Yöresel Tarif Beşamel Soslu Et - Tarhanalı Mercimek Çorbası - Trileçe - Dr.Oetker Sponsorluğunda

Yöresel Yemekler
Nevroşun gönderdiği resme bakıyorum, gözlerim kapalı :ıslık:

Aynen o iki kilo yeme kilosu :KK66: benim en içime sinen halim 63 kg olan :KK45:
Sen benden 10 cm uzunsan,1 68 boya 58 kilo baya bi zayif geldi gözüme kuzum ya.acaba idealmi ki.:KK64:

Merhabalar KK Ailesi :)
Bugün iftarda bendesinizz :))

Öncelikle çorbamın tarifi ile başlamak istiyorum. Evlendikten sonra eşimin ananesinden öğrendiğim bir tarif oldukça lezzetli sizlerle de paylaşmak istedim :)

Tarhanalı Mercimek Çorbası

Malzemeler:

#Yarım sb dan 1parmak kadar fazla kırmızı mercimek
#1 yemek kaşığı tarhana
#1 adet domates
#1 adet kuru soğan
#1 adet havuç
#1 yemek kaşığı tereyağı
#4 yemek kaşığı zeytinyağı
#2 adet patates
#5 sb su
#Tuz

Süslemek için:
#Kuru nane
#Zeytinyağı

Yapılışı:

Soğan, havuç, patates ve mercimeği bir tencereye alıp üzerine 5sb su ekliyoruz ve ocağa alıyoruz. Patatesler ezilecek kıvama gelene kadar pişiriyoruz.

Eki Görüntüle 2004286

Ocaktan aldığımız çorbayı blenderdan geçiriyoruz. Başka bir tencerede zeytinyağı ,tereyağı ve rendelenmiş domatesi domatesler eriyene kadar kavuruyoruz.Üzerine blenderdan geçirdiğimiz çorbayı ilave ediyoruz.Tarhanayı da çok az su ile sulandırıp çorbanın üzerine ilave ediyoruz.Sulandırma sebebimiz topaklanmasını önlemek için.

Güzelce kıvam alıncaya kadar karıştırıp, bir taşım kaynatıyoruz.

Eki Görüntüle 2004287

Çorbamız hazır.. :)

Gelelim ana yemeğimizin tarifine ..

Beşamel Soslu Güveçte Et

Malzemeler:

Eki Görüntüle 2004317

#500gr az yağlı dana kuşbaşı
#1 yemek kaşığı tereyağı
#1 adet domates
#1 adet kuru soğan
#1 adet patates
#2 adet yeşil biber
#2 diş sarımsak
#1 avuç kadar bezelye
#1 yemek kaşığı domates salçası
#1 çay kaşığı toz kırmızı biber
#1 çay kaşığı karabiber
#2 çay kaşığı tuz
#1 çay bardağı su

Beşamel sos için:

#2 yemek kaşığı un
#1 yemek kaşığı tereyağı/ margarin
#2 su bardağı süt

Üzeri için:

#Kaşar peyniri

Yapılışı:

Kuşbaşı etlerimizi iriyse biraz daha küçülterek tavaya alıyoruz ve suyunu salıp tekrar çekene kadar tavada döndürüyoruz.Suyunu çeken etlerimizin üzerine tereyağını ekliyoruz.Daha sonra rendelenmiş soğanımızı,ince kıyılmış biberimizi ve rendelenmiş sarımsağımızı ekliyoruz ve biraz daha kavuruyoruz biberlerde renk değişimi olana dek.

Eki Görüntüle 2004327
Son olarak küçük küçük doğranmış domatesimizi ve salçamızı ekleyip karıştırıyoruz.Baharatlarımızı ve 1 çay bardağı suyu da ekleyerek tavamızın kapağını kapatıp biraz tıngırdatıp,ocağımızı kapatıyoruz.

Eki Görüntüle 2004328

Gelelim beşamel sosumuzu hazırlamaya. .

