İlköğretim Yorum ve Soruları Çocuğu Bilim Sanat Merkezinde eğitim alan anneler paylaşımlarımızı burdan yapalım.

parkon

bence bitti
Kayıtlı Üye
8 Haziran 2009
14.782
11.185
Merhabalar;

Önce ben kendimi tanıtayım.2 çocuk annesiyim.Oğlum 6. sınıfa geçti,kızım 3. sınıfa geçti.Oğlum 3 senedir bilsem e devam ediyor.Eğitimi benim beklentilerimi tam olarak karşılamıyor açıkçası.Sınavı ilk kazandığında çok heyecanlanmıştım.Türk eğitim sisteminde beğenmediğim herşeyi inkar ediyordu bu sistem.Görerek eğlenerek ,birebir öğreneceklerdi herşeyi.Matemetik formülünü ezberlemeyi değilde formül bulmayı öğreneceklerdi.Henüz bu kadar iddialı bir yaklaşım görmedim.

Kafamda çok fazla soru,sorun ve merak var aslında .Bunları paylaşacak veli arkadaşlar varsa dertleşelim istedim.

Üstün yetenekli çocuklar için açılan yaz okulları,kış kampları ,hepsini takip etmeye çalışıyorum .Burası birbirimize etkinliklerden bahsettiğimiz,sorunlara çözüm aradığımız bir topik olsun istiyorum.
Katılımlarınız bekliyorum.

kızım henüz 2,5 yaşında.kıvrak zekaya sahip.sorundan çok çözüm üretiyor..zekasının ileri olduğunu düşünüyorum ve körelmesini istemiyorum.bende şimdiden nasıl bir yere,ne zaman göndermeliyim telaşı başladı.sizler paylaşımlarda bulundukça bizler için bir ışık,yol olacaktır.bu konuyu açtığınız için teşekkürler. :KK16:

kızım henüz 2,5 yaşında.kıvrak zekaya sahip.sorundan çok çözüm üretiyor..zekasının ileri olduğunu düşünüyorum ve körelmesini istemiyorum.bende şimdiden nasıl bir yere,ne zaman göndermeliyim telaşı başladı.sizler paylaşımlarda bulundukça bizler için bir ışık,yol olacaktır.bu konuyu açtığınız için teşekkürler. :KK16:

Canım senin bilinçli bir anne olduğunun farkındayım,ve öncelikle tebrik etmek isterim.
Çocukların henüz 1 yaşındayken bile üstün zekalı oldukları farkedilebiliyor,ve yanıldığını sanmıyorum.
Bende oğlumun 1,5 yaşında farklı bir çocuk olduğunun farkındaydım.
Çok araştırdım ama küçük bir şehirde yaşadığımız için ilkokul düzeyinde ancak böyle eğitim veren bir kurum bulabildim.
Eğer İstanbulda isen kızın için sana bazı yönlendirmeler yapabilirim.
Ankara ,İzmir ve Eskişehirde de anasınıfı yaşına geldiğinde güzel eğitim alternatifleri bulunabilir.

Canım senin bilinçli bir anne olduğunun farkındayım,ve öncelikle tebrik etmek isterim.
Çocukların henüz 1 yaşındayken bile üstün zekalı oldukları farkedilebiliyor,ve yanıldığını sanmıyorum.
Bende oğlumun 1,5 yaşında farklı bir çocuk olduğunun farkındaydım.
Çok araştırdım ama küçük bir şehirde yaşadığımız için ilkokul düzeyinde ancak böyle eğitim veren bir kurum bulabildim.
Eğer İstanbulda isen kızın için sana bazı yönlendirmeler yapabilirim.
Ankara ,İzmir ve Eskişehirde de anasınıfı yaşına geldiğinde güzel eğitim alternatifleri bulunabilir.

öncelikle teşekkür ediyorum.maalesef canım istanbulda değilim..

mesela her yönlü düşünme açısından zekasının daha iyi çalıştırılması konusunda eğitim veren yerlerin o eğitim kurumunda kaç yaşında eğitime başlamaları,çocuğun psikolojisi açısından iyi olur.sonuç olarak bu eğitimlerin varolması türkiyede en fazla 10-15 yıllıktır öncesi yoktur diye düşünüyorum..bana göre tecrübesi olmuş siz annelerin,çocuklarımızın nasıl eğitim almaları konusunda; eğitim veren kurumların eğitim sistemleri konusunda bilgi alışverişlerinde bulunursak yönümüzü,yolumuzu o hususta çizebileceğimize inanıyorum.. şimdiden yardımlarınız için teşekkürler..

