Konuşma Problemleri 18 aylık bebeğim ve çok az kelime konuşması

Geç konuşma, kekeleme, her türlü konuşma probleminin paylaşıldığı konular.
Lütfen çocuklarınızı başka çocuklar ile karşılaştırmayin. Her çocuk farklıdır. 18 aya göre dediğiniz kelimeler normal. 2 yaş sendromu diye bir şey var. Ona bakin isterseniz. Dokundurmamasi ben demesi normal. Çocuğunuz şuan da ben kavrami döneminde. Sevdirmek istemiyor üstüne gitmeyin. Çok detay düsünmeyin çocuk bu.
Yok doğdu doğalı ten temasını sevmiyor elini tutardm iki aylık ken filan hatırlıyorum hemen çekerdi. Sarıltmaz kendine filan iter sürekli şuanda da.

Yok doğdu doğalı ten temasını sevmiyor elini tutardm iki aylık ken filan hatırlıyorum hemen çekerdi. Sarıltmaz kendine filan iter sürekli şuanda da.
Canim acikcasi bu cok buyuk bir sorun degil nete bakma bende anneme sokulmayi fazla severmisim nete gore bu da bir sorun fazla ten temasini sevmek yada hic dokundurmamak cok sacma sorun hangisi bunu cok onemseme

20 aylık oğlum var neredeyse aynı davranışlar evham yapıyorsunuz bence, yine de içiniz rahat etsin diye doktorunuza danışabilirsiniz. Bizim ki sadece biraz sırnaşık temassever birisi :)

Kardesimin ogluda 17 aylik sadece meme diyor sizinki cok bile konuşuyormuş.Bir sorun yok bence ama yine de iciniz rahat etsin bir doktora danışın

Ama ben yeterince ilgilenemedim is yaptımda filan yada gün için de tv telefon çok verdim Son günlerde niloya sız uyumaz hale gelmisti hiç bilemedim otizme kadar götürürmuş bu dijital ortam ay ay bebek gelişimini takip ediyordum internet te hep benim bebeğim gerisinde kalıyordu mental ve dil gelişimi olarak bebekten bebeğe fark ediyor diyordum en Son 10 yirmi kelime kurar cümle kurar deyince evham başladı. Ben dişlerimi fırçalarken benim fırçami eline almak istiyordu bende gittim kendisine bebek diş fırçası aldım dün verdim beraber fırçaladik ben fırçalarken oda yaptı kendini yani fırçayi sallamasa da kafasını salladı fırça sabit elinde duruyor bu kafasını sallıyor ☺ ama komut almıyor al diyorum çok nadir gel diyorum çok nadir otur diyorum çok nadir oturuyor çok başına buyruk ve sevilmekten hiç hoşlanmıyor ama babası beni severse sarılsa kıskanıyor beni itiyor filan da 😊😐 bilemedim. Geceden beri internet de yım araştırıyorum anksiyete krizim tuttu. Suan tekrar hamileyim kardeşi gelince daha iyi olur mu yalnızlık dan kurtulur diye çok seviniyorum komşu yok akraba yok tek baba ve ben varım yeni tayin geldik 😢

Siz cocugun ayina baktiginiza emin misiniz?
Nasil 10 20 kelime bilir, cumle kurar, nerede okudunuz bunