herjesin bebeği sağlıklı bir benim bebeğimdemi sorun yoksa ?

kızım 28 martta bir yaşına girdi şu an dokuz kilo doğdu doğalı ne mama içirebildim nede ekstra süt takviyesi sadece anne sütü ve ek gıda ile besleniyor şu an zaten mamayada alerjisi çıktı ama halen kaynanam çevremdekiler bu coçuk aç bu zayıf annen sana bakamıyor mu gibi şeyler diyerek dalga geçer gibi şeyler söylüyor ağlamaktan düşünmekten kafayı yicem ben bebeğime bakamıyorum hisssi ben kötü anneyim hissi gitmiyor içimden bana akıl verirmisiniz ? zayıfmı benim bebeğim bakamıyormuyum🥺(21 yaşındayım ilk çoçuğum belkide ondn bu hissim bilmiyorum)

Oğlum 16 aylık o da 9 kilo 400 gr. E napayım şimdi? Ağlasam ne değişir? Büyük oğlum 6 aylıkken 9 kg idi. 😂😂 ikisini kıyaslayacak olsam hangisinin annesi iyi hangisinin kötü? Mümkün mü böyle bir kıyaslama?

Her çocuk kendi içinde değerlendirilmelidir. Çocuğun kaç kg olduğu değil bulunduğu percentile uygun gelişip gelişmediği önemli. Uzun lafın kısası kendini üzmeye değmez. annelik çocuğun kilosu ile ölçülmez.

Sut de mama da vermedik diyen siz,mamaların içinde zaten ne olduğu belli değil diyen de siz,kalkmış bana okuduğunu anlamıyorsun mu diyorsunuz şaka gibi.
Şimdi dönün ilk mesajınızı tekrar okuyun belki anlarsınız.
La havle'ymiş. Aklınıza geleni dan dan kimi üzerim demeden yazıp,kıvırıyorsunuz sonra bende mama verdim diye şaka gibi. Sanki ben uydurdum siz demediniz,kafama göre yazdım. Size la havle!
Bak şimdi benim iki oğlum var
İlk oğlumda surekli kusma nedeniyle Aptamil AR diye iğrenç bir mama verdi bir süre onu kullanmak zorunda kaldım
Ikinci çocuğumda bilinclendim doktorumuz inek sütüne tamamen karşı
Mama olarak da belli bir marka söylüyor çok zorunda iseniz
Hatta ek gıdaya bile erken geçmeye karşı birisi
Onunla bilinclendim. O yüzden küçük ogluma ne süt ne de mama verdim
Şimdi üçüncüye hamileyim çocuğumun Allah korusu bişey alerjisi olur bı hastalgii olur yine özel gereksinim olan mama verebilirim
Ama tekrar ediyorum
BURDA ZORUNLULUK YOK
COCUK EK GIDA DA ANNE SUTU DE ALDIGI ICIN

Eğer süt yoksa yada bebek emmemiş ise mamanın içinde ne var belli bile değil demek düşüncesizliktir hatta patavatsizliktir
Ya siz gerçekten okuduğunuzu anladığınızı emin misiniz
Eğer süt yoksa ya da bebek emmiyorsa zorunluluk oluşur doktor da uygun görürse mama verilir
Ama emen ve ek gıda alan çocuğa gerek yok diyoruz

Benim kızım 1 yaşında 8 kiloydu. Ve 7 ayliktan 19 ayliga kadar 1 sene hiç kilo almadi. Hep 8 kiloydu. Çünkü ek gidayi da yemiyordu. Mama, emen cocuga zaten verilmez, brnim kızım biberon emzik vs de asla kabul etmedi zaten. Hala sorunlar yasiyoruz. Hala yemiyor. 2 gun sonra 2 tasina girecek ve su an 12 kilo, pek yemiyor. İdare ediyoruz. Memeden kesicem bir iki haftaya insallah. Kimsenin de ne dedigini hic takmadim. Cunku sagligi yerinde cok sukur. Enerjisi yerinde. Becerileri gelisiyor. Daha ne isterim. Anne sutu ve ek gidayla besleniyor sadece demissin. Baska neyle beslenecekti tam olarak?? Başkalarınin sozlerine bu kadar kafayi takmaya ne gerek var. 21 yasindayim caresizim laflari konusma bosuna. Evlenip cocuk yapmayi bilen kendi kendine cocugu konusunda akil yurutmeyi de bilecek bi zahmet.

Ya siz gerçekten okuduğunuzu anladığınızı emin misiniz
Eğer süt yoksa ya da bebek emmiyorsa zorunluluk oluşur doktor da uygun görürse mama verilir
Ama emen ve ek gıda alan çocuğa gerek yok diyoruz
Ben anliyorumda bence siz analamiyirsunuz.konu sahibi için yorum yapmiyoruz mama ver bişey olmaz demiyoruz.mama vermek zorunda olan annelerde okuyor burayı (benim gibi ) emmeyen ek gıdaya başlamayan hani.zorunlusun mama vermeye ama içlerinde ne var belli değil diyorsunuz.hellalik alacağınıza halen daha soyleminizi savunuyorsunuz

20 yaşında çocuk mu doğurdun sen ? Bilmiyorum ben de evliyim ama çocuk dediğin şey senin gibi hem yaşı küçük hem saf hem de mesleği olmayan kadınlar için bir esarettir. Yarın kocanla aranda bişey geçse kalkıp gidemezsin. Daha ana baba yanından gözün açılmadan koca evine varmışsın üstüne de hemen doğurmuşsun. Hayat boyu çek bakalım şimdi çekebilirsen. Benden sana farklı bir tavsiye aklını başına alıp kendine gel çocuğuna doğru düzgün bilinçli kendinden emin ayakları üstünde duran bir anne olarak bak. Bu dediklerimi yaparsan zaten zayıf falan diyenlere karşı ya da yönlendirmeye çalışanlara karşı ne yapman gerektiğini biliyor olacaksın.

