Arkadaşıma nasıl anlatmalıyım ?

Hiç öyle ev masrafı miktarı değil.Öyle olsa verirdim.Gerçekten ciddi yüksek bir miktar istedi.Kredi çeksen taksitleri ben ödesem bile dedi.İşi yok nasıl ödeyecek. Baya sıkışmış ve dertliydi
akillanir belkim yorganini ayagina göre uzatmayi senden alsada sittin sene ödeyemez isi de yokmus

Öncelikle konumu okuyup bana fikir vererek yardım edecek tüm hemcinslerime çok teşekkür ediyorum. Olabildiğince kısa ve net yazmaya çalışacağım .

Kızlar benim 7 yıllık bir arkadaşım var.Aynı iş yerinde çalışıyoruz.Kendisi benden daha düşük bir maaş alıyor. Evli ve küçük çocuğu var.Eşi işsiz.Bu arkadaşımla aynı arkadaş grubundan dolayı sık sık iş dışı da görüşüyoruz. Bu ön bilgiden sonra konuma gelecek olursam bugün telefonumu bir yabancı numara aradı.Açtığımda arayan kişinin bu arkadaşımın eşi olduğunu öğrendim. İsmini değiştirerek söyleyeyim.Burak abi sen misin vs faslı oldu.Sonra kendi sana bir şey söyleyeceğim ama lütfen Ezgi ( eşi) duymasın dedi.Ben o sırada olayı anlamaya çalışıyorum.Ne oldu ki hayırdır kötü bir şey mi var derken (mesleğimden ötürü kötü bir hastalığı var saklıyor sandım ) benden yüklü bir miktar borç istedi.İstediği tutar gerçekten çok fazla. Ben de Burak abi bu miktarı vermem mümkün değil , beni arkadaşımın arkasından böyle bir şeye ortak etmene ayrı kızdım vs dedim.O kadar ısrarcıydı ki en son yalvar yakar Ezgi duyarsa ayrılır benden tek ricam kimse duymasın vs dedi ve kapattı.O sırada işteyim ancak tüm gün bu diyalog döndü kafamda.

Şimdi bu arkadaşıma bu konuyu nasıl söyleyeceğim ? Saklamak mı doğru ya da ? Küçük çocukları da var ve eşi gerçekten neredeyse yalvardı.Benim kurduğum cümlelerden arkadaşıma söyleyeceğimi düşünüp çok korktu.Bu aile içi büyük bir şeye sebep olur diyerek saklarsam arkadaşıma karşı nasıl hissedeceğim? İlerde öğrenirse bana karşı kırgınlığı ve güvensizliği olmayacak mı ?

Empati yap.
Sen nasıl tepki verirdin arkadaşın bunu saklasa?
Ben bilmek isterdim ve söylerimde.

Hiç öyle ev masrafı miktarı değil.Öyle olsa verirdim.Gerçekten ciddi yüksek bir miktar istedi.Kredi çeksen taksitleri ben ödesem bile dedi.İşi yok nasıl ödeyecek. Baya sıkışmış ve dertliydi
Ödemez . Sakın bu topa girmeyin bakın sizin bu olay örtüsünden tonla dava dosyası var bulaşmayın kesinlikle .

Sosyal ortamda diyalogları çok iyi ama evin içini bilemiyorum tabi ki.Bize hiç hissettirmez arkadaşım. Sürekli muhabbetlerde iş araması , işe girecek haftaya vs diye konusu geçer.Bildiğim son 1 yılda bile belki 3-4 işe başladı ama hep bir sebep bulup deneme sürecinde çıktı. Öyle yemek temizlik vs yapabilecek biri değil. Çocuğuyla çok ilgili.arkadaşımın anlatımlarıyla böyle biliyorum.
arkadasiniz üstünü kapatiyor proplemlerinin iste ortaya cikiyor yavas yavas

Sadakatiniz de sorumluluğunuzda arkadaş olmayı seçtiğiniz kişiyedir. Onun seçtiği kocasına değil. Büyük ihtimal kumar oynuyor ve saklıyor. Arkadaşınızı uyarmazsanız daha da dibe batmadan haberi olmayabilir. Ya da başka yakınlarınıda söğüşleyebilir. Ben olsam söylerdim. Numaramı bile vermediğim bir yabancının yalvarıyor olması benim sorunum değil.
Aynen bunu söylemeye gelmiştim. Konudaki eş ben olsam bilmek isterdim, başka türlü öğrenirsem de arkadaşım bana ihanet etmiş gibi hissederdim. Şu da var ki, sıkıntılı durum açığa çıkarsa borç isteyen eş, kadını yalnizlastirmak için konu sahibine de suç atabilir (sen labellefille'e güveniyorsun ama onun da haberi vardı vb gibi).

Aynen bunu söylemeye gelmiştim. Konudaki eş ben olsam bilmek isterdim, başka türlü öğrenirsem de arkadaşım bana ihanet etmiş gibi hissederdim. Şu da var ki, sıkıntılı durum açığa çıkarsa borç isteyen eş, kadını yalnizlastirmak için konu sahibine de suç atabilir (sen labellefille'e güveniyorsun ama onun da haberi vardı vb gibi).
ben karismak istemezdim iyiyseler kendilerinden kötüyse benden bilirler diye cok samimi arkadasimsa anlatsin derdini bana bende o vakit söylerdim bana esinin söylediklerini

Öncelikle konumu okuyup bana fikir vererek yardım edecek tüm hemcinslerime çok teşekkür ediyorum. Olabildiğince kısa ve net yazmaya çalışacağım .

