Nişanlandım ama içime sinmiyor

Karşı taraf bu düşüncelerimi biliyor ve bitirmek istrmiyor onca seneden sonra.Gerçi o bu dert ettiğim şeylerin de olmayacağını zamanla göreceğimi söylüyor. Nişanlım ikerigörüşlü bi insan düşüncelerine önem veririm onun gibi olumlu düşünmek istiyorum ben de .
Yani siz ayrılmayı kafanıza koyar, kesin karar verirseniz onun istememesi hiçbir şeyi değiştirmez. Muz cumhuriyetinde değiliz.

Evlilikleri sağlıklı yürümez, aradaki maddi fark mutlaka tartışma nedeni olur, konu sahibine tepki gösteriliyor ama nişanlısı da evlenince bunu sorun haline getirebilir, kendi maaşıyla karısının maaşını kıyaslar, çevreleri bile farklı olacak, bu da rahatsız edebilir, aileler eğitim olarak denkse bile aileler arası kültür farkı varsa bu da sıkıntı olur, kendisine kızanlar oluyor ama konuyu mantıken değerlendirince bazı konularda kendisine hak verdim, mesela insanın düşünceleri zamanla değişebilir, öğrenciyken henüz mesleğe atılmamışken ki düşünceleriyle çalışmaya başlayınca ki düşünceleri başka olabilir, yaşı kaç bilmiyorum ama büyüyor ve gelişiyor fikirleri de değişiyor, asıl fikirler değişip gelişmezse sorun, evet bazen fikirlerin değişmesi hayatımızdaki insanları üzecek sonuçlara sebep olabilir ama bu gençler evlenince birbirini mutsuz edecekse şimdi mutsuz etsinler ve kendilerine göre bir hayat seçsinler daha iyi.
Ama derdi nişanlısının, ileride maaş farkını dert edebileceği değil ki konu sahibinin hayat standartlarının düşecek olması. Böyle dese bu kadar tepki almazdı ki adamın mevkisi de kötü değildi yanlış hatırlamıyorsam. Sadece hak ettiği maaşı almıyordu. İş değiştirse bu sorun da çözülebilir.

Yardım??? Evlenip yuva kuruyorsun. Bu amaçla bir yola giriyorsunuz. Şaka mısın, yoksa 5 yaşında mı? Evlilik nasıl iki kişi arasındaysa, bu süreçte harcanacak harcamalar iki kişi arasındadır. İkinizin için yapılacak harcamalarda, kendine düşen payı yardım olarak görüyorsan bu çok sıkıntı.

O hayal ettiğin talipler çıkacak olsa, sen öğrenciyken çıkardı.

Adamdan ayrılmıyorsun, evlenmiyorsun. Madem kendine uygun değil mutlu değilsin ayrılırsın. Yani nişan sonrasında "biz bu adamla nasıl geçiniriz" ya da "benim maaşım bundan fazla olacak hesabı planı" yapmak çok değişik. Bugün bunu yapan elbette nişan öncesinde bunları kafasında düşünmüştür. Zaten ailenle konuşmuşsun bu ayrılma konusunu. Biz ne yapalım, adama maaş mı verelim?
Kendi üstüme düşeni yardım olarak görmüyorum.Ben üstüme düşeni yapıyorum zaten.Nişanlım fazlasını kabul etmiyor yardım olarak.

Emin olun çok talibim çıktı hem öğrenciyken hem sonrsında ama benim gözüm nişanlımdan başkasını görmedi..

Ailem de maddiyata çok takılmamamı söylüyor.Buradaki insanlardan tek beklentim yorumlarını öğrenmek.

