Oğlumla başım dertte ne yapcağımı nasıl davrancağımı bilmiyorum

EUzun sure avm ye gitme taraftari degilim bahcemize ve piknik alanlarina daha cok gideriz gibi bu surecte sinir koymayi ve hayirida ogretmen gereki ek
Söylemeyi unuttum mutlaka önden anlatın "Avm'ye gidiyoruz şunu şunu yapacağız, kendini yere atıp ağladığın anda eve dönüyoruz" ve dediğinizi yapın.

Merhaba hanimlar 3.5 yaşında bir oğlum var dün yaşadıklarımızı anlatmak istiyorum.Bana bir yol gösterin ne yapıcağımı,nasil davrancağımı gerçekten bilmiyorum artık
Dün eşim izinliydi oğlum avm ye gitmek istedi hazırlandık güzelce avm ye gittik aküllü arabalara binmek istiyodu direk aküllü arabaların olduğu yere gittik.Buraya kadar bir sıkınti yok karta para yüklemeye oyuncaklarin olduğu yere gittik,oğlum ben aküllü arabadan vazgeçti top havuzlarin kaydiraklarin ve tirmanma duvarlarin olduğu yeri istedi normalde 4-8 yas arasi girebiliyo rica ettik veli ile birlikte girilebilir dendi. Biz beraber girdik ve oğlumun arkasindan koşturdum durdum 1 saat boyunca vaktimiz dolduğunda güzel bir şekilde çiktı.
Ordan çıkınca kum havuzu istedi oraya doğru gittik degiştirilcek elbisem vardi onu değtirmek istedim ama beni göndermedi. Orda oturup 35 dk oğlumu bekledik eşimle beraber vakti dolunca yine güzel bir şekilde çıktı karnınız acıkmıştı yemek katina çıktık.Her şey burdan sonra başlıyo. Yemeklerimizi söyledik oğlum patates kizartması kola ve dondurma istedi dondurmayi yemekten sonra alalim demistim önce yemeklerimizi yiyelim diye analşmıştik. Oğlum yemekler geldiğinde ağlamaya başladı ne olduğunu sorduğumda cevap vermedi ve kalkip koşmaya başladi bende arkasından koştum ağliyo ve bana bağırıyodu onunla konuşup sakinleştirmeye çalıştim ama sakinleşmek yerine herkesin gözü bizim üzerimizde olduğu icin daha fazla hırçinlaştı.Kucağıma alip masaya oturduk ne istediğini sordum ne istiyosan alican yeterki ağlamadan söyle dedim dondurma istedi hemen gidip aldim geldim dondurmasini yemeye basladi kola ve pattaes kizartmasindan da yedi sonra hamburger istedi tamam ben alip geliyim dedim yine ağlama krizleri fanta istiyorum diye ağlamalar bu sefer eşim kalkti beraber fanta ve hamburger almaya gittiler dondurmayida oğlum bana bırakti hamburger almadan gelmisler. Geldiklerinde dondurma biraz elimde erimişti