Nişanlandım ama içime sinmiyor

Şöyle izah etmeye çalışayım; günümüzde bizim ülkemizde bu ekonomik sıkıntılarla bir şey sahibi olabilmek artık çok zor.Maddi durumu daha iyi olan birisiyle olsaydım daha rahat bi hayatım olurdu.Dert ettiğim birçok şeyi belki de dert etmeme gerek kalmazdı.Tıp fakültesi okumak doktorluk yapmak gerçekten çok yorucu.Belki de benim de artık kendimi zorlamadan yıpratmadan yaşayabileceğim güzelliklere ihtiyacım vardır…

200k maaş alacakmışsınız. Eşiniz de pratisyen düzeyinde kazanıyormuş. Daha ne düşünüyorsunuz maddi konuları. Onu bizim gibi az kazanan doktorlar düşünür hshshjd

Söyledikleriniz çok alakasız olmuş. Burada iki taraftan birinin çalışmak istememesi söz konusu değil ki. Konu sahibi nişanlım çalışmak istemiyor deseydi nişanlısı linç edilirdi zaten merak etmeyin.
Ben sizi çok iyi anlıyorum ancak evlenirken maddi denklik de, erkeğin daha çok kazanması da linç edilecek kriterler değil bana kalırsa. Burada her gün okuyoruz eşinin durumu daha iyi diye bunalıma giren, işkence eden, arası bozulan çiftleri ve bununla beraber azımsanamayacak bir çoğunluk da evi erkeğin geçindirmesi gerektiğini savunuyor hala.

Bu durumda geleceği düşünerek ben kendi kazancımla mı standartımızı yükselteceğim yoksa bu aramızda bir problem olacak mı diye düşünmesi bana linç sebebi gibi gelmedi, malesef bu konuda toplum olarak hala iki yüzlüyüz.

Öğrenciyken para kazanmazken adamın maaşı size akarken sorun yok ama siz para kazanmaya başlayacakken ondan daha yüksek alacağım onu ezer miyim diye düşünüyorsunuz. Yuvayı birbirini seven iki kişi kurar siz şimdiden doktorum böbürlenmesiyle adamın maaşını düşünüp geçinebilir miyiz derdindesiniz kendi kazandığınız parayı eve harcamak istemiyorsunuz belli ki bu çok büyük bir ayıp böyle evlilik olmaz. Bu arada doktorluk biraz da vicdani bir meslek bu kafayla hastalarını azarlayan asla merhamet ve ilgi göstermeyen sadece para odaklı bir “uzman” olacağınızı öngörüyorum. Nişanlınızdan ayrılın adamcağızın başını yakmayın bari iki iyi maaşla ev gayet güzel çevrilir.
Yazdıklarımın hiçbirini anlamamışsınız.
1-Öğrenciydim evet ama bana karşı tarafın maaşının akması gibi bi durum yoktu.
2-Benimki doktorluk böbürlenmesi değil asla öyle yapıda bi insan olmadım,nişanlımı ezer miyim diye düşünmüyorum.Arada çok fark olursa bundan rahatsız olabileceğimi söylüyorum sadece.
3-Kendi kazandığım parayı evime harcamama gibi bi niyetim de yok.
4-Çok şükür ki vicdan sahibi bi insanım hastalarımla bu zamana kadar hiçbir sorunum olmadı.

Merhabalar.Öncelikle açtığım konuyu okuyup yorum yapacak herkese şimdiden teşekkür ederim.4-5 senelik bi birliktelikten sonra 7 ay önce çok büyük bir hevesle severek nişanlandım.Ben doktorum nişanlım da özel sektörde bi firmada iyi sayılacak bi pozisyonda çalışıyor.Önceleri maddi açıdan birbirimizi denk görürken ne yazıkki benim mesleğime başlamamla aslında öyle olmadığını fark ettim.Nişanlılık sürecinde memleketlerimizin de farklı olmasının da etkisiyle benim isteklerimin(ki öyle abartı isteklerim de olmamasına rağmen) karşı tarafa fazla geldiğini hissetmeye başladım.Ailesinin maddi durumu da iyi olmadığı için neredeyse her şeyi nişanlım halletmeye çalışıyor ve maddi sıkıntıları daha düğün sürecine girmeden yansıtmaya başladı ne yazıkki.Düğün sürecine girince de sıkıntı yaşayacağımızı düşünüyorum.Bu durum beni gerçekten çok huzursuz ediyor.İçime sinmeyen bi şekilde evlenmek de istemiyorum.Kalben doğru bir tercih yapmış olduğumu düşünmeme rağmen mantıken doğru bir tercih yapamadığımı düşünüyorum.Mesleğimde daha da ilerlediğimde aradaki bu maddi farkın daha da açılacağını ve sorun olacağını düşünüyorum.Çünkü benim bugünlere gelmek için verdiğim emeklerin de boşa gideceğini düşünüyorum.Bu düşünceler çok rahatsız ediyor.Bu konudaki düşüncelerinizi tavsiyelerinizi bekliyorum.
Dipnot: ailesi de kendisi de çok düzgün karakterli insanlar asla o insanları üzmek istemiyorum.Nişanlım elimden geldiğince isteklerimi yapıp beni mutlu etmeye çalışan birisi.
İlerde olabilecek sorunlardan ,eşinin komplekse girmesinden bahsediyorsun sanırım. Eğer böylr bir düşüncen varsa bence de evlenme. Erkeklerin ne yapacağı belli olmaz . Bunu bile sorun yapıp sana kötü davranabilir ve kıskançlık krizlerine girebilir. Kafanda bi problem varsa evlenme zaten çünkü evlenince katlanarak gidiyor her şey

