Davranış Bozuklukları Lütfen yardım edin! 2.5 yaşındaki oğlumun davranış sorunları

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
Hepinize tesekkur ederim cevaplar için peki bu meme ellemeyle ilgili aynı durumu yaşayıp bı fikri olan var mı?
Dokunsal açlık demişti buna benim arkadaş. Yeterince sarılıyorum diyorsunuz.
Siz de bir pedagog la görüşün isterseniz.
2 buçuk yaşında büyük olsa ceza verir sert uyarılarda bulunur vazgecirirsiniz ama yaşı ufak olduğu için nasıl bir yol izlenir bunun en iyi cevabı uzmanlarda diye düşünüyorum.
Allah yardımcınız olsun.
Benim küçük çocukta da sizinkine benzer huyları ama bana denilen şeyler bende işe yarıyor.
Her çocuk özeldir. Belki size farklı yaklaşacak doktor.

Dokunsal açlık demişti buna benim arkadaş. Yeterince sarılıyorum diyorsunuz.
Siz de bir pedagog la görüşün isterseniz.
2 buçuk yaşında büyük olsa ceza verir sert uyarılarda bulunur vazgecirirsiniz ama yaşı ufak olduğu için nasıl bir yol izlenir bunun en iyi cevabı uzmanlarda diye düşünüyorum.
Allah yardımcınız olsun.
Benim küçük çocukta da sizinkine benzer huyları ama bana denilen şeyler bende işe yarıyor.
Her çocuk özeldir. Belki size farklı yaklaşacak doktor.
Umarım bı çözümünü buluruz. Daha ne kadar sarilabilirim bilmiyorum oyun oynarken kucağımda oturuyor yanımda bile degil. Benimle beraber uyuyor. Sütyen giydirtmiyor sürekli tensel temas halinde hatta. Sürekli anneyi seviyorum diyip sarılıp beni öper

Umarım bı çözümünü buluruz. Daha ne kadar sarilabilirim bilmiyorum oyun oynarken kucağımda oturuyor yanımda bile degil. Benimle beraber uyuyor. Sütyen giydirtmiyor sürekli tensel temas halinde hatta. Sürekli anneyi seviyorum diyip sarılıp beni öper
Ne düşünüyor acaba?
Gerçekten çocukların dünyası çok farklı burdan çözüm bulmak o kadar zor ki.
Umarım sorun çözülür.

Olabilir herkes aynısını söylüyor ama sonuçta küçük çocuk diye düşünüyorum
Hayir, siz boyle yaptikca o dozu arttirarak devam edecek. Bir yerde inadini kirmaniz lazim. Dedigim gibi 1 tekmeler 2 ciglik atar sonunda sizin kararliliginizi gorup pes eder. Ben bunlar ufakken 2-3 yas sendromlarinda kendilerini yerlere attiklarinda donup arkami gidiyordum, asla arkama bakmiyordum, cabuk vazgecmislerdi

Sanırım yanlış anlaşıldım benim demek istediğim ağlaması için bir sebep yokken ağlıyor. Ağladığında ortada bı neden yok. Ağladığında ben sadece gel ne istersen yapalım gel sarılalım falan diyorum dikkati dağılsın diye ama susmuyor bende kendi haline bırakıp sakinlesmesini bekliyorum ama sakinlesmiyor düşünün yani komşu geldi eve. Mesela şöyle bı örnek veriyim dün akşam en son ayağımdaki çorabı çıkardım diye saçma bı şekilde 1 saat bağıra bağıra ağladı. Onun değil bakın kendi çorabımi
İlginçmiş. Bu şekildeyse altında başka bir neden vardır. Bi uzmanla görüşmeniz daha iyi olur.

