herjesin bebeği sağlıklı bir benim bebeğimdemi sorun yoksa ?

Doğal karşılanan ve en sağlıklısı olan anne sütüyle beraber ek gıda alması değil mi? Genelde mama veriyor diye anneleri taşlayıp kötü hissetmesine sebep oluyorlar. Yani görüyorsunuz ki bizim insanımız her şekilde her şeyi eleştiriyor.

Sağlıklı olduğu ve uzun olduğu söyleniyorsa sizin içiniz rahat olsun. Elâlemin ağzı torba değil büzülmüyor. Ayrıca her bebek farklıdır, kimisi daha uzun kimisi daha kısa, kimisi tombul kimisi zayıf olabilir; önemli olan sağlıklı olmalarıdır.

Doktor hemşire dışındaki tüm insanların ne dediğini hiç duymayın
Anne sütü ek gıda alıyorsa süper zaten bırakın zayıf olsun
Zayıf olmak köyü bişey değil ki

kızım 28 martta bir yaşına girdi şu an dokuz kilo doğdu doğalı ne mama içirebildim nede ekstra süt takviyesi sadece anne sütü ve ek gıda ile besleniyor şu an zaten mamayada alerjisi çıktı ama halen kaynanam çevremdekiler bu coçuk aç bu zayıf annen sana bakamıyor mu gibi şeyler diyerek dalga geçer gibi şeyler söylüyor ağlamaktan düşünmekten kafayı yicem ben bebeğime bakamıyorum hisssi ben kötü anneyim hissi gitmiyor içimden bana akıl verirmisiniz ? zayıfmı benim bebeğim bakamıyormuyum🥺(21 yaşındayım ilk çoçuğum belkide ondn bu hissim bilmiyorum)
Öyle kolu komşunun ağzına göre hesaplanmaz büyümek. Büyüme persentili diye bir şey var çocuğunuzun bilgilerini girip kontrol edebilirsiniz haa yapamadıysanız da bir çocuk Dr una muayeneye gidin.

kızım 28 martta bir yaşına girdi şu an dokuz kilo doğdu doğalı ne mama içirebildim nede ekstra süt takviyesi sadece anne sütü ve ek gıda ile besleniyor şu an zaten mamayada alerjisi çıktı ama halen kaynanam çevremdekiler bu coçuk aç bu zayıf annen sana bakamıyor mu gibi şeyler diyerek dalga geçer gibi şeyler söylüyor ağlamaktan düşünmekten kafayı yicem ben bebeğime bakamıyorum hisssi ben kötü anneyim hissi gitmiyor içimden bana akıl verirmisiniz ? zayıfmı benim bebeğim bakamıyormuyum🥺(21 yaşındayım ilk çoçuğum belkide ondn bu hissim bilmiyorum)
Ayy lütfen şu kayınvalideleri takmayın, çok boş konuşuyorlar çünkü :sinirli: ben 3 gün hastanede yattım, sezaryen sonrası miyom ameliyatı oldum ve sütüm yok. mamayla besleniyordu bebeğim. zaten bebekler doğduktan sonra kilo verirmiş. Benim kayınvalide de eve geldiğim ilk gün bebeğime kilo mu verdin sen, yedirmiyorlar mı seni dedi, orda attı kafamın tası. o gün bugündür mesafeliyim. Sakın sakın sakın başkalarını dinlemeyin. Bebeğininiz ihtiyaçlarını sizden daha iyi kimse bilemez.

hemşiremiz gayet iyi annesi hatta biraz boyu uzun yaşıtlarina göre diyor ama insanlar öyle dedikçe ben o hisslerden o kaygılardan kurtulamiyorum
Kaynananıza verin, bir gün boyunca o yedirsin. Bakalım sizin gibi bakabilecek mi? Bu kaynanaların çoğu ancak konuşuyorlar. Yap desen yapamaz. Sinir oldum kadına. Onlar için sağlıklı çocuk : her şeyi sormadan yiyen ve aşırı kilo alan çocuk. Torununun kilosundan memnun olan kaynana da görmedim

2 çocuğum ne mama ne ekstra süt tüketti. Anne sütü ve sonrası ek gıdaya geçtiler.
Anne sütü alan ve ek gıdaya geçmiş bir çocuğun başka bir şeye ihtiyacı yok ki zaten.
Sadece demişsiniz ama en güzeli çocuğunuzun beslenme şekli.
Kilosu, boyu da normalmiş.
Çocuğunuza sağlıksız etiketi yapıştırmayin. Etrafınızdakileri değil doktorunuzu dinleyin.