Bunu ona acikca soyleyin o zaman
Maddi yardim kabul etmiyorsun ama sunu yapamam bunu edemem diyip hevesimi yok edebiliyorsun
Bu sekilde evlilige uzak hissediyorum kendimi vs seklinde konusabilirsiniz
Yapamam edemem dedigi nedir tabi o kismi bilemiyorum
Pirlanta mi istendi de yapamam diyor, X siteden ev, X hotelde dugun mu istendi o da onemli
Konuştum bunları kendisiyle.Sürekli maddi şeylerin bana yansıtılmasından hoşlanmadığımı ve bana bu kadar yansıtmaması gerektiğini söyledim.Kendisi her şeyi kendim yapmak istiyorum kafasında bi insan ailesinden yardım almak da istemiyor.Ama sorunlar sıkıntılar bana yansıyor maalesef.. evet doktorum ama ben de insanım genç bi kızım tabiki isteklerim ve heveslerim var öyle uçuk şeyker de değil.İçime sinmeden içimde birşeyler kalarak evlenmek istemiyorum.

İlahi adalet bir yerden vuruyor. Kendisi gibi biriyle evlense adamın buna ''sen eve para harcama cebine koy'' deme ihtimali yok :KK70: adam nasıl harcıyorsa bu da harcar hatta ortak hesap bile açtırabilir adam :KK70:
Merak etmeyin nişanlım da ortak hesap açma derdinde şimdiden başkasını bulmadan da yaşıyorum şu an bu durumu 😆

Kafa karışıklığımın başka nedenleri de var sadece maddiyat değil. Bu yorumda biraz bahsetmiştim ama okuyan olmadı sanırım.
canım benim bi tanıdığım var benim böyle kriterlerim olunca çok eleştirirdi beni hiiiç umursamadım. şimdi kendi kızı güvenlik oldu benim kızım memur ondan aşağısı olmaz diyor.böyledir bu işler. sana tavsiyem eğer bi acaban varsa kimseyi oyalama herşey para değil evet ama olumsuzlukların çoğu para yüzünden çıkıyor.ha şu da bi gerçek nişanlın senin için emek gösteriyorsa isteklerin için bunlar hepsinden kıymetli.

Ben sizi çok iyi anlıyorum ancak evlenirken maddi denklik de, erkeğin daha çok kazanması da linç edilecek kriterler değil bana kalırsa. Burada her gün okuyoruz eşinin durumu daha iyi diye bunalıma giren, işkence eden, arası bozulan çiftleri ve bununla beraber azımsanamayacak bir çoğunluk da evi erkeğin geçindirmesi gerektiğini savunuyor hala.

Bu durumda geleceği düşünerek ben kendi kazancımla mı standartımızı yükselteceğim yoksa bu aramızda bir problem olacak mı diye düşünmesi bana linç sebebi gibi gelmedi, malesef bu konuda toplum olarak hala iki yüzlüyüz.
Ne kadar modernleştiğimizi düşünsek de ataerkil bi toplumuz.Evi erkek geçindirsin diye bi talebim yok tabiki ama eşimle aramda çok fark olsun da istemiyorum.Benimle yakın maaşlar alan bi eşim olsun istiyorum.Neden bu kadar garipsendiğimi gerçekten anlamıyorum.Ama siz beni anlamışsınız.

