Çocuk istiyorum ama istemiyorum?🥺

lilacpapatya

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
14 Mayıs 2024
3
0
Merhaba hanımlar. Ben yeni evliyim, 27 yaşındayım. Eşimle uzun süredir birlikteyim (5,5 sene). Evlenmeden önce kesinlikle çocuk istemiyordum uzun süre (yıllar) ama şuan evliyim ve yaşıtlarımın hepsinin çocuğu var. Bir yandan çok hevesleniyorum görünce, hayal ediyorum anne olmayı, hamile olmayı. Güzel çekirdek bir aile olmayı😍 Ama diğer taraftan gerçeği, yani zorluklarını düşününce uzaklaşıyorum bu düşünceden (buarada zorluk derken, ilgi alaka, evden çıkamama gezememe gibi, maddi sıkıntmız yok). Eşimin yorumu ise, ben ne istersem.. herzaman yanımda ve destekçidir kendisi. Ve bunun üzerinede son zamanlar herkes "yaşlanmadan anne ol yaşın geçiyor" demeye başladı, bense şuan aşırı karmaşık düşüncelerdeyim. Ne düşüneceğimi bilmiyorum. Şimdi çocuk doğursam pişman olurmuyum? Doğurmasam, sonradan çok pişman olurmuyum..?🥺 Herkes genç anne olma peşinde ilerisi için daha güzel olsun diye, bende çok isterim ama kendi gençliğimdende gidecek, gezmeye, özgür olmaya okadar düşkünümki.. korkuyorum pişman olmaktan.. fikirlerini almak için derdimi anlatmak istedim size🌹🌸🌼🪷🌻🌺

Merhaba hanımlar. Ben yeni evliyim, 27 yaşındayım. Eşimle uzun süredir birlikteyim (5,5 sene). Evlenmeden önce kesinlikle çocuk istemiyordum uzun süre (yıllar) ama şuan evliyim ve yaşıtlarımın hepsinin çocuğu var. Bir yandan çok hevesleniyorum görünce, hayal ediyorum anne olmayı, hamile olmayı. Güzel çekirdek bir aile olmayı😍 Ama diğer taraftan gerçeği, yani zorluklarını düşününce uzaklaşıyorum bu düşünceden (buarada zorluk derken, ilgi alaka, evden çıkamama gezememe gibi, maddi sıkıntmız yok). Eşimin yorumu ise, ben ne istersem.. herzaman yanımda ve destekçidir kendisi. Ve bunun üzerinede son zamanlar herkes "yaşlanmadan anne ol yaşın geçiyor" demeye başladı, bense şuan aşırı karmaşık düşüncelerdeyim. Ne düşüneceğimi bilmiyorum. Şimdi çocuk doğursam pişman olurmuyum? Doğurmasam, sonradan çok pişman olurmuyum..?🥺 Herkes genç anne olma peşinde ilerisi için daha güzel olsun diye, bende çok isterim ama kendi gençliğimdende gidecek, gezmeye, özgür olmaya okadar düşkünümki.. korkuyorum pişman olmaktan.. fikirlerini almak için derdimi anlatmak istedim size🌹🌸🌼🪷🌻🌺
İçine sindiği an, gönlünce olsun her şey..
Yani ben istiyorum dediğin an bu bebek olacak diye kaide yok bunu unutma sadece.. hiç bir sağlık problemi yokken senelerce bebeği olmayan çiftler var.

Kadın olarak hayatın elbette değişecek, yaşam tarzın. Ve anne olacaksın. Doğmadan nasıl bir aşk sevgi olduğunu ifade etmek zor🌸

Bende çocuğun beni kısıtlamasından korkuyordum kisitladi da ama bundan rahatsız değilim. Yük görmüyorum onu. Bu arada bende çocuk istemiyordum eşim istediği için yapmayı kabul etmiştim
Herkesin deneyimi farklı kimi anneliği çok seviyor kimi hayatım elimden kaydı diyor
Eşinizin dediği doğru önemli olan sizin kararınız çünkü en çok sizinle zaman geçirecek bu süreçten en çok siz etkileneceksiniz

Yeni evlisiniz. Bana kalırsa gezin, tozun, tadını çıkarın önce bir, birbirinizi evlilik birliği içinde iyice tanıyın. Ailesini tanıyın. En azından 2-3 sene sonra yapın. 3 senede yaşlanmazsınız. 27de anne olunca genç anne 30da doğurunca yaşlı anne olunmuyor sonuçta.