Biz süt de mama da vermedik
Çünkü doktorumuz sütü zararlı buluyor
Fermente halde yoğurt kefir gibi daha faydalı diyor
Mamaların zaten içinde ne olduğu belli değil
Çocuk emiyorsa ek gıda da alıyorsa mamaya da gerek yok
Yani zorunluluk yoksa kullanmamak daha iyi

Kızlar zaten minyon oluyor. Benim kızımda zayıf denebilecek durumdaydı hep,12 yaşına girecek gayet uzadı ve kilosu da toparladı şu an hatta sınıfında uzun boylulardan bile diyebilirim. Kilolu olmanın zaten sağlıkla ilgisi yok,mama içmek zorunda da değil zira halihazırda emziriyorsunuz. Kilosu persentil altında olsa doktor zaten takviye bol kalorili mamalardan verirdi,demekki normal persentilde bebeğiniz.
Boşuna üzüyorsunuz kendinizi.

Muhtemelen yaşında 9 kg bile olmıcak kızım. Şuanda 8 100 falandır haziranda yaşına gircek ve ayda 300 grdan fazla almıyor. Doktor ve sağlık ocağındaki ebede onu yedir bunu yedir konuşuyorlar ama yemiyor benimki böyle napayım yani zayıf ama enerjisi full her zaman. kilo harici herşey gayet güzel istese yürümeye başlar o kıvama geldi kelimeler söylemeye başladı demekki sağlığj yerinde gerisi önemli değil bende zayıftım iki cocuk doğurdum olması gereken kiloma geldim zayıflığımın en güzel artısı oldu😃

Attığınız başlık o kadar kotu ki resmen isyan. Gorumcemin oğlu 2. Sınıfa gidiyor daha 21 kilo kilo ile sağlık doktor aksini soylemedikce bence orantılı değil.mama çok da sağlıklı bir şey değil ki ? Benim oğlum ağzına dahi sürmedi ne mama ne devam sütü vs. Ek gıdaya geçince de olabildiğince doğal besledim. Balık, avokado,köy tavuğu ,köy yumurtası,sütü yogurdu ... Şuan 4 yaşında ağzına ekmek bile almıyor şimdi ben kötü anne mi oldum ?

Benim oğlan büyüdü. Kv halen aç çocuk yemiyor, zayıf diyo. X çocuk çok zayıfmış dedi diyo. He "anne aç bırakıyoruz çocuğu" deseydin diyorum. Yada "kendisine baksın, az yesin" . Oğlumun da canına tak etmiş "nine herkes tombik mi olmak zorunda, kilolu olmak iyi değil, babam gibi sürekli uyuyayım mı" dedi... Çocuğun büyüyüp cevap verdiğini bazen unutuyorum 😁

Sağlıklıysa dert etmeyin. Cevap verin. Mama yemek zorunda değil. Süt alerjisi de varmış zaten, normal mamayı yiyemez, ayrı mamalar var, onları da bebekler sevmiyormuş... Ayrıca çok pahallı olduğunu duydum. Kilosu düşük olsa doktor onlardan yazardı...

Hep böyledir, kilolu olana "çok yemiş şişmişsin" denmez. Zayıf yada kendinden zayıf biri gördüler mi "ay hasta mısın çok zayıflamışsın, ne bu hal" denir... Zayıfsın duyguları yok zaten, kilolarla birlikte duygular da gidiyor😉

Mamaları bu kadar kötülemenize gerek var mı cidden?
Yani emziremeyip mama vermek zorunda kalan çok anne var ,bunu yazdınız başınız göğe mi erdi?
Mamaların içeriği de belli,herşey üzerinde yazıyor,sandığınız gibi ne idüğü belirsiz şeyler değiller. Ha tabi ki bir anne sütü de değiller ama yokluğunda kullanılıyor illaki.
Böyle zehirmiş gibi tuhaf söylemlere gerek yok.