Hayir, siz boyle yaptikca o dozu arttirarak devam edecek. Bir yerde inadini kirmaniz lazim. Dedigim gibi 1 tekmeler 2 ciglik atar sonunda sizin kararliliginizi gorup pes eder. Ben bunlar ufakken 2-3 yas sendromlarinda kendilerini yerlere attiklarinda donup arkami gidiyordum, asla arkama bakmiyordum, cabuk vazgecmislerdi
Bugün bende aynı şeyi yapmak isterdim ama kalkıp yola doğru koştu Allah korusun tutmasam arabalar var. Ağladığında karışmak istemiyorum ama alt katımdaki kadın beni daha da strese sokuyor çocuk güldüğünde gelmezler bı aglamada hemen koşup geliyor. Stresli anımda beni daha da stres yapıyor

Hayır hiç öyle bı durumu yok nerdeyse her gün ya da 2 günde bir yapar
genelde baglanma sorunu olan cocuklarda kaka tutma problemi oluyor o sebeple sordum.
oglunuzu en iyi siz bilirsiniz birseylerin ters gittigini dusunuyorsaniz mutlaka bir uzmanla gorusun.
Size en dogru yolu gosterecektir.

Bu konuya buradan çözüm bulmamız kolay değil, her şeyinizi bilmiyoruz sonuçta. Bu kadar oynamanız bunca şeyi öğretmeniz gerekli miydi... Oyunlarınız keyif odaklı mı yoksa öğrenme üzerine mi kurulu? Sakin serinkanlı bir insan mısınız genel anlamda yoksa heyecanlı duygusal mısınız? Çalışıyor muydunuz bebekken, odasını ne zaman ayırdınız? Çocuğunuz yalnız olarak vakit geçirebiliyor mu? Normalde kendi kendine 15-20 dakika oynuyor olması lazım, bazıları oyun bile kurabiliyor mesela bu çağda. Kendi kendine sakinleşmeyi, kendi duygularını kontrol etmeyi öğrenememiş olduğunu düşünüyorum. anne odaklı hareketler bunlar. Yalnız kalmasına fırsat tanıyın.

Bugün bende aynı şeyi yapmak isterdim ama kalkıp yola doğru koştu Allah korusun tutmasam arabalar var. Ağladığında karışmak istemiyorum ama alt katımdaki kadın beni daha da strese sokuyor çocuk güldüğünde gelmezler bı aglamada hemen koşup geliyor. Stresli anımda beni daha da stres yapıyor
Oglunuzun kisiligini alt komsuya gore belirleyemezsiniz, farkindasiniz di mi? Ne yazik ki disiplinden uzak simarik bir cocuk olur bu sekilde devam ederseniz

Yorumlardan bi kacini ve cevaplarinizi da okudum. Benm kizim da 2 yasinda.Ama ben bunlarin hicbirini yapmiyorum. Butun. Gun oyun oynamayin mesela veeyahut sabah 9 da cikip aksam 6 da girmeyin eve. Gunde 1 saate indirin. Benm isim var sen biraz yalniz oyna deyin. Aglarsa birakin aglasin. Kendi kendine. Zaten yapiyor bunu, birakin bakalim aglasin. İstedigo olmadigini gore gore bu sinir krizlerini burakacaktir. Ama zayif ve acir givi caresizce durmayin karsisinda. Napoyorsun oglum , tmm sen burda agla benm isim var diyin ya da yaninda tepkisiz ve duygusuz onun sinir krizinin gecmesini bekleyin. Bi yerde mutlaka bitecek ve size sarilacak. Zamanla da bu islerin boyle olmadigini gorecek.

Ekleme : birde sokakta rezil oldum demissiniz. Cocugun aglamasi ile rezil olmazsiniz.birakin allah askina milleti. Cocugunuzdan degerli degil kimse. Mahallede asayisi bozmuyor ya , bu sekilde rezil oluyorum kaygisi ile endise ve caresiz davranislariniz varsa bu da cocugunuza koz bence. Bir uzman degilim ama , bnm kizim bizim mahallede ortaligi ayaga kaldirdi eve gelmemek icin . Aldim kucagima ,. Eve goturdum simdi burda agla. Dedim. Eger eve goturulcek givi olmasaydi da., Yaninda durur orda aglamasini beklerdim.