Hala düşünüyorsun ve zaman kaybediyorsun. Sana en baştan beri kızılan nokta tıp okurken bu durumun farkında değil miydin ? Nasıl farkına varmadın da adamın yıllarını yedin üstüne nişan yaptın? Seninle aynı kıdemde birini istiyorsun ve en baştan beri bunu konuşuyorsun. Eğer öyle bir talebin varsa ayrıl ve daha fazla karşında ki insanın zamanını çalma. Çünkü bu fikir aklına girdi bir kere evlendikten sonra da bunu sürekli düşüneceksin ve belki ego hırsını ondan çıkartacaksın. Adamın seni kıskanma ihtimali düşünülüyor ama bu kısmı hiç konuşulmamış. Adama da yazık istediğin hayatı yaşayamazsan sana da yazık. Zaten nişan atmış olacaksınız aileler için bile zor bu durum. Nişan atan kızın ve çocuğun ailesi hep saçma sapan dedikoduculara laf anlatmakla uğraşır. Süreci uzatarak zararı arttırıyorsun. BIKTIIIIIIIK

Umarım dediğiniz gibi yüksek bi pozisyon gelir de boşuna dert etmişim zamanında derim.Bi erkeğin bi kadın için hele de doktor bi kadın için benim düşündüklerimi düşğneceğini sanmıyorum.
Hanımefendi. Doktor oluşunuzdan o kadar bir tarafınız kalkmış ki. Bunu kullanıcı adınıza bile yansıtmışsınız. Görgüsüz oluşunuza mı yanayım, kendinizi sadece ekonomik olarak değil statü olarak bile nişanlınızdan yüksek görmenize mi yanayım, kibrinize mi bilemedim. Bu nasıl bir kibir. Bir erkeğin bir kadın için hemde DOKTOR bir kadın için sizin düşündüklerinizi düşüneceğinize inanmıyorsunuz ne muazzam. Adamı rahat bırakın da kendine uygun birini bulsun. Sizde bir zahmet bir DOKTOR bulup evlenin.

Ay ne bitmez konuymuş 22 sayfa oldu. Konu sahibi sen de ayrılcaksan ayrıl gına geldi 😐 ne kimse seni ikna edebildi ne sen kimseyi ikna edebildin. nikah gününe kadar bu konuya yazmayı düşünüyorsun herhalde.
Yazılan şeylerden sonra daha olumlu bakıyorum aslında durumuma gerçekten linçlemeyip güzel yorum yapan kişiler oldu.Bu kadar uzayacağını tahmin etmemiştim ben de konunun😆

Hanımefendi. Doktor oluşunuzdan o kadar bir tarafınız kalkmış ki. Bunu kullanıcı adınıza bile yansıtmışsınız. Görgüsüz oluşunuza mı yanayım, kendinizi sadece ekonomik olarak değil statü olarak bile nişanlınızdan yüksek görmenize mi yanayım, kibrinize mi bilemedim. Bu nasıl bir kibir. Bir erkeğin bir kadın için hemde DOKTOR bir kadın için sizin düşündüklerinizi düşüneceğinize inanmıyorsunuz ne muazzam. Adamı rahat bırakın da kendine uygun birini bulsun. Sizde bir zahmet bir DOKTOR bulup evlenin.
Hanımefendi benim maddi kaygılarım var eşimle aramda acaba çok fark olur mu,bu ilişkimize olumsuz yansır mı diye.Nişanlımı küçümsediğim falan da yok ayrıca.Aksine onun kendi değerinin farkında olmadığını düşünüyorum.Sonuçta nişanlım asgari ücret kazanan ya da ev hanımı birisiyle evlenmiyor.Gayet de iyi maaşı olan yüksek ihtimalle kendisinden fazla kazanacak birisiyle evleniyor neden benim dert ettiğim şeyleri etsin.Doktor bi kadından kastım buydu.Haksız mıyım?

