerekiyor sanırım değil mi doğru mu biliyorum. Ve son olarak su miktarı ne kadar olmalı?
Merhabalar canım mesajını biraz geç gördüm sanırım çok uzun süredir giremiyorum 2 çocukla uğraşmak çok yorucu. Suyu zaten mümkünse kendimiz için bile cam damacana kullanmamamız en sağlıklısı. Bebekler için ise hazır suyu kaynatıp soğutup veriyoruz. Su miktarı için ne kadar içerse. Zaten ek gıdada 9. Aya kadar önce anne sütü ya da mama ardından ek gıdayı teklif etmemiz gerektiği içün midesi dolu olacaktır. Muhtemelen çok içmeyecektir. Zaten zaruri de değil su içmesi bu arada içmezse üzülme yedikleri minicik zaten

Doktorum 6. Ay sonrası için sesli mesaj attı. 3 öğüne geçirdi. Artık bu aydan sonra öğünlere kahvaltı eklendi. yumurtanın sarısı ile başlıyoruz ama mutlaka tam pişmiş olması gereriyor.. öğlen ve akşamda verdiğimiz sebzelerden buharda ezerek 2 öğünde öyle veriyoruz püre kıvamında Çorbaya 7. Ayda geçeceğiz dedi
Yumurtanın sarısı ilk hafta 8 de 1 i sonra haftalık arttırarak 2. Hafta çeyrek 3. Hafta yarım yumurta olarak arttırarak gidiyoruz. 3 gün kuralı deneyip alerjisi yoksa her kahvaltısında sunabiliriz . Ardından labne lor tabiki bunlar tuzsuz olmalı. Sonra avakodayu ekleyebiliriz tereyağı ve bir de pekmez dedi.ilerleyen zamanlarda bunları karıştırıp verebilirsin meyvelerle zenginleştirebilirsin dedi. El yapımı bebe biskivüsü ceviz yulaf badem ekleyebilirsiniz. Bu aydan sonra glutenle tanıştırabirz ekmekiçi ekleyebilirsiniz dedi. Artık amacımız biraz daha doyurmak yani öğün oluyor artık her öğünde yarım çay bardağı verebiliyoruz. Meyveleri de ekleyerek verebilirsiniz sadece nar kivi ve çilek yasak dedi
Çok istekli bebeklerde 6.5-7. Aylarda haftada 2 kere olmak üzere bebeğin avuç içi kadar çift çekilmiş kuzu kıymayı tereyağda kavurup sebzelere ekleyebilirsiniz dedi.
İlk kızımda uzun bir süre 2 öğün vermiştim. Her doktorun tavrı farklı oluyor yine sizlerde doktorunuza danışabilirsiniz

Ilikli kemik suyunu nasıl yaptınız. Kuzu kemiği mi? İçine başka bir şey koydunuz mu
Hem kuzu hem dana. Dananın ilaçsız zehirsiz büyütüldüğünü bildiğim için kullanıyorum ben. Doktorumuz da onayladı. Bildiğimiz bi yerin hayvanıysa kullanabilirsin diye. Önce kemikleri sirkeli suda biraz bekletiyorum sonra düdüklüde pişiriyorum uzunca içerisine soğan sarımsak nane kekik ekliyorum. Bazen havuç falan da atıyorum. Sonra kalıplara döküp buzluğa koyuyorum. Her öğününe ekliyorum.

Kızlar merhaba bir sorum olacaktı. Biz ek gıdaya yoğurtla başladık 3 gün sonra bal kabağı ve şu an havuçtayız. Bu sebze meyve tadımları bittikten sonra çorbalara mı geçiliyor yada muhallebi pirinç unu falan bunlara ne zaman başlanıyor. Şu an için günde bi öğün veriyorum. Ne zamana iki öğüne geçmem lazım. Yada işte bugün havuç denedi bir önceki yoğurt ikisini birleştirip ne zaman vermeliyim gerçekten bu konuda biraz kafam karışık. Son olarak su vermeye başladık lakin suyu ne kadar vereceğiz. Çocuk yine hasta oldu iştahı çok yok zaten bir kaç gündür . Ve bir önceki aya göre sadece 100 gram almış doktor doğum kilosu önemli ona göre sıkıntı yok dedi ama tedirgin oluyorum. Açıkçası doktor ek gıdayla ilgili yeterli bilgi vermiyor hatta hiç vermiyor o yüzden hiç bişey bilmiyorum. Özel doktor olsa gideceğiz o da yok. Sütün kalitesi düştü sanırım kilo aldırmıyor. Ara ara mamayı daha çok vermeye başladım. Şu ek gıda da kafamda bi otursa iyi olacaktı

