Çocuk istiyorum ama istemiyorum?🥺

Bence hazır olmadan yapmayın. Ben daha dogurmadim ama hazır değildim kaza kurşunu oldu. On yıldır sevgilimle birlikteydim olmadı olmadı bı kere oluverdi. Gebelik rahat geçti ama buna rağmen çok zorlandım. Çok kustum batirdim. Fiziksel aktivitelerim azaldı. Akşamları uyuyamıyorum. Bebek çok hareket ediyor midemi agritiyo. Bebeğimi elbette seveceğim ama şu anda o içgüdü gelmedi bana korkuyorum da açıkçası sonrasında nasıl yapcam diye. Bence gebelik öncesi vücudunuzu kendinizi buna hazırlayın. Çok ağrılarınız olacak bulantılariniz olacak. Doğacak ayı değil de hamile geçireceğiniz ayları hesaplayin. Ben heralde yazın gebe kalsaydım karpuz yiyemiyorum diye ağlardım ( bütün kış aç kaldım su içsem kusuyordum açım diye ağladım) durmadan kan vereceğiniz testlere tabii tutulacağınız dönem başlıyor hamile kalınca da bunlara hazırlanin ben bilmiyordum mahvoldum. Zor bir süreç değer mi değer heralde ki herkes yapıyor:)) bende sevicem inşallah bebeğimi. Az kaldı ama dediğim gibi kafanızda hiç olumsuz bişi olmadığında yapın kendinizi hazırlayın bence ilk üç ayı yazın geçirmeyin öptüm :)
Sizin yaşınız kaç suan

Evlenmeden önce korunmasız ilişki yaşıyorsun ve bebek oluyor sanıyordum sanırım fazla dizi yada film izlemişim 🤣 öyle istedim ha hemen oldu olayı yokmuş keşke düşündüğümüz ay bebeğimiz olsa. Çocuk olunca öncelikler ve sorumluluklar değiştiği için gezilmiyormuş da.sizin öncelğiniz neyse karar verirsiniz ama çelişkide olmanız bile bence hazır değilsiniz demektir gönlünüzce olsun 🌸

Merhaba hanımlar. Ben yeni evliyim, 27 yaşındayım. Eşimle uzun süredir birlikteyim (5,5 sene). Evlenmeden önce kesinlikle çocuk istemiyordum uzun süre (yıllar) ama şuan evliyim ve yaşıtlarımın hepsinin çocuğu var. Bir yandan çok hevesleniyorum görünce, hayal ediyorum anne olmayı, hamile olmayı. Güzel çekirdek bir aile olmayı😍 Ama diğer taraftan gerçeği, yani zorluklarını düşününce uzaklaşıyorum bu düşünceden (buarada zorluk derken, ilgi alaka, evden çıkamama gezememe gibi, maddi sıkıntmız yok). Eşimin yorumu ise, ben ne istersem.. herzaman yanımda ve destekçidir kendisi. Ve bunun üzerinede son zamanlar herkes "yaşlanmadan anne ol yaşın geçiyor" demeye başladı, bense şuan aşırı karmaşık düşüncelerdeyim. Ne düşüneceğimi bilmiyorum. Şimdi çocuk doğursam pişman olurmuyum? Doğurmasam, sonradan çok pişman olurmuyum..?🥺 Herkes genç anne olma peşinde ilerisi için daha güzel olsun diye, bende çok isterim ama kendi gençliğimdende gidecek, gezmeye, özgür olmaya okadar düşkünümki.. korkuyorum pişman olmaktan.. fikirlerini almak için derdimi anlatmak istedim size🌹🌸🌼🪷🌻🌺
Diğer konulara yorum yapmayacağım ama yaşın geçmiyor.o konuda sıkıntı yok.