tam oturucakken dondurmam erimiş diye ağlamaya başladi tekrar babasiyla dondurma alip geldiler ve yemeklerimizi az buçuk yemiş sekilde hadi kalkalim artik dedim ve avmden çıkmak üzereyken oğlum aküllü araba istedi. Artik çok yorulduğumu ve haftaya geldigimizde binebilcegini söyledim ama ağlamaktan içi çıkıyodu ve beni duymuyodu o sırada ben altıma işedim dedi bi kac damla kaçirmisti.Arabamiz yakindaydi kucağıma alip götürmek istedim ama izin vermedi ille pantolonumu çıkart diye ağladı öyle böyle derken arabaya vardık ve yedek kıyafet vardı hemen üzerini degistirdim bu dondurmayida yemedi aküllü araba diye ağlıyodu dondurmayi çöpe attik. Arabada ağlayarak uyuya kaldi ve biraz kendime gelmiştim tam evin önüne geldik arabayi parkettik yone ağlama krizleri avmden geldiğimizi ve akşam olduğunu soyledim arabanin içinde onu sakinleştiriyodum o zaman parka gidelim dedi babasıda kabul etti istersen eve çık sen biz parka gidip gelelim dedi ama eşimin çok sinirli olduğunu biliyorum yanlız göndermek istemedim.Beraber parka gittik oynadi etti orda genç oğlanlar kavga etmeye başladı hadi gidelim oğlum dedim bu arada saat 8.45 civari markete gidip bisiler almak istedi markete de gittik. Ordanda ısrarla bana dondurma aldirdi almasam ağlıcakti ve ağlama sesinden artık bıkmıştım arabaya bindik dondurmami ac dedi eve gidince açalim dedim 2 dk sonra evdeydik arabadan indik ben arabadan poşetleri aldım esimde oğlumuzun elinden tuttu bina kapisınin orda dondurmasinı açtırmış babasina ben görmedim o sırada oğlum yine ciyak ciyak ağliyo noldu dedim esim dondurmayi ac dedi bende actim dedi oğlum ise öyle değil diye ağliyodu esime sen niye açtin evde açılcagini söylemistim dedim. O sırada eşim dondurmayi yere firlatti ve dışarda oğluma bağırmaya başladı. Ben hemen oğlumu kucağıma aldim asansöre binip eve cıktik ben eşimle konuşmuyorum disarda oğluma bağırdığı ve yok hiç bir yere götürmem,izin kullanmam,rezil etti bizi herkese,bir daha avmye götürmicem vb seyler söylediği için.
Ben çok yoruldum artik eşime ve oğluma karşı nasil bir tutum sağlamam gerekiyo gerçekten bilmiyorum kendimi çok yorgun ve bitkin hissediyorum. Yorumlariniz benim icin çok değerli.
Okuyan yorum yapan herkese simdiden çok teşekkür ederim. Rabbim kimseyi evladiyla sınamasın çok zor gerçekten