Merhaba; 2.5 yaşını geçen 33 aylık bir oğlum var. Zekâ gelişimi çok şükür yerinde yaşıtlarinin çok üstünde konuşuyor, konuşma algılama gibi hiç bır sıkıntısi yok. Maalesef ki çok kötü davranış bozuklukları var. Tırnaklarını yiyor tükürüyor agresif tavırları var, evde bu tarz davranışlarda bulunan kimse yok, sürekli oyun oynuyoruz, ne isterse yapıyoruz, yemesi içmesi gayet yerinde kilosu 16 ama aşırı yemek yer ağzı bı saniye boş kalsın istemez. Ama nasıl desem aşırı hareketli bı çocuk bı saniye durduğunu gören yok daha ben hamileyken 11 haftalık doktorum hiç bu kadar yaramaz bı bebek görmedim hazır ol evini talan edecek bı oğlan geliyor demişti, haklıymıs. Gören herkes hayatımızda bu kadar hareketli çocuk görmedik diyorlar. Dışarıya çıkamaz oldum her gittiği yerde bizim burnumuzdan getiriyor. Bu ara öğle uykusunu da uyumak istemiyor resmen sinir krizi geçiriyor. Değişiklik olsun diye abimlere gittim oyun falan oynar çocuğuyla diye orda da sinir krizi geçirdi resmen sakinlessin kafası dagilsin diye parka götürdüm. Neyse eve geldik kapıdan girmemizle başladı çok büyük bir sınır krizi ne yapsam susmuyor ne istersen yapalım gel oyun oynayalım, gel şunu yiyelim, meyve çok sever meyve yiyelim falan desem de kalkamadı yerlerde tepinerek ağlıyor. Alt komşum geldi kayinvalidemlerin uzaktan akrabası oluyor hiç de sevmeyiz çok dedikoducu biri oda kapıyı açtım bende çocuğu koyup ta kaçtın sandım dedi bende suratına kapıyı kapattım direk, bana deseki rahatsız oldum sesten kusura bakmayın derim. Ben bu çocuk sussun diye dövecek halim yok bağırıp durumu daha kötü hale de getiremem. Ama oğlum gerçekten çığırından çıktı artık bugün gene parka götürdüm enerjisini atsın diye saatlerce oynadı eve gelirken bu sefer yolda sinir krizi geçirdi bütün mahalleye rezil oldum resmen dondurma falan aldım yerlere attı susmadı öyle geldik. Uykusuz kalıyor diyeceksiniz belki ama uyumuyor daha da kötü ağlıyor sallasam falan ona rağmen 12 de uyuyor akşam gece de bı sürü uyanıyor. Ben kendimi artık çok yetersiz hissediyorum. Tek bir çocuğa yetemiyorum. Pedagog a falan götürmek istiyorum eşim istemiyor çocuk bu böyle yapar diyor halbuki oda sağlık çalışanı anlamasi lazım durumu. Tuvalet eğitimine başlamam lazım ama bu psikolojiyle başlamak istemiyorum. Gerçekten algısı yerinde bı çocuk 20 ye kadar hep sayabiliyor gorunce tanıyor bütün hayvanları kelimeleri , a'dan z'ye bütün harfleri hem görünce falan bilir. Renklerin hepsini bilir, karşımda büyük biri var gibi konuşabilirim onunla herşeyi anlar. Ama sürekli bı kriz halinde bir saniye oturmuyor uyku uyumak istemiyor. 33 haftalık doğdu ama gelişimi yerinde kuveze bile girmedi. Çok uzun karışık oldu belki ama ben çok çaresizim artık. Dışarıya çıkmaya korkar oldum bı markete,parka götürsem dönüşte sinir krizi geçiriyor, bana çok bağlı bir saniye ayrılmak istemiyor anneannesine bırakıp tuvalete bile gidemem ağlar çok.28 aya kadar emdi çok zor biraktirdim hâlâ sürekli memelerimi eller dokundurmayinca gene krize girerek ağlar. Ben ne yapicam nolur biri bi çözüm yolu göstersin her türlü tavsiyeye açığım
Oyun terapisi almalı her çocuk anlattığınız gibi değil eşiniz yanlış düşünüyor.Bir yerlerde hatalarınız var o muhakkak ya nerde bilemiyorum tabi oyun terapisinde ortaya çıkacaktır.(Acaba ağlamalarına kiyamiyor ya da tahammül edemiyor da hayır dediğiniz şeyleri yapıyor musunuz?İlk aklıma gelen acaba istediğini ağlayarak elde etmeye mi alıştı oldu açıkçası)

Herkes benzer şeyler yazmış. Ben destek almanızı öneririm. Birde instagramda Serap Minaz Kıratik diye bir uzman psikoloğu takip etmenizi öneririm. O daha 33 aylık bir çocuk. Bir yerde iletişim sorunu var gibi bi duygusal eksiklik olabilir. Duygularını bu şekil ifade ediyor. Benim kızımda 31 aylık. Bu doktorun öfke eğitimine katılmıştım. Çok faydası oldu.

