Kiralık mı satılık mı :(

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Birikmiş hazır paranız olmadan kredi çekip ev almak çok çok mantıksız ki alacağınız evin tamamı çıkmaz kredide zaten bir miktar üstüne eklemeniz gerekir kiraya çıkın ne gerek var böyle risklere faizi de çok yüksek ayrıca sakın ha sakın bulaşmayın basınız çok ağrır

yapmasınlar çocuk 1 den fazla bakamayacaklarsa.okutmak zorunda herkes çocuğunu kusura bakmasınlar.kolej özel okul zorunlu değil ama devletin okullarında yemeğiyle servisiyle kursuyla giyimiyle malzemesiyle okutmak zorundalarrrrrrr
ben o yüzden 1 tane ile kaldım.
Evlat ayrımı yapmam hem böylece.
Devlet okulunda okutmak bile son derece masraflı artık . dediğiniz gibi çok çocuk yapmak akıl karı değil bu zamanda.

Ne anne babalar var ömür boyu ağır engelli çocuklarına bakıyorlar sırtlarında taşıyorlar gerekirse.Bu konuda ki aile ise evladına genç yaşta dağ gibi yük yüklemek peşinde.kendi evini satamazmış üstüne yeni ev alınasıymış hem de günümüz memur maaşı şartlarında pahalı bir ev.konu sahibi ödeyecekmiş bir sinemaya tiyatroya gitmeyi bile düşünemeyecekmiş ağır maddi yükten.evden işe işten eve geçecek koskoca bir 10 yıla prangalı mahkum edilecekmiş.olmasın kimse böyle anne baba olacaksa :işsiz: :KK12:

yeri gelir ana baba çocuğu için, yeri gelir çocuk ana baba için elinden geleni yapar. ama bu konu sadece sömürü. başka birşey değil.

Devlet okulunda okutmak bile son derece masraflı artık . dediğiniz gibi çok çocuk yapmak akıl karı değil bu zmanda.
Ben de 33 yaşımda anca bebeğe sıra geldi madiyattan. Buna yetebilir miyim onu bile bilmiyorum . İkinci çocuk ütopik geliyor şu an bana da. Bir tane olsun yetebileyim tamam

Devlet okulunda okutmak bile son derece masraflı artık . dediğiniz gibi çok çocuk yapmak akıl karı değil bu zamanda.
benim de tek çocuğum var gelirim düşük değil ama devlet okuluna zor yetişiyorum şu an.okula arabayla götürüp getiriyorum öğlen de gidiyorum arabada yemek yesin virüs kapmasın diye.hem zamanımı feda ediyorum hem de maddiyatımı.bir saat özel ders 100 tl den başlıyor.bir eşofman altı 100 tl lcw de.konu sahibi zaten okurken atanırken zorlanmıştır hiç mi nefes almasın hiç mi kendine hobi edinmesin gezmesin tozmasın?anne baba okutmak beslemek barındırmak zorunda.evlat da hastalıkta yaşlılıkta anne babaya destek olmak zorunda.sağlıklı insanlara büyük ev almak zorunda hiç değil

Yazilanlarin hepsini okudum,herkese tesekkur ederim ancak ailem hakkinda lutfen daha kotu bir sey yazmayin babamin amaci kesinlikle o degil, sadece kiralik yerine kendine ait bir evimin olmasini istedi evlendigimde oradan çıkar kendi evine dönerdi, ama onun disinda cok haklisiniz yani memur maasiyla bu durumda gecinmek kolay degil kiraya cikmamiz yönünde bir konusma yaptim dediginiz gibi bir hastalik olur bir sey olur kenarda para olmamasi cok kotu olur, bunca zaman bana karsi cok emekleri gecmistir, ancak ona dogru olan seyi gostermeliyim yapabilecegim sey kiraya ciktigimizda yarisini odemek olur (evlenene kadar) herkese tekrardan tesekkur ederim 😊

benim de tek çocuğum var gelirim düşük değil ama devlet okuluna zor yetişiyorum şu an.okula arabayla götürüp getiriyorum öğlen de gidiyorum arabada yemek yesin virüs kapmasın diye.hem zamanımı feda ediyorum hem de maddiyatımı.bir saat özel ders 100 tl den başlıyor.bir eşofman altı 100 tl lcw de.konu sahibi zaten okurken atanırken zorlanmıştır hiç mi nefes almasın hiç mi kendine hobi edinmesin gezmesin tozmasın?anne baba okutmak beslemek barındırmak zorunda.evlat da hastalıkta yaşlılıkta anne babaya destek olmak zorunda.sağlıklı insanlara büyük ev almak zorunda hiç değil
bende devlet okulunda okutuyorum.
servis 390 yemekhane 330 kaynak kitap aylık okuma kitabı derken 1000 tl gibi masrafımız var her ay.
29 ekim için Atatürk baskılı tişört siyah pantolon istemiş öğretmen i.
bugun gittik 100 tl bir pantolon,
beğenisine göre 2 parça ya 120 tl verdik o da en makullerini beğendi defacto dan.
Lcw da kalmamış rağbetten.