Kusura bakmayın ama suçu evladınızda değil kendinizde arayın. Çocuğun her istediğini yaparak terbiye veremezsiniz. Çocuğun oyuncağı olmuşsunuz resmen. Bırakın ağlasın bağırsın ne olacak? Böyle devam ederseniz büyüdüğündede şımarık yetişkin olacaktır. Ondan sonra topluma karışıp diğer insanlara dert oluyorlar.

3.5 yaşındaki bebeğe kola mi verdiniz cidden? Devamını okuyamadım bile. AVM ye gitsek kum havuzuna girince beni elbiseye değiştirmeye gönderme gibi bir şansı olmaz. Teklif bile etmem o babasıyla durur ben giderim.

Ağlayarak kaçacak olsa kucağıma alıp dondurma almam direk arabayı gideriz.6 yaş ikiz erkek evladım var. Ağladıkları için istediklerini almadan çok mağazadan çıktık. Şimdi ağlamaya cesaret edemiyorlar. Ben anneyim onların kölesi değil.

Bence nasıl davranacagınız konusunda destek almalısınız. Her istediği olmaz bir çocuğun.

Evet cok haklisiniz ve bundan sonra si icin ugrasicam hayir demeyi ve sinir koymak icin cabalicam
Pedagoga gitmek zorunda kaldılar sonrasında. Sınır koymayi öğretti pedagog kadin onlara.
Bilginiz olsun hızlıca önlem alın buraya size liste yapacağım neler yaptığına dair. Bu arada dayım zengin bir adam olduğunu için tüm istekleri yapıldı.
-4 yaşındayken is yerinde bir kadın onu sevmek istediği için başına oyuncakla vurdu. Oyuncak metal bir araba olduğu için 3 dikiş atıldı.
-yine 4 ya da 5 yaşındayken tenis raketi istemiş. Dayım da tamam demiş almış. O raket ile evlerinin balkon camını komple aşağı indirdi.
-gundelik gelen kadina misafirliğe gittiklerinde lcd tv yi komple aşağı indirdiği için yengem yenisini aldı.
-birinci sınıfta epilepsi hastası bir çocuğa vurduğu için çocuk krize girdi atıldı
-doga kolejinde tuvalete gitmek istediğini söylemiş ama hoca buna inanmamis. Çöp kovasına işemiş ve atılmıştı.
-uc yaşındayken sünnet esprisi yaptım diye kafama oyuncak fırlattı
-yüzme kursunda huzur bırakmadığı için parayı iade edip eve gönderdiler.
Daha da sayarım
Önlem alin