Anne olmaya hazır olmadan bence anne olmayın. Zamanı gelince zaten isterseniz. Ben 25 yaşında evlendim. Evlendiğim günden beri çocuk istemedim. 4 yıldır evliyiz 29 yaşındayım şu an eşi el gezdik tozduk istediğimiz her şeyi yaptık ve şimdi asla çocuk istemeyen ben çocuk istiyorum. Herkesin çocuğu var diye değil anne olmak istediğim için istiyorum. Başkalarının hayatına bakarak yaşamayın. Hazır olan isteyen birine dünyanın en güzel şeyi çocuk ama hazır olmayana en büyük yük. Birde yeni evlenmişsiniz. İlişkilerin oturması için ilk 2 sene çocuksuz olmam daha sağlıklı.
Fikrimce istiyorum ama istemiyormuşsun bir şüphe var şüphenin olduğu yerde çocuk olmaz çünkü çocuk bugğn yapayım yarın olmasın gibi bir şey değil. Ömür boyu sizle, istesenizde istemesenizde fedakarlık yapıp emek vereceksiniz. Hazır olmadan çok zor bence 🙏🏻

Umarım her şey gönlünüzce olur.
Ama öyle anne olcam, ay karnım büyüyecek, ne güzel aile filan diye toz pembe hayallere kapılıp karar almayın. Çok çok çok zor. Dün gece 2.30 sularında sinirden yastığımı ısırıyordum. Oğlum da bebek falan değil bu arada gece uykusuzluğu normalde bitti ama krizler bitmiyor. İlla bi şekilde hayatınız zorlaşıyor.

Ben de 27 yaşında evlenmiştim. 31 yaşında doğum yaptım. Keşke daha önce yapsaydım demedim hiç.

Ben 29 yasinda 5 yillik evliyim daha yeni yeni aklima dusmeye basladi.. bence evinizin ve birbirinizin tadina varin, gezin tozun. Belki anlasamayacaksiniz uzun vadede bunuda dusunun derim :))

Anneliği çok seviyorum, 19 aylık biri bi kaç şehir değiştirmeli 2 tatile gittim. Öncesinde gezen Tozan çalışan bi kadındım. Haliyle çocukla birden evde kalmaya başlamak beni çok etkiledi. Şükür ki bunu baskılayabileceğim bi fırsatım vardı. Arkadaşlarım ailemle sürekli görüştüm. Kafam attıkça ev işi falan umursamadım kendimi dışarı attım. Eşimde bazen dağınık kalan evi görmezden geldi. Eşim sırf ben evde bunalıyorum diye gece vakti dışarı çıktık ilk zamanlar. Eşim çocuk bakımı kounsunda destek olmuyor ama ev konusunda oluyor. Hiç değilse oturma odasını topluyor süpürge açıyor. Bu bile bana çok iyi geliyordu.
Ama bunların en büyük etmeni bebeğimin mizacının sakin olmasıydı. Zor bi bebek değildi hala değil. Beslenmesi uykusu hiç sorun olmadı. Ara dönemler hariç. Eğer daha zor bi bebek olsaydı yapsbilir miydim? Daha kısıtlı olurdu ama yine yapsrdım. Psikoloji bu konuda çok büyük önem taşıyor.
Ama 27 geç bi yaş değil. Bu konuda bi doktorla görüşüp yumurta rezervinizi de öğrenseniz eğer hala uzun bi dönem sorunsuz hamile kalabilecekseniz kendinizi yaşım geçiyor diye kısıtlamanın anlamı yok.
Bir de hemen olmayabilir diyenlere güvenmeyn bana da öyle dediler ilk aydan hamilr kaldım 😂
Eşinizin size ne kadar destek olacağı, sağlık durumunuz ve yapmak istediklerinizi ne kadar gerçekleştirdiğiniz büyük önem taşıyan etmenler. Doğum sonrası işe dönme konusu da var çalışıyosanız. Evde kalınca maddi rahatlığınız ne kadar olucak? Çalışsanız çocuğa kim bakacak? Hepsini düşünmeniz gerek ki şu an bu düşündüklerinizin etkisini doğum sonrası yaşamayın.
Hakkınızda hayırlısı olsun 🌼

Korunmadigimiz halde 5 yıl olmadı. Sonrası ilk 2 çocuğum tüp bebek. 3.de doğal olarak oldu. İlk kızımı kucagima aldığımda 29 yaşındayım.