bende devlet okulunda okutuyorum.
servis 390 yemekhane 330 kaynak kitap aylık okuma kitabı derken 1000 tl gibi masrafımız var her ay.
29 ekim için Atatürk baskılı tişört siyah pantolon istemiş öğretmen i.
bugun gittik 100 tl bir pantolon,
beğenisine göre 2 parça ya 120 tl verdik o da en makullerini beğendi defacto dan.
Lcw da kalmamış rağbetten.
daha pandemi de azaldı masraflar.sinema vardı ayda 2 kere ;at binmeye götürüyordum .tatil masrafı vardı ayrıca farklı şehir görmek istiyordu..bunlar azaldı gene geçinemiyoruz.bir gözlük camıyla 900 tl .dişleri binlerce lira .haftasonları mönü alıyorum 100 tl yi geçiyor.2 den fazla çocuğu olanlara hayret ediyorumm nasıl yapıyorlar diye

daha pandemi de azaldı masraflar.sinema vardı ayda 2 kere ;at binmeye götürüyordum .tatil masrafı vardı ayrıca farklı şehir görmek istiyordu..bunlar azaldı gene geçinemiyoruz.bir gözlük camıyla 900 tl .dişleri binlerce lira .haftasonları mönü alıyorum 100 tl yi geçiyor.2 den fazla çocuğu olanlara hayret ediyorumm nasıl yapıyorlar diye
Aynen bizde de öyle sinema tiyatro dışarıda kahvaltılar,Ayda 2 3 dışarı yemekleri,okul gezileri,daha sosyaldik pandemiden önce.
tabi herşeye 100 de 400 zam gelmeden evveldi bunlar.
Şimdi hem pandemi hem uçuk fiyatlar tasarrufa itiyor insanı.
Neyse konu sahibi kusura bakma konunu biraz dağıttık.

Yazilanlarin hepsini okudum,herkese tesekkur ederim ancak ailem hakkinda lutfen daha kotu bir sey yazmayin babamin amaci kesinlikle o degil, sadece kiralik yerine kendine ait bir evimin olmasini istedi evlendigimde oradan çıkar kendi evine dönerdi, ama onun disinda cok haklisiniz yani memur maasiyla bu durumda gecinmek kolay degil kiraya cikmamiz yönünde bir konusma yaptim dediginiz gibi bir hastalik olur bir sey olur kenarda para olmamasi cok kotu olur, bunca zaman bana karsi cok emekleri gecmistir, ancak ona dogru olan seyi gostermeliyim yapabilecegim sey kiraya ciktigimizda yarisini odemek olur (evlenene kadar) herkese tekrardan tesekkur ederim 😊
Yani bugün aşık olup seneye evlenseniz ailenizin yerleştikleri büyük evi size bırakıp 1+1 eve 4 kişi döneceğini mi düşünüyorsununuz?

Ben de 33 yaşımda anca bebeğe sıra geldi madiyattan. Buna yetebilir miyim onu bile bilmiyorum . İkinci çocuk ütopik geliyor şu an bana da. Bir tane olsun yetebileyim tamam
bugun avm de migros ta gezerken baktık gözümüze çarptı bir paket bebek bezi 100 tlydi kaçlı olduğuna bakmadık o kadar pahalanmış.Akıl karı değil yani bu devirde çocuk.
biz unuttuk tabi o işleri yıllar oldu malum,