Merhaba hanımlar. Ben yeni evliyim, 27 yaşındayım. Eşimle uzun süredir birlikteyim (5,5 sene). Evlenmeden önce kesinlikle çocuk istemiyordum uzun süre (yıllar) ama şuan evliyim ve yaşıtlarımın hepsinin çocuğu var. Bir yandan çok hevesleniyorum görünce, hayal ediyorum anne olmayı, hamile olmayı. Güzel çekirdek bir aile olmayı😍 Ama diğer taraftan gerçeği, yani zorluklarını düşününce uzaklaşıyorum bu düşünceden (buarada zorluk derken, ilgi alaka, evden çıkamama gezememe gibi, maddi sıkıntmız yok). Eşimin yorumu ise, ben ne istersem.. herzaman yanımda ve destekçidir kendisi. Ve bunun üzerinede son zamanlar herkes "yaşlanmadan anne ol yaşın geçiyor" demeye başladı, bense şuan aşırı karmaşık düşüncelerdeyim. Ne düşüneceğimi bilmiyorum. Şimdi çocuk doğursam pişman olurmuyum? Doğurmasam, sonradan çok pişman olurmuyum..?🥺 Herkes genç anne olma peşinde ilerisi için daha güzel olsun diye, bende çok isterim ama kendi gençliğimdende gidecek, gezmeye, özgür olmaya okadar düşkünümki.. korkuyorum pişman olmaktan.. fikirlerini almak için derdimi anlatmak istedim size🌹🌸🌼🪷🌻🌺
Bence en az 1 yıl gezin tozun

20lerle 40lar bir değil ama. 20de gezip tozmak, aklında başka kimse olmaması kadar ferah bir şey var mı? 20lerde özgür gezmekle 40larda aklında yine çocuğun varken gezmek de bir değil. Yani anne olunca gezsen de aklında başka bir yerde oluyor.
Yada çocukla gezsen de çocuksuz gezmekle bir değil.
20lerde özgür ve tam bağımsız gezmek büyük bir lüks. Bence 30a kadar özgür ve bağımsız her şeyi doya doya yaşamak en güzeli.
Yeni evli bir çift çocuksuz başbaşa zamanlarını bol bol değerlendirmeli bence.
Valla ben iki çocuğumu 30 ve 35te doğurdum. Şimdi 40 yaşındayım. Keşke daha erken yaşımda dünyaya gelselerdi diyorum. Yaş ilerledikçe enerji düşüyor. Şimdi arkamı düşünmeden gezmek isterdim. Ha ben 20li yaşlarımda çok gezdim eğlendim açıkçası, görüp geçirdiğim için ben orayı gördüm ben bunu zaten yaptım kafasındaydım heveslerimi almıştım evlenirken. Evde oturmak koymadı yani

Korunmadigimiz halde 5 yıl olmadı. Sonrası ilk 2 çocuğum tüp bebek. 3.de doğal olarak oldu. İlk kızımı kucagima aldığımda 29 yaşındayım.

Yaşınız da bir sorun yok aslında gayet gençsiniz. Ama artık şu dönemlerde isteyince de hemen olmuyor. 3-4 yıl hiç bir problem yokken olmayacağını da hesaba katarsak 30 küsürlere gelmiş olacaksınız. Ve tüp bebek merkezlerinde bile 30 küsürleri hamilelik icin tutma olasılığı düşüyor diye 2-3 tane embriyo koyuyorlar bu da zor olur hepsi tutarsa yani.

Ama tabi normal olarak olmazsa bir kaç tedavi sonrası ben yipranmam üzülmem falan diyorsanız siz bilirsiniz akışına bırakın ne zaman isterseniz ozaman olsun.

