Nişanlandım ama içime sinmiyor

ben çoğunluğun görüşüne katılmıyorum. bizim coğrafyamızda erkeğin daha güçlü ya da en azından eşit konumda olması beklenir. bu da bir çoğumuzun düşünce sistemine işlemiştir. bir çok kişi bunu evlendikten sonra farkediyor ve içinden çıkmak istedikleri halde çıkamıyor.

siz yalnızca para kısmını değil iş konusunda çok da girişken olmamasından da rahatsız olmuşsunuz. bu aslında sizin karakter olarak da daha girişken dominant birini istediğinizi gösteriyor belki de. belli bir yıl geçtikten sonra aşkın yoğunluğu azalınca bence insanlar gerçeklerle direkt göz göze geliyor. cesur olanlar istemedikleri profildekileri terk ederken cesur olmayanlar evleniyor evlilik içerisinde mutluymuş gibi yapmaya çalışıyor

ben çoğunluğun görüşüne katılmıyorum. bizim coğrafyamızda erkeğin daha güçlü ya da en azından eşit konumda olması beklenir. bu da bir çoğumuzun düşünce sistemine işlemiştir. bir çok kişi bunu evlendikten sonra farkediyor ve içinden çıkmak istedikleri halde çıkamıyor.

siz yalnızca para kısmını değil iş konusunda çok da girişken olmamasından da rahatsız olmuşsunuz. bu aslında sizin karakter olarak da daha girişken dominant birini istediğinizi gösteriyor belki de. belli bir yıl geçtikten sonra aşkın yoğunluğu azalınca bence insanlar gerçeklerle direkt göz göze geliyor. cesur olanlar istemedikleri profildekileri terk ederken cesur olmayanlar evleniyor evlilik içerisinde mutluymuş gibi yapmaya çalışıyor
İnanın ben kendimden güçlü olsun ya da eşit olsun da demiyorum.Benden az maaş alabilir ben ona da okeyim.Sadece arada aşırı fark olsun istemiyorum.Ben kariyerimde ilerlerken karşımdaki kişide ilerlesin yerinde saymasın istiyorum.Doktorluğu bi kenara bırakalım.Hangi eğitimli okumuş kadın bunları istemez ? istemeyen belki yüzde 5-10dur en fazla.

Sevdiğim için ayrılma terk etme gibi bi durumum yok.Aklımdakileri konuştum da zaten nişanlımla.Evlendikten sonra konuşup sorun olmasındansa nişanlıyken konuşmanın daha iyi olacağını düşündüm.Hayattan beklentileri amaçları farklı olan iki insan mutlu olamaz çünkü.Nişanlım da bu konuşmalardan sonra bi şeylerin farkına vardı.O yönde devam eder umarım.

İnanın ben kendimden güçlü olsun ya da eşit olsun da demiyorum.Benden az maaş alabilir ben ona da okeyim.Sadece arada aşırı fark olsun istemiyorum.Ben kariyerimde ilerlerken karşımdaki kişide ilerlesin yerinde saymasın istiyorum.Doktorluğu bi kenara bırakalım.Hangi eğitimli okumuş kadın bunları istemez ? istemeyen belki yüzde 5-10dur en fazla.

Sevdiğim için ayrılma terk etme gibi bi durumum yok.Aklımdakileri konuştum da zaten nişanlımla.Evlendikten sonra konuşup sorun olmasındansa nişanlıyken konuşmanın daha iyi olacağını düşündüm.Hayattan beklentileri amaçları farklı olan iki insan mutlu olamaz çünkü.Nişanlım da bu konuşmalardan sonra bi şeylerin farkına vardı.O yönde devam eder umarım.

eğitimli ve okumuş kadınların bir çoğu emin olabilirsin maddi manevi tüm yükü üzerine almış şekilde evlilik hayatında yer alıyor. okumamış ve ev hanımı olanlar ise genelde hiç bunları umursamasına bile gerek kalmıyor. bir çoğu işi gücü yerinde evi ailesi tarafından alınmış insanlarla evleniyor :)

eğer maddi durum arasındaki aşırı fark senin için sorunsa sorundur, girişken olmaması sorunsa sorundur, bu durumu buradaki diğer kadınların " bak sen, mezun olunca adamı şutluyorsun demek ki" tadındaki yorumları etkilememeli. bu sorunların hepsi ile sen başa çıkacaksın, eğer ayakların geri geri gidiyorsa zaten orada sinyal veriliyordur sana