Merhaba, kilo konusunda biz de sıkıntı yaşıyoruz çünkü büyük oğlum okula gittiği için ayaklı virüs olarak geziyor evde, dolayısıyla bebek de üç haftada bir yeni bir şey kapıyor. Bir buçuk ay önce 8.400 tü, şu an yine 8.400 ü yakaladı diye seviniyorum, öyle diyeyim. Bizim doktor da önemesemedi, kusmalardan normaldir, dönemsel olarak sütün de azalmış olabilir, kendine (uykuna, beslenmene) dikkat et vb dedi ve iki hafta erken başlattı ek gıdaya.

Ek gıdada her doktorun tarzı farklı, arkadaşlar da güzelce yazmışlar zaten. Büyük oğlumda yoğurda yedinci ay geçmiştik mesela, bunda direkt yoğurtla başladık. İkinci hafta sebze (süzgeçten geçirilip iyice ezilerek) , üçüncü hafta meyve (rendelenerek) ve önce etin suyu, sonra da blenderdan geçirerek kendisi, sonra da kıyma olarak et başlasın dedi bizim doktor. Eti her gün yiyebilir (4 yemek kaşığı max) dedi.

Biz henüz kan testi vermedik, demir damlamız da bitti ve tekrar almak istemiyorum (içirmekte zorlanıyorum), o yüzden et kısmını özellikle ciddiye alıyorum. Ben şahsen tam doktorun dediği gibi yapmadım. İki gün et suyuna (kuzu olacak. Pirzola tercih ediyorum ben) sebze verdikten sonra, üçüncü gün bir kuş başı eti elimle tiftik tiftik ederek yedirdim. Ama etin sadece suyunu verdiğim o iki gün sebzeleri bayağı pütürlü bırakmıştım yiyip yiyemeyeceğini görmek için ve yemişti (pütürlü yemeye başlaması iki haftayı buldu ama büyük oğlum tam altı ay beş günlükken başladığında, çatalla ezilmiş sebzeleri rahatça yiyordu). Dün de ilk kez pirzolayı (2 saat pişirmekti niyetim ama üç saat pişti) çatalla ezerek, sebze eşliğinde verdim. Bir adet pirzola yemiş oldu yağı vb hariç. Öncesinde ve sonrasında emzirmedim, yoğurt da vermedim ki demir emilimi azalmasın.

Doktorumuz yumurtayı yedinci ayda konuşalım dedi. Tahılı konuşmadık henüz, büyük oğlumda sekizinci ayda başlamıştık (evde yapılmış ekmekle başlamıştık, o doktorumuz muhallebi, pirinç unu vb hiç önermemişti, yalnız yedinci ayda pirinç denemiştik). Bunda henüz karbonhidrata geçmedik ama açıkçası hastalık geçirmezse, et ve süt ürünü yediği ve anne sütü aldığı sürece gerektiği kadar kilo alacağına inanıyorum, o yüzden karbonhidrat konusunda acelem yok.

Su olarak on sekizinci aya kadar en temiz suyun bile kaynatılıp soğutularak verilmesi öneriliyor. Günde 90 ml kadar içebilir dedi bizim doktor. Ebebekte satılan küçük bardaklarla veriyorum ben. Başta kaşıkla denemiştim.

Hala yemek yerken ağzını kapatabiliyor, isteksizlik yapabiliyor ama ilk günlere kıyasla çok büyük aşama kaydetti. O yüzden ilk günler sakın paniğe kapılma. Anne sütü aldığı sürece en az üç ay deneme şeklinde geçecek zaten ek gıda. İki kaşık yiyorsa üçüncüyü yemedi diye üzülmüyoruz yani, oh, iki kaşık yedirdim diye seviniyoruz.

Bir de sebzelerine zeytinyağı ekleyebilirsin, kabızlığa karşı iyi olur.

Bize bir ay sonra üç öğün yapabilirsin dedi doktorumuz. (Sabah meyve, öğlen et ve sebze, akşamüstü yoğurt gibi) ben şu an iki öğün yapıyorum et verdiğim için (Yoğurdu ve meyveyi sabah, etle sebzeyi öğlen veriyorum.) ama ete başlamadan önce sebze ile yoğurdu birlikte veriyordum tek öğün olarak.