Bişey daha ekliyorum annelik çok çok zor vallahi şuan ben bunları yazarken oğlum kolumu ısırıyor 😤

Ama yinede keşke 23 yaşında evlendigimde ilk yıl olmadığında direkt doktora gitmeseymişim. Çünkü biz eşimle başlarda takmadık ilk doktora 3 yıl sonra gittik. Erken anne olmak isteyenlerdendim oysa ki
Dediğin durumların yaşla ilgisi yok ki.dönemle de bence alakası yok.uzun yıllardır bu forumda takılıyorum.kimisi diyor 20 yaşında 10 sene çocuğum olmadı.kimi diyor 45 yaşında korunurken ilk seferde hamile kaldım.şu 35 yaşından sonra düşüyormuş rezerv yok hastalık riski artıyormuş cark curt gram inanmıyorum valla.ki bilimsel.dayanağı da yokmuş neredeyse.dedikleri oranlar ufacık küsüratlar.belgeselini izlemiştim.yani sağlıklı kadın menopoza kadar sağlıklı kadın.keklemişler bizi o konularda.o hesaplara girmek gereksiz bence onu diyorum.her kadının hamilelik potansiyeli parmak izi kadar farklı ve hiçbir etkenle ilgisi yok.kısaca Allah verdi mi oluyor vermedi mi olmuyor.neyse aşağı yukarı aynı şeyleri yazmışız.yaxasım geldi işte

41 yaşında 3 çocuk annesi, 6 yıl sevgili 14 senelik evli olmak üzere 20 yıllık tecrübesi olan bir kadın olarak yazıyorum. Sevgililik ile evlilik ki sevgiliyken aynı evde yaşasan bile aynı değil. Bu nedenle evlendikten sonra en az 2 sene çocuk yapmayı doğru bulmuyorum. olay gezmek tozmak değil, çocuklarla da geziniyor ama evliliğin oturması gerekiyor

Ben de bir önceki kötü gebeliğimden dolayı korkuyorum bebekli çiftlere bakıp iç geçiriyorum sürekli bebeğini, çocuğunu paylaşan hesapları sessize aldım. Hemen hamile kalmış biri olarak size tavsiyem hemen hamile kalmayın hamilelik için bir yıl kesinlikle tamamlanmalı. Aynı evde yaşamadıkça kimse iyi tanınmaz, sevgililik döneminde tanınmaz. Burda bir üye vardı o da benim gibi hamile kalmış ve eşimi iyi tanıyordum diyordu sonra meğer eşimi tanımıyormuşum gibi bir itirafta bulundu. İnsanlar diyecek hep bir şey bulur önemli olan sizin ve eşinizin hazır olması yoksa millet sadece sizin çocuğunuzu sevmek için istiyor günün sonunda o bebekle yalnız kalacak yine sizsiniz yoksa millet uyanıp da bebekle ilgilenmeyecek. İnsanlar çok istese bile bir yanında acaba ne olacak diye bir endişe barındırır ki bu çok normal. Hele kronik bir hastalığınız varsa iyice ince eleyip sık dokumalısınız. Bu hatayı yapmış biri olarak söylüyorum sakın bulaşmayın bu sefer de ne acelen vardı diyecekler.

10 yıldır korunmasız ilişkide hamile kalmamismiydiniz

Aslında on yıl geri çekilme yoluyla korunduk ve geri çekilme korunma yöntemi değil. Ben hiç sağlıklı bulmuyorum bizi bekarken korudu ama ben heralde bizim çocuğumuz olmuyor diye düşündüm. Saçmalık :)) evlendik iki üç ay sonra takvime göre risksiz bı gunde birlikte olduk o gün oluverdi.