Yaşınız da bir sorun yok aslında gayet gençsiniz. Ama artık şu dönemlerde isteyince de hemen olmuyor. 3-4 yıl hiç bir problem yokken olmayacağını da hesaba katarsak 30 küsürlere gelmiş olacaksınız. Ve tüp bebek merkezlerinde bile 30 küsürleri hamilelik icin tutma olasılığı düşüyor diye 2-3 tane embriyo koyuyorlar bu da zor olur hepsi tutarsa yani.

Ama tabi normal olarak olmazsa bir kaç tedavi sonrası ben yipranmam üzülmem falan diyorsanız siz bilirsiniz akışına bırakın ne zaman isterseniz ozaman olsun.

Bişey daha ekliyorum annelik çok çok zor vallahi şuan ben bunları yazarken oğlum kolumu ısırıyor 😤

Ama yinede keşke 23 yaşında evlendigimde ilk yıl olmadığında direkt doktora gitmeseymişim. Çünkü biz eşimle başlarda takmadık ilk doktora 3 yıl sonra gittik. Erken anne olmak isteyenlerdendim oysa ki

İçine sindiği an, gönlünce olsun her şey..
Yani ben istiyorum dediğin an bu bebek olacak diye kaide yok bunu unutma sadece.. hiç bir sağlık problemi yokken senelerce bebeği olmayan çiftler var.

Kadın olarak hayatın elbette değişecek, yaşam tarzın. Ve anne olacaksın. Doğmadan nasıl bir aşk sevgi olduğunu ifade etmek zor🌸
Evet çok haklısınız buyüzden beni çok düşündürüyor bu durum. Ya uzun süre beklesem, ve üzerine yıllar boyunca olmasa veya hiç? Ozaman binpişman olmaktan çok korkuyorum😔

Ben 27 yaşında anne oldum. 30 yaşında anne olmayı isterdim . Daha hayatını yasamış. Daha ev düzenine alışmış ve daha olgun. Şimdi 30 olduk ve ikinciyi istemiyorum. Ama 30 umda anne olsaydım daha gezmeden vs hevesimi almıs daha ne istediğimi bilen biri olurdum. Ev yemek temizlik iş dengesine adapte olurdum evlilikte daha duygusal sağlamlık olurdu diye düşünüyorum.

Korunmadigimiz halde 5 yıl olmadı. Sonrası ilk 2 çocuğum tüp bebek. 3.de doğal olarak oldu. İlk kızımı kucagima aldığımda 29 yaşındayım.

Yaşınız da bir sorun yok aslında gayet gençsiniz. Ama artık şu dönemlerde isteyince de hemen olmuyor. 3-4 yıl hiç bir problem yokken olmayacağını da hesaba katarsak 30 küsürlere gelmiş olacaksınız. Ve tüp bebek merkezlerinde bile 30 küsürleri hamilelik icin tutma olasılığı düşüyor diye 2-3 tane embriyo koyuyorlar bu da zor olur hepsi tutarsa yani.

Ama tabi normal olarak olmazsa bir kaç tedavi sonrası ben yipranmam üzülmem falan diyorsanız siz bilirsiniz akışına bırakın ne zaman isterseniz ozaman olsun.

Bişey daha ekliyorum annelik çok çok zor vallahi şuan ben bunları yazarken oğlum kolumu ısırıyor 😤

Ama yinede keşke 23 yaşında evlendigimde ilk yıl olmadığında direkt doktora gitmeseymişim. Çünkü biz eşimle başlarda takmadık ilk doktora 3 yıl sonra gittik. Erken anne olmak isteyenlerdendim oysa ki
Evet haklısınız, korkuyorum bu durumdanda. Herşey olabilir. Ve sonuçta çocuğumu büyütebilmek içinde enerjik olmak istiyorum. Geç olduğunda, çok daha zorlanırmıyım diye düşünmeden edemiyorum

Ya istediğimde olmazsa diyerek hazır olmadan, evlilik oturmadan çocuk yapılmaz ama ya. 29 yaşında evlendim. Hiç de düşünmedim ya hemen olmazsa diye. Gezdim gönlümce, istediğimde de hemen hamile kaldım. Negatifi çağırmayın. Olmayacaksa tüp bebek tedavisiyle de olmuyor zaten. Doğacak olana da ne yaparsan yap engel olamıyorsun.