Kizlar kahvalti ogunune gecen arkadaslar kahvaltida ne veriyosunuz bebisinize ve ne kadar veriyorsunuz

Maşallah ya ne güzel
Biz bayadır tadım ve ek gıda aşamasındayız ama. 4.5 aylıktan beri yiyeceklerimize içeceklerimize saldırıyordu. Doktoru da onay verdi minik minik başlamasına derken bu hale geldi. Doyumluk yemiyor zaten hiçbir şeyi

Bunları yazmak kolay, paylaşım için söylüyorum. Ben de mama taraftarı değildim anne olmadan önce. Hep emzirecegim derdim. Sonuç ne oldu. Süt alerjisi bir bebek ve kısa sürede sutumun kesilmesinden dolayı doğduğundan beri aptamilin özel maması ile besleniyor. Biz ne yapalım şimdi. Böyle propagandalar yaparak mecbur kalmış aileleri ne kadar üzdüklerini bilmiyorlar. Sanki herkes keyfinden yediriyor. Ne verecektim ben çocuğuma Allah aşkına

Evet o mamalar da olmasa çocuklar aç kalacak
Kalkıp da eskileri gibi inek sütü vs veremezdik el kadar bebeğe anne olarak en iyisi en doğrusu neyse onu yapıyoruz ve cidden eğer olumsuz bişi olursa da hemen hissederiz onu ve tekrarlamyz ben öyle oldum çocuğum da şuana kadar çok şükür hiç bir sağlık sorunu olmadı

aşı konusunda da bizim doktorumuz bebek yoğun bakım uzman doktoru. Aşı konusunda çok ciddi, yaptirmayanlara da hoş bakmıyor. Menenjit aşısını konuşurken hastalığa yakananlara açın bakın ondan sonra karar verin isterseniz dedi, eşime fotoğraf gösterdi bana sen görme dedi ve eşim çok kötü oldu. Hala da bakmadım eminim ki kötüdür. Eski aşılar için ben olumsuz bakmıyorum, hepsini yaptırıyorum

Yok artık kafa karışıklığı kalmadi bende , baya araştırdım
şu sosyal medya da bunları yayanlari devlet bir el atsaydi o kadar iyi olurdu ki ,
Gerçekliği net olmayan bilgiler yaymak suç olsun ya

Daha biraz önce biri bir Instagram yorumunda doğduğunda yapılan aşılar sarılık yapıyor diye benimle iddialaştı. K vit ve hepatitden bahsediyor. Bazen kafamı koparmak geliyor içimden kızlar 😂😂😂🥰
O sayfaları ben de görüyorum🤣 bence bir şey anlatmak ile uğraşmaya bile gerek yok 🫠

Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz..
Aşı sıkıntısı var bide bu aralar çok söylentiler var devlet aşıları çocuklarınıza yaptırmayın diye o kadar çok kafam karıştıki ne yapacağımızı şaşırdık cidden doktor bir tanıdığımız var kendisi genel cerrahi tanıdık dediysem amcamın oğlu sordum aşı hakkında kesinlikle yaptır dedi bi daha bana da bu konuyu açma deyip kızdı bana sizler ne düşünüyorsunuz

Oğluma sütüm yetmeyince sürekli Aptamil mama verdim şunu görünce sinirlerim zıpladı ya :KK43: ne vercktk çocuk aç mı kalsaydi
Aşı meselesi çok karışık doktorlar bile ikiye ayrılıyor bu konuda. İki tarafı da dinlemek lazım. Bazı doktrlara bu konu sorulduğunda sen ne anlarsın biz bu okulu boşuna mı okuduk diye kucumseyip azarlama durumu oluyor. Kimi sağlıkçı da gerckten ikna edici konuşuyor. İlk cocugumn aşıları tam. Fakat alerjik bir bünyesi var. Mutfaktaki herşeye hemde. Un süt kakao fıstık portakal patates çilek kivi susam... Kendi bahçemde yetistrdigim meyveleri yediremiyorum çocuğuma, ama maymun hücresi barındıran, cenin akciğeri besi yeri olarak kullanılan aşıları her ay enjekte ettiriyorum malesef. İçim hiç rahat deil. Prospektus u kesnlkle okurum. Kelime anlamlarini internetten bulurum ve arastirirm. İlk çocuğuma 2yasindan sonra aşı reddi verdim.yasal hakkım zaten. Doktra da alerji oldugnda ki fotolarını gösterdim. Kmse sorumluluk almak istediği için ısrar etmedi. Smdi ikinci bebeğim yarın 6.ay aşısını olacak. Yine prospektus isteyeceğim. Bn dewam ettrmek istemiyorum ama eşim kararsız. Bakalım 2.bebegim için ne zaman aşı reddi veririm bilemiyorum. Konu dewam ederse takipteyim 🙏🙏

Kızlar, 6+ emziği reddenen bebe var mı aramızda 😊 biberon da kabul etmiyordu, ek gıda da kesnlkle almıyor. 0-6 emzigini de bırakmıyor. Napacagimi şaşırdım.

