Davranış Bozuklukları Hiperaktıvıte bozuklugu ve dıkkat eksıklıgı

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
Merhaba herkese ,
Benim cocugumdada dikkat daginikligi ve durtusellik dugunu dusunuyorum ,kresten cok sikayet aliyoruz ,evde cok sorun yasamiyorum ama kres sorunlari yuzunden bunalmis durumdayim ,
Cocugumda gozlemlediklerim ,
Cocugum 4,5 yasinda , bir faaliyetten digerine gecmekte zorlaniyor ,soz dinlemiyor, cok cabuk kiriliyor , hemen demoralize oluyor ,okulda faaliyetlerden sikiliyor ,okulda kendini tehlikeli seylere atiyorms evde boyle bir seybir seyini gormedim ,doktora goturecegim ama sizce bunlar dikkat daginikligi bulgularimi ?
merhaba pedagog değil iyi bir çocuk psikiyatristine götürmelisiniz teşhis için. pedagoglar zaman ve para kaybı. dikkat bozukluğu ve hiperaktivite ilaçlarına 6 yaşta başlanıyor. dr risperdal verirse çocuğunuzun saldırgan davranışları yoksa kullanmayı tercih etmeyin ritalin-concerta gibi DEHB ilaçları için 6 yaşı bekleyin. terapinin hiperaktivite için bir nebze ama dikkat eksikliği için hiç faydası yokmuş. sizin çocuğunuz çok fazla hareketli değilse belki sadece dikkat eksikliği vardır. benim oğlum 4 yaş 3 aylık. dediğiniz tüm sorunlar oğlumda doğduğundan beri var üstüne çok çok hareketli. evde sokakta tehlikenin hiç farkında olmuyor ve ders almıyor.

Dikkat Eksikliği Ve Hiperaktivite
Dikkat Eksikliği Sendromu nedir?

Çocuğun, yaşamının her anını etkileyen nörobiyolojik bir bozukluktur.

Kimlerde görülür?

Çocukların %5 inde. Erkek çocuklarda kız çocuklara oranla 3 kez daha fazla. Her sınıfta ortalama bir ya da iki öğrencide görülür.

Yeni bir buluş mudur?[

/I]
Hayır. Değişik isimlerle anılmakla birlikte, 1900 lü yılların başlarından beri tanınan bir sendromdur. Günümüzde yaygın olan adları, Dikkat Eksikliği Sendromu ve Dikkat Eksikliği Sendromu ile Hiperaktivite Sendromudur.

Sorun nedir?

Dikkati, tek bir noktaya odaklayamamak ve organize olamamak.

Bu sendromun tıbbi bir açıklaması var mıdır?

Evet. Dikkat Eksikliği Sendromu olan ve olmayan bireylerin beyinlerinin kimyasal metabolizmaları arasında farklılıklar saptanmıştır.

Nedeni nedir?

Tek bir nedeni yoktur. Konsantrasyonu sağlamak için milyonlarca beyin hücresi birarada çalışırlar.

Neden olmayan nedir?Şeker ve diğer gıdalar Alerjiler Anne babaların yetiştirme tarzları.

Çocuğumda Dikkat Eksikliği Sendromu varsa bunu nasıl anlarım?

Dikkat Eksikliği Sendromu, her çocukta kendisini değişik olarak gösterir. Dikkat Eksikliği Sendromu olan bütün çocuklar, dikkatlerini yoğunlaştırmakta ve başladıkları işleri bitirmekte zorlanırlar. Bu zorluğun yoğunluğu çocuklar arası değişiklik gösterir. Ders dinlemenin ve yazıları tamamlamanın gerekli olduğu okul hayatında sorunlar başgösterir. Okul ödevleri yapılmaz ya da tamamlanmaz. Dinlemekte ya da direktiflere uymakta zorluk yaşanır. Çevredeki en ufak olaylarla ya da kendi düşünceleri ile kolayca dikkati dağılır.

Nasıl emin olabilirim?

Bu sendrom için ne tıbbi, ne nörolojik, ne de psikolojik tek bir test vardır. Dikkat Eksikliği Senromu olan çocukların %30 unda hiperaktivite yoktur. Onların ana sorunu dikkatlerini toplayamamak ve konsantre olamamaktır. Genellikle “uyurgezer” görünümünde, sessiz, uyuşuk ve aşırı duygusaldırlar. Dikkat Eksikliği Sendromu olan çocukların çoğu ise hiperaktif, düşüncesizce davranan ve organize olamayan bireylerdir. Genellikle, sürekli kıpırdanırlar ve vücutlerinin bir parçası sürekli hareket halindedir. Bir yerde oturamazlar. Eşyalarını unuturlar ve kaybederler. Başladıkları işi bitirmeden bir diğerine başlarlar. Müdaheleci ve rahatsız edicidirler. Sıra bekleyemezler. Cevapları soruları beklemeden ağızlarından kaçırırlar. Düşünmeden tehlikeye atılırlar. Normal faaliyetleri “sıkıcı” bulurlar

alıntıdır....

fisfisfisfisfisfis

benim 12 yaşına girmiş oğluma da bu tanı konuldu ve 26/10 tarihinden itibaren fakültede tedavisine başlanacak....