Tenceremize margarin ve unu koyup unda renk değişimi olana kadar kavuruyoruz.Üzerine sütü de ekleyip koyulaşıp kıvam alana kadar sürekli karıştırarak ocakta pişiriyoruz.Göz göz olmaya başlayınca 1-2dk kadar daha ocakta tutup daha sonra altını kapatıyoruz.

Eki Görüntüle 2004332

Ben küçük güveçlere yapmayı tercih ettim,siz dilerseniz daha büyük bir fırın kabına da yapabilirsiniz..

Güveçlere önce sotelediğim eti,üzerine de bezelye ve küçük küçük doğradığım patatesi ekliyorum.En üst kısmına da beşamel sostan döküp 180' fırına veriyorum. Üzeri kızarana kadar pişiriyorum.

Eki Görüntüle 2004333

Son olarakta üzeri kızaran yemeğimizi fırından çıkartıp kaşar peynirimizi de ekleyerek tekrar fırına sürüyoruz. Kaşar peyniri eriyince fırını kapatıyoruz.

Eki Görüntüle 2004335

Vee yemeğimizde hazır :kk77:

Son olarakta tatlımınn tadına bakalım :hamarat:

Trileçe

Malzemeler:

Eki Görüntüle 2004338

#5 yumurta
#1 su bardağından bir parmak eksik şeker
#1,5 su bardağı un
#1 paket kabartma tozu
#1 paket vanilya

Sütlü şerbeti için:

#200gr sıvı krema
#3,5 su bardağı süt
#3 yemek kaşığı şeker

Üzerine:

#1 paket krem şanti
#1 su bardağı süt

Karamel sos için:

#1 çay bardağı şeker
#1 yemek kaşığı tereyağı
#200 gr sıvı krema

Yapılışı:

Yumurta ve şekeri bir kaba alıp boza rengi alana dek çırpıyoruz.Üzerine unu,kabartma tozunu ve vanilyayı ekleyerek spatula yardımı ile dıştan içe doğru hamuru söndürmeden unu yediriyoruz..

Eki Görüntüle 2004340

Ve yağlı kağıt serili fırın tepsimize koyarak önce 170' fırında 10dakika,sonra derece düşürülerek 150' fırında yaklaşık 25-30 dk pişiriyoruz.

Eki Görüntüle 2004341

Kekimiz pişerken bir yandan sütlü serbetimizi hazırlıyoruz. Sütü, krema ve şekeri kıvam alana kadar çırpıyoruz. .

Krem şantimizi de hazırlıyoruz. İkisini de dolaba koyuyoruz.

Eki Görüntüle 2004343

Karamel sosumuzu da hazırlayalım. .
Şekeri tavaya alıyoruz ve eriyene kadar sürekli karıştırıyoruz. Kahverengi sıvı hale gelince üzerine tereyağını ekliyoruz,güzelce karıştırıyoruz. Son olarak sıvı kremayı da ekleyip yediriyoruz,biraz kaynatıyoruz. Ve sogumaya bırakıyoruz.

Eki Görüntüle 2004344

Pişen ve ılıyan kekimizi ters çevirip yağlı kağıttan ayırıyoruz. Çatalla üzerine delikler açıyoruz ve dolaptan aldığımız sütlü şerbetimizi iyice ıslanmasını sağlayacak şekilde üzerine döküyoruz.

Krem şantinin birazını süslemek için ayırıp geriye kalanı kekin üzerine sürüyoruz.

Eki Görüntüle 2004345

En üzerine de ılıyan karamel sosu ekleyip krem santiyle çizgiler atıyoruz ve kürdanla şekil veriyoruz.5-6 saat dolapta dinlenmeye bırakıyoruz.

Eki Görüntüle 2004346

Tatlı da tamamdır :KK37:

Gelelim soframıza..

Eki Görüntüle 2004347
Eki Görüntüle 2004348

Ve sunumlara..

Eki Görüntüle 2004349
Eki Görüntüle 2004350
Eki Görüntüle 2004351

Misafirim olduğunuz için teşekkürler :KK36:
hamarat colorum❤♡❥❤♡❥ ellerine sağlık bayıldım :kk77::kk77::kk77::kk77::kk77::kk77::kk77::kk77::kk77:

X