Valla ben iki çocuğumu 30 ve 35te doğurdum. Şimdi 40 yaşındayım. Keşke daha erken yaşımda dünyaya gelselerdi diyorum. Yaş ilerledikçe enerji düşüyor. Şimdi arkamı düşünmeden gezmek isterdim. Ha ben 20li yaşlarımda çok gezdim eğlendim açıkçası, görüp geçirdiğim için ben orayı gördüm ben bunu zaten yaptım kafasındaydım heveslerimi almıştım evlenirken. Evde oturmak koymadı yani
Ondan aslında. Okuldan hemen sonra evlenip 20lerin başında akranlarınız gezerken siz çocuk baksaydınız böyle düşünmezdiniz.
Her şey zamanında güzel. 20ler gezmek eğlenmek, hayatını gençliğini değerlendirmek demek. 30da çocuklu hayata girmek için gayet ideal. Benim tek çocuğum var. Şu an 6,5 yaşında. Biraz hayatımı toparladım. Akşamları çıkıyorum. Bir iki gece anneannede kalıyor biz kaçamak yapıyoruz. Ama hiç biri çocuksuzken yaptığımız gibi olmuyor. Konu bir şekilde çocuğa geliyor, aklın onda oluyor. 20lerin kafa yapısında bu yüklere gerek yok bence.

Ondan aslında. Okuldan hemen sonra evlenip 20lerin başında akranlarınız gezerken siz çocuk baksaydınız böyle düşünmezdiniz.
Her şey zamanında güzel. 20ler gezmek eğlenmek, hayatını gençliğini değerlendirmek demek. 30da çocuklu hayata girmek için gayet ideal. Benim tek çocuğum var. Şu an 6,5 yaşında. Biraz hayatımı toparladım. Akşamları çıkıyorum. Bir iki gece anneannede kalıyor biz kaçamak yapıyoruz. Ama hiç biri çocuksuzken yaptığımız gibi olmuyor. Konu bir şekilde çocuğa geliyor, aklın onda oluyor. 20lerin kafa yapısında bu yüklere gerek yok bence.
Hah olay anneannede bitiyor. O olmasaydı görürdüm ideal otuzlarda neler yapıyorsun. Ben yardımsız büyüttüğüm için çok yoruluyorum. 20lerde doğsalardı yorulmazdım bu kadar

Yeni evliysen neden bu acele? Özgürlük istiyorum çocuktan sonra diyorsan bakıcı ve aile desteği şart. Diğer türlüsünde ne uyku kalır ne sosyal hayat. Bu biraz yaşam tarzına ve maddi koşullara bağlı tabi. İmkanın varsa alabileceğin her türlü yardımı mutlaka al. O zaman sende,ilişkinde,özgürlüğünde zarar görmüyor. Acele etme,şuanın tadını çıkar bir süre,çocuktan sonra bir daha hiç çocuksuz gibi olmayacaksın çünkü.

Çocuk dediğin şey nasip kısmet işi. Allah a inanan birisiyim olmayacaksa nasibinizde uğraşmak varsa 24 de de olsa uğraşırsınız 35 de olsanız da uğraşırsınız. Nasibinizde varsa tek seferde 40 yaşında da hamile kalırsınız. Önemli olan bebek olunca vazgeçeceğiniz şeylere hazır mısınız. Evliliğiniz çocuk üzerine olucak artık sevgililikten anne babalığa evrileceksiniz. Bu böyle min 1 yıl sürecek. Sonrasında bazı çiftler tekrar eski hallerine dönüyor. Bazı çiftler anne baba olarak kalıyorlar. Önemli olan bunların hepsini kabullenmek. Ben de 3 sene sonunda hamile kaldım 31 yaşında doğurdum. Şimdi iyi ki de öyle yapmışım diyorum. Bebeğim 4 aylık asla geç kaldığımızı düşünmüyorum hatta bazı zamanlar daha da beklesemiydik dediğim anlar oluyor 😅 arada insan eski hayatını özlüyor orası ayrı ama isteyene de anne olmak da dünyanın en güzel şeyi

Evliliğimizin 4. Yılındayız. Hamilelik çok güzel daha doğurmadım size tecrübe aktaramayacağım ama şunu söyleyeyim düzeniniz oturduktan sonra düşünün:)🙏🏻

Ben isteyerek gec anne oldum. Eşimle 8 yil birliktelikten sonra karar verdik.

Her kadin kendi istediği zaman anne olmali. Diş kapinin mandallarini dinlemeyin. Bu konuda 100% kendinizden emin olmaniz gerekli. Kimse gelip sizin hayatinizi yaşamiyor!

