Bilezik, eşten saklama, oyun terapisi...

Gizli götüreceğim küçük bir ildeyiz zaten, kendisi işte olduğu zaman parka götürüyorum diye götüreceğim. Okulla terapi yeri arası 5 dk uzaklıkta haftada 2 gün 1 saat şeklinde konuştuk.
Ne diye gizli saklı iş çevirip yalan söyleyesiniz ki? Çocuk söz konusuysa bozdurur harcarım. Bana şu kadar para lazım daha düşük ayarlı bileziğe çeviriyorum derim gider yaparım. Adama bak çocuğundan değerli mi bilezik? Eğlenceye lükse oyuncağa vermiyorsunuz o parayı.

İnanın öğretmenimiz önerdi diye hiç araştırma gereği duymadım, nasıl araştırabilirim?

Adı soyadı ile sosyal medyadan arama yapabilirsiniz. Kendisine mezuniyetini yılını okulunu sorup okuldan teyit edebilirsiniz vb. Öğretmen yönlendirmiş olsa da bu kişinin işinin uzmanı olduğunu anlayamayız.

Pedagog diye bir meslek yok. 🙈 götürdüğünüz kişinin adını soyadını varsa instagram adresini bana özelden gönderebilir misiniz? Sizin için araştırmak istiyorum. Burnuma hiç hoş kokular gelmiyor.

Bir de otizm tanısını sadece çocuk ve ergen psikiyatristleri koyabilir. Konuşmuyor diye otizm denemez ya da konuştu diye tamam otizm değil sadece çekingen. Konuşan bir otizmli de olabilir, konuşmayan da. Konuşmama otizm ile ilgili bir kriter değildir. Lütfen bir şüpheniz varsa çocuk psikiyatristine gönderin, ondan sonra ne yapacağınıza karar verin.
Öğretmenle kendini pedagog/psikolog olarak tanıtan şahıs ortak çalışıyorlar sanki. Böyle bir durumda öğretmenin izleyeceği yol arkadaşına yönlendirmek değil çünkü.

Böyle bir konuda eşimi dinlemezdim. Açıkçada söylerdim bozdurup halledeceğim diye.
Bu saklanacak birşey değil, nasıl olsa öğrenecek. Ozaman kavga çıkacağına şimdi çıksın.

Ev ortamı nasıl? Yanlızlık belki etkileyebilir ama isim söylememenin vs bunla alakalı olduğunu düşünmüyorum. Etrafımda tek çocuklu birsürü arkadaşım var ama çocukları gayet sosyal.

Çocukla evde yeterince ilgileniyormusunuz? Evdeki ortam nasıl? Kavga gerginliğine şahit oluyormu?
Aramızda sorunlar var ve çocuk buna maruz kalıyor, onun dışında her şeyiyle ilgilenirim benimde arkadaşım yok sadece üniversiteden 1 kişi onun dışında bende kızımda asosyal olduk resmen. Şimdi anaokulundan arkadaşları var şükür ancak yeterli olmuyor aslında çok küçüklükten beri yalnızız. Devlet hastanesine götürmek istemedim çünkü direk test yapıp tanı konuluyor dediler yani çocuk otizm değilse bile ki ben hiç otizmden şüphelenmemiştim araştırdığım kadarıyla

Eşinizle etkili bir konuşma yapıp ikna yoluna gitseniz. Bence eşinizden gizli bir şey yapmayın. Ortaya çıkarsa güveni sarsılabilir çünkü. Eşiniz ikna olmazsa doğru park bahçe de kaynaşma alanları . Havalar iyileşti. Sık sık çıkarabilirsiniz.

Kendi çocuğunun sağlığını düşünmeyen kocanın güveninin sarsılması çokta önemli değil.

Öğretmenle kendini pedagog/psikolog olarak tanıtan şahıs ortak çalışıyorlar sanki. Böyle bir durumda öğretmenin izleyeceği yol arkadaşına yönlendirmek değil çünkü.

