Kiralık mı satılık mı :(

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
10 sene kendi hayatınız için tek bir şey yapamayacaksınız.
evlenmek isteseniz yok, gezmek bile hayal olur.
bu kadarlık maaşlarla 6500 tl kredi ödemesi de mantıksız.
kaldı ki kredi sizin sunacağınız peşinata oranla verilir. 400bin kredi için sağlam bir peşinat verebiliyor olmanız lazım, var mı öyle bir paranız ?

Bir de evin tamamını kredi olarak vermiyordu bankalar. Belli bir peşinatın olması gerekiyor bi yüzdesi vardı ama hatırlayamadım.

500bin tl ye kadar olan konutlar için minimum %10, 500binden fazla ise minimum %20 peşinat lazım.
ki peşinatsız almaları mümkün değil bildiğim.

400.000 ev 430.000 faiz evet ev 830.000 tlye geliyor :KK43:
Babanız neyin kafasını yaşıyor memur maaşıyla 400.000 TL kredi çekemezsiniz.Ayrıca bankalar evin hepsine kredi vermezler peşinat da gerekiyor.Bir de evin satılmasına izin vermiyormuş o da ayrı bir komedi.

Ailenizin ev almak için kıyıda köşede birikmiş parası yoksa sakın bu işlere girmeyin.Tapusu taşınması ııvırı zıvırı derken zaten en az 30 bin lira ev için gidiyor. Daha bunun eşyası perdesi halısı vs var.Anladığım kadarıyla babanız maaşınızı artık kendisinin maaşı gibi görüyor ancak memur maaşları artık eridi gitti Önce bi birikim yapın biraz çalısın o zaman ne yapılacağını düşünürsünüz.

Babanız neyin kafasını yaşıyor memur maaşıyla 400.000 TL kredi çekemezsiniz.Ayrıca bankalar evin hepsine kredi vermezler peşinat da gerekiyor.Bir de evin satılmasına izin vermiyormuş o da ayrı bir komedi.
allah babanın da hayırlısını versin :KK45:

Bazı aileler gerçekten beni hayrete düşürüyor. Kız işe girdi, ne yapıp edip el koyalım maaşa demişler resmen. Bir de üzerine duygu sömürüsü yapmış babanız. 10 yıl kredi ne demek?? Şu an 22 yaşındaysanız 32 yaşınıza kadar değil evlenmek tatile gitme hayali bile kuramazsınız. Çünkü siz 5 kişilik aileyi geçindiren, kardeşlerinizi okutan kişi olacaksınız. 32 yaşından sonra da evlenmeye kalkarsanız o evden dımdızlak çıkarsınız. Çeyiz falan zaten yok. Herhalde ailenizi de sokağa atacak değilsiniz, siz de oradan kiraya ya da ev kredisine…

Anne baban bile olsa ye iç alışveriş yapma.

Eşimle tam evlenmeye 2 ayımız varken annesi panik yapıp eşime ev aldırdı. 10 yıllık kredinin altına soktu. Ev senin sonunda dedi. Eşim de "ben 3 yıl öderim sizinle ortak, sonra çıkarım" dedi krediden. Dediği gibi de yaptı ama şu an eşimden kötüsü yok. Anne baba kardeş kimse konuşmuyor bu ödemeden çıktıktan sonra. Başta sana her şeyi güllük gülistanlık gösterirler. Şimdi ise eşime eşim krediyi çekmesine rağmen "senin bu evde ne hakkın var" dediler.

Sana gelince sen hiç mi evlenmeyeceksin? Hiç mi kendi planın olmayacak.