Çocuk dediğin şey nasip kısmet işi. Allah a inanan birisiyim olmayacaksa nasibinizde uğraşmak varsa 24 de de olsa uğraşırsınız 35 de olsanız da uğraşırsınız. Nasibinizde varsa tek seferde 40 yaşında da hamile kalırsınız. Önemli olan bebek olunca vazgeçeceğiniz şeylere hazır mısınız. Evliliğiniz çocuk üzerine olucak artık sevgililikten anne babalığa evrileceksiniz. Bu böyle min 1 yıl sürecek. Sonrasında bazı çiftler tekrar eski hallerine dönüyor. Bazı çiftler anne baba olarak kalıyorlar. Önemli olan bunların hepsini kabullenmek. Ben de 3 sene sonunda hamile kaldım 31 yaşında doğurdum. Şimdi iyi ki de öyle yapmışım diyorum. Bebeğim 4 aylık asla geç kaldığımızı düşünmüyorum hatta bazı zamanlar daha da beklesemiydik dediğim anlar oluyor 😅 arada insan eski hayatını özlüyor orası ayrı ama isteyene de anne olmak da dünyanın en güzel şeyi

Kesinlikle. Ben 35de doğurdum. Bugün ikinci transferimi oldum. Kismetse 38 girince ikinci doğacak. Az daha bekleseydim diyorum bazen :)

Yani biraz daha bekleyebilirsiniz ben 26 yaşında oğlumu 30 yaşımda kızımı doğurdum şmdi biri 6.5 diğeri 2 yaşında.. oğlum doğduğunda keşke biraz daha durup gezseydik dediğim oldu ama asla pişman olmadım öyle birşey ki gördükten sonra bin pişman oldum diyebilende cidden pskolojik sorun vardır okadar söyliyeyim tarifi mümkün bir duygu değil.

Ama yaşınız genç birkaç sene tadını çıkarın gezin dolaşın sonra hala evet istiyorum diyorsanız doğurursunuz. Hayat dengeniz alt üst oluyor çünkü ve bunu kabul etmek daha olgunca düşünebilmek benimseyebilmek 30 ve sonrası yaşlardan daha zor olabiliyor gençken

Şuanki fikrimse evet erken doğum yaptım buyuk bir nebze rahat durumdayim ama şuan olsa tek cocukta kalirdim diyorum vallahi kafam goturmuyor sabahtan aksama kadar etkinlik oyun gezme dolasma yeme icme .. benim enerjim 7 sene onceye gore dustu oglumla yılmaadan oynardim yine oynuyorm herseyi yapiyorm ama kendimi ite ite .. 2 cocugu buyuttugum icin edinelen yipranmisliktan mi kaynakli bilemiyorum 🤷‍♀️

Yeni evli olmasan hemen yap derdim ama bence bir süre bekle. Eşini önceden tanıyordun ama bekar olarak, evlilikte belki farklı birine dönüşür. Çocuğa ilgili olacak mı olmayacak mı bunları ölçüp biçersin. 1-2 sene daha bekle en azından çünkü şu an çocuk istemenin tek sebebi yaşın görünüyor. 27 yaş çok da büyük değil 35'ten sonrası biraz sıkıntı. Birden fazla çocuk istiyorsan ona göre hesaplamanı yaparsın. Bu arada kadın doğuma gidip çocuk için gerekli testlerini yaptır, henüz düşünmüyorum ama düşünürsem bir sıkıntım var mı diye kontrol ettir böylelikle yaşı sorun etme işini biraz azaltmış olursun. Dediğim gibi 30'dan önce veya sonra çok da farklı değil, 35'ten sonra düşük ihtimali artıyormuş o yüzden sıkıntı bir de tek mesele çocuğu doğurmak değil onu büyütmek de lazım, çocuğun dinç bir anne isteyeceği unutulmamalı :)

X