Ben hastanede psikoloğum. Şartlardan dolayı terapi yapmıyoruz. Bana sorduklarında bile mutlaka en az iki isim veriyorum. Gene de kendiniz araştırın diyorum. Bizim burada bir rehber öğretmen var. Ailesinin durumu olan çocukları bulup onları kendi arkadaşlarına yönlendiriyor. Velilerde çocuğumun mobbing e uğramasın, sıkıntı olmasın diye paşa paşa o öğretmenlere götürüyor.

Konudaki koca hakli cikiyor yani. 🙄 bana da asiri uygun geldi ama bu işin parasi hakkinda fikrim yoktu dogrusu.

Pedagog diye bir meslek yok. 🙈 götürdüğünüz kişinin adını soyadını varsa instagram adresini bana özelden gönderebilir misiniz? Sizin için araştırmak istiyorum. Burnuma hiç hoş kokular gelmiyor.

Bir de otizm tanısını sadece çocuk ve ergen psikiyatristleri koyabilir. Konuşmuyor diye otizm denemez ya da konuştu diye tamam otizm değil sadece çekingen. Konuşan bir otizmli de olabilir, konuşmayan da. Konuşmama otizm ile ilgili bir kriter değildir. Lütfen bir şüpheniz varsa çocuk psikiyatristine götürün, ondan sonra ne yapacağınıza karar verin.

Ek: çocuk ve ergen psikiyatristleri ile birlikte çalışıyorum.
Size ismini ve şehiri yazdım ama geldi mi inşallah yanlış yere yazmamışımdır

Aramızda sorunlar var ve çocuk buna maruz kalıyor, onun dışında her şeyiyle ilgilenirim benimde arkadaşım yok sadece üniversiteden 1 kişi onun dışında bende kızımda asosyal olduk resmen. Şimdi anaokulundan arkadaşları var şükür ancak yeterli olmuyor aslında çok küçüklükten beri yalnızız. Devlet hastanesine götürmek istemedim çünkü direk test yapıp tanı konuluyor dediler yani çocuk otizm değilse bile ki ben hiç otizmden şüphelenmemiştim araştırdığım kadarıyla

Yanlış bilgi vermişler. Tabii ki test yapılacak. Testler çocuğun genel durumu hakkında bilgi verir, tek tip test yoktur üstelik. 6 yaşın altındaysa çocuk gelişimi uzmanları değerlendirir, hastanede hangi test yapılıyorsa onu yapar. 6 yaşın üstündeyse zeka testi istenebilir. Onda da evet bir zeka düzeyi belirlenir, ama asıl bakılan çocuğun testteki uyumudur. İşinin ehli olan biri kendi klinik görüşünü de mutlaka belirtir. Eğer bir rahatsızlık varsa da evet tanı konur ama sonraki süreçte rapor çıkarıp çıkarmamak ailenin elindedir.

E

Eşimde aynısını söylüyor
Eşiniz panik yapmadığı için daha doğru bir pencereden bakabilmiş. Ancak bunun çözümü çocuğu parka götürmek de değil, o açıdan yanlış. Siz okulda varsa rehber öğretmenle görüşün ya da en iyisi üniversite hastanelerinden falan bir psikiyatrist bulun ona götürün. Bu şekilde daha doğru bir yol izlemiş olursunuz.

Yanlış bilgi vermişler. Tabii ki test yapılacak. Testler çocuğun genel durumu hakkında bilgi verir, tek tip test yoktur üstelik. 6 yaşın altındaysa çocuk gelişimi uzmanları değerlendirir, hastanede hangi test yapılıyorsa onu yapar. 6 yaşın üstündeyse zeka testi istenebilir. Onda da evet bir zeka düzeyi belirlenir, ama asıl bakılan çocuğun testteki uyumudur. İşinin ehli olan biri kendi klinik görüşünü de mutlaka belirtir. Eğer bir rahatsızlık varsa da evet tanı konur ama sonraki süreçte rapor çıkarıp çıkarmamak ailenin elindedir.
Hiç bilgim olmadığı bir durum, coğrafya kaderdir diyorum ya yazı bekleyip sınavdan sonra ailemin yanında doktora götüreceğim yada burada ilgilenmeyeceklerini bile bile götüreceğim hep çıkmazdayım

Cocuk anaokuluna gidiyormus zaten. Ben o olsam o arada bimde a101de parttime kasiyerlik yapar cocugumun terapi parasini cikaririm. Kocami da paralarim sen al parani koynuna sakla ben cocuguma deger veriyorum diye laf ederim.

