Oğlumla başım dertte ne yapcağımı nasıl davrancağımı bilmiyorum

Avmye adapte olmasını istiyorum ben sadece avmye gitmediğimiz zaman bahçeye piknik yerlerine gidiyoruz ve oralarda bu şekilde asla yapmiyo
AVM de neye adapte olacak kalabalık kaos çocuk tabi ki açık hava da daha sakin olur. Toza toprağa değsin. Ergenlikten sonra zaten avmden cikmiyorlar bari çocukluğu parkta bahçede geçsin. Çocuğunuza hayirı ogretin kendini yerden yere atsın sen hayır diyip kararlı olacaksın. 3.5 yaşında bebe bu ya.

Küçük bir çocuktan çok fazla olgunluk bekliyorsunuz. Ki ne derse onu yapıyorsunuz. Hayır bilmeyen bir çocuğunuz var ve bu ilerde çok büyük sıkıntı demek. Hadi dondurma aldınız, ikinciyi birdaha niye alıyorsunuz? Kola zaten fena, bu yaşta o kadar zararlı bir içecek verilmez, hiç verlmez.

Kocanız oğlunuzu dövüyor mu da dövmesin diye aldım kucağıma dediniz. Bu en büyük sorun bence.

Küçük bir çocuktan çok fazla olgunluk bekliyorsunuz. Ki ne derse onu yapıyorsunuz. Hayır bilmeyen bir çocuğunuz var ve bu ilerde çok büyük sıkıntı demek. Hadi dondurma aldınız, ikinciyi birdaha niye alıyorsunuz? Kola zaten fena, bu yaşta o kadar zararlı bir içecek verilmez, hiç verlmez.

Kocanız oğlunuzu dövüyor mu da dövmesin diye aldım kucağıma dediniz. Bu en büyük sorun bence.
Hayir bu zamana kadar hic el kaldirmadi ama bu seferki bagirmasindan ben bile korktum diyebilirim ilk defa bu sekilde bagirdi

Kurallari o belirliyor siz değil farkında mısınız?
Tamam anlıyorum o 3 yaşında. Ama yetişkinler 0-4 yas arasındaki halleri ile algılıyor dünyayı. Her istediği olmayınca miz miz olan bir yetişkin mi olsun istiyorsunuz?
Örnek olay olarak anlatıyorum yaşanmış bir durum size ibret olabilir çünkü.
2004 doğumlu bir kuzenim var. Kendisi şu an üniversite öğrencisi. Ama neler neler yaptı yengem 10 yıl sonra ikinciye cesaret edebildi. Bir gün kuzenim 4 yaşında Avm ye gittik. Yengem kardeşi ve ben. Yerlere kendini atan tavırları o kadar bunalticiydi ki. Çünkü dayım ve yengem o ne derse yaptılar. Sonucu ise 4 adet okul değiştirdi 5. Sınıfa kadar. Üstelik atıldı. Yani aile almadı. Doga koleji dahil çocuğunuzu alın dediler. Böyle yaparak toplumsal huzuru da bozuyorsunuz kusura bakmayın. O bir çocuk.

İstediği her şeyi yapmışsınız, hem de önce hayır deyip sonra evet diyerek tutarsız davranmışsınız. Bir sonraki gidişinizden önce kesin kuralları koyun. Kriz çıkarmaya başladığı anda kolunuzun altına aldığınız gibi arabaya götürün ve eve gelin. Kendi seçimlerinin sonucunu yaşasın görsün. Aynı şekilde oyun alanında tek bir şey için bulunacağını söyleyin. Kum havuzu mu dedi, o zaman kum havuzu olacak. Başka bir şey için ağladığında kaptığınız gibi eve. Kararlı ve tutarlı olun. Sınırları çizin. Kural koyun. Kurallar çocuğu üzmez, sınırını bilen çocuk daha rahat hisseder, kendisini güvende hisseder. Bir öyle bir böyle diyen, bi bağırıp bi gülen anne baba çocuğu tedirgin eder daha da hırçınlaştırır.

Kurallari o belirliyor siz değil farkında mısınız?
Tamam anlıyorum o 3 yaşında. Ama yetişkinler 0-4 yas arasındaki halleri ile algılıyor dünyayı. Her istediği olmayınca miz miz olan bir yetişkin mi olsun istiyorsunuz?
Örnek olay olarak anlatıyorum yaşanmış bir durum size ibret olabilir çünkü.
2004 doğumlu bir kuzenim var. Kendisi şu an üniversite öğrencisi. Ama neler neler yaptı yengem 10 yıl sonra ikinciye cesaret edebildi. Bir gün kuzenim 4 yaşında Avm ye gittik. Yengem kardeşi ve ben. Yerlere kendini atan tavırları o kadar bunalticiydi ki. Çünkü dayım ve yengem o ne derse yaptılar. Sonucu ise 4 adet okul değiştirdi 5. Sınıfa kadar. Üstelik atıldı. Yani aile almadı. Doga koleji dahil çocuğunuzu alın dediler. Böyle yaparak toplumsal huzuru da bozuyorsunuz kusura bakmayın. O bir çocuk.
Evet cok haklisiniz ve bundan sonra si icin ugrasicam hayir demeyi ve sinir koymak icin cabalicam