Merhaba hanimlar 3.5 yaşında bir oğlum var dün yaşadıklarımızı anlatmak istiyorum.Bana bir yol gösterin ne yapıcağımı,nasil davrancağımı gerçekten bilmiyorum artık
Dün eşim izinliydi oğlum avm ye gitmek istedi hazırlandık güzelce avm ye gittik aküllü arabalara binmek istiyodu direk aküllü arabaların olduğu yere gittik.Buraya kadar bir sıkınti yok karta para yüklemeye oyuncaklarin olduğu yere gittik,oğlum ben aküllü arabadan vazgeçti top havuzlarin kaydiraklarin ve tirmanma duvarlarin olduğu yeri istedi normalde 4-8 yas arasi girebiliyo rica ettik veli ile birlikte girilebilir dendi. Biz beraber girdik ve oğlumun arkasindan koşturdum durdum 1 saat boyunca vaktimiz dolduğunda güzel bir şekilde çiktı.
Ordan çıkınca kum havuzu istedi oraya doğru gittik degiştirilcek elbisem vardi onu değtirmek istedim ama beni göndermedi. Orda oturup 35 dk oğlumu bekledik eşimle beraber vakti dolunca yine güzel bir şekilde çıktı karnınız acıkmıştı yemek katina çıktık.Her şey burdan sonra başlıyo. Yemeklerimizi söyledik oğlum patates kizartması kola ve dondurma istedi dondurmayi yemekten sonra alalim demistim önce yemeklerimizi yiyelim diye analşmıştik. Oğlum yemekler geldiğinde ağlamaya başladı ne olduğunu sorduğumda cevap vermedi ve kalkip koşmaya başladi bende arkasından koştum ağliyo ve bana bağırıyodu onunla konuşup sakinleştirmeye çalıştim ama sakinleşmek yerine herkesin gözü bizim üzerimizde olduğu icin daha fazla hırçinlaştı.Kucağıma alip masaya oturduk ne istediğini sordum ne istiyosan alican yeterki ağlamadan söyle dedim dondurma istedi hemen gidip aldim geldim dondurmasini yemeye basladi kola ve pattaes kizartmasindan da yedi sonra hamburger istedi tamam ben alip geliyim dedim yine ağlama krizleri fanta istiyorum diye ağlamalar bu sefer eşim kalkti beraber fanta ve hamburger almaya gittiler dondurmayida oğlum bana bırakti hamburger almadan gelmisler. Geldiklerinde dondurma biraz elimde erimişti tam oturucakken dondurmam erimiş diye ağlamaya başladi tekrar babasiyla dondurma alip geldiler ve yemeklerimizi az buçuk yemiş sekilde hadi kalkalim artik dedim ve avmden çıkmak üzereyken oğlum aküllü araba istedi. Artik çok yorulduğumu ve haftaya geldigimizde binebilcegini söyledim ama ağlamaktan içi çıkıyodu ve beni duymuyodu o sırada ben altıma işedim dedi bi kac damla kaçirmisti.Arabamiz yakindaydi kucağıma alip götürmek istedim ama izin vermedi ille pantolonumu çıkart diye ağladı öyle böyle derken arabaya vardık ve yedek kıyafet vardı hemen üzerini degistirdim bu dondurmayida yemedi aküllü araba diye ağlıyodu dondurmayi çöpe attik. Arabada ağlayarak uyuya kaldi ve biraz kendime gelmiştim tam evin önüne geldik arabayi parkettik yone ağlama krizleri avmden geldiğimizi ve akşam olduğunu soyledim arabanin içinde onu sakinleştiriyodum o zaman parka gidelim dedi babasıda kabul etti istersen eve çık sen biz parka gidip gelelim dedi ama eşimin çok sinirli olduğunu biliyorum yanlız göndermek istemedim.Beraber parka gittik oynadi etti orda genç oğlanlar kavga etmeye başladı hadi gidelim oğlum dedim bu arada saat 8.45 civari markete gidip bisiler almak istedi markete de gittik. Ordanda ısrarla bana dondurma aldirdi almasam ağlıcakti ve ağlama sesinden artık bıkmıştım arabaya bindik dondurmami ac dedi eve gidince açalim dedim 2 dk sonra evdeydik arabadan indik ben arabadan poşetleri aldım esimde oğlumuzun elinden tuttu bina kapisınin orda dondurmasinı açtırmış babasina ben görmedim o sırada oğlum yine ciyak ciyak ağliyo noldu dedim esim dondurmayi ac dedi bende actim dedi oğlum ise öyle değil diye ağliyodu esime sen niye açtin evde açılcagini söylemistim dedim. O sırada eşim dondurmayi yere firlatti ve dışarda oğluma bağırmaya başladı. Ben hemen oğlumu kucağıma aldim asansöre binip eve cıktik ben eşimle konuşmuyorum disarda oğluma bağırdığı ve yok hiç bir yere götürmem,izin kullanmam,rezil etti bizi herkese,bir daha avmye götürmicem vb seyler söylediği için.
Ben çok yoruldum artik eşime ve oğluma karşı nasil bir tutum sağlamam gerekiyo gerçekten bilmiyorum kendimi çok yorgun ve bitkin hissediyorum. Yorumlariniz benim icin çok değerli.
Okuyan yorum yapan herkese simdiden çok teşekkür ederim. Rabbim kimseyi evladiyla sınamasın çok zor gerçekten
Çocuğun aglamasından neden bu kadar korkuyorsunuz? Cocuk sizi çok güzel manipule ediyor. Şu an 3 buçuk yaşında siz böyle davranmaya devam ettiğiniz sürece işler daha da zorlaşacak. Sorun çocukta değil sizde maalesef. Sinir koymayı öğrenin ve kararlı olun. Ağladıkça istediğini yaparak davranışlarını pekistirmeyin. Kusura bakmayın hayretle okudum.

