Kiralık mı satılık mı :(

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

kimliksizkedi

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
24 Şubat 2019
627
805
Herkese iyi günler 😊, yaklasik 2 3 aydir atama surecini bekliyordum buraya da yazmistim,Allaha şükürler olsun atandim atanınca ailemle daha iyi bir kiralik eve geçeriz diye hayal ediyordum 5 kisiyiz ve yasadigimiz ev 1+1 artik bir kitap bile alamiyorum cunku koyucak yer kalmadi bu konuyu konuştuğumuzda babam kiralik eve cikmanin mantiksiz oldugunu ( paranin cope gidecegini dusunuyor) onun yerine 400.000 tl kredi çekip satilik ev almamiz daha iyi olur dedi. Bana gore de bu mantiksiz geliyor cunku yaklasik 430.000 tl de faiz ödeyeceğiz ( 10 sene icerisinde her ay 6.500 verecegiz) ekstra banka masraflari da var ben de faize giden para cop degil mi dedim. Maasimin hepsini vermeyecegimi soyledim o da maasimi vermeyecegim dedigimi sanmis kirildi biraz ben de tekrar ettim "hepsini" diyerek annemle babamin maasi toplami yaklasik olarak 6 milyar onlarin maasi krediye gidecek geriye kalan her gideri ben ödeyeceğim tabi ev senin olur dedi babam. Ancak kardeslerimin okul taksidi,faturalar diger giderleri benim maasim karşılarmi o bile meçhul ev de oyle ahim sahim degil sizce kiralik eve cikmak mi daha mantikli yoksa babamin dedigi gibi mi yapmaliyim onu da cok kirdim sanirim sessizlesti birden ama bana o kadar faiz odemek cok sacma geliyor :KK43: (benim maasim yaklasik 5.000)

430.000 faiz çok fazla.
Hem ilerisi için hayalleriniz yok mu? Belki evlenmek isteyeceksiniz belki bir hastalık çıkacak belki başka birşey olacak? Aşırı ürkütücü. Ben olsam kiralık eve çıkar ya da yatırımlık daha ufak bir ev alırdım. Ki maaşınız 5binmiş maaşlara zam gelse bile markete elektriğe suya gelen zamlar daha fazla oluyor aldığınız zam hiç olur gider. 5bin kesinlikle yeterli değil.

Herkese iyi günler 😊, yaklasik 2 3 aydir atama surecini bekliyordum buraya da yazmistim,Allaha şükürler olsun atandim atanınca ailemle daha iyi bir kiralik eve geçeriz diye hayal ediyordum 5 kisiyiz ve yasadigimiz ev 1+1 artik bir kitap bile alamiyorum cunku koyucak yer kalmadi bu konuyu konuştuğumuzda babam kiralik eve cikmanin mantiksiz oldugunu ( paranin cope gidecegini dusunuyor) onun yerine 400.000 tl kredi çekip satilik ev almamiz daha iyi olur dedi. Bana gore de bu mantiksiz geliyor cunku yaklasik 430.000 tl de faiz ödeyeceğiz ( 10 sene icerisinde her ay 6.500 verecegiz) ekstra banka masraflari da var ben de faize giden para cop degil mi dedim. Maasimin hepsini vermeyecegimi soyledim o da maasimi vermeyecegim dedigimi sanmis kirildi biraz ben de tekrar ettim "hepsini" diyerek annemle babamin maasi toplami yaklasik olarak 6 milyar onlarin maasi krediye gidecek geriye kalan her gideri ben ödeyeceğim tabi ev senin olur dedi babam. Ancak kardeslerimin okul taksidi,faturalar diger giderleri benim maasim karşılarmi o bile meçhul ev de oyle ahim sahim degil sizce kiralik eve cikmak mi daha mantikli yoksa babamin dedigi gibi mi yapmaliyim onu da cok kirdim sanirim sessizlesti birden ama bana o kadar faiz odemek cok sacma geliyor :KK43: (benim maasim yaklasik 5.000)
Bence kirada kalmak daha mantıklı başka taksitiniz olmamış olsa ev alın derdim

Bize ait ancak o kadar eski ki 1000 liraya bile kiraya zor verilir, sadece salonda parke var kapilar,mutfak dolabi cok eski, neredeyse kırılacak yani cok tadilat gerekli fazla getirisi olacağını sanmıyorum :KK43:
orayi satip pesinat yaparsaniz kredi miktari duserse ancak ev alma fikri mantikli olabilir.
diger turlu 10 sene kendinizi de ipotek altina almis olacaksiniz.

Babam satilmasina izin vermiyor :KK43:
o zaman kusura bakmasin siz 10 sene nasil borc odeyeceksiniz.
kardesleriniz buyuyecek belki uniye gidecek o masraf karsilanir mi?
belki hayatinizi erteleyeceksiniz evlenip coluk cocuk sahibi olma yasiniz gelecek ama evlenemeyeceksiniz cok mantiksiz.

Babanızın fikri hiç mantıklı değil. Onların geliri olduğu gibi kredi borcuna gidecek, diğer her şey size kalacak.
E siz hiç mi tatile gitmek istemeyeceksiniz, hiç mi ayrı eve çıkmak istemeyeceksiniz, hiç mi evlenmek istemeyeceksiniz? O zaman ne yapmayı düşünüyorlar?
Böyle bir işe kalkıştıktan sonra dışarıda bir kahve bile içseniz "biz geçinemiyoruz, sen keyif peşindesin" derler kesin.
10 sene çok uzun bir süre, kabul etmeyin kesinlikle.

Ayrıca 400 binlik eve 850 bin lira vermiş olmak insanın içini acıtır ya, çok fazla faizi.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X