parkon, bilsem im sbs se bi faydası oluyor mu ekstra puan gibi
birde senin oğlunun uzmanlaşmasını istediğin dalı merak ettim, matematik ya da fen mi
araştırdığım kadarıyla bilsem sabır istiyor, sizi ailecek ne motive etti merak ediyorum
:13:

parkon, bilsem im sbs se bi faydası oluyor mu ekstra puan gibi
birde senin oğlunun uzmanlaşmasını istediğin dalı merak ettim, matematik ya da fen mi
araştırdığım kadarıyla bilsem sabır istiyor, sizi ailecek ne motive etti merak ediyorum
:13:

Chess, bilsem in SBS sınavına herhangi bir katkısı bulunmuyor canım.Bilsem lerin amacı üstün yetenekli olup yeteneği farkedilmediği için başarılı olamayan çovukları alanında yetiştirmek.Üstün yetenekli çocukların neredeyse yarısının normal eğitim sistemini kabul etmedikleri için heba olduğu görülmüş.
Bilsemde ders çalışılmıyor.Örneğin 5. sınıf öğrencisinin eline 1 tane 7. sınıf matemetik sorusu veriliyor ve formül verilmeden çocukların farklı şekillerde bu problemi çözmesine yönlendiriliyor.Veya fen dersinde deney ve gözlemle araştırıp bulmaya teşvik ediliyor.Not yok,zorlama yok.Eğlenerk öğrenme ,araştırarak bulma var.
Oğlumun uzmanlaşmasını istediğim bir dal henüz yok.Ama lise için hedefimiz TEVİTÖL İNANÇ TÜRKEŞ LİSESİ VAKFI.Bu okul Bilsemlerin Lise şekli.Türkiyede bir tane var.SBS sınavıyla almıyor.Kendi bünyelerinde 3 aşamalı sınav yapıyorlar.Çocukların ilköğretim döneminde kazandıkları uluslararası proje dereceleride bir referans oluyor tabii.

Chess, bilsem in SBS sınavına herhangi bir katkısı bulunmuyor canım.Bilsem lerin amacı üstün yetenekli olup yeteneği farkedilmediği için başarılı olamayan çovukları alanında yetiştirmek.Üstün yetenekli çocukların neredeyse yarısının normal eğitim sistemini kabul etmedikleri için heba olduğu görülmüş.
Bilsemde ders çalışılmıyor.Örneğin 5. sınıf öğrencisinin eline 1 tane 7. sınıf matemetik sorusu veriliyor ve formül verilmeden çocukların farklı şekillerde bu problemi çözmesine yönlendiriliyor.Veya fen dersinde deney ve gözlemle araştırıp bulmaya teşvik ediliyor.Not yok,zorlama yok.Eğlenerk öğrenme ,araştırarak bulma var.
Oğlumun uzmanlaşmasını istediğim bir dal henüz yok.Ama lise için hedefimiz TEVİTÖL İNANÇ TÜRKEŞ LİSESİ VAKFI.Bu okul Bilsemlerin Lise şekli.Türkiyede bir tane var.SBS sınavıyla almıyor.Kendi bünyelerinde 3 aşamalı sınav yapıyorlar.Çocukların ilköğretim döneminde kazandıkları uluslararası proje dereceleride bir referans oluyor tabii.

anladım canım, bu liseyi ilk senden duydum, bilgiendirme için teşekkür ederim, umarım hedefinize ulaşırsınız, başarılar dilerim çocuklarına:13:

anladım canım, bu liseyi ilk senden duydum, bilgiendirme için teşekkür ederim, umarım hedefinize ulaşırsınız, başarılar dilerim çocuklarına:13:

Bu lise çok özel bir lise canım.Tevitöl ve Koç destekli eğitim veriyor.Aslında özel okul ama bütün çocuklar burslu alınıyor.Bir kısmı tam burslu,bir kısmı yarı burslu eğitim görüyor.Bu okuldan mezun olan çocukların heryılortalama 10 tanesi yurtdışında burs kazanıyor.
Yurtdışına gidemeyenler bile Türkiyede Koç,Sabancı gibi üniversitelerde direk yarı burslu kabul ediliyor.Çünkü bu okula seçilen öğrenciler zaten ciddi bir elemeden geçmiş oluyor.

Üstün yetenekli çocuklar için BİLSEMLER dışında,sivil toplum örgütleri de var.
Çocukları henüz okul çağına gelmemiş anneler,çocuğunuzun farklı olduğunu düşünüyorsanız bu kurumlarlada iletişime geçebilirsiniz.