Bu krediye girersen ilerisi için anne babanla aranın tamamen bozulmasına hazırlıklı ol

Herkese iyi günler 😊, yaklasik 2 3 aydir atama surecini bekliyordum buraya da yazmistim,Allaha şükürler olsun atandim atanınca ailemle daha iyi bir kiralik eve geçeriz diye hayal ediyordum 5 kisiyiz ve yasadigimiz ev 1+1 artik bir kitap bile alamiyorum cunku koyucak yer kalmadi bu konuyu konuştuğumuzda babam kiralik eve cikmanin mantiksiz oldugunu ( paranin cope gidecegini dusunuyor) onun yerine 400.000 tl kredi çekip satilik ev almamiz daha iyi olur dedi. Bana gore de bu mantiksiz geliyor cunku yaklasik 430.000 tl de faiz ödeyeceğiz ( 10 sene icerisinde her ay 6.500 verecegiz) ekstra banka masraflari da var ben de faize giden para cop degil mi dedim. Maasimin hepsini vermeyecegimi soyledim o da maasimi vermeyecegim dedigimi sanmis kirildi biraz ben de tekrar ettim "hepsini" diyerek annemle babamin maasi toplami yaklasik olarak 6 milyar onlarin maasi krediye gidecek geriye kalan her gideri ben ödeyeceğim tabi ev senin olur dedi babam. Ancak kardeslerimin okul taksidi,faturalar diger giderleri benim maasim karşılarmi o bile meçhul ev de oyle ahim sahim degil sizce kiralik eve cikmak mi daha mantikli yoksa babamin dedigi gibi mi yapmaliyim onu da cok kirdim sanirim sessizlesti birden ama bana o kadar faiz odemek cok sacma geliyor :KK43: (benim maasim yaklasik 5.000)
1+1 de 5 kişi nasıl yaşıyorsunuz ranza koysanız sığmaz anlamadım ? Daha eski ama geniş evler var imkan yoksa öyle evlere çıkın

çocuğu okuttuk ödesin geri mantığında sanırım.
çok sinirlendim konuya.
ana baba normalde çocuk maaşı ile kavrulsun der.
çok ayıp ya bu tavırları.
neyse zaten bu maaşlarla o krediyi banka vermez.
Ne anne babalar var ömür boyu ağır engelli çocuklarına bakıyorlar sırtlarında taşıyorlar gerekirse.Bu konuda ki aile ise evladına genç yaşta dağ gibi yük yüklemek peşinde.kendi evini satamazmış üstüne yeni ev alınasıymış hem de günümüz memur maaşı şartlarında pahalı bir ev.konu sahibi ödeyecekmiş bir sinemaya tiyatroya gitmeyi bile düşünemeyecekmiş ağır maddi yükten.evden işe işten eve geçecek koskoca bir 10 yıla prangalı mahkum edilecekmiş.olmasın kimse böyle anne baba olacaksa :işsiz: :KK12:

22 yaşında insan hala masum oluyor fark edemiyor bazı şeyleri

Konu sahibi sana benden bir not: baban seni çok sevse düşünse sana böyle bir teklif yapmaya utanırdı

Bunu unutma baban seni her fırsatta kullanmak isteyecek

Ya ne alakası var benim babam harika vs vs vs diye düşünüyor olabilirsin hala

Ama bu söylediklerimi özellikle evlencem diye ortaya çık o zaman yaşayacaksın, evlenmene taş koymak istetecek

Ay evlendin ama masraf var kardeşlerine yardım et vs adı altında senden para isteyecek

Şimdiden hazırlıklı ol

Sevgiler

Şöyle bir gerçek var ki artık memur maaşı kuş oldu uçtu gitti.Alacağınız 5-6 bin parayı yemeyip içmeyip biriktirseniz bile o bahsettiğiniz rakamlarda ev almanız imkansız.Hayat gerçekten çok zor.Ayrıca annenize babanıza en fazla bir iki yıllık ihtiyaç kredisi çekebilirsiniz.O da ev almasına ya da başka bir ihitiyacına yardım etmek için.Evladına 10 yıllık kredi çektiren anne baba vicdansızdır.NET

o kadar okuttuk biraz biz yiyelim mantığı işte apacık....
o değilde şimdiye kadar nasıl sığıyorlardı da şimdi birden bire ne oldu...
yapmasınlar çocuk 1 den fazla bakamayacaklarsa.okutmak zorunda herkes çocuğunu kusura bakmasınlar.kolej özel okul zorunlu değil ama devletin okullarında yemeğiyle servisiyle kursuyla giyimiyle malzemesiyle okutmak zorundalarrrrrrr

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X