İş hayatına başladıktan sonra nişanlanmış, tepki gördüğü kısım bu. Zaten seçtiği insanla iyi/kötü günde yaşamak olgunluğuna erişemeyenler evlenmemeli bence. Hayat koca bir muamma, Allah korusun konu sahibi bir anda kaza geçirip mesleğini icra edemeyecek duruma da gelebilir. Ama zaten sorun adamı ömür boyu yanında olacak hayat arkadaşı olarak görememesi, bu yüzden evlenmeyin diyorum ben.
Katılıyorum ama herkesin görüşü düşüncesi farklıdır, o yüzden ben konu sahibini eleştiremiyorum, evlenince eşinin kızın mesleğini aldığı maaşı kompleks yapıp kendi egosunu beslemek için aşağılamayacağının da bir garantisi yok🤷‍♀️

Ben kendisini, evliliği, maddi konuları sorgulamasını garipsemiyorum, en azından hepten duygusal bakmıyor durumuna, burada ne kızları okuyoruz asla evlenmemesi gereken erkeklerle evlenmek için diretiyorlar ve ama ben yıllarca emek verdim diyorlar, oysa evlenirse mutsuz olacaklar bu kızlar, mantıklı düşünmeyi bırakıyorlar diye kızıyoruz onlara, burada da tam tersi mantıklı düşünen bir kıza tepki var, ki bize göre doğru ya da yanlış kendince kriterleri var ve bu kriterler üzerinden bazı şeylerin içine sinmemesi normal, onun hayatı onun geleceği, biz onun hayatında bir forumdaki kullanıcı isimlerinden ibaret karakterleriz sadece.

Ama derdi nişanlısının, ileride maaş farkını dert edebileceği değil ki konu sahibinin hayat standartlarının düşecek olması. Böyle dese bu kadar tepki almazdı ki adamın mevkisi de kötü değildi yanlış hatırlamıyorsam. Sadece hak ettiği maaşı almıyordu. İş değiştirse bu sorun da çözülebilir.
Erkek kendi maaşının azlığını dert edebiliyorsa benim de kendi maaşımın fazlalığını dert etmem neden garip geliyor ?Değiniz gibi nişanlım belki de hakettiği maaşları alırsa kafama takılacak bi sebep kalmayacak.Bu sorun çözülecek kendiliğinden ki bunu olası görüyorum.

Katılıyorum ama herkesin görüşü düşüncesi farklıdır, o yüzden ben konu sahibini eleştiremiyorum, evlenince eşinin kızın mesleğini aldığı maaşı kompleks yapıp kendi egosunu beslemek için aşağılamayacağının da bir garantisi yok🤷‍♀️

Ben kendisini, evliliği, maddi konuları sorgulamasını garipsemiyorum, en azından hepten duygusal bakmıyor durumuna, burada ne kızları okuyoruz asla evlenmemesi gereken erkeklerle evlenmek için diretiyorlar ve ama ben yıllarca emek verdim diyorlar, oysa evlenirse mutsuz olacaklar bu kızlar, mantıklı düşünmeyi bırakıyorlar diye kızıyoruz onlara, burada da tam tersi mantıklı düşünen bir kıza tepki var, ki bize göre doğru ya da yanlış kendince kriterleri var ve bu kriterler üzerinden bazı şeylerin içine sinmemesi normal, onun hayatı onun geleceği, biz onun hayatında bir forumdaki kullanıcı isimlerinden ibaret karakterleriz sadece.
Benim en başından en saçma bulduğum söylemi bu kariyeri boşuna inşa ettiği düşüncesi. Herkes kendi kariyerini kendine yapar, bileziğini koluna takar. Evlendiğin insan azılı bir suçlu değilse aşağı çekmez senin kariyerini. En başından ısrarla direttiğim şey de bu ilişkiye harcayacak bir 7 yılın daha olmadığı, hayat çok kısa, zaman çok değerli.

Sizler de eleştirilerinizde haklısınız lakin bu onun hayatı, hayat standartlarının düşmemesini isteyebilir, ki iş değişikliği bilemiyorum günümüz ekonomik şartlarında ha deyince de hemen iş bulamıyorsunuz ya da bulduğunuz iş mesleğinizin hak ettiği maddi ve sosyal imkanları veremeyebiliyor.

Kendime göre yorumlarsam aşıksam bodoslama dalan biriyim, ki öyle de yaptım ama herkes böyle yapmak zorunda değil, ki bence kendi özelidir kafasında oturmayan başka şeyler de vardır belki, bize yansıttığı kısım mevzunun sadece maddi tarafıdır sadece.

