Davranış Bozuklukları Hiperaktıvıte bozuklugu ve dıkkat eksıklıgı

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.

gulbeseker

HAYATIMIN TADLARI...BÜYÜYORLAR
Kayıtlı Üye
3 Kasım 2007
1.525
11
54
Dikkat Eksikliği Ve Hiperaktivite
Dikkat Eksikliği Sendromu nedir?
Çocuğun, yaşamının her anını etkileyen nörobiyolojik bir bozukluktur.

Kimlerde görülür?

Çocukların %5 inde. Erkek çocuklarda kız çocuklara oranla 3 kez daha fazla. Her sınıfta ortalama bir ya da iki öğrencide görülür.

Yeni bir buluş mudur?[

/I]

Hayır. Değişik isimlerle anılmakla birlikte, 1900 lü yılların başlarından beri tanınan bir sendromdur. Günümüzde yaygın olan adları, Dikkat Eksikliği Sendromu ve Dikkat Eksikliği Sendromu ile Hiperaktivite Sendromudur.

Sorun nedir?

Dikkati, tek bir noktaya odaklayamamak ve organize olamamak.

Bu sendromun tıbbi bir açıklaması var mıdır?
Evet. Dikkat Eksikliği Sendromu olan ve olmayan bireylerin beyinlerinin kimyasal metabolizmaları arasında farklılıklar saptanmıştır.

Nedeni nedir?
Tek bir nedeni yoktur. Konsantrasyonu sağlamak için milyonlarca beyin hücresi birarada çalışırlar.

Neden olmayan nedir?Şeker ve diğer gıdalar Alerjiler Anne babaların yetiştirme tarzları.

Çocuğumda Dikkat Eksikliği Sendromu varsa bunu nasıl anlarım?

Dikkat Eksikliği Sendromu, her çocukta kendisini değişik olarak gösterir. Dikkat Eksikliği Sendromu olan bütün çocuklar, dikkatlerini yoğunlaştırmakta ve başladıkları işleri bitirmekte zorlanırlar. Bu zorluğun yoğunluğu çocuklar arası değişiklik gösterir. Ders dinlemenin ve yazıları tamamlamanın gerekli olduğu okul hayatında sorunlar başgösterir. Okul ödevleri yapılmaz ya da tamamlanmaz. Dinlemekte ya da direktiflere uymakta zorluk yaşanır. Çevredeki en ufak olaylarla ya da kendi düşünceleri ile kolayca dikkati dağılır.

Nasıl emin olabilirim?

Bu sendrom için ne tıbbi, ne nörolojik, ne de psikolojik tek bir test vardır. Dikkat Eksikliği Senromu olan çocukların %30 unda hiperaktivite yoktur. Onların ana sorunu dikkatlerini toplayamamak ve konsantre olamamaktır. Genellikle “uyurgezer” görünümünde, sessiz, uyuşuk ve aşırı duygusaldırlar. Dikkat Eksikliği Sendromu olan çocukların çoğu ise hiperaktif, düşüncesizce davranan ve organize olamayan bireylerdir. Genellikle, sürekli kıpırdanırlar ve vücutlerinin bir parçası sürekli hareket halindedir. Bir yerde oturamazlar. Eşyalarını unuturlar ve kaybederler. Başladıkları işi bitirmeden bir diğerine başlarlar. Müdaheleci ve rahatsız edicidirler. Sıra bekleyemezler. Cevapları soruları beklemeden ağızlarından kaçırırlar. Düşünmeden tehlikeye atılırlar. Normal faaliyetleri “sıkıcı” bulurlar

alıntıdır....

fisfisfisfisfisfis

benim 12 yaşına girmiş oğluma da bu tanı konuldu ve 26/10 tarihinden itibaren fakültede tedavisine başlanacak....

Son düzenleme:
dün gittik artık.... çocuk kardiyolojisine sevk etti daha sonra tekrar çocuk psikyatrisinde tedaviolacak allah yardımcımız olsun... uzuuun bir süreç beni bekliyor...

dün gittik artık.... çocuk kardiyolojisine sevk etti daha sonra tekrar çocuk psikyatrisinde tedaviolacak allah yardımcımız olsun... uzuuun bir süreç beni bekliyor...

Allah yardımcınız olsun canım.
Uzun süreç elbete zor olacak ama önemli olan teşhis konması ve etkili olması.
Umarım tedavide istenen sonuca ulaşırsınız.Kolay gelsin.