Merhabalar herkese, sırf bu konu için yeni üye oldum ancak sürekli takipteydim. Öncelikle şununla başlayayım, kendi emeğimle bundan 4 yıl önce yapmış olduğum 10.06 gram 22 ayar bileziğim var bundan eşimin haberi var hatta 145 lirasını param yetmediği için eşim vermişti.

Bir de şuan 5 yaşında anaokuluna giden bir kızım var, kendisi yalnızlıktan dolayı(ailelerle farklı şehirdeyiz çok fazla komşuluk yok vs.) özgüvensiz bir çocuk. Öğretmeni ilk başlarda ''-Uzmanı olduğum bir konu değil ancak otizmden şüpheleniyorum, pedagog arkadaşım var isterseniz bir görüşün.'' demişti. Bende görüşmeye gittim çocuğun asosyal ve oyun terapisine ihtiyacı olduğunu söyledi. Buraya kadar problem yok eşimle konuştuk göndereceğiz dedik ancaaaak benim eşim fiyatı duyunca olmaz, gerek yok, parka falan götür düzelir diye konuyu kapattı.

Bu konu benim için asla kapanmadı çünkü çocuk dışarıda kimseyle konuşmaz, nasılsın derler cevap vermez, ismini sorarlar asla söylemez vsvsvs. Ve bu çocuk eylülde 1.sınıfa başlayacak ezilecek belki başarısız olacak bu şekilde kalmaması gerektiğini düşünüyorum. Sorun şu ki ben çalışmıyorum. Bu bilezikten hariç yatırımım yok.

Şimdi ben bu bilezikten 3 bin kadar almam lazım ancak eşime söylemeyeceğim. Şuan bileziğin güncel fiyatı 24 bin bandında. Eşim bileziğin gramını bilir ancak ayarını bilmez, sizce ben bilezik aynı şekilde 10 gram ancak 18 ayara mı düşürsem( daha risksiz olur diye düşünüyorum.) yoksa 22 ayar olarak kalsa da gramını mı düşürsem 9 gram gibi.?( bu durumda da eşimin gramını hatırlama ihtimali çok yüksek) Hangisi daha mantıklı olur? Eşimin bilmesine gerek duymuyorum ancak duyarsa yada fark ederse de bıtbıt konuşmasını da istemiyorum.(1 hafta önce konuşması geçti şuan senin bilezik 16 bin olmuştur yazın iyice artınca belki borçları kapatmak için kullanırız sende istersen gibi bir şey dedi.) Yani tam olarak fiyatı hakkında bilgisi yok. Bileziğin üstünden alacağım 3 bin küsur kızımın 2 aylık oyun terapisi parası olacak. Pedagog 8-10 seansın yeterli olacağını söyledi zaten.

Yani konum bu, kafamda çok büyük sorular dönüyor. Sonuçta ben bunu yemek için falan kullanmayacağım o yüzden içim rahat ancak yine de eşimden saklamak zorunda kalmak özellikle böyle onu da ilgilendiren bir konuda canımı sıkıyor . Yapacak bir şeyim yok kızım için canım feda( bu arada oyun terapisine gizlice götürmek zorunda kalacağım) Çok uzun oldu ama umarım anlatabilmişimdir şimdiden yorumlarınız için teşekkür ederim. Saygılarımla...
Esiniz kızınız için 3 bini mi çok gördü ….

Cocuk anaokuluna gidiyormus zaten. Ben o olsam o arada bimde a101de parttime kasiyerlik yapar cocugumun terapi parasini cikaririm. Kocami da paralarim sen al parani koynuna sakla ben cocuguma deger veriyorum diye laf ederim.
Sınava hazırlanıyorum o yüzden çalışmayı hiç düşünmedim, YDS sınavıma girdim temmuzun 14ünde KPSS kaldı

X