Arkadaşlar bu ayda (6.) meme reddi yaşanır mı? 2 gündür gece dahi uyuyor gözlerini açamıyor memeye gelmek istemiyor bağıra bağıra ağlıyor gündüz zaten asla almıyor 4 saattir aç yine almıyorr…

Arkadaşlar bu ayda (6.) meme reddi yaşanır mı? 2 gündür gece dahi uyuyor gözlerini açamıyor memeye gelmek istemiyor bağıra bağıra ağlıyor gündüz zaten asla almıyor 4 saattir aç yine almıyorr…
Leyla da dün neredeyse hiç emmek istemedi. Sabah 8:30’da emdi bir de akşam 8:30’da tabi o arada emmiyor diye çorba yoğurt vs verdim

Ben de yeni başladım. Yoğurtla başladım önceki tek günlük ara denemeleri saymazsam. Şimdi her gün yoğurt veriyorum. Bunun dışında sebze tadimlari yapıyordum ama puturlu geldiği için pek beğenmedi. Bir de bizim kullandığımız zeytinyağı ağır geliyor. İçine koyuyorsan mutlaka bebek zeytinyağı olsun ben de tattım tadı hafif onların. Onunla daha çok yedi. Suyu içmek zorunda değiller. Genellikle teklif edin diyor doktorlar benimki de her verdiğimde içmiyor.
Bugün bal kapağından çorba gibi yaptım. Bebek unu yoktu bebek irmigi vardı onu ocakta biraz suyla pisirdim kıvam aldı. Hasladigm kabağı kendi suyuyla rondodan geçtim. İçine biraz pismis irmikli sudan ekledim hafif kıvamlı bir çorba oldu. İlk gün tadımı için çok değil ama yeteri kadar yedi diyebilirim. Bir de tarhana deneyeceğim.
Muhallebi şart mı bilmiyorum. İçine muz avokado konulan tarzda tarifler var. Belki onlar olabilir. Bir de ben un yemesini pek istemiyorum. Ne kadar geç tanisirsa o kadar iyi. Benim de esimin de gluten hassasiyeti var. Oglumda da cikabilir. Onun için de glutensiz un alacağım. Bu karışımlara gördüğüm kadarıyla keçiboynuzu pekmezi ekleniyor meyveli olanlara. Şöyle ki irmikle suyu pişir. İçine istediğin meyve püresi koy, az pekmezle😀 corbalar için benim kafam hala karışık ama😀 Bu çocuk aç adlı bir ek gida tarif kitabı aldım orada güzel tarifler var. Bir de instagram tariflerine bakıyorum. Ama zor iş 😕
Ya bende alayım öyle ek gıda tarifleri olan kitaplar bardır evet hiç aklıma gelmedi çok sağol bu arada canım kafamda biraz netleşti ☺️

Bizde de var meme emmek çok zor ama sanırım diş çıkarma sürecinden dolayı olabilir birde bu ara geceler ızdırap. Her gece saat başı ağlayarak uyanıyor. Diş sancısı galiba ve zayıfladı biraz. Dişler çıksa da biraz ağrıları geçse

Bizde de var meme emmek çok zor ama sanırım diş çıkarma sürecinden dolayı olabilir birde bu ara geceler ızdırap. Her gece saat başı ağlayarak uyanıyor. Diş sancısı galiba ve zayıfladı biraz. Dişler çıksa da biraz ağrıları geçse
Tabi gece çığlık çığlığa uyanıyor sanki hiç uyumamış gibi kalkıyor. Salyası arttı dişlerini kendi damağıyla sürterek kaşıyor ama memede çığlık kıyamet.. kabaran bir yeri de yok ki ne zamana kadar böyle gidecek bilmiyorum.