Kilolu olsa obez olacak az yedir derler zayıf olsa besleyemiyorsun derler. Onlar diyecek şeyler çok bulurlar da her insanın ve her bebeğin farklı olduğunu algilayamazlar.
Her canlı türü yaşayacak kadar yemek yemeyi zaten bilir 3 günlük bebekte de aynı durum dağ başındaki kurtta da aynı zayıf ise zayıf olsun ne olacak sonuçta Dr. sağlıklı diyorsa sorun yok. Besleyemiyor muyum bakamiyor muyum endisesine kapılmayın. Bugün anoreksiya hastalığına yakalanmış bir çok insan küçükken peşinde tabakla kosulmus küçük çocuklardı.
Dr. Çok sağlıklı olduğunu söyledi doktordan iyi bilecek halimiz yok ya cahil değiliz sonuçta deyip kapatın konuyu laf sokanlara.

İnşaAllah sinanmazsiniz.cocugum ememedigi için yoğun bakımda yattı sarılık oldu mecburen mama verdim.cevremde herkes canımi yaktı.ayni mevsim doğum yapan arkadaşım emzirdi mamayı kotuledi kendi çocuğunda bir sürü alerji çıktı bişey yediremiyor kuzenimde aynı şeyi yapti oğlumun gelişimi herşeyi onun kızından iyi kiyasladigi için biraraya getirmiyorum.oyle büyük konusmayin

Benim oğlum 1 yaşına 12 kilo girmiş toraman bir bebekti. Kızım ise 12 kiloyu 3 yaşında gördü sanırım :))) İkisi de sadece anne sütü ve ek gıda ile ilerlediler. Yani iki bebek için acil durumlarda kullanılmak üzere toplasan 3 kutu mama bitirmemişimdir.

Kızım için doktorumuz "kendi içinde tutarlı şekilde büyüyor annesi" demişti :))

Eğer doktorunuz sorun görmüyorsa sorun yoktur.

Doktor sıkıntı yok diyorsa çevreye takılmayın. Sizde onlara karşılık verin "hee bakamıyorum alıp baksanıza" "sizin baktığınız çocukları da görüyoruz" vb...

İnsanların sözlerine zihninizde dur diyin. Yani herhangi bir öfke üzüntü hissetmeyin söylediler bitti olarak bakın onlarin bakış açısı bu deyin. Benim bebeğim 1.5 yasinda 11 kiloya yaklasti. Hiç zayıf vs diye düşünmüyorum kilosundan memnunum. Çevremde böyle daha iyi kilolu güzel olmuyor diyor.

Şimdi kilosuna laf söylerler, biraz büyüsün aa daha konuşmaya başlamadı mı derler, konuşmaya başlasın sayı sayamıyor mu derler, sayı saymayı öğrensin üçerli beşerli sayamıyor mu derler. O teyzelerin ve kayınvalide tayfasının işi bu. Boş boş konuşmak. Sanki kendileri kanaat önderlerini doğurdu. Çocuğunuz toplu olsa aa obez bu, çok kilolu derler.

Yanlış yapıyorsunuz, kendinizden ve uzmanlardan şüphe ediyorsunuz. Doktoru hemşiresi ne diyorsa onu doğru kabul edeceksiniz. 2 çocuk büyüttüm ve her ay götürdüğüm doktoru dışında kimsenin dediğine kulak bile asmadım. Patavatsız komşuya da keşke tıp okuyup çocuk doktoru olsaymışsın ne güzel her şeyi biliyorsun dedim. Kimse için kavga etmem tartışmam bile ama çocuklarım için kim olduğu farketmez, çat diye kırarım kalbini. Komşu kim kayınvalide kim, azarlar geçerim geçtim de. Çok küçüksünüz tecrübeniz yok, yıllar içinde siz de pişer o elalemin ağzını kapatmayı öğrenirsiniz ama ben size kısayolu gösteriyorum. Çocuğum doktor kontrolünde, gerkeni gerekmeyeni o bana söylüyor diyeceksiniz.

Benim oğluma da zayıf diyorlar . 2 yaşında 90 cm 13 kilo . Çok minyon filan diyorlar . Aslında %50 persentilde nasıl minyon oluyor anlamıyorum ama bu elalaeme göre illa ki çocuk ya bakımsız oluyor ya da obez oluyor . Çok takmamak lazım o yüzden he de geç

X