Evet haklısınız, korkuyorum bu durumdanda. Herşey olabilir. Ve sonuçta çocuğumu büyütebilmek içinde enerjik olmak istiyorum. Geç olduğunda, çok daha zorlanırmıyım diye düşünmeden edemiyorum
30 yaş üstünü hemen gömmesek mi ya:KK70:
Yani 3 sene sonra enerjiniz aman aman düşmez bence. Şu an 36 olmak üzereyim çocuğum da 5 yaşını doldurmak üzere.
Bir çocuk daha yapsam fiziksel olarak çok rahat bakarım. Ama benim çocuk yapmama sebebim fiziksel zorluğu değil.

Kesin istiyorum diyorsanız yapın tabi ki ama emin değilseniz enerjim düşer, yaşım geçiyor vs diyecek bir yaşta değilsiniz diye söylüyorum bunlari

Yeni evliyseniz hayır yapmayın.
Çocuk bir kere gelince ömür boyu gitmiyor. Ömür boyu sorumluluk. Çocuk gelince bir daha asla çocuksuz evlilik gibi olmuyor. Önce bu haliyle bir evliliği yaşayın.
Önce başbaşa takılın, gezin tozun, gençliği evliliği yaşayın. 30a doğru tekrar değerlendirirsiniz.

30 is new 20 diyoruz biz.
30 larda çok genç. Ben 38im, enerjim 25lerimden farklı değil. 27 ile 30 arasında ne gibi bir farklılık hayal ediyorsunuz ki😁

Bence hazır olmadan yapmayın. Ben daha dogurmadim ama hazır değildim kaza kurşunu oldu. On yıldır sevgilimle birlikteydim olmadı olmadı bı kere oluverdi. Gebelik rahat geçti ama buna rağmen çok zorlandım. Çok kustum batirdim. Fiziksel aktivitelerim azaldı. Akşamları uyuyamıyorum. Bebek çok hareket ediyor midemi agritiyo. Bebeğimi elbette seveceğim ama şu anda o içgüdü gelmedi bana korkuyorum da açıkçası sonrasında nasıl yapcam diye. Bence gebelik öncesi vücudunuzu kendinizi buna hazırlayın. Çok ağrılarınız olacak bulantılariniz olacak. Doğacak ayı değil de hamile geçireceğiniz ayları hesaplayin. Ben heralde yazın gebe kalsaydım karpuz yiyemiyorum diye ağlardım ( bütün kış aç kaldım su içsem kusuyordum açım diye ağladım) durmadan kan vereceğiniz testlere tabii tutulacağınız dönem başlıyor hamile kalınca da bunlara hazırlanin ben bilmiyordum mahvoldum. Zor bir süreç değer mi değer heralde ki herkes yapıyor:)) bende sevicem inşallah bebeğimi. Az kaldı ama dediğim gibi kafanızda hiç olumsuz bişi olmadığında yapın kendinizi hazırlayın bence ilk üç ayı yazın geçirmeyin öptüm :)

daha çok yeni evlisiniz bence bekleyin . ben 28 yaşına yeni girdim aynı sizin gibi düşünüyordum . 2.yılımız bitti. yaşım 28 olmasa bi 3 5 yıl daha bence hazır değildim ama gençkende anne olmak istedim. eşime dedim ya hemen olmazsa seneler boyu denemek beklemek zorunda kalırsak diye. oda tedirgin oldu bu hemen olan bir şey değilse o zaman denemeye başlayalım dedi. ilk denemede hamile kaldım. 9 haftalık hamileyim umarım sağlıkla kavuşurum. ikimizde mutluyuz rabbim nasip etti. ama endişelerim var benimde. çok hemde. o yüzden iyi düşünün . bence evliliğinizin biraz keyfini sürün .

X