Bende oğlumdan dolayı tanıştım bu durumla . Öğretmenleri sürekli hiperaktif şeklinde damgaladılar oğlumu. Çok iyi bir Pedagog a gittim ve sonra beni psikiyatriye yönlendidi. ikisininde kararı hiperaktif olmaığıydı. sadece davranış bozukluğu ve eşimden ayrıldığım için bu durumdan etkilendiğini söylediler. çok iyi birarada çalışarak çok iyi bir duruma geldik. hala ayda bir defa gidiyoruz ve çocuğumada bana da çok iyi geliyor bu rurum. Bence bu tanıyı çok erken koyuyor herkes. İyi bir pedagog ve uzmanlar şart.
Teşekkürler

Böyle durumlarda çok dikkatli olmak gerek, keskin çıkarımlar çoçuğun tüm hayatını etkileyebiliyor. Bir uzmana danışmak şart

merhaba

rita kaya dan sonuç alamadınız mı?bana bilgi veriri misiniz?ona gitmek üzereyim çünkü

teşekkürler

merhaba pedagog değil iyi bir çocuk psikiyatristine götürmelisiniz teşhis için. pedagoglar zaman ve para kaybı. dikkat bozukluğu ve hiperaktivite ilaçlarına 6 yaşta başlanıyor. dr risperdal verirse çocuğunuzun saldırgan davranışları yoksa kullanmayı tercih etmeyin ritalin-concerta gibi DEHB ilaçları için 6 yaşı bekleyin. terapinin hiperaktivite için bir nebze ama dikkat eksikliği için hiç faydası yokmuş. sizin çocuğunuz çok fazla hareketli değilse belki sadece dikkat eksikliği vardır. benim oğlum 4 yaş 3 aylık. dediğiniz tüm sorunlar oğlumda doğduğundan beri var üstüne çok çok hareketli. evde sokakta tehlikenin hiç farkında olmuyor ve ders almıyor.
Merhaba arkadaşlar benim oğlumdada konuşma problemi var ama onun yanında mızmızlığı inatçılık bizi çok yordu.Deniz hanım siz oğlunuza ilaçsız bir tedavimi uyguladınız.yaşadıklarım sizinkiyle birebir aynı.benim oğlum derste ayakta geziyor öğrenmiyor yazmıyor eve gelince hep ben çalıştırıyorum ama sıkılıyor Yinede çalışıyor okulda devamlı sınıftan çıkıyor.hiperaktif değil ama elleri tv izlerken durmuyor.birde benim oğlumda konuşma bozukluğu var.özel eğitime gidiyor.çok inatçı çok mızmız.küçükken devamlı camdan bişeyler atardı.2yaşından sonra kabus geçirdim sanki hep ağlar hiç Mutlu olmaz hep bişeye takılır üzülür.geçen ay doktora götürdüm çocuk psikatristine oğlum 6yaşında konuşmaya çalıştı doktor oğlumla konuşmadı sonra videosu varmı konuştuğu dedi var dedim dinledi.anlattıklarımdan yola çıkıp prozac verdi.sosyal fobisi varmış ve eğer tedavi olmazsa çok sıkıntılar çeker dedi.evet aşırı utangaç.şimdi birde dikkat eksikliği testi yaptırıcam.dümdüz yolda yürürken düşüyo renkleri herşeyi geç öğrendi.doktor dediki bu ilacı kullanamazsan özel eğitimin hiçbir faydası olmaz dedi sonra tamam dedim 15 gün araştırdım kullandım 16gündür kullanıyoruz hafiften işe yarıyo diyorum tam yine küsmeleri mızmızlığı aynı devam ediyor biri bana 1şişe bitirdim sonra etki etti dedi.ama doktor 15dk ilaç vermesi normalmi?annem onlar yüzündeki bi mimikten anlıyorlar diyo ama başka doktoramı gitsem acaba?