Ben anliyorumda bence siz analamiyirsunuz.konu sahibi için yorum yapmiyoruz mama ver bişey olmaz demiyoruz.mama vermek zorunda olan annelerde okuyor burayı (benim gibi ) emmeyen ek gıdaya başlamayan hani.zorunlusun mama vermeye ama içlerinde ne var belli değil diyorsunuz.hellalik alacağınıza halen daha soyleminizi savunuyorsunuz

Bak kimseyi kırmak ya da üzmek gibi bir niyetim yok benim çocuğum ameliyat oldu anestezi aldı. Anestezi çok zararlı dese biri buna alınganlık yapmaya gerek var mı? Yok çünkü zararlı. Ama burada kar zarar hesabı yaparak ameliyat olması gerektiği icin ameliyat oldu. Ya da antibiyotik konusu da aynı evet zararı var ama sonuçta yapacak bişey yoksa içecekgibi gibi.

Mama konusunda da zaten kutunun arkasında palm yagi içerdiği hatta bazılarında glikoz şurubu olduğu kabak gibi yazıyor buna kim faydalı diyebilir. Ama başka yapacak bişey yok çocuk açlıktan olmeyecegine göre kar zarar hesabı ile mama verilir. Neden bu kadar dil döktüm onu da anlamadım

Bak kimseyi kırmak ya da üzmek gibi bir niyetim yok benim çocuğum ameliyat oldu anestezi aldı. Anestezi çok zararlı dese biri buna alınganlık yapmaya gerek var mı? Yok çünkü zararlı. Ama burada kar zarar hesabı yaparak ameliyat olması gerektiği icin ameliyat oldu. Ya da antibiyotik konusu da aynı evet zararı var ama sonuçta yapacak bişey yoksa içecekgibi gibi.

Mama konusunda da zaten kutunun arkasında palm yagi içerdiği hatta bazılarında glikoz şurubu olduğu kabak gibi yazıyor buna kim faydalı diyebilir. Ama başka yapacak bişey yok çocuk açlıktan olmeyecegine göre kar zarar hesabı ile mama verilir. Neden bu kadar dil döktüm onu da anlamadım
Geçmiş olsun rabbim bı daha gostermesin.benim en hassas oldugum konu halen daha emziremedim diye gözlerim dolar mecburen verdik yapacak bişey yok.yeni dogum yapanlara hep deneyimlerimi anlatiyorum.icerigi ni biliyorum ama olmayınca olmuyor.covid aşısi vurulmadim bana vurulmadim diye laf eden arkadaşlarım şimdi pişmanlıktan kimbilir ne vurdular içinde ne vardı diyorlar ben aşiyi guzelliyorum yine de karşı olmama rağmen hassas olmak iyi değil

sizin bebeğinizde bir sorun yok sorun kayınvalideniz ve çevrenizde. Çocugunuza zaten inek sütü vermeyin artık çocuk doktorları bunun zararlarını anlatıp duruyorlar. Mama konusuna gelince zaten bebekler 1 yaşından sonra normal yemeğe geçiyorlar. (Tuzsuz şekersiz vs) çocuk doktorları bunu da detaylı anltıyor. Bebek 3 öğün yemek yiyip + anne sütü alıyorsa daha ne zaten . Cocugun kg su tek olarak değerlendirilmez ki boyu , gelişimi vs daha önemli. Kayınvalideniz doktor mu ya da bir otorite mi bu konuda. Hiç ağlamayın üzülmeyin o ne derse desin. Eskidendi çocuga inek sütünü - muhallebiyi içirip şişirmek ne faydası oldu o da tartısılır.

Geçmiş olsun rabbim bı daha gostermesin.benim en hassas oldugum konu halen daha emziremedim diye gözlerim dolar mecburen verdik yapacak bişey yok.yeni dogum yapanlara hep deneyimlerimi anlatiyorum.icerigi ni biliyorum ama olmayınca olmuyor.covid aşısi vurulmadim bana vurulmadim diye laf eden arkadaşlarım şimdi pişmanlıktan kimbilir ne vurdular içinde ne vardı diyorlar ben aşiyi guzelliyorum yine de karşı olmama rağmen hassas olmak iyi değil
Aminn Allah razı olsun. Ben emzirmekte sıkıntı yaşasam ben de çok üzülürdüm
Ama zaten imtihan dünyası ben de emzirdim ama benim oğlumda da hiç alakasız başka birşey çıktı ameliyat oldu ben de ona çok üzüldüm. Bu dünya böyle işte.
Inşallah Rabbim bebeklerimize verdiklerimizin ya da zorunda kaldiklarimizin negatif etkisini göstermesin. Hep öyle dua ederdi arkadaşım faydalı yerinden gitsin hücrelerine diye 😊

İnsanların ne dediğini umursayarak.kafaya takarak bilinçli bir anne olamazsın herkes herşeyi diyecek sende buna göre mi yontacaksın kendini keşke bu kadar erken anne olmasaydın o zaman. Sağlığı yerindeyse kilo boy ne önemi var insanlara da bu şekilde açıklayabilirsin her çocuk tosun gibi olamaz

X