eğitimli ve okumuş kadınların bir çoğu emin olabilirsin maddi manevi tüm yükü üzerine almış şekilde evlilik hayatında yer alıyor. okumamış ve ev hanımı olanlar ise genelde hiç bunları umursamasına bile gerek kalmıyor. bir çoğu işi gücü yerinde evi ailesi tarafından alınmış insanlarla evleniyor :)

eğer maddi durum arasındaki aşırı fark senin için sorunsa sorundur, girişken olmaması sorunsa sorundur, bu durumu buradaki diğer kadınların " bak sen, mezun olunca adamı şutluyorsun demek ki" tadındaki yorumları etkilememeli. bu sorunların hepsi ile sen başa çıkacaksın, eğer ayakların geri geri gidiyorsa zaten orada sinyal veriliyordur sana
Tüm yazdıklarınıza sonuna kadar katılıyorum.Beni linçleyenler arasında okumamış ev hanımı kocasının eline bakan evi eşinin ailesi tarafından alınmış insanlar olduğuna eminim.Onların benim yaşadığım kaygıları sorunları anlamasını da beklemiyorum zaten.

İnsanın çocukluğundan beri verdiği emekle bi konuma gelmesi bu konuma zarar verecek bi oluşum içinde olmak istememesi çok ayrı bi şey,herkesin anlayabileceğini sanmıyorum.Anlayamadı da birçok kişi.

Merak etmeyin nişanlım da ortak hesap açma derdinde şimdiden başkasını bulmadan da yaşıyorum şu an bu durumu 😆
Nişanlınıza her konuda güvenseniz dahi ortak hesap açma fikrine yanaşmayın, sizin fikirleriniz değişiyor diye tepki alıyorsunuz ama erkekler de değişiyor, evlenmeden önce her şeye tamam aşkım sensin aşkım deyip evlenince içinden başka biri çıkan erkekler var ve ortak hesap mağduru çok kadın mevcut, ortak hesapta çoğunlukla çiftlerden birinin talebi paranın hepsini çekmeye yeterli, adı ortak hesap sadece.

Ya ayrılmaya karar verirse lütfen yazar mısın evlenirsen de yaz. Nişanlın bunu bir erkek arkadaşına anlatsa mal mısın ayrıl der.

Ya ayrılmaya karar verirse lütfen yazar mısın evlenirsen de yaz. Nişanlın bunu bir erkek arkadaşına anlatsa mal mısın ayrıl der.
Ayrılma gibi bi durum yok hanımefendi.Nişanlım ayrılmak istemiyor.Bu kaygılarımın doğru olmadığını işinde daha da ilerleyeceğini maddi açıdan da gelişeceğini düşünüyor.Evlendiğimizde maddi açıdan birçok şeyi birlikte yapabildiğimizi gördüğünde bana hak vereceksin diyor.

Ayrılma gibi bi durum yok hanımefendi.Nişanlım ayrılmak istemiyor.Bu kaygılarımın doğru olmadığını işinde daha da ilerleyeceğini maddi açıdan da gelişeceğini düşünüyor.Evlendiğimizde maddi açıdan birçok şeyi birlikte yapabildiğimizi gördüğünde bana hak vereceksin diyor.
Size demedi mi peki beni pratisyen hekim kadar kazandığım için mi seviyorsun, keşke nişanlamadan önce aklıma gelseydi derken ne demek istiyorsun ayrılmak mı, hayat bu ne olacağı belli olmaz elden ayaktan kesilirsem ya da işimden atılırsam ne olacak. Çok değil 2016 yılında binlerce masum insan işinden atıldı. Birçoğu aklandı bazıları hala uğraşıyor. 2020de coronadan dolayı yine binlerce insan işinden oldu.
Adam ileride kavgalarınızda bunu önünüze getirebilir, sen zaten zengin koca arıyordun şimdi git bul diyebilir. O zaman ne diyeceksiniz.