Merhaba, kilo konusunda biz de sıkıntı yaşıyoruz çünkü büyük oğlum okula gittiği için ayaklı virüs olarak geziyor evde, dolayısıyla bebek de üç haftada bir yeni bir şey kapıyor. Bir buçuk ay önce 8.400 tü, şu an yine 8.400 ü yakaladı diye seviniyorum, öyle diyeyim. Bizim doktor da önemesemedi, kusmalardan normaldir, dönemsel olarak sütün de azalmış olabilir, kendine (uykuna, beslenmene) dikkat et vb dedi ve iki hafta erken başlattı ek gıdaya.

Ek gıdada her doktorun tarzı farklı, arkadaşlar da güzelce yazmışlar zaten. Büyük oğlumda yoğurda yedinci ay geçmiştik mesela, bunda direkt yoğurtla başladık. İkinci hafta sebze (süzgeçten geçirilip iyice ezilerek) , üçüncü hafta meyve (rendelenerek) ve önce etin suyu, sonra da blenderdan geçirerek kendisi, sonra da kıyma olarak et başlasın dedi bizim doktor. Eti her gün yiyebilir (4 yemek kaşığı max) dedi.

Biz henüz kan testi vermedik, demir damlamız da bitti ve tekrar almak istemiyorum (içirmekte zorlanıyorum), o yüzden et kısmını özellikle ciddiye alıyorum. Ben şahsen tam doktorun dediği gibi yapmadım. İki gün et suyuna (kuzu olacak. Pirzola tercih ediyorum ben) sebze verdikten sonra, üçüncü gün bir kuş başı eti elimle tiftik tiftik ederek yedirdim. Ama etin sadece suyunu verdiğim o iki gün sebzeleri bayağı pütürlü bırakmıştım yiyip yiyemeyeceğini görmek için ve yemişti (pütürlü yemeye başlaması iki haftayı buldu ama büyük oğlum tam altı ay beş günlükken başladığında, çatalla ezilmiş sebzeleri rahatça yiyordu). Dün de ilk kez pirzolayı (2 saat pişirmekti niyetim ama üç saat pişti) çatalla ezerek, sebze eşliğinde verdim. Bir adet pirzola yemiş oldu yağı vb hariç. Öncesinde ve sonrasında emzirmedim, yoğurt da vermedim ki demir emilimi azalmasın.

Doktorumuz yumurtayı yedinci ayda konuşalım dedi. Tahılı konuşmadık henüz, büyük oğlumda sekizinci ayda başlamıştık (evde yapılmış ekmekle başlamıştık, o doktorumuz muhallebi, pirinç unu vb hiç önermemişti, yalnız yedinci ayda pirinç denemiştik). Bunda henüz karbonhidrata geçmedik ama açıkçası hastalık geçirmezse, et ve süt ürünü yediği ve anne sütü aldığı sürece gerektiği kadar kilo alacağına inanıyorum, o yüzden karbonhidrat konusunda acelem yok.

Su olarak on sekizinci aya kadar en temiz suyun bile kaynatılıp soğutularak verilmesi öneriliyor. Günde 90 ml kadar içebilir dedi bizim doktor. Ebebekte satılan küçük bardaklarla veriyorum ben. Başta kaşıkla denemiştim.

Hala yemek yerken ağzını kapatabiliyor, isteksizlik yapabiliyor ama ilk günlere kıyasla çok büyük aşama kaydetti. O yüzden ilk günler sakın paniğe kapılma. Anne sütü aldığı sürece en az üç ay deneme şeklinde geçecek zaten ek gıda. İki kaşık yiyorsa üçüncüyü yemedi diye üzülmüyoruz yani, oh, iki kaşık yedirdim diye seviniyoruz.

Bir de sebzelerine zeytinyağı ekleyebilirsin, kabızlığa karşı iyi olur.

Bize bir ay sonra üç öğün yapabilirsin dedi doktorumuz. (Sabah meyve, öğlen et ve sebze, akşamüstü yoğurt gibi) ben şu an iki öğün yapıyorum et verdiğim için (Yoğurdu ve meyveyi sabah, etle sebzeyi öğlen veriyorum.) ama ete başlamadan önce sebze ile yoğurdu birlikte veriyordum tek öğün olarak.
Canım çok açıklayıcı yazmışsın çok teşekkürler. Zeytinyağı kullanıyorum evet bebek zeytinyağı aldım sebzeleri içine koydum. Su konusunda da bizimki su versen içecek baya çok vermeyeyim diye miktarını sormuştum. Onu da öğrendim ama. Temiz suyu kaynatıp vermedim ama direkt temiz su verdim orda yanlış yapmışım bugün kaynatıp bir kenara koyayım ☺️

X