Ama öyle böyle değil işkence ediliyomuşcasına ağliyo kalabalik olmayan yerlerde hayir diyebiliyorum ama avm de kalabalik ortamlarda cokta başarılı olamiyorum
pedegog yardımı alabilirsiniz çocuğun her dediğini yapmak hiç doğru bi davnanış deil,hayır demeyi ve kararlı olmayı öğrenmeniz lazım , ağlasın yarın siz ağlıyacağınıza şimdi o ağlasın hemde sağlığı için hep zararlı şeyler sirf yeterki sussun diye almanızda ne kadar yanlış,bende iki tane çocuk büyüttüm en çok dikkat ettiğim şey sağlıklı beslenmeleri oldu şimdi 15 aylık torunum var kızım benden öyle gördüğü için aynı şekilde yapıyo

Son düzenleme:
bilmiyorum belki henğz anne olamadığım için böyle düşünüyorum ama çocuğunuzu çok fazla şımartıyorsunuz. cocuk resmen ağlayarak sizi kullanıyor her istediğini yaptırıyor. buna alışmış ve bundan sonra düzelmesi için ciddi bir çaba gerekiyor. bence bir uzmanla görüsün. sizin hayatınıza ve esinizle olan ilişkinizi de etkiliyor. her istediğine sırf ağlıyor diye evet demek çok yanlış. ben bir eğitimci olarak yanlış buluyorum en azından. ağlayabilir evet dışarıda insanların içinde bu durumda olmak kötü ama o zaman evde ufak tefek eğitimlere başlayın. her istediğine sahip olamayacağını, her seyin bir zamanı olduğunu ve sizin onun için en doğrusunu isteyeceğinizi öğrenmesi lazım. etrafımda bir çok çocuk var ve birçok çocuğa da baktım. bu kadar cocuğa bağımlı yasamak cocugu bu şekilde bir bireye dönüştürüyor. her zaman onun istediklerinin doğru veya uygun olmadığını anlatın. yapamıyorsanız dediğim gibi bir uzmanla görüsün.

size de esinize de çok üzüldüm gercekten. esinize de kızmayın. evet bağırması doğru değil ama insanız sonuçta bazen sabrımız kalmıyor. çocuk sizi bir otorite olarak görmüyor. sizi istediği her seyi yapacak araçlar olarak görüyor. Allah yardımcınız olsun. umarım en yakın zamanda sakinleşir çocuğunuz

Herşeyi geçtim her istediği yapılan çocuklar mutlu birey olamıyorlar. Eşinizle karşılıklı kararlar alın ve eşinize trip atmayın. Trip yarışına girdiğinizde senin yüzünden böyle oldu bu çocuk tartışmalarına giriş yapmış olucaksınız. O yüzden beraber birlik olup bu sınır işini en kısa zamanda halledin. Yaşı küçük olduğu için biraz sizi zorlasa da sonunda size uyum sağlayacak

Geleceğin sorunlu bireyini topluma kazandırdığınız için gurur duyun kendinizle çocuğunuz hiç bir zaman mutlu olamayacak hicbirsey onu tatmin edemeyecek cevresindeki herkesi sizi biktirdigi gibi bıktıracak ve hep yalnız kalacak sayenizde..
Size kimse onun bi cocuk olduğunu hicbirsey bilmediğini ona herseyi sizin öğretmeniz gerektiğini söylemedimi sizde tam tersi olmuş 3 yaşındaki çocuk size dünyanın kacbucak olduğunu göstermiş..

3,5 yaşındaki çocuk nasıl kola fanta hamburger isteyebiliyor ? Ağlayacak, insanlar rahatsız olacak diye diye her dediğini yapmış öyle alıştırmışsınız. Aman çocuğuma kızmayalım etmeyelim diye diye her dediğine evet derseniz böyle oluyor.

Ne istersen yapacagim yeterki aglama derseniz herseyi ağlayarak ister bu bir.
3.5 yasinda ki cocuga kola fanta nedir bu iki
Yemek yemeden agladi diye dondurma almak nedir bu 3.

Cocuklari boyle babasinin pasasi diye yetistiriyorsunuz sonra krese.anaokuluna baslayinca cocuklar hem diger cocuklara zarar veriyor, hem kendileri sudan cikmis balik gibi olup bocaliyor.

Biran once duzgun sinirlar cizin cocuga, ayrica bu kadar da seker yuklemeyin. Patates dondurma koladan öğün olur mu allah askina. Cocuk tabi delirir bu kadar karbonhidrat ve sekerle

Bizim arkadasimizin kızları aynı oğlunuz gibi o yüzden onlarla hiç bir yere gitmek istemiyorum.kiz ne derse sanki vahiy inmiş gibi anında yerine getiriyorlar.mesela oturmaya geliyorlar bize gece kalkma vakti gelince bu başlıyor ağlamaya.onlarda hadi kalalım diyip saatlerce kalıyor.cocuklar bu kadar simartilmamali,ona iyilik yaptığınızı saniyosunuz ama çok büyük kötülük ediyorsunuz.ilerde herkese karşı böyle olacak ve karşılık alamayınca daha da hircinlasacak