Benim kızım şuan 15 yaşında.
Bu zamana kadar neler çektik neler yaşadık bir Allah bilir birde biz biliriz.
Doğduğundan itibaren bizi ayakta tutan hırçın,huzursuz bir çocuktu,zor çocuk.
Ne dr lara götürdüm,başka şehirlerde çocuk psikatırlarına götürdüm .
Yıllarca bir çözüm bulunamadı,anlayamadılar.Tabi bizde hayat zehir oldu.
Bende psjk destek aldım ,nasıl yardımcı olabilirim diye.
Nihayet bu yıl başka bir dr adı öğrendik ,yine Allahım sen büyüksün deyip gittik.
Kesinlikle dikkat eksikliği teşhisi kondu.
Bu zamana kadar geç kalınmış ,verilen ilaç sizi rahatlatacak dedi.
10 gün oldu ilacımızı kullanıyoruz.İlaçların etkisiyle inanın kızım daha olumlu.
Uyuşturup vs değil ,olumlu.
Allahım inş hepimize yardım eder çünkü evladınla imtihan olmak çok zor.
Şimdi ister istemz daha önceki götürdüğüm tüüüm dr lara kızdım.:kızgın:
Ben 5 yaşından bu yana arayış içindeydim ama bulamamıştım
Neyse bundada var bir hayır deyim.
Allahım yardımcımız olsun inş.:Saruboceq:
İçim dolu olunca uzatmışım canım.

.

çocuk kardiyolijisindeki işlemlerimiz bitti
oğluşum ilaçları kullanabilecek..
raporları hazırlandı
bugün reçeteyi alıyoruz
ilaçı kullanmaya başladıktan bir ay tekrar hem kalp dr una hem de çocuk psikiyatrisine gidecek
etkilerine bakmak için

Allah yardımcınız olsun canım.
Uzun süreç elbete zor olacak ama önemli olan teşhis konması ve etkili olması.
Umarım tedavide istenen sonuca ulaşırsınız.Kolay gelsin.

Benim kızım şuan 15 yaşında.
Bu zamana kadar neler çektik neler yaşadık bir Allah bilir birde biz biliriz.
Doğduğundan itibaren bizi ayakta tutan hırçın,huzursuz bir çocuktu,zor çocuk.
Ne dr lara götürdüm,başka şehirlerde çocuk psikatırlarına götürdüm .
Yıllarca bir çözüm bulunamadı,anlayamadılar.Tabi bizde hayat zehir oldu.
Bende psjk destek aldım ,nasıl yardımcı olabilirim diye.
Nihayet bu yıl başka bir dr adı öğrendik ,yine Allahım sen büyüksün deyip gittik.
Kesinlikle dikkat eksikliği teşhisi kondu.
Bu zamana kadar geç kalınmış ,verilen ilaç sizi rahatlatacak dedi.
10 gün oldu ilacımızı kullanıyoruz.İlaçların etkisiyle inanın kızım daha olumlu.
Uyuşturup vs değil ,olumlu.
Allahım inş hepimize yardım eder çünkü evladınla imtihan olmak çok zor.
Şimdi ister istemz daha önceki götürdüğüm tüüüm dr lara kızdım.:kızgın:
Ben 5 yaşından bu yana arayış içindeydim ama bulamamıştım
Neyse bundada var bir hayır deyim.
Allahım yardımcımız olsun inş.:Saruboceq:
İçim dolu olunca uzatmışım canım.

.
nere ımdır doktorunuz

sanırım biz yavaş yavaş faydasını görmeye başlıyoruz... inşallah daha da iyi olacak....

sanırım biz yavaş yavaş faydasını görmeye başlıyoruz... inşallah daha da iyi olacak....

allah yardımcınız olsun.benimde oğlum 16 aylık.aşırı zor bir çocuk. bu yaşlarda sizin çocuğunuz nasıldı vaktiniz olursa biraz detaylı anlatmanızı istiyorum.çok zor uyuyor mesela benimki. yerinde durmuyor bir dakika bile.beş dakikadan daha fazla ilgilenmiyor hiç bişeyle.aşırı sinirli.anne baba da demiyor henüz.normalmi emin olamıyorum.başka çocuklara bakınca bizimki daha farklı.tedavi aşamalarındanda bizi haberdar etmeniz çok güzel.teşekkürler...