Merhaba, psikoloji mezunuyum. Anlattıklarınızdan gördüğüm kadarıyla sınır koyma sıkıntısı yaşıyorsunuz. 2-3 yaş civarı çocuklar ben de buradayım der artık ve kendisini ortaya koymaya başlar. Bu yaşanılan durumlar çocuğunuzun büyümesini sağlar ve sağlıklıdır. Fakat siz sinir krizi durumundan bahsetmişsiniz. Zaten yaş itibariyle duygu regulasyonu henüz oluşmadı ama anladığım kadarıyla duygularını dile getirmesinde nasıl yardımcı olabileceğinizi de bilmiyor olabilirsiniz. Herkes doğuştan anne baba olmuyor. Hepimiz bazı anlarda ne yapacağımızı bilmiyoruz. Bu dönem ailelerinde yapılan en büyük hata neye izin verip neye izin vermemesi gerektiğini bilememektir. Ve lütfen diğer yorumlarda yazılan içeriye git ağla olayını çocuğunuza yapmayın. Bu çocuğa sen ağlıyorsun ama benim umrumda değil demektir. Bu yaşınızda o muameleyi görseniz çok üzülürsünüz. Bu çocuğunuzun yaşında travma olur ve bir müddet sonra gerçekten susar çünkü onu duyan yoktur. Size tavsiyem bir oyun terapistinden yardım almanız. Nasıl davranmanız konusunda size de yardımı olacaktır. Bu çocuğunuzda bir sıkıntı olduğunu göstermez ama bir sorun olduğunda kendini yere atan bir çocuk kendini anlatamıyordur diye düşünebiliriz. Bu süreçte hepimizin yardıma ihtiyacı var ve sizin için de yol gösterici olur. Bu zamanların hepsi geçecek ama önemli olan hem bizim hem de kuzucukların sağlıklı bir şekilde atlatması.. Kolaylıklar diliyorum

doktora götürmenizi tavsiye ederim eğer götürmeseniz tuvalet eğitiminden tüm temel becerileri için geç kalmış olursunuz. tek bir evlat onun psikolojisi çok önemli uzman yardımıyla çözülür bu ancak

Paketli gıda tüketmiyor. Ek gıdaya gectiginden beri çok dikkat eden bı anne oldum peynir altı suyundan ilikli kemik sularına kendi yaptığım keçi sütünden bisküvilere kadar. Gün içinde kahvaltısı yapar hemen meyvesini yer mutlaka kek falan yaparım onun için bittikçe kendi yaptığım bisküvileri tekrar yaparım. Bebekler için evde yapılan çubuk kraker tarzı tarifler var onları da bittikçe mutlaka yaparım. Mutlaka çorbası her gün olur gene meyve falan yer bir gunde 6 elma falan yediğini biliyorum çok sever bütün meyveleri akşam yemeği falan. Kısaca paketli gıda bende vermiyorum çocuğuma zaten ama ağzı yatana kadar yani hep biseyler le dolu olsun ister. Çok nadir yani oda her çocuk gibi dondurma yiyor arada
6 elma 🍎 mı ben mi yanlış okuyorum farketmiyor musun? Çocuğun şekeri çıkacak belki de çıktı git şekerini ölçtür mutlaka tatlıyı çok veriyorsun belli ki enerji patlaması yaşıyor mutlaka şekere baktır derim