İstediği her şeyi yapmışsınız, hem de önce hayır deyip sonra evet diyerek tutarsız davranmışsınız. Bir sonraki gidişinizden önce kesin kuralları koyun. Kriz çıkarmaya başladığı anda kolunuzun altına aldığınız gibi arabaya götürün ve eve gelin. Kendi seçimlerinin sonucunu yaşasın görsün. Aynı şekilde oyun alanında tek bir şey için bulunacağını söyleyin. Kum havuzu mu dedi, o zaman kum havuzu olacak. Başka bir şey için ağladığında kaptığınız gibi eve. Kararlı ve tutarlı olun. Sınırları çizin. Kural koyun. Kurallar çocuğu üzmez, sınırını bilen çocuk daha rahat hisseder, kendisini güvende hisseder. Bir öyle bir böyle diyen, bi bağırıp bi gülen anne baba çocuğu tedirgin eder daha da hırçınlaştırır.
Uzun sure avm ye gitme taraftari degilim bahcemize ve piknik alanlarina daha cok gideriz gibi bu surecte sinir koymayi ve hayirida ogretmen gereki ek

3.5 yaşındaki çocuk avm ye gitmek istedi.
3.5 yaşındaki çocuk kola istedi
3.5 yaşındaki çocuk fanta istedi.
kum havuzu ve diğer yerler..
bu hikayede doğru birşey yokken eşinizin bağırmasına mı takıldınız.
bu kadar şımarık yetiştirirseniz sınanırsanız tabi.
her istediğini yaparak iyi anne olunmaz.
3.5 yaşındaki çocuğa nasıl kola içiriyorsunuz ağzım açık kaldı.
İçirmemiştir diye düşünüyorum…

Eve kola almiyoruz sadece dışarda yemek yerken içiyo ve onun dışında kola istemez ayda 2 defa anca tabiki kolanin hepsini bitiremiyo ictigi 100 ml anca
Yanılmışım…

Büyük konuşturma Ya Rabbim…

Allahım yardımcınız olsun inşallah arkadaşım.

Neden bu sekilde dusunuyosunuz acaba
Gerekli tepkiyi o vermiş çünkü.
İki erkek büyüttüm ve bu anlattıklarınız günlük ev rutinimizdir, dışarıda çocuğu kaçırıyorum veyahut kayboldu zannedip çok yardıma koşan oldu. Hiçbir şey olmasa yan masalar, mağaza çalışanları ‘aaa ama anneye yapmayın böyle’ diye imdadıma yetişti, siz düşünün boyutu.

Hayır diye bir kelime var, bunu dilinize yerleştirin.
Çocuğun görevi istemek, ağlamak ve sabır sınamak.
Buna karşı duruşunuz sizi ebeveyn yapar, burada ebeveyn sizin çocuk, siz 3,5 yaş sorumluluğu. Baba ise bu saçmalığa ‘siz napıyorsunuz ya’ diye tepki veren normal sağlıklı insan😂

Bir kere gıdalarda esiri olamazsınız, yarın cips ister midye ister, var mı böyle bir şey?

Ben pek akıl vermiş gibi olmak istemem yolun basındayım ama eşinizle ikiniz her dediğini yapıyorsunuz biriniz iyi biriniz kötü polis olsa daha iyi olur gibi biriniz disiplinli olmalı

Ebeveynlik nedir, dogruyu/yanlisi cocuga izlenilen bir yol ile öğretmeye calismak, dogru yetiştirmek en onemli görevimiz.
Yoksa ebeveynlik diye bir sey olmazdi, doğurur sokağa birakirdik, büyüsün.

3 buçuk yaşındaki çocuk avm ye adapte olmasa da olur. Ayrıca asıl sizin çocukla gezmeye adapte olmanız lazım. Ağlıyor diye her dediği yapılmaz, o yaşta çocuğa kola alınmaz. Her dediği yere gidilmez. Evden çıkmadan sınırlar, yapılacak şeyler belirlenir tutturan çocuklarda. Birinin çocuğa dur demesi gerekiyor siz Eşiniz diyecek diye tek de bırakmak istememişsiniz. Bu tavır çocuğa da zarar. İyilik yapmıyorsunuz ona kesinlikle.

Cocugunuz maalesef sinirlari bilmiyor. Okudugumdan anladigim kadariyla her dedigi yapiliyor. Cocuklar kural sever sinir sever. Okurken Ben yoruldum, böyle bir gunun sonunda sinirleriniz lacka olur tabii ki
Evet sinir koymak ve hayiri ogreticem bu saatten sonra onumuzdeki uzun yolda yorulurum belki ama dun yasadiklarimiz kadar olmaz diye duaunuyorum

Kafasina gore cagalmamali gibi kelimeler
Evet böyle olmamalı. Bu çocuklar sizin elinizde büyüyüp topluma karışıyor, sonra biz uğraşıyoruz. Biraz pedagojik eğitiminiz olsa emin olun böyle davranmazdınız çocuğunuza. Bakın yine söylüyorum ben asla ideal bir anne değilimdir, yeri gelir paketli gıda da tüketir oğlum, zorda kalırsam eline telefon da veririm çizgi film izlesin diye. Ama bu bana bile fazla geldi. Böyle devam etmeyin lütfen, sınır koymaya çalışın artık.

X