benim oglumda dogdugundan beri yerinde duramayan sürekli haraket halinde bi çocuktu şimdi 3 yaşında ani vurmaları var bişeyden çabuk sıkılması var arkadaş ortamına uyum saglıyamıyor kavga ediyor sürekli, yerinde saniye durmıyor bizde gittik çocuk psikiyatriye hiperaktif testi 7 yaşında oluyor dedi şuanda sonuç alınmaz dedi anlattıklarımıza bakarak atarax verdi 2 ay kullanın gelin dedi ama eşim istemiyor almadık vermiyoruz ne yapıyım sizce bende kararsız kaldım bide kardeşimiz var 22 ay var aralarında onuda çok kıskanıyor acaba kardeş kıskançlıgımı bilmiyorum

hemen hemen hepimizin sorunu aynı ...
beni ençok etrafımdaki insanların ne kadar yaramaz bir çocuk demeleri rencide ederek dr agötürmeye teşvik etti.
en son kararımı da kanal d deki doktorum programına katılan nöropsikolog prof. sabiha aktuna dan sonra karar verdim benimki de böyle olabilir diye gittim ve yapılan testler sonunda öyle çıktı...

bizde sıra şu şekildeoldu. ilk önce devlet hastanesi psikoloji servisine gittik
orada bir takım testler yapldı.IQ testleri zekası iyi çıktı . onun ardından psikatra yönlendirdiler orada da IQ testi yapıldı o da normal çıktı. sonra ya fakülteye gideceksiniz. ya da ruh ve sinir hastalıkları hastanesi çocuk psikatrına... ben fakülteyi tercih ettim. iyi ki de öyle yapmışım. çünkü ruh ve sinir hastalıkları hastanesine gideceğiz fikri bile hemen çocukda ben deli miyim dedirtti.
orada yapılan tetkikler sonucunda dikkat eksikliği, hiperaktivite bozukluğu, dürtüsellik ve algılayamama sorunu çıktı
ilaç tedavisi başlayacak dedi.
fakat ilacı alabilecek bünyanin olıup olmadığını anlamak için kontrollerden geçti
en önemli buldukları da kardiyoloji oldu. kalp için çok araştırmna yaptılar...
eko, efor ve ekg çekildi. hepsi çok iyi çıkınca ilacı çok düşük bir dozda kullanmaya başladık.
ama inanın şimdiden bile o kadar faydası oldu ki
benim oğluşlarım ikisi aynı okulda okuyor
öğretmeni büyük oğluma annene söyle samet çok iyiye gidiyor derslere katılıyor çaba gösteriyor demiş.

herkes oğlumdaki gelişmenin farkında
fakat burada hepimize tavsiye edebileceğim çok önemli bir önerim var
her kim nederse desin siz çocuğunuza her zaman
" benim oğlum(kızım) akıllıdır. derslerinde başarılı olacak. benim zeki oğlum akıllı kızım başarılı kızım... gibi benzeri olumlu sözler söylemeli.
yapılan araştırmalarda üstün zekalı yada çok başarılı insanlarda en önemli etken olumlu telkin olduğu tesbit edilmiş.
çocuk da şu etkiyi yapıyormuş
benim annem benim için bunu söylüyor sa demekki bir bildiği var.ben yapabilirim

herkes oğlumdaki gelişmenin farkında
fakat burada hepimize tavsiye edebileceğim çok önemli bir önerim var
her kim nederse desin siz çocuğunuza her zaman
" benim oğlum(kızım) akıllıdır. derslerinde başarılı olacak. benim zeki oğlum akıllı kızım başarılı kızım... gibi benzeri olumlu sözler söylemeli.
yapılan araştırmalarda üstün zekalı yada çok başarılı insanlarda en önemli etken olumlu telkin olduğu tesbit edilmiş.
çocuk da şu etkiyi yapıyormuş
benim annem benim için bunu söylüyor sa demekki bir bildiği var.ben yapabilirim

Çok haklısınız ,olumlu telkinler olumlu yönde tepki yapıyor.
Oğlunuzun fayda görmesine sizin adınıza sevindim.Umarım hepimiz şifa buluruz.
Ama maalesef o dönemlerde bizlerde sabır öyle azalıyor ki, çok olumlu telkinlerde bulununabiliyormuyuz sorgulamak gerek.
Selamlar...