evlendigimde oradan çıkar kendi evine dönerdi,
Konu sahibi, belli ki çok iyi niyetli birisin,vefalisin. Ama şu dediğin bile mantıklı değil, şimdiki eviniz eski püskü, dolapları dökülen,bin liraya bile kiraya verilmeyecek bir yer dediniz.
Şimdi de diyorsunuz ki; ben evlenince eski eve geçerler . Öyle mantıksız ki. Birincisi o eve geçince yeni mobilyalar alacaksiniz, sonrasında küçük eve sigamazsiniz. İkincisi mutfağı,banyoyu yaptıracaksiniz, artık o ev sizin eviniz olacak, alisacaksiniz, 1+1 günlerini unutup 3+1 eve sigamamaya başlayacaksiniz. Evden bir kişi ayrıldı diye kim küçük ve mutfağı banyosu bile bakimsiz , çocukların salonda yattığı bir eve gecer ki?
Çok mantıksız. Kimse attan inip eşeğe binmez. Ayrıca kiracıların bin tane hakkı var, 'kontratin dolunca evden cik' deyince çıkacak kiracı azdır.
Zaten 6500 kredi çeksen, yeni ve güzel evi (bugünkü değerden) 2 bin liraya da kiraya versen bile yine kalan parayı ailen ödeyemez,yine senden beklenir. Gerçi o arada belki kardeşlerinden biri iş bulur, yeni kurban o olur. On seneyi "üç çocuktan üç yıllık ödeme" diye finanse edebilirler.
Bir de ben babanın tamamen iyi niyetli olduğunu düşünmüyorum. Çünkü senin maaşını vermeyecegini düşündüğü an surat asmaya başlamış. Sana psikolojik baskiyla bu krediyi cektirmek istiyor. İlk mesajımda da demiştim, o kadar çok kadın arkadaşım var ki atandı diye ne olduğunu anlamadan ailesine bir anda ev alan. Yani bazi aileler atanan kızları bence farklı gözle görüyorlar. Ne yapıp edip bir şeyler aldiralim,niyetine giriyorlar.
Bu da bencillik
Benim çevremde gerçekten sayıca çok bu şekilde olan kız. En az yarısı sonradan para konusunda ailesiyle papaz oldu,hem onca borcun altına girip hem yaranamadi.
O yüzden sakın diyorum. Sakın kredi falan çekme. İlle de ev diye tutturuyorlarsa öteki evi satsinlar (zaten eli yüzü dökülen ev, elinizde durdukça değer mi kazanacak sanki) ,
O evi ne kadara satarsınız? Kötü bir ev desen de 200 bin falan çıkar heralde.
kendileri de ödeyebilecekleri rakam kadar kredi çeksinler. Aylık binbesyuz binbesyuz ikisi odese ,zaten ihtiyaç kredileri 3 yıllık.
Üç yılda ödeyecekleri toplam 60- 80 bin TL Kredi cekseler, sen de evin geri kalanı için 150 binlik kredi çekersin (aylık ödemesi 2500 falan) Üç senenin sonunda ailenin ihtiyaç kredisi bitip eli bollasacagi ve enflasyondan dolayı çektiğiniz rakam değer kaybedecegi için sonrasında siz kesersiniz,onlar ödemeye devam ederler.

Konu sahibi, belli ki çok iyi niyetli birisin,vefalisin. Ama şu dediğin bile mantıklı değil, şimdiki eviniz eski püskü, dolapları dökülen,bin liraya bile kiraya verilmeyecek bir yer dediniz.
Şimdi de diyorsunuz ki; ben evlenince eski eve geçerler . Öyle mantıksız ki. Birincisi o eve geçince yeni mobilyalar alacaksiniz, sonrasında küçük eve sigamazsiniz. İkincisi mutfağı,banyoyu yaptıracaksiniz, artık o ev sizin eviniz olacak, alisacaksiniz, 1+1 günlerini unutup 3+1 eve sigamamaya başlayacaksiniz. Evden bir kişi ayrıldı diye kim küçük ve mutfağı banyosu bile bakimsiz , çocukların salonda yattığı bir eve gecer ki?
Çok mantıksız. Kimse attan inip eşeğe binmez. Ayrıca kiracıların bin tane hakkı var, 'kontratin dolunca evden cik' deyince çıkacak kiracı azdır.
Zaten 6500 kredi çeksen, yeni ve güzel evi (bugünkü değerden) 2 bin liraya da kiraya versen bile yine kalan parayı ailen ödeyemez,yine senden beklenir. Gerçi o arada belki kardeşlerinden biri iş bulur, yeni kurban o olur. On seneyi "üç çocuktan üç yıllık ödeme" diye finanse edebilirler.
Bir de ben babanın tamamen iyi niyetli olduğunu düşünmüyorum. Çünkü senin maaşını vermeyecegini düşündüğü an surat asmaya başlamış. Sana psikolojik baskiyla bu krediyi cektirmek istiyor. İlk mesajımda da demiştim, o kadar çok kadın arkadaşım var ki atandı diye ne olduğunu anlamadan ailesine bir anda ev alan. Yani bazi aileler atanan kızları bence farklı gözle görüyorlar. Ne yapıp edip bir şeyler aldiralim,niyetine giriyorlar.
Bu da bencillik
Benim çevremde gerçekten sayıca çok bu şekilde olan kız. En az yarısı sonradan para konusunda ailesiyle papaz oldu,hem onca borcun altına girip hem yaranamadi.
O yüzden sakın diyorum. Sakın kredi falan çekme. İlle de ev diye tutturuyorlarsa öteki evi satsinlar (zaten eli yüzü dökülen ev, elinizde durdukça değer mi kazanacak sanki) ,
O evi ne kadara satarsınız? Kötü bir ev desen de 200 bin falan çıkar heralde.
kendileri de ödeyebilecekleri rakam kadar kredi çeksinler. Aylık binbesyuz binbesyuz ikisi odese ,zaten ihtiyaç kredileri 3 yıllık.
Üç yılda ödeyecekleri toplam 60- 80 bin TL Kredi cekseler, sen de evin geri kalanı için 150 binlik kredi çekersin (aylık ödemesi 2500 falan) Üç senenin sonunda ailenin ihtiyaç kredisi bitip eli bollasacagi ve enflasyondan dolayı çektiğiniz rakam değer kaybedecegi için sonrasında siz kesersiniz,onlar ödemeye devam ederler.