Hanımefendi. Doktor oluşunuzdan o kadar bir tarafınız kalkmış ki. Bunu kullanıcı adınıza bile yansıtmışsınız. Görgüsüz oluşunuza mı yanayım, kendinizi sadece ekonomik olarak değil statü olarak bile nişanlınızdan yüksek görmenize mi yanayım, kibrinize mi bilemedim. Bu nasıl bir kibir. Bir erkeğin bir kadın için hemde DOKTOR bir kadın için sizin düşündüklerinizi düşüneceğinize inanmıyorsunuz ne muazzam. Adamı rahat bırakın da kendine uygun birini bulsun. Sizde bir zahmet bir DOKTOR bulup evlenin.
Cv kaşe ne varsa altına attım. Ay ağzına sağlık ya sıfır mütevazilik gerçekten daral geldi.

Yazdıklarımın hiçbirini anlamamışsınız.
1-Öğrenciydim evet ama bana karşı tarafın maaşının akması gibi bi durum yoktu.
2-Benimki doktorluk böbürlenmesi değil asla öyle yapıda bi insan olmadım,nişanlımı ezer miyim diye düşünmüyorum.Arada çok fark olursa bundan rahatsız olabileceğimi söylüyorum sadece.
3-Kendi kazandığım parayı evime harcamama gibi bi niyetim de yok.
4-Çok şükür ki vicdan sahibi bi insanım hastalarımla bu zamana kadar hiçbir sorunum olmadı.
1-Siz öğrenciyken adam çalışıyormuş o zamanlar da sevgili olduğunuza göre dışarı çıktığınızda veya herhangi bir etkinlikte siz mi veriyordunuz parayı? Tabiki hayır yani maaşı size akıyordu.
2-Sizinki tam anlamıyla doktorum böbürlenmesi keza kullanıcı adınızdan da bu çok net belli oluyor. Ben de psikoloğum mesleğimi de çok seviyorum ama psikologhanım diye açmadım kullanıcı adımı mesleğimi her yerde etiketlemeye ihtiyaç duymadım çünkü.
3-Kazandığınız parayı evinize harcayacak olsanız adamın maaşının sizinki kadar oluşunu dert etmezdiniz evi bu kadar maaşla geçindirebilir miyiz derdinde olurdunuz ama sizin tek derdiniz adamın maaşının sizinkinden az olması.
4-Yeni mezun olmuşsunuz ne ara “hastalarınız” oldu? Uzman olduktan sonraki kısımdan bahsettim ben, ticarethaneye dönüştürdüğünüz kliniğinizi öngörebiliyorum.
Benim kardeşim de stajyer doktor asla sizin gibi üst perdeden konuşmaz karşısındaki kişiyi cebiyle değerlendirmez. Nişanlınıza ilerde başına kakacağınız maddi konularda sabır diliyorum şimdiden, umarım sizin kafa yapınızın farkına varıp yol yakınken kendine karakteri için evlenecek birini bulur.

Konuştum bunları kendisiyle.Sürekli maddi şeylerin bana yansıtılmasından hoşlanmadığımı ve bana bu kadar yansıtmaması gerektiğini söyledim.Kendisi her şeyi kendim yapmak istiyorum kafasında bi insan ailesinden yardım almak da istemiyor.Ama sorunlar sıkıntılar bana yansıyor maalesef.. evet doktorum ama ben de insanım genç bi kızım tabiki isteklerim ve heveslerim var öyle uçuk şeyker de değil.İçime sinmeden içimde birşeyler kalarak evlenmek istemiyorum.
İyi de kaç yaşında çalışan adamın ailesinden maddi bir beklenti istememesi normal değil mi? Ben de 33 olacağım, kısa - en geç ilkbahara evlenme planım var. Kesinlikle ailemden/karşı tarafin ailesinden maddi bir şey beklemeyecegim, her şeyi kendi kartımizla alacağız. Çünkü yani yazık günah değil mi, kaç yaşında insanlar - yaşlılık yıllarına artık girmisken neden birikmislerini bize harcasinlar ya da borç yapıp birkaç sene daha odesinler? Bugün kazandığını on sene sonra kazanamayacaklar, artık yaşlılar. Şu dönemdeki paralarını iyi değerlendirmeleri lazım.
Yani nişanlın ailesine masraf yaptirmayi kendi içinde yediremiyorsa bu suç mu?
E ailesi yapmayınca sadece kendi emeğinizle bir şey yapacaksanız da haliyle bazı şeyleri kismaniz lazım. Bu normal değil mi? Kendi imkanlarıyla evlenen kim her şeyin en güzelini yapabiliyor ki bu devirde ? Bazı şeylerden kısıp bazı şeyleri erteleyeceksiniz, zamanla her şey yoluna girecek. Yani bu işler böyledir. Misal kurutma makinası/Dyson/smeg istiyorsunuzdur ama düğün borçları biraz azalana kadar , şöyle bir- bir buçuk sene ertelersiniz, bazı taksitler bitince onlari alırsınız. Ya da hayaliniz balayina taylanda gitmektir, balayinda basit tatil yapıp borçlar bitince taylanda gidersiniz vs vs.
Bunlar niye size anormal geldi ki?