Avm de oyun alanina gitmek icin istedi avmye adapte olmasini alisveris kiyafet vb. Seyler almak icin kullaniyoruz ve oglumuzun durmayacgnibildgim icin surekli anneme birakip esimle avmye alisveris yapmya gidiyoruz oglumuzda bizimle gelsin istiyorum surekli anneme birakmak istemiyorum

iyide siz çocuğun her dediğini yapmışsınız bırakın çocukla tek başınıza bile bir mağazaya gidememişsiniz. bu şekilde adapte olamaz. bir yere sokacaktınız mesela kum havuzu ondan sonra mağazaya gidecektiniz birlikte. istediği kadar ağlasın. ağlamaktan ölen çocuk duymadım şimdiye kadar. ama siz her ağladığında her istediğini yaparak avm yi baştan yanlış kodladınız çocuğa. bir daha gittiğinizde de aynısı olacak.

Keşke nasıl aile hekimleri asi zamanı zorunlu olarak arayıp takibini sağlıyorsa aynı şekilde düzenli olarak çocuk - ergen psikologu atansa aiellere. Sağlık ocağına her gittiğinde bir fasıl konusulsa.
Doğurmuşsunuz, seviyorsunuz ama bu nasıl berbat bir çocuk yetiştirmek böyle.
Çocuğun sınırı yok ki. Bugün annesinin paşasi, el bebek gül bebek bakılıyor. Yarın kreşe gidecek, ilkokula baslayacak herkesi illallah ettirecek. İstediklerinde diretecek, ağlayacak zirlayacak kimsenin umrunda bile olmayacak. Daha mı iyi olacak? Çocuğuna resmen zor bir gelecek bırakıyorsun böyle her istediğini yaparak.
Paşa dondurma istiyor. Eriyor paşa bir daha dondurmak istiyor, eve gidiyor paşa tekrar istiyor...aylardan Nisan. Farkında mısınız? İnsanlar çocuğuna hurmayı sayarak veriyor çok şeker var içinde diye. Siz maşallah ne istiyorsa fazla fazla veriyorsunuz. Bir de kola. Saka gibi.
Benim arkadaşım da böyle sizin gibi çocuk yetiştiriyor. Cocugum kronik kabiz diyor, üzülüyor. Hiç anlayamiyor Cocugunun çer çöp yediği için kabız olabilecegini.

Bu şekilde devam ederseniz okula başladığında çok zorlanacak. Bunu da göz önünde bulundurun lütfen. Hiç sınır koyulmayan bir ortamdan kuralları olan bir ortama girip bocalayacak.

Kimsenin anneliğine laf etmek haddimiz değildir bende kendi anneliğime laf söylensin istemem ama sorduğunuz için söylemek istiyorum.

3.5yaşındaki bir çocuk avm, kola, fanta neden biliyor ? Çocuğunuzun her istediğini yaptınız için bu şekilde davranıyor o olmafı bu bu olmadı şu olsun hepsini yaparsanız olmaz zaten dondurma istemiş almışsınız neden tekrar eve giderken bir daha alınıyor ? Kola içmem fanta ne demek 3.5yaşındaki bir çocuk için ?
Kusura bakmayın ama babası kızma konusunda iyi bile dayanmış akşama kadar siz çok şımartmışsınız.

Evet benim kzımında bazen dışarıda böyle ağlama krizleri oluyor ama birşey hayırsa hayırdır. İstediği kadar ağlayıp kendini yere atabilir. Net sınırları çizmediğiniz sürece şuan yaşadığınız sorunlar ileride yaşayacağı sorunların en temeli olucak.

İçirmemiştir diye düşünüyorum…

Yanılmışım…

Büyük konuşturma Ya Rabbim…

Allahım yardımcınız olsun inşallah arkadaşım.

benim oğlanlar kazık kadar oldu.
biri 17 biri 13 yaşında hala kola içmezler.
menüyle icetea içiyorlar artık onun önüne geçemiyorum.
belli bir yaştan sonra müdahele etmek zorlaşıyor şimdiden kola mola içmeyi normal olarak görürse büyüdükçe her çöpü yer içerler.

X