Kızlar benim 7 yıllık bir arkadaşım var.Aynı iş yerinde çalışıyoruz.Kendisi benden daha düşük bir maaş alıyor. Evli ve küçük çocuğu var.Eşi işsiz.Bu arkadaşımla aynı arkadaş grubundan dolayı sık sık iş dışı da görüşüyoruz. Bu ön bilgiden sonra konuma gelecek olursam bugün telefonumu bir yabancı numara aradı.Açtığımda arayan kişinin bu arkadaşımın eşi olduğunu öğrendim. İsmini değiştirerek söyleyeyim.Burak abi sen misin vs faslı oldu.Sonra kendi sana bir şey söyleyeceğim ama lütfen Ezgi ( eşi) duymasın dedi.Ben o sırada olayı anlamaya çalışıyorum.Ne oldu ki hayırdır kötü bir şey mi var derken (mesleğimden ötürü kötü bir hastalığı var saklıyor sandım ) benden yüklü bir miktar borç istedi.İstediği tutar gerçekten çok fazla. Ben de Burak abi bu miktarı vermem mümkün değil , beni arkadaşımın arkasından böyle bir şeye ortak etmene ayrı kızdım vs dedim.O kadar ısrarcıydı ki en son yalvar yakar Ezgi duyarsa ayrılır benden tek ricam kimse duymasın vs dedi ve kapattı.O sırada işteyim ancak tüm gün bu diyalog döndü kafamda.

Şimdi bu arkadaşıma bu konuyu nasıl söyleyeceğim ? Saklamak mı doğru ya da ? Küçük çocukları da var ve eşi gerçekten neredeyse yalvardı.Benim kurduğum cümlelerden arkadaşıma söyleyeceğimi düşünüp çok korktu.Bu aile içi büyük bir şeye sebep olur diyerek saklarsam arkadaşıma karşı nasıl hissedeceğim? İlerde öğrenirse bana karşı kırgınlığı ve güvensizliği olmayacak mı ?
eşi neden işsiz

Bence anlatın olumsuz bir durum olursa kavga ayrılık sizi bağlamaz, eşi bir tercih yapıp sizden borç istemiş o zaman istemeyecekti. Bir de sizi araması da hiç etik değil, eşiniz öğrense ne alaka elin adamı seni niye arıyor vs diye bir sürü olay çıkadabilir o adam bunu göze almiş. Arkadaşımın eşi beni arayıp borç istese eşim ne alaka der hatta bazı eşler çok daha tepki gösterir

Şimdi bu arkadaşıma bu konuyu nasıl söyleyeceğim ? Saklamak mı doğru ya da ? Küçük çocukları da var ve eşi gerçekten neredeyse yalvardı.Benim kurduğum cümlelerden arkadaşıma söyleyeceğimi düşünüp çok korktu.Bu aile içi büyük bir şeye sebep olur diyerek saklarsam arkadaşıma karşı nasıl hissedeceğim? İlerde öğrenirse bana karşı kırgınlığı ve güvensizliği olmayacak m

Ben soylerdım..Sana kadar düşmüş..Kımbılır ne halde..Kumar baska bısey olamaz.Yada uyusturucu

ben karismak istemezdim iyiyseler kendilerinden kötüyse benden bilirler diye cok samimi arkadasimsa anlatsin derdini bana bende o vakit söylerdim bana esinin söylediklerini
Sizin bakış açınızı da anlıyorum ama kadıncağızın haberi olmayabilir, ya da durumun ne kadar kötü olduğunu bilmeyebilir. Burada bir halt yemiş gibi duran koca, benim sorumluluğum arkadaşıma, o yüzden sessiz kalmak suça ortak olmak gibi benim için. Ya şu an müdahale şansı varsa arkadaşının?

Koca konu sahibini çok zor bir duruma düşürmüş burada, kötü olacak bir şey varsa da konu sahibi söylediği için değil, adamın hataları yüzünden zaten.

Bana da kumar gibi geldi. Arkadaşınız eğer bilmiyorsa bence bilmesi onun açısından iyi olur ama adam size bulaşabilecek, kinlenecek biriyse ben olsam söylemezdim sanırım. Sadece samimi bir anda arkadaşımın ağzını arardım. Bir sıkıntın var mı, derdini benimle paylaşabilirsin vs. Belki kendi söyler de siz bir şekilde ona durumu izah edersiniz. Bilemiyorum. Ama eğer evliyseniz kesinlikle bu durumu eşiniz ile paylaşın. Adamın kendi eşinin telefonundan sizin numaranızı almış olması hiç hoş değil.

sizi arayacak raddeye geldiyse ciddi bir durum var demektir. bunu arkadaşınızdan saklamamanız lazım.
başkasından duyabilir evet ama sizi de aradığını öğrenirse bunu söylemediğiniz için dostluğunuz bitebilir.
arkadaşınıza karşı sorumlusunuz adama karşı değil.

Sorun mu yaşarlar kavga mı ederler ne yaparlarsa yaparlar beni hiç ilgilendirmez. Yarın birgün bu adamın karısına bu kızın bende gözü var diye iftira atmayacağına kimse beni ikna edemez. Kendi pisliklerini örtmek için bunu yapan bizzat gördüm. Hiç ne arada kal ne muhatap ol ne de bundan sonra telefonları aç. Kıza da aramayı ve arada geçen diyaloğu anlat. Anlatmasan bile artık samimi olma çek kendini.

X