Ayirca uçuk olmayan makul istek ve hevesleriniz neler? Şu an ailelerden bağımsız iki pratisyen hekim maaşınız var. 7 aydır da nişanlısınız. Hala gücünüzün yetmeyeceği makul istekleri merak ettim açıkçası.

Size demedi mi peki beni pratisyen hekim kadar kazandığım için mi seviyorsun, keşke nişanlamadan önce aklıma gelseydi derken ne demek istiyorsun ayrılmak mı, hayat bu ne olacağı belli olmaz elden ayaktan kesilirsem ya da işimden atılırsam ne olacak. Çok değil 2016 yılında binlerce masum insan işinden atıldı. Birçoğu aklandı bazıları hala uğraşıyor. 2020de coronadan dolayı yine binlerce insan işinden oldu.
Adam ileride kavgalarınızda bunu önünüze getirebilir, sen zaten zengin koca arıyordun şimdi git bul diyebilir. O zaman ne diyeceksiniz.
Hayır demedi çünkü o benim niyetimi kaygılarımı anladı.Dese şu an da derdi zengin koca aramadığımın farkında.Hayatın ne getirecebileceğinin bende farkındayım.Yalnızca bile bile mantıksız ve yanlış bi evlilik yapmak istemiyorum.Kaygılarımın nedeni bu.

1-Siz öğrenciyken adam çalışıyormuş o zamanlar da sevgili olduğunuza göre dışarı çıktığınızda veya herhangi bir etkinlikte siz mi veriyordunuz parayı? Tabiki hayır yani maaşı size akıyordu.
2-Sizinki tam anlamıyla doktorum böbürlenmesi keza kullanıcı adınızdan da bu çok net belli oluyor. Ben de psikoloğum mesleğimi de çok seviyorum ama psikologhanım diye açmadım kullanıcı adımı mesleğimi her yerde etiketlemeye ihtiyaç duymadım çünkü.
3-Kazandığınız parayı evinize harcayacak olsanız adamın maaşının sizinki kadar oluşunu dert etmezdiniz evi bu kadar maaşla geçindirebilir miyiz derdinde olurdunuz ama sizin tek derdiniz adamın maaşının sizinkinden az olması.
4-Yeni mezun olmuşsunuz ne ara “hastalarınız” oldu? Uzman olduktan sonraki kısımdan bahsettim ben, ticarethaneye dönüştürdüğünüz kliniğinizi öngörebiliyorum.
Benim kardeşim de stajyer doktor asla sizin gibi üst perdeden konuşmaz karşısındaki kişiyi cebiyle değerlendirmez. Nişanlınıza ilerde başına kakacağınız maddi konularda sabır diliyorum şimdiden, umarım sizin kafa yapınızın farkına varıp yol yakınken kendine karakteri için evlenecek birini bulur.
1-Benim derslerimin sınavlarımın yoğunluğundan çok sık görüşemezdik.Haftada 1-2 kez.Ailem sağolsun kimsenin parasına intiyacım olmadan okuttular beni. Yani gittiğimiz yerlerde bi hesabı o ödüyorsa birini de ben ödüyordum.
2-Buna cevap vermeyeceğim.Zira kendimi ne kadar anlatmaya çalışsam da düşünceniz değişmeyecek.
3-Kazandığım parayı hiç harcamadan her şeyi eşimden bekleyeceğimi sanıyorsunuz sanırım nasıl bi düşünceyse bu 😂 Evet tüm paramla yatırım yapıp her şeyi eşimden bekleyeceğim🤪
4-Yeni mezun olmadım,mezun olur olmaz atanıyoruz birkaç ay içinde.Atandığımdan beri de çalışıyorum.Pratisyenlik ve sonrasında uzmanlık eğitimi süreci yaniii baya hastam oldu.
5-Tüm çıkan olumsuzluklara rağmen, maddiyat dışında başka konularda da sıkıntı çıkmasına rağmen devam ediyorsam emin olun karakterli bi insan oluşumdan,karşımdaki insanı yarı yolda bırakmak istemeyişimden.İnsanları sadece buraya yazdıklarıyla karaktersiz olarak değerlendiremezsiniz.Bi de psikolog olacakmışsınız..