Ayrıca gerçekçi de olmak lazım, eşi kendisinden fazla kazanan erkeklerin bir kısmı bunu sindirebilen eşinin destekçisi adamlar olsa da, yabana atılmayacak bir kısmı da bunu kompleks yapıp kadına duygusal şiddet uygulayabiliyor, bu yüzden o kadar okumuş çok iyi mesleği olmasına rağmen özgüvenini yitirmiş kadınlar da var, sitede de denk geliyoruz bazen de çok şaşırıyoruz nasıl böyle olur diye.

Doktor bi tanidigimizin esi internet direkleri baglama isi yapiyor bi sirkette
Bi diger doktor esi guvenlik gorevlisi
Yani her doktorun esi ceo veya prof vs degil
onemli olan erkegin komplekse girmemesi
Ama sizin dert ettiginiz sey onun ailesinin yardim etmemesi
Ki ogullari iyi kazaniyorsa kendi basina dugun dernek de yapabilir
Yasli basli insanlar yillarca dugun borcu mu odeyecekler
Senin paran benim param seklinde dusunurseniz isiniz zor

Ben sizden doktor vibe’ı almadım. Tanıdığım bütün doktorlar cool. İnsan bedeni üzerinde çalışan bireylerin kafa yapısı pek böyle değil. Daha farklı.

Benim en başından en saçma bulduğum söylemi bu kariyeri boşuna inşa ettiği düşüncesi. Herkes kendi kariyerini kendine yapar, bileziğini koluna takar. Evlendiğin insan azılı bir suçlu değilse aşağı çekmez senin kariyerini. En başından ısrarla direttiğim şey de bu ilişkiye harcayacak bir 7 yılın daha olmadığı, hayat çok kısa, zaman çok değerli.
Şöyle izah etmeye çalışayım; günümüzde bizim ülkemizde bu ekonomik sıkıntılarla bir şey sahibi olabilmek artık çok zor.Maddi durumu daha iyi olan birisiyle olsaydım daha rahat bi hayatım olurdu.Dert ettiğim birçok şeyi belki de dert etmeme gerek kalmazdı.Tıp fakültesi okumak doktorluk yapmak gerçekten çok yorucu.Belki de benim de artık kendimi zorlamadan yıpratmadan yaşayabileceğim güzelliklere ihtiyacım vardır…

Neden bu şekilde düşünüyor bilemem ama belki maddi olarak denk olmadıkları için zamanla eşini parasal olarak taşımak zorunda kalacak duygusuna kapılmış olabilir 🤷‍♀️

Doktor bi tanidigimizin esi internet direkleri baglama isi yapiyor bi sirkette
Bi diger doktor esi guvenlik gorevlisi
Yani her doktorun esi ceo veya prof vs degil
onemli olan erkegin komplekse girmemesi
Ama sizin dert ettiginiz sey onun ailesinin yardim etmemesi
Ki ogullari iyi kazaniyorsa kendi basina dugun dernek de yapabilir
Yasli basli insanlar yillarca dugun borcu mu odeyecekler
Senin paran benim param seklinde dusunurseniz isiniz zor
Nişanlım ailesinden destek almak istemiyorsa bu onun kendi tercihi bi şey diyemem.Ama o zaman zorlandığı noktalarda sürekli bana maddi sıkıntıları yansıtıp içimdeki hevesi de yok etmesin . daha düğün sürecine girmeden onu yapamam şunu yapamam demeye başladı…

Şöyle izah etmeye çalışayım; günümüzde bizim ülkemizde bu ekonomik sıkıntılarla bir şey sahibi olabilmek artık çok zor.Maddi durumu daha iyi olan birisiyle olsaydım daha rahat bi hayatım olurdu.Dert ettiğim birçok şeyi belki de dert etmeme gerek kalmazdı.Tıp fakültesi okumak doktorluk yapmak gerçekten çok yorucu.Belki de benim de artık kendimi zorlamadan yıpratmadan yaşayabileceğim güzelliklere ihtiyacım vardır…
İşte bu düşünceler ışığında en mantıklı yol ayrılmak gibi duruyor. Şu an maaşınız eşitmiş ama siz kalkıp tam 5-6 sene sonrasını düşünüp kendi kendinizi yiyorsunuz. Bana göre haklı değilsiniz çünkü bence evlilik çıkar çatışması değildir. Ama siz bunu sorun olarak görüyorsanız o gemi yürümez.