Benim de 7 yaşında bir oğlum var bu sene 1.sınıfa başladı. Her zaman çok hareketliydi,çok yaramazdı zaten koltuk tepelerinde geziyordu. Fakat okulda öğretmeninden ve çok sayıda veliden şikayetler, telefonlar gelmeye başlayınca çocuk psikiatristine götürdük. Doktor bilgisayarda bazı harfleri okuttu ve biz konuşurken odada yaptıklarına bakarak hiperaktivite teşhisi koydu. Zeki bir çocuk,dikkati çok çok iyi, fakat hiperaktivite var dedi. DEHB sendromu görülen çocukların % 15 lik kısmında sadece hiperaktivite görülüyormuş.Benim oğlumda bu gruba giriyormuş. Büyük bir yüzdesinde her ikisi birden, kalanında da sadece dikkat eksikliği görülüyormuş.
Doktor ilaç tedavisi başlayacağız diyerek yeni nesil bir ilac önerdi Straterra. ılacı ve yan etkilerini internette araştırdık ve kullanmamaya karar verdik. Yaramazlıkları dışında dersleri çok çok iyi. ıleride akademik başarısı düşer çünkü derslerde oturamaz, öğretmeni dinleyemez dedi doktor. Bizde okulda başarısı düşünce kullanmayı düşünürüz diyerek telkinle devamlı konuşarak, örnekler vererek,hikayeler anlatarak daha sakin olmasını, arkadaşlarını rahatsız etmemesini, sınıfta gezmemesini.......sağlamaya alışıyoruz.

concerta 18 mg kullanıyoruz biz. bizim ilaç bize faydalı olmaya başladı. dersbaşarısı 10 ile20 puan arasında arttı.

bende kızım sayesinde deliricem galiba dogdugu günden beri hiperaktif kafasına estigini yapıyo yerinde oturamıyo tv izlerken bile kıpırkıpır.herşeyi çpk erken oldu yürümesi konuşması tanıması unutkanlıgı yok ama okula gelince herşey sıfır ögr.sınıfta sürekli ders anlatırken dikkatimi dagıtıyo diyo bende şaşırdım şimdi küçük kızımda onun gibi çete oldular anlayacagınız allah yardımcımız olsun dçocuk psikiyatrisine götürdüm verdigi ilaçlar unutkanlık sersemlik uyuşukluk yaptı okula gidiyo diye vermeyi kestim iyimi yaptım bilmiyorum

Benim oğlum 3 yaşında ve gittiğimiz dr dikkat eksikliği var dedi, çocuk psikoloğuna yönlendirdi daha gitmedim, devlet hastanesine götürebilirim oralarda domuz gribi vakaları ile kaynıyor malum, sizce acele etmeli miyim? dr 5 yaşından önce teşhis koyulmuyor gibi şeyler de söyledi kafam karışık bu konuda...

bizim kullandığımız ilaç hiç uyku ve sersemlik yapmadı.

dün okulda veli toplantısı vardı; sınıfın not ortalaması hemen hemen 70 in üstünde en düşük alan öğrenci 65 almış. ama benim oğlan ilkinden 11 ikincisinden 25 almış.
herkes çocuğundan bahsederken sıra bana geldiğinde ben samet in annesiyim dediğimde herkes çocuğuyla ve benim oğlumla olan sorunlarını az da olsa dile getirdiler. çok utandım bir an. sonra hemen toparlanıp onlara oğlumun sorununu anlattım. aldığı nottan hiç utanmadım. öğretmenine de benim için sınıfın aldığı yüksek not değil benim oğlumun bir önceki sınavdan 10 puan daha fazla almasıdır. dedim bu defa veliler ettikleri şikayetten canları sıkıldı. çok üzüldüler şikayet ettikleri için.
onlara hak veriyorum. ben de olsam sınıfta çocuğumu rahatsız eden bir öğrenciyi ben de şikayet ederdim...
ama yavaş yavaş düzeliyor.
bu süreç ergenlik bitimine kadar devam edecek ama sonunda ben ve oğlum galip çıkacağız inşallah....
karaböcüğümü çok seviyorum çünkü...
bu tip rahatsızlıkların tek ilacı sebebsiz ve karşılıksız doyasıya sevmek....

tüm arkadaşlara geçmiş olsun dilerim.
bende oğlumdan şüpheleniyordum ama öğretmen birşey yok diyordu,ama son zmanlarda o da kabul etti.
en kısa zamanda doktora götürmeyi düşünüyorum.

ayrıca bu genetik olabiliyor. oğlumda daha çok dikkat dağınıklığı var.ama eşimde hem dikkat dağınıklığı hem de hiperaktivite var :KK43:(

X