ÜSTÜN VE ÖZEL YETENEKLİLERLE İLGİLİ SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİ

Türkiye Üstün Yetenekli Çocukları Eğitim Vakfı (İstanbul)
Üstün Zekalı ve Yetenekli Çocuklar Derneği (Ankara)

Tüm Yetenekli Çocukları Destekleme Derneği (TUYECDER) (İstanbul)

Çocuk Vakfı (I. Üstün Yetenekliler Kongresi) (İstanbul)

Kurum Adı
İli
İlçesi

ANKARA ÜSTÜN YETENEKLİLERİN EĞİTİMİNİ DESTEKLEME DERNEĞİ
ANKARA
KEÇİÖREN

AYDIN ÜSTÜN YETENEKLİLERİN EĞİTİMİNİ DESTEKLEME DERNEĞİ
AYDIN
Merkez

DENGE ÜSTÜN ZEKALILAR VE ENGELLİLER EĞİTİM KÜLTÜR YARDIMLAŞMA VE İSTİHDAM DERNEĞİ
BALIKESİR
Merkez

İSTANBUL ÖZEL VE ÜSTÜN YETENEKLERİ ÇOCUKLAR EĞİTİM VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ
İSTANBUL
KADIKÖY

KASTAMONU ÜSTÜN YETENEKLİLERİN EĞİTİMİNİ DESTEKLEME DERNEĞİ
KASTAMONU
Merkez

MALATYA ÜSTÜN YETENEKLİLERİN EĞİTİMİNİ DESTEKLEME DERNEĞİ
MALATYA
Merkez

ORDU ÜSTÜN YETENEKLİLERİN EĞİTİMİNİ DESTEKLEME DERNEĞİ
ORDU
Merkez

SİNOP ÜSTÜN YETENEKLİLERİN EĞİTİMİNİ DESTEKLEME DERNEĞİ
SİNOP
Merkez

TEKİRDAĞ ÜSTÜN VE ÖZEL YETENEKLİ ÖĞRENCİLERİ VE MERKEZLERİNİ KORUMA DERNEĞİ
TEKİRDAĞ
Merkez

TOKAT ÜSTÜN YETENEKLİLERİN EĞİTİMİNİ DESTEKLEME DERNEĞİ
TOKAT
Merkez

ÜSTÜN YETENEKLİ ÖĞRENCİLERİ DESTEKLEME DERNEĞİ
İZMİR
KONAK

ÜSTÜN YETENEKLİLERİN EĞİTİMİ FEDERASYONU
ANKARA
ALTINDAĞ

ÜSTÜN ZEKALI GENÇLERİ TESBİT GELİŞTİRME VE YARDIM DERNEĞİ
İZMİR
KONAK

ÜSTÜN ZEKALI VE ÜSTÜN YETENEKLİ GENÇLER AKADEMİSİ DERNEĞİ
BURSA
OSMANGAZİ

ÜSTÜN ZEKALI VE YETENEKLİ ÇOCUKLAR DERNEĞİ
ANKARA
KEÇİÖREN

teşekkürler,araştıracağım yardımın için çok sağol :116: :KK16:

Benim kızımda Bilseme gidiyor canım bu 2.senesi olcak.Hangi ildesin?

Benim kızımda Bilseme gidiyor canım bu 2.senesi olcak.Hangi ildesin?

Merhaba ,kızınız 3. sınıfa geçti sanırım ve henüz uyum dönemindesiniz.Sanırım Ankaradasınız .Ankarada Bilsem dışında da alternatifleriniz olduğu için çok şanslısınız.Yaz tatillerinde açılan kamplarla ilgili konuşmak isterdim sizinle .Hiç katıldımı kızınız.Biz küçük bir şehirdeyiz ve bu tarz yaz okulları yok malesef.

Merhabalar,

Sanırım forumda Bilim Sanat Merkezi velimiz yok pek.270000 üyesi olan bir sitede yalnızca 2 adet bilim sanat merkezi velisi bulunması çok garip aslında.O zaman ben BİLSEM ler hakkında bilgi vereyim bu topikte ,en azından bu merkezleri bilmeyen annelerimizi bilinçlendirelim.

Merhaba ,kızınız 3. sınıfa geçti sanırım ve henüz uyum dönemindesiniz.Sanırım Ankaradasınız .Ankarada Bilsem dışında da alternatifleriniz olduğu için çok şanslısınız.Yaz tatillerinde açılan kamplarla ilgili konuşmak isterdim sizinle .Hiç katıldımı kızınız.Biz küçük bir şehirdeyiz ve bu tarz yaz okulları yok malesef.

Hayır 4.sınıfa geçti cnm destek eğitim programındayız bu sene.Ankaradayım başka neresi var bilmiyorum açıkcası.Bebeğim oldu ve eşim rahatsız pek ilgilenmedim.Yaz okulunada gönderemedik.

X