6 elma 🍎 mı ben mi yanlış okuyorum farketmiyor musun? Çocuğun şekeri çıkacak belki de çıktı git şekerini ölçtür mutlaka tatlıyı çok veriyorsun belli ki enerji patlaması yaşıyor mutlaka şekere baktır derim
Geçtiğimiz hafta hastaneye götürdüm bütün değerleri gayet normal çıktı. Gelişiminde de hiç bir sıkıntı çıkmadı doktor bizi pedagog a yönlendirdi, gittik ve hiperaktivite var diye düşünüyorum görünen de o yönde ama 4 yaşından önce buna teşhis koyup tedaviye basliyamiyoruz dediler bu yaşlarda bu tarz şeyler normal biraz daha kendinize zaman tanıyın 4 yaşını geçince de bu durumlar devam ediyor olursa tekrar gelirsiniz dedi. Çocuk elmadan şeker komasina girmez hanımefendi ne tür bı elma yediğini ben biliyorum annesi olarak merak etmeyin. Çocuğumun beslenme şeklide çok yerinde bı sıkıntı olsa doktoru bunu söylerdi.

Merhaba, psikoloji mezunuyum. Anlattıklarınızdan gördüğüm kadarıyla sınır koyma sıkıntısı yaşıyorsunuz. 2-3 yaş civarı çocuklar ben de buradayım der artık ve kendisini ortaya koymaya başlar. Bu yaşanılan durumlar çocuğunuzun büyümesini sağlar ve sağlıklıdır. Fakat siz sinir krizi durumundan bahsetmişsiniz. Zaten yaş itibariyle duygu regulasyonu henüz oluşmadı ama anladığım kadarıyla duygularını dile getirmesinde nasıl yardımcı olabileceğinizi de bilmiyor olabilirsiniz. Herkes doğuştan anne baba olmuyor. Hepimiz bazı anlarda ne yapacağımızı bilmiyoruz. Bu dönem ailelerinde yapılan en büyük hata neye izin verip neye izin vermemesi gerektiğini bilememektir. Ve lütfen diğer yorumlarda yazılan içeriye git ağla olayını çocuğunuza yapmayın. Bu çocuğa sen ağlıyorsun ama benim umrumda değil demektir. Bu yaşınızda o muameleyi görseniz çok üzülürsünüz. Bu çocuğunuzun yaşında travma olur ve bir müddet sonra gerçekten susar çünkü onu duyan yoktur. Size tavsiyem bir oyun terapistinden yardım almanız. Nasıl davranmanız konusunda size de yardımı olacaktır. Bu çocuğunuzda bir sıkıntı olduğunu göstermez ama bir sorun olduğunda kendini yere atan bir çocuk kendini anlatamıyordur diye düşünebiliriz. Bu süreçte hepimizin yardıma ihtiyacı var ve sizin için de yol gösterici olur. Bu zamanların hepsi geçecek ama önemli olan hem bizim hem de kuzucukların sağlıklı bir şekilde atlatması.. Kolaylıklar diliyorum
Teşekkür ederim araştırdım bı oyun grubuna gitmeye başladık haftada 3 gün