Hala düşünüyorsun ve zaman kaybediyorsun. Sana en baştan beri kızılan nokta tıp okurken bu durumun farkında değil miydin ? Nasıl farkına varmadın da adamın yıllarını yedin üstüne nişan yaptın? Seninle aynı kıdemde birini istiyorsun ve en baştan beri bunu konuşuyorsun. Eğer öyle bir talebin varsa ayrıl ve daha fazla karşında ki insanın zamanını çalma. Çünkü bu fikir aklına girdi bir kere evlendikten sonra da bunu sürekli düşüneceksin ve belki ego hırsını ondan çıkartacaksın. Adamın seni kıskanma ihtimali düşünülüyor ama bu kısmı hiç konuşulmamış. Adama da yazık istediğin hayatı yaşayamazsan sana da yazık. Zaten nişan atmış olacaksınız aileler için bile zor bu durum. Nişan atan kızın ve çocuğun ailesi hep saçma sapan dedikoduculara laf anlatmakla uğraşır. Süreci uzatarak zararı arttırıyorsun. BIKTIIIIIIIK
Maalesef farkında değildim öğrenciyken.Çünkü aslında önü açık bir sektörde çalışıyor nişanlım ve kendisiyle aynı işi yapıp çok çok iyi yerlere gelen insanlar oldu.Nişanlım kendisi için fazlasını isteyemediğinden bu durumda.Daha iyi yerlere gelir diye düşündüm hep.Maalesef henüz öyle bi şey gerçekleşmedi.Dediğiniz gibi keşke nişanlanmadan önce bunların farkına varsaydım olmadı, kendimin nasıl bi hayat istediğimin farkına yeni yeni vardım .. Ailem de kime ne laf anlatıcaz diye düşündüğünden ve nişanlımı sevdiklerinden maddi şeyleri düşünmememi istiyor ayrılmamı istemiyor.Çevremdeki insanların tavrı bu yönde olduğundan buraya konu açma ihtiyacı hissettim zaten.

Hanımefendi benim maddi kaygılarım var eşimle aramda acaba çok fark olur mu,bu ilişkimize olumsuz yansır mı diye.Nişanlımı küçümsediğim falan da yok ayrıca.Aksine onun kendi değerinin farkında olmadığını düşünüyorum.Sonuçta nişanlım asgari ücret kazanan ya da ev hanımı birisiyle evlenmiyor.Gayet de iyi maaşı olan yüksek ihtimalle kendisinden fazla kazanacak birisiyle evleniyor neden benim dert ettiğim şeyleri etsin.Doktor bi kadından kastım buydu.Haksız mıyım?
Paylaştığım cümlenizde sarf ettiğiniz kelimeler bu söylediğinizle uyuşmuyor hanımefendi. Gayet DOKTOR oluşunuzu vurgular şekilde yazıyorsunuz. Burası Dr. felancının(Hanımın) ...'nin instagram hesabıda olmadığına göre takipçiye ihtiyacınız da yok. Kullanıcı adınızı Doktor Hanım diye seçmeniz de bunu onaylar nitelikte. Keza burada kimse statünüzle ilgilenmiyor ama sizin için önemli. Nişanlınıza gelecek olursak belli zaten dert edeceksiniz. Yarın belki bu adam işten atılacak. Her gün aynı gitmez sonuçta hayatın inişleri- çıkışları var. Siz bunları anlayabilecek ve idare edebilecek bir kadın değilsiniz sorun edersiniz. Sorunuzun cevabı evet dert edersiniz ayrılın lütfen.

Konuştum bunları kendisiyle.Sürekli maddi şeylerin bana yansıtılmasından hoşlanmadığımı ve bana bu kadar yansıtmaması gerektiğini söyledim.Kendisi her şeyi kendim yapmak istiyorum kafasında bi insan ailesinden yardım almak da istemiyor.Ama sorunlar sıkıntılar bana yansıyor maalesef.. evet doktorum ama ben de insanım genç bi kızım tabiki isteklerim ve heveslerim var öyle uçuk şeyker de değil.İçime sinmeden içimde birşeyler kalarak evlenmek istemiyorum.
Orta sınıftan bir kadın olarak orta sınıf bir adamla evleniyorsunuz, o adam 300 bin tl de alsa size yine bişeyler yansıyacak. Siz evlilik ne demek idrak edememişsiniz daha, adam grip olsa siz de olacaksınız, bu iş böyle yani. Prenses gibi durayım yerimde her şeyi halletsin bana bişey uğramasın olmuyor.