Hayır doktor değilim,yıllarca kullandım.Yıllardır bu ilaçlarla yaşadım.Peki siz bu ilaçların neye dayanarak bağımlılık yapmadığını söylüyorsunuz? Demek ki yeterince araştırmamışsınız.Çocuğunuz her koştuğunda heycanlandığında yada üzüldüğünde kalp krizi riski olduğunu biliyor muydunuz? Gecelerce uyuyamıcağını,ya da ağzına lokma koymadığı günlerin olucağını...
Yıllardır kullanıldığını söylüyorsunuz Amerika da yasaklandığını ve eğer cebinizde yakalanırsanız ceza alabiliceğinizi biliyor musunuz?
Siz sadece cocuğunuzun sakinleştirmek için kullanmasını istiyorsunuz,Kullananların yorumlarına bakarsanız herkesin ne kadar pişman olduğunuda anlarsınız.İçinde amfetamin olan ilaçlar bağımlılık yapar! Almadığında cocugunuz kendini kötü ve aptal hissedicek en basiti.
Peki neden doktorlar veriyor derseniz Çünkü ilaç şirketleri ve psikiyatristler çok para kazanıyor. Çünkü anne, baba ve öğretmenler ve hatta devlet için en kolay yol budur. İlaç alan çocuklar uyuşturuluyor, uysallaştırılıyor, evde-okulda sorun olmaktan çıkıyor.
Ben sizi yıllardır bu rahatsızlıkla büyümüş bütün çocukluğu NEDEN? sorusuyla geçmiş bir insan olarak uyarmak istedim.Kendimi olduğum gibi kabul ettim .Ben ve ailem bu şekilde kabul ettik.Yapabiliceğimiz tedavi edilecek hiçbirsey yok .İlacı aldığınız süre akıllı zeki başarılı,almadığınız kadar aptalsınız çünkü.Asıl kötü hissettiğiniz zaman ilacın etkisinin geçtiği zaman.Anlatmak isterdim ama o anları hatırladıkça kalbım sıkısıyor.
Son olarak çocuğunuz ile ilgili karar tabiki size ait ama Türkiyede coğu doktor aynı teşhisi koyup cocukları ilaca mahküm ediyorlar
Meb benim oglumda ilac kullaniyor ilacin etkisi gecince eskisinden daha dikkatsiz oluyor bu ksstikce uzayan sac gibi cok vicdan azabi cekiyorum vermesem diyorum hersey daha kotu oluyor verincede sanki onu zehirliyorum gibi geliyor

HAnımlar merhabalar yol katedebildiniz mi?Ben de sekiz aylık hamileyim bebeğim durmaksızın oynuyor 7:24 ve ciddi anlam da hiperaktivitesinden Şüpheleniyorum bu kadar enerjiyi nerden buluyor bilmiyorum Şimdiden yorulmuş durumdayım Ne yapacağımı bilmiyorum sizlerin gebelikleri nasıl geçti yani bebeğiniz 7:24 oynuyor muydu

Hiperaktivite ve dikkat bozukluğu olan kızıma psikologun önermiş olduğu balık yağını psikiatristinin
vermiş olduğu ilacına takviye olarak yaklaşık bir senedir kullanıyoruz. Eskisinden çok daha iyi
diyebilirim. Artık derslerine kafasını verebiliyor, daha iyi odaklanan ve eskisi gibi sürekli sıkılmayan bir
çocuk oldu. Babası da ben de çok memnunuz bilsek daha önceden alırdık. İlk duyduğumda psikologun
dalga geçtiğini düşünüp ‘’bunlar hani bilimseldi yeaaa’’ moduna girmişsem de araştırmalarım
sonucunda ve psikologun bilgilendirmesiyle öğrendim ki beyindeki sinapslar arasındaki iletişimi
hızlandırıyormuş bu balık yağı. Kullanınız, çocuğunuza kullandırınız.

Hiperaktivite ve dikkat bozukluğu olan kızıma psikologun önermiş olduğu balık yağını psikiatristinin
vermiş olduğu ilacına takviye olarak yaklaşık bir senedir kullanıyoruz. Eskisinden çok daha iyi
diyebilirim. Artık derslerine kafasını verebiliyor, daha iyi odaklanan ve eskisi gibi sürekli sıkılmayan bir
çocuk oldu. Babası da ben de çok memnunuz bilsek daha önceden alırdık. İlk duyduğumda psikologun
dalga geçtiğini düşünüp ‘’bunlar hani bilimseldi yeaaa’’ moduna girmişsem de araştırmalarım
sonucunda ve psikologun bilgilendirmesiyle öğrendim ki beyindeki sinapslar arasındaki iletişimi
hızlandırıyormuş bu balık yağı. Kullanınız, çocuğunuza kullandırınız.
Benim de bebeğim var çok hareketli daha 10 günlük ama uyku uyumuyor ağlıyor uyanık kaldığında da koşmuş gibi oluyor uykusuda nefes nefese acaba bebekliğiniz nasıldı