Merhaba; 2.5 yaşını geçen 33 aylık bir oğlum var. Zekâ gelişimi çok şükür yerinde yaşıtlarinin çok üstünde konuşuyor, konuşma algılama gibi hiç bır sıkıntısi yok. Maalesef ki çok kötü davranış bozuklukları var. Tırnaklarını yiyor tükürüyor agresif tavırları var, evde bu tarz davranışlarda bulunan kimse yok, sürekli oyun oynuyoruz, ne isterse yapıyoruz, yemesi içmesi gayet yerinde kilosu 16 ama aşırı yemek yer ağzı bı saniye boş kalsın istemez. Ama nasıl desem aşırı hareketli bı çocuk bı saniye durduğunu gören yok daha ben hamileyken 11 haftalık doktorum hiç bu kadar yaramaz bı bebek görmedim hazır ol evini talan edecek bı oğlan geliyor demişti, haklıymıs. Gören herkes hayatımızda bu kadar hareketli çocuk görmedik diyorlar. Dışarıya çıkamaz oldum her gittiği yerde bizim burnumuzdan getiriyor. Bu ara öğle uykusunu da uyumak istemiyor resmen sinir krizi geçiriyor. Değişiklik olsun diye abimlere gittim oyun falan oynar çocuğuyla diye orda da sinir krizi geçirdi resmen sakinlessin kafası dagilsin diye parka götürdüm. Neyse eve geldik kapıdan girmemizle başladı çok büyük bir sınır krizi ne yapsam susmuyor ne istersen yapalım gel oyun oynayalım, gel şunu yiyelim, meyve çok sever meyve yiyelim falan desem de kalkamadı yerlerde tepinerek ağlıyor. Alt komşum geldi kayinvalidemlerin uzaktan akrabası oluyor hiç de sevmeyiz çok dedikoducu biri oda kapıyı açtım bende çocuğu koyup ta kaçtın sandım dedi bende suratına kapıyı kapattım direk, bana deseki rahatsız oldum sesten kusura bakmayın derim. Ben bu çocuk sussun diye dövecek halim yok bağırıp durumu daha kötü hale de getiremem. Ama oğlum gerçekten çığırından çıktı artık bugün gene parka götürdüm enerjisini atsın diye saatlerce oynadı eve gelirken bu sefer yolda sinir krizi geçirdi bütün mahalleye rezil oldum resmen dondurma falan aldım yerlere attı susmadı öyle geldik. Uykusuz kalıyor diyeceksiniz belki ama uyumuyor daha da kötü ağlıyor sallasam falan ona rağmen 12 de uyuyor akşam gece de bı sürü uyanıyor. Ben kendimi artık çok yetersiz hissediyorum. Tek bir çocuğa yetemiyorum. Pedagog a falan götürmek istiyorum eşim istemiyor çocuk bu böyle yapar diyor halbuki oda sağlık çalışanı anlamasi lazım durumu. Tuvalet eğitimine başlamam lazım ama bu psikolojiyle başlamak istemiyorum. Gerçekten algısı yerinde bı çocuk 20 ye kadar hep sayabiliyor gorunce tanıyor bütün hayvanları kelimeleri , a'dan z'ye bütün harfleri hem görünce falan bilir. Renklerin hepsini bilir, karşımda büyük biri var gibi konuşabilirim onunla herşeyi anlar. Ama sürekli bı kriz halinde bir saniye oturmuyor uyku uyumak istemiyor. 33 haftalık doğdu ama gelişimi yerinde kuveze bile girmedi. Çok uzun karışık oldu belki ama ben çok çaresizim artık. Dışarıya çıkmaya korkar oldum bı markete,parka götürsem dönüşte sinir krizi geçiriyor, bana çok bağlı bir saniye ayrılmak istemiyor anneannesine bırakıp tuvalete bile gidemem ağlar çok.28 aya kadar emdi çok zor biraktirdim hâlâ sürekli memelerimi eller dokundurmayinca gene krize girerek ağlar. Ben ne yapicam nolur biri bi çözüm yolu göstersin her türlü tavsiyeye açığım
Bazı noktalarda kendi çektiğim zorlukları hatırladım ama oğlunuz sanırım ayrılık kaygısı yaşıyor. Algısı madem yüksek resimlerle Bi kural panosu hazırlayabilirsiniz. Yapmasını istemediğiniz durumlarıbresimleyerek ona boyatabilirsiniz. Mesela kimseye tükürmek yok. Kısa ve net. Kimseye vurmuyoruz gibi.. Tüküren bir çocuk ya da başkasına vurmaya kalkan bir çocuk resmi ve üstüne çapraz işareti atarak bunu oğlunuza kısaca izah edebilirsiniz. Belki kendiniz için de bir kuralı dahil edebilirsiniz. Şu saatte uyuyoruz deyip hepinizin uyudugu bir resim. Madem sayılarında biliyor o sayıyı üstüne yazabilirsiniz. Öfke kontrolu sorunu da var gibi. Bunun için pedegoga gitmenize çok fayda var bence. Her istediğini böyle öfke nöbetleriyle elde etmeyi öğrenmiş bir çocuk ilerde daha büyük öfke nöbetleri gösterecektir. Hareketli çocuk çok çok zor biliyorum. Doğru yönlendirmeyi başarabilirsek ilerde tuttuğunu koparan zeki ve basarılı bireyler olacaklar inşallah. 💙

X