Maalesef farkında değildim öğrenciyken.Çünkü aslında önü açık bir sektörde çalışıyor nişanlım ve kendisiyle aynı işi yapıp çok çok iyi yerlere gelen insanlar oldu.Nişanlım kendisi için fazlasını isteyemediğinden bu durumda.Daha iyi yerlere gelir diye düşündüm hep.Maalesef henüz öyle bi şey gerçekleşmedi.Dediğiniz gibi keşke nişanlanmadan önce bunların farkına varsaydım olmadı, kendimin nasıl bi hayat istediğimin farkına yeni yeni vardım .. Ailem de kime ne laf anlatıcaz diye düşündüğünden ve nişanlımı sevdiklerinden maddi şeyleri düşünmememi istiyor ayrılmamı istemiyor.Çevremdeki insanların tavrı bu yönde olduğundan buraya konu açma ihtiyacı hissettim zaten.
Çok yakın akrabam mühendis. Nişanlısı (kadın) uzman doktor. Mühendis özel sektörde ve uzman doktora göre oldukça düşük maaş alıyor. Çok mutlular. Birbirlerine inanılmaz düşkünler. Nişanlı olmalarına rağmen hesapları ortak. Maaşlarını birlikte oradan kullanıyorlar. Bir kez dahi maddi bir konuda sorun olmadı aralarında, çok yakın olduğumuz için birebir biliyorum. Kadının kurulu bir düzeni olduğu için onun evinde onun eşyaları ile yaşıyorlar. Kadın çok kazanınca sorun oluyor algısının tam tersi bir hayatları var.

Tabi sizin ilişkinizi ve ilişki dinamiklerinizi bilemiyorum. Hakkınızda hayırlısı olsun.

Çok yakın akrabam mühendis. Nişanlısı (kadın) uzman doktor. Mühendis özel sektörde ve uzman doktora göre oldukça düşük maaş alıyor. Çok mutlular. Birbirlerine inanılmaz düşkünler. Nişanlı olmalarına rağmen hesapları ortak. Maaşlarını birlikte oradan kullanıyorlar. Bir kez dahi maddi bir konuda sorun olmadı aralarında, çok yakın olduğumuz için birebir biliyorum. Kadının kurulu bir düzeni olduğu için onun evinde onun eşyaları ile yaşıyorlar. Kadın çok kazanınca sorun oluyor algısının tam tersi bir hayatları var.

Tabi sizin ilişkinizi ve ilişki dinamiklerinizi bilemiyorum. Hakkınızda hayırlısı olsun.
Tamamen karakter meselesi. Bu hanım doktorumuz bunu yapamayacak birisi ne yazık ki. Anlattığınız çift umarım çok mutlu bir ömür geçirirler birlikte.

Doktorlar idealist insanlardır. Üniversite sınavına girerken mühendislikte yazayım, hukukta yazayım, tıpta yazayım. Artık hangisi tutarsa diye girmez. Doktorlar daha küçükken doktor olmayı kafasına koymuş insanlardır. Üniversite sınavına girince sadece tıp yazar. Ben parayla sizin kadar ilişkisi olanına da denk gelmedim.
19-20 yaşında hayatı daha yeni deneyimlemeye başlamışken bazı şeyleri fark edemememi bi suç olarak görmüyorum.
Bu inanılmaz mantıksız. Ben ilk evliliğimi 20 yaşında yaptım. O yaşlar hormonların zirve olduğu ve gözünü kararttığın zamanlar. Siz zaten seviyor olsaydınız kafanızda endişeler olmazdı. Nişanlanıp acaba ben onu ezer miyim diye bir şüpheniz olmazdı. İnsan kendi karakterini bilmez mi? Ezer miyim ezmez miyim diye soruyorsunuz. Bunun cevabını sizin yerinize biz mi verelim.

Doktorlar idealist insanlardır. Üniversite sınavına girerken mühendislikte yazayım, hukukta yazayım, tıpta yazayım. Artık hangisi tutarsa diye girmez. Doktorlar daha küçükken doktor olmayı kafasına koymuş insanlardır. Üniversite sınavına girince sadece tıp yazar. Ben parayla sizin kadar ilişkisi olanına da denk gelmedim.

Bu inanılmaz mantıksız. Ben ilk evliliğimi 20 yaşında yaptım. O yaşlar hormonların zirve olduğu ve gözünü kararttığın zamanlar. Siz zaten seviyor olsaydınız kafanızda endişeler olmazdı. Nişanlanıp acaba ben onu ezer miyim diye bir şüpheniz olmazdı. İnsan kendi karakterini bilmez mi? Ezer miyim ezmez miyim diye soruyorsunuz. Bunun cevabını sizin yerinize biz mi verelim.
Hanımefendi ben de anlattığınız gibi çocıkluğundan beri doktor olmayı isteyen idealist tercih listesinde tıp dışında bölüm olmayan bir doktorum.Siz bence beni anlayamamışsınız.Ben nişanlımı ezer miyim ezmez miyim diye düşünmüyorum.Ezmeyeceğimi biliyorum öyle bi yapım da niyetim de yok.Nişanlımla aramızda çok maaş farkı olursa bu benim hayat standartıma olumsuz yansır mı ben bunu düşünüyorum.Yani maddi açıdan kendi hayatımı düşünüyorum.

X