Bunları düşünüyorum tabiki ayrılmayıp devam etme sebebim zaten bu soruların cevaplarının hepsinin olumlu olması.Ülke ekonomisi çok kötü maalesef kötü bi döneme denk geldik.Sürekli Maddi kaygı yaşadığım bi hayat istemiyorum kimse de istemez zaten.Yargılamadan önce bi de bu açıdan bakmak lazım.
Öğrenciyken para kazanmazken adamın maaşı size akarken sorun yok ama siz para kazanmaya başlayacakken ondan daha yüksek alacağım onu ezer miyim diye düşünüyorsunuz. Yuvayı birbirini seven iki kişi kurar siz şimdiden doktorum böbürlenmesiyle adamın maaşını düşünüp geçinebilir miyiz derdindesiniz kendi kazandığınız parayı eve harcamak istemiyorsunuz belli ki bu çok büyük bir ayıp böyle evlilik olmaz. Bu arada doktorluk biraz da vicdani bir meslek bu kafayla hastalarını azarlayan asla merhamet ve ilgi göstermeyen sadece para odaklı bir “uzman” olacağınızı öngörüyorum. Nişanlınızdan ayrılın adamcağızın başını yakmayın bari iki iyi maaşla ev gayet güzel çevrilir.

Nişanlım ailesinden destek almak istemiyorsa bu onun kendi tercihi bi şey diyemem.Ama o zaman zorlandığı noktalarda sürekli bana maddi sıkıntıları yansıtıp içimdeki hevesi de yok etmesin . daha düğün sürecine girmeden onu yapamam şunu yapamam demeye başladı…
Bana göre bir ilişkinin bitmesi için illa şiddet, aldatma vb olmasına gerek yoktur, mutsuz olmak da ayrılmak için geçerli bir sebeptir, başlığınızda da yazdığı gibi içinize sinmeyen şeyler var, şu halde evlenirseniz mutsuz olursunuz, bugün ufak ufak kafanızı kurcalayan şeyler evlenince öncelikli sorunlarınız ve mutsuzluk sebebiniz olur, nişanlınızın maddi olarak her şeye yetememesi bir süre sonra onu da agresif ve kavgacı birine dönüştürebilir, siz de iş arkadaşlarınız çevrenizdeki insanların birliktelikleriyle kendi evliliğinizi kıyaslarsınız, şu cümleniz hep aklınızın köşesinde acaba olarak kalır “Maddi durumu daha iyi olan birisiyle olsaydım daha rahat bi hayatım olurdu.Dert ettiğim birçok şeyi belki de dert etmeme gerek kalmazdı.”

Bana kalırsa bu durumu daha fazla uzatmanın bir mantığı yok, ayrılıp herkes yoluna bakmalı.

Bunu ona acikca soyleyin o zaman
Maddi yardim kabul etmiyorsun ama sunu yapamam bunu edemem diyip hevesimi yok edebiliyorsun
Bu sekilde evlilige uzak hissediyorum kendimi vs seklinde konusabilirsiniz
Yapamam edemem dedigi nedir tabi o kismi bilemiyorum
Pirlanta mi istendi de yapamam diyor, X siteden ev, X hotelde dugun mu istendi o da onemli

ben yurtdışına gideceğim orda çalışacağım eşim bir iki sene çalışamayacak.Ben ne yapmalıyım ailurophile ailurophile hem mantığıma hem duygularıma hitap etmesi gerekiyor :) ben çalışırsam bir dönem ,eşim çalışmazsa mantığa uymadı bak gördün mü 🥹🥹

Kolay gelsin. 😁Biz de benzer bir surecten gececegiz. Turkiyede calismiyorum, gidince ben calisacagim ve esim cok uzun sure olmasa da calismayacak. 😄
Hemen onu ezikleyecegim, harclik verip hesap soracagim. 😄(öyle oluyomuş)

Işe girdigimin ertesi gunu de foruma girip göğe yükseldim öyle gucluyum boyle gucluyum, her sey denklik filan diye laflar yapacagim. 😀

X