Bunca sene okuttuk elin oğlu kızımızın maaşını yiyeceğine bize ev alsın diye düşünen o kadar çok ki. Elin oğlu dediklerini sanki ailesi okutmuyor.

at binmeye götürmüyorlar
gözlüğü ailedeki herkese reçete yazdırıyorlar gerekirse anane teyze kuzen kim varsa 10 kişiye devlet toplam 1 gözlük parası kadar ödüyor, gözlükçü 10 tane reçete yapmış gibi işlem yapıyor sadece 1 tane gözlük veriyor.
diş tedavisini ortodonti, implant vs. ise yaptırmıyor, değilse devlette ne kadarsa o kadar.
farklı şehir olarak da memlekete köye gidiyor işte.

babanız kötü niyetli olmayabilir ama matematiği kesinlikle çok çok kötü.
şimdiye kadar 6 bin lira gelirleri varmış kenarda 5 kuruşunuz yok- ki normal 3 çocuk okutan adam nasıl birikim yapsın.
6500 tutacak bir krediye girmeyi hesaplıyor. sizin maaşınız 5binlerde bir şey, eee kalan para şimdiye kadar ailenizin geçindiği para kadar bile etmiyor.
bu parayla nasıl geçinmeyi planlıyor acaba? çünkü yukarıdaki duruma göre siz her ay eksiye giriyorsunuz, farkında mısınız? üstelik enflasyon giderek artıyor.

daha yeni bir evin taşınma abonelik, halı, perde vs masrafları, diğer ev kiraya verilecekse oranın tadilatı...

kaldı ki
siz artık çalışan bir insansınız mecbur üstünüze başınıza bir tık daha dikkat edeceksiniz. öğrenci gibi kot pantolonu 3 ay çevire çevire giyemezsiniz.
iş arkadaşlarınızdan biri evlense mecbur takı yapacaksınız.
ne yapacaksınız 10 sene boyunca cebinizde 5 lira olmadan yürüyerek mi gidip geleceksiniz işe? spor ayakkabılar bile 500 lira olmuş...

Babangil kiraya cikmak istemiyorsa sen bir kardesinle birlikte cik kiraya
Baban illa bir evin olmasini istiyorsa kendine 1+1 yada 2+1 daire al hem daha ucuz hem tapusu ustune hem evlenince yerlesecegin bir yer olur
Bu arada evlilik sonrasi bosanma gibi birsey oldugunda dairenin yarisi ese gidiyor her turlu
Ben yatirim yapmaniz taraftariyim
Arti kimseye borcta vermeyin

Babangil kiraya cikmak istemiyorsa sen bir kardesinle birlikte cik kiraya
Baban illa bir evin olmasini istiyorsa kendine 1+1 yada 2+1 daire al hem daha ucuz hem tapusu ustune hem evlenince yerlesecegin bir yer olur
Bu arada evlilik sonrasi bosanma gibi birsey oldugunda dairenin yarisi ese gidiyor her turlu
Ben yatirim yapmaniz taraftariyim
Arti kimseye borcta vermeyin
evlenene kadar edinilen mallarda eş hakkı yok diye biliyorum boşanma durumunda,yanlışım varsa düzeltsin arkadaşlar

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X