1-Benim derslerimin sınavlarımın yoğunluğundan çok sık görüşemezdik.Haftada 1-2 kez.Ailem sağolsun kimsenin parasına intiyacım olmadan okuttular beni. Yani gittiğimiz yerlerde bi hesabı o ödüyorsa birini de ben ödüyordum.
2-Buna cevap vermeyeceğim.Zira kendimi ne kadar anlatmaya çalışsam da düşünceniz değişmeyecek.
3-Kazandığım parayı hiç harcamadan her şeyi eşimden bekleyeceğimi sanıyorsunuz sanırım nasıl bi düşünceyse bu 😂 Evet tüm paramla yatırım yapıp her şeyi eşimden bekleyeceğim🤪
4-Yeni mezun olmadım,mezun olur olmaz atanıyoruz birkaç ay içinde.Atandığımdan beri de çalışıyorum.Pratisyenlik ve sonrasında uzmanlık eğitimi süreci yaniii baya hastam oldu.
5-Tüm çıkan olumsuzluklara rağmen, maddiyat dışında başka konularda da sıkıntı çıkmasına rağmen devam ediyorsam emin olun karakterli bi insan oluşumdan,karşımdaki insanı yarı yolda bırakmak istemeyişimden.İnsanları sadece buraya yazdıklarıyla karaktersiz olarak değerlendiremezsiniz.Bi de psikolog olacakmışsınız..
Ayrıldınız mı?????

Benim böyle bir iddiam yok hanımefendi ne ben zenginim ne de nişanlım fakir. sadece aradaki maddi fark çok olursa bunun sorun olabileceğini düşünüyorum.İnsanın hayat standartını maddi durumu belirliyor ne yazıkki.Kimse kaç yıl okuduktan sonra emekleri boşa gitsin istemez.
Okumaktaki motivasyonunuzla nisanlınızın gelirinin alakası ne? Niye boşa gitmiş oluyor emekleriniz? Maddi durumu daha iyi biriyle olabilmek için mi okudunuz ya da? Zira bu söylemden bu cıkıyor.
Öte yandan nişanlınız iflas etmedi,adamın gelir düzeyi buydu hep,meslegi de belliydi. Tıp kazanmış/ okumuş zeki bir kadının bunu 5 sene sonra hesap etmesi cok komik geldi bana.
Ama herşeye rağmen ben ayrılmanizdan yanayım. Bunları düşünüyorsanız hep bir acabanız olacak. Kendinize denk!birini bulun.

Bunları doktor olduktan sonra mı düşündün? Levent gibi denk birini bulup nikah masasında bırakılırsan şaşmam (ironi) !

Merak etmeyin nişanlım da ortak hesap açma derdinde şimdiden başkasını bulmadan da yaşıyorum şu an bu durumu 😆

Çünkü adama evlilik vaat etmişsin? Düğün süreci ortaktır, aynı eve gireceksiniz. Adamın nişanlısına bunu demesi normal siz nerdeyse 6-7 senedir berabersiniz. 3 aylık sevgilisi değil. Ortak hesap talebi senin gözüne batıyorsa senin tek derdin para işte.

Ben sizin şahsi psikoloğunuz değilim siz de benim danışanım değilsiniz burda size terapi de uygulamıyorum herhangi bir insan olarak yazdıklarınıza yorum yapıyorum. Mesleğimi burada etiket olarak kullanmadığımı da özellikle belirttim sapla samanı ayırıp o şekilde cevap veriniz. İnsanlara nasıl bir üslupta konuşuyorsanız karşılığını da o şekilde alıyorsunuz. Nerdeyse tüm yazdıklarınız ben doktorum uzman olacağım, bu durum böbürlenmeye giriyor zaten diğer insanlara yazdıklarınızdan da kibriniz son derece ortaya çıkıyor. Son olarak, sizin karakterinize yorum yapan oldu mu? Ben karşınızdaki kişi için umarım karakteri için evlenecek biri ile mutlu olur dedim burda sizin karakterinizden bahseden bir cümle mi var? Önce yazılanı anlayın sonra ahkam kesin.

X