Oğlumla başım dertte ne yapcağımı nasıl davrancağımı bilmiyorum

30 yaşına gelmiş ben bike kola fanta dondurma hamburger yemem bedenime yazık günah siz bunları çifter çifter el kadar bebenin ayağına sermişsiniz. Hayır çocuk az bile yapıyo size. Konudaki en masum kişi baba.
Bir eğitim almadan, hiçbir kitap açıp okumadan, pedagog görmeden duymadan çocuk doğurunca böyle şımarmaktan tepeye çıkmış sınır bilmem olmuş çocuk ama suç çocuğun kesinlikle değil.

13ve 7 yaşında oğlum var kola tadını bilmez
Bu kadar şeker çocuğun karaciğerinde alkol gibi etki yapıyor
Iyilik yapmıyorsunuz
Bir kere doyana kadar aglasaydi
Sonraki hicbirseyi yasamayacaktiniz
Özellikle beni kıyafet değiştirmeye göndermedi lafiniza şok oldum
Biz önce anlaşma yaparız her zaman
Önce anne baba işini halledecek sonra oyun alanı ve yemek şeklinde
Hem oyun alanı hem akülü araba vsvs olamaz zaten
Oyun alanında 1 saat de bekleyemem açıkçası
Oyun alanındaki oyuncaklardan 2 ya da 3 tanesi diye anlaşırız

Size şu şekilde tavsiye vermek istiyorum hiç bir kadın dememiş çünkü. AVM sürecinde olanları bir sekilde ilerde düzeltebilirsiniz ama eşinizle aranızı iyi tutun. Bu bebek sadece sizin değil. Bu çocuk kaç yaşında olursa olsun işbirliği içinde olun. Diyelim çocuğunuz haklı ama babasıyla ters düştü "bana hiç öyle bakma baban haklı"diyip takım olduğunuzu hissetirmeniz lazım. Sonra eşinizle konusursunuz. Bey bu çocuk genç oldu bence bu kadar üstüne düşme filan diye çocuk olmadan. Burada çocuğu alıp babasıyla çocuğunuz yüzünden aranızi bozmussunuz. Tabi bunu çocuk daha kullanır otoritenin de içine edilmiş. Orada sert Durup evet baban haklı deseydin böyle olmazdı. O da ağlar ağlar susardi. Bir tane erimis dondurmadan sonra dondurma almanız doğru değil. Ağlama krizinden sonra parka götürmeniz de doğru değil. Bugün çok ağladım park yok diyecektiniz otorite sizsiniz kullandırmayin kendinizi lütfen. Babasını da takım dışı tutarsaniz bir gün evliliğinize de yansır tamamen sizi tek başına bırakır bu süreçte. Eşinizle işbirliği içinde olun. Birbirnizin arkasını kollayin.

Ama öyle böyle değil işkence ediliyomuşcasına ağliyo kalabalik olmayan yerlerde hayir diyebiliyorum ama avm de kalabalik ortamlarda cokta başarılı olamiyorum
Agladigi an eve doneceksiniz, isterse catlayip bayilana kadar aglasin. Ben bunu 2 kez yasadim kizim bebekken. Taviz vermedim aglaya aglaya uyudu. Son oldu o kapris aglamasi. Aglayarak hic bisey yaptiramayacaginj, kurallar oldugunu, dondurma istiyosa once yemek yemesi gerektiginj bilmeli o yasta. Boyle yetistirdiginiz cocuk ilerde okulda ogretmenin arkadaslarinin başina bela, suclusu da sizsiniz.

kızım 3 yaşında, şu an sendromlardan sendromlara giriyor. önceden melek gibi olan bebeğim şimdi tam bir cadıya dönüştü.. zaman zaman ben de çok daralıyorum bu durumdan, ağlamasına tahammül edemiyorum, bunun gelişiminin bi parçası olduğunu unutuyorum ama hemen toparlanıyorum ya da eşim beni toparlıyor.. bu evrenin onun gelişimi için normal olduğunu hatta sağlıklı olanın bu olduğunu unutmamaya çalışıyoruz..

bizim davranışlarımızdan kaynaklı olarak krizleri çok uzun sürmüyor.
bir kere hayır dediğimiz bişeye evet demiyoruz, evet denilecek bişeyse baştan hayır demiyoruz.
bi yerlere gittiğimizde baştan ne yapacağımızı anlatıyoruz, ona sürpriz olmuyor.
yemekten önce dondurma, sakız vs. yiyemeyeceğini biliyor ama hep şansını deniyor, biz asla taviz vermiyoruz.
oyun yerlerinde sınır koyuyoruz.
kola, meyve suyu vs içemeyeceğini biliyor..
mesela oje sürmek istiyor ama ben her seferinde sabırla yetişkin olduğunda sürebileceğimizi anlatıyorum, o zaman ne renk isterse alacağımı söylüyorum.
kıyafetlerde seçenek sunuyorum.

tabii ben bunları yapıyorum diye hiç kriz yaşanmıyor mu, ooooo alası yaşanıyor ama onun da bi yerde ağlayarak kendini rahatlatması lazım.. o ağlarken isterse sarılıyorum, ya da sadece yanında sakinleşmesini bekliyorum..

X