Bu topiğe girmiyorum, giremiyorum, biriniz ilaca karşı çıkarken diğeriniz ilacı savunuyor, biriniz bir ilacı yerden yere vururken diğeriniz göğe çıkarıyor, benim kafam davul oluyor, anlıyorum herkes tecrübesini yazıyor ben çok etkileniyorum aslında yararlı bilgiler içerdiği için takip etmem de lazım :44:

bizim 1,5 yıl tecrübemiz var bir iyi bir kötü ilerledi hep, şu an 3 haftadır çok kötü en baştaki semptomların çoğu yok ama başka nörolojik şeyler başladı, ya ilaç yaptı ya ilacı bıraktık ondan oldu, üstelik biz dr kontrolünde başlayıp bıraktık, kafamıza göre davranmadık, buradaki çoğu anne gibi uslu dursun diye mi oğluma ilaç yükleyeceğim nasılsa okulda durumu çok iyi varsın evde kudursun coşsun diye düşündük dr umuzu bilgilendirdik öğretmeni çok memnundu anlattık ve bıraktık, meğer ne çok işe yararmış o ilaç, 1 ay 10 gün sonra el ve ayaklarında tik gibi hareketler başladı, agresifliği had safhada, öğretmen zaptedemiyor arkadaşları dışlamış yavrumu, bizim sinirler heba oldu, ben artık DEHB değil de başka bir şey mi atipik otistik mi asperger mi diye düşünmeye başladım, kafam karman çorman uyuyamıyorum, 1,5 yıl çocuk psikiyatristi maceramıza C.tesi günü nörolog macerasını da ekleyeceğiz, inş. şifa buluruz bu sefer, ailecek bittik.

Bizim en büyük sorunumuz dikkat eksikliği ve aşırı hareketlilikten daha çok davranış bozukluğu, yıkıcı davranışlar, agresif hali ve takıntılı davranışlarıydı, işte bu yüzden ilaca başlamıştık, şimdi ilaca yine başladık 0,25 verildi bir hafta, 10 gün de 0,5 verilecek, dr u irtibat halindeyiz. Nöroloğa da gidilecek Allah sonumuzu hayır etsin. Ve benim 1,5 yıldır her gün kendime sorduğum soru, ilaç kullanarak oğlumun bir tarafını onarıp bir tarafını yıkıyor muyum? ve bir kaç haftadır bu soruya bu ilaç oğlumda hasara mı yol açtı da böyle oldu? sorusu da eklendi. Allah kimseyi evladının sağlığı ile sınamasın çok zor.
Merhaba çok uzun zaman olmuş, umarım bu konuda beni de bilgilendirirsiniz. Oğlum 7 yaşında ve hiperaktivite teşhisi koyuldu , concerta verildi. Günlerdir araştırıyorum okuyorum. İlaç konusunda çok çok kararsızdım. Bugün ilk defa verdim nasıl bir etkisi olacak bilmiyom ama ben ilaç verdim diye ağlamama engel olamıyorum :KK43:
Sizin süreç nasıl ilerledi?

Merhaba çok uzun zaman olmuş, umarım bu konuda beni de bilgilendirirsiniz. Oğlum 7 yaşında ve hiperaktivite teşhisi koyuldu , concerta verildi. Günlerdir araştırıyorum okuyorum. İlaç konusunda çok çok kararsızdım. Bugün ilk defa verdim nasıl bir etkisi olacak bilmiyom ama ben ilaç verdim diye ağlamama engel olamıyorum :KK43:
Sizin süreç nasıl ilerledi?

Merhaba evet uzun süre oldu. 12 yaşında oğlum malesef hala ilaç kullanıyoruz. Buyudukce daha da zorlaşan bir durum soz konusu oldu bizim için.Concerta da kullanmıştık geçmiş dönem de. Eğer gerekli ise çocuk kendini kontrol edemiyor, sosyal hayata uyum sağlayamıyor ise el mahkum ilaç da kullanılıyor. Size tavsiyem oğlunuzu bir spor dalına yonlendirin. Tv pc gibi şeyleri sinirlandirin hayatında. Sadece psikiyatr değil pedagog desteği de alın. Geçmiş olsun umarım fazla ilaç tedavisine gerek kalmadan atlatır bu durumu.

Merhaba evet uzun süre oldu. 12 yaşında oğlum malesef hala ilaç kullanıyoruz. Buyudukce daha da zorlaşan bir durum soz konusu oldu bizim için.Concerta da kullanmıştık geçmiş dönem de. Eğer gerekli ise çocuk kendini kontrol edemiyor, sosyal hayata uyum sağlayamıyor ise el mahkum ilaç da kullanılıyor. Size tavsiyem oğlunuzu bir spor dalına yonlendirin. Tv pc gibi şeyleri sinirlandirin hayatında. Sadece psikiyatr değil pedagog desteği de alın. Geçmiş olsun umarım fazla ilaç tedavisine gerek kalmadan atlatır bu durumu.
Teşekkür ederim cevap verdiğiniz için. Sizin teşhisini neydi. Hala okuyorum bu konuyu henüz göremedim tekrar yazdıysanız.

Spora yönlendiricez inşaalah yüzme kursu düşünüyorum önüm dışında yazın bakıcaz hangi sporlar olursa diye.

Çok kararsızım ilaç konusunda birde oğluma kalple ilgili tetkikler yapılmadı bu da iyice kafamı karıştırdı.

Pedagog yok burda maalesef. Psikiyatrist de terapiyden bahsetmedi. Geçiştirdi mi diye düşünmeden duramıyorum.

Teşekkür ederim cevap verdiğiniz için. Sizin teşhisini neydi. Hala okuyorum bu konuyu henüz göremedim tekrar yazdıysanız.

Spora yönlendiricez inşaalah yüzme kursu düşünüyorum önüm dışında yazın bakıcaz hangi sporlar olursa diye.

Çok kararsızım ilaç konusunda birde oğluma kalple ilgili tetkikler yapılmadı bu da iyice kafamı karıştırdı.

Pedagog yok burda maalesef. Psikiyatrist de terapiyden bahsetmedi. Geçiştirdi mi diye düşünmeden duramıyorum.

Dehb teshisi kondu ve atipik otizm bulgulari da var denildi. Sizin oğlunuz küçük olduğu için belki terapiden bahsedilmemistir ama kendi tecrübelerime dayanarak gerekli olduğunu düşünüyorum.

Dehb teshisi kondu ve atipik otizm bulgulari da var denildi. Sizin oğlunuz küçük olduğu için belki terapiden bahsedilmemistir ama kendi tecrübelerime dayanarak gerekli olduğunu düşünüyorum.
Size de geçmiş olsun.

Peki concerta nasıl bir ilaçtı, kalpte çarpıntı vs yaptı mı kullandığınız dönem?

Size de geçmiş olsun.

Peki concerta nasıl bir ilaçtı, kalpte çarpıntı vs yaptı mı kullandığınız dönem?

Evet daha hızlı çarpıyordu kalbi. Hep düşük dozlarda kullanmıştık. Aile hekimine gidip sık sık kalp ritmine baktiriyordum ben. Yalniz 10 yaşında başladık biz ona. 10 yaşına kadar direndim sadece risperdal kullandı ilk alinti yaptığınız mesajimda risperdal kesildiginde ki durumu yazmıştım. Sonra risperdal i kesilip dikkat eksikliği ilacına gectik. Cok zor bir durum neyin yanlış neyin doğru olduğunu bilemiyorsunuz hep bir yukari tukursem biyik aşağı tukursem sakal durumu var. Insallah size fazla gerek kalmaz. Akliniza yatmiyorsa başka uzman görüşleri de alın.

Evet daha hızlı çarpıyordu kalbi. Hep düşük dozlarda kullanmıştık. Aile hekimine gidip sık sık kalp ritmine baktiriyordum ben. Yalniz 10 yaşında başladık biz ona. 10 yaşına kadar direndim sadece risperdal kullandı ilk alinti yaptığınız mesajimda risperdal kesildiginde ki durumu yazmıştım. Sonra risperdal i kesilip dikkat eksikliği ilacına gectik. Cok zor bir durum neyin yanlış neyin doğru olduğunu bilemiyorsunuz hep bir yukari tukursem biyik aşağı tukursem sakal durumu var. Insallah size fazla gerek kalmaz. Akliniza yatmiyorsa başka uzman görüşleri de alın.
Evet aynen dediğiniz gibi yukarı tükürsem hesabı.

Bugün ilk kez verdim ama devam edebilirmiyim bilmiyorum bende.
Burda üç doktor gördü görmesi gereken başka da doktor yok.

Bir terapi merkezi var ilaçsız geçirdiğini iddia eden oraya götürmek istiyorum bir umut.

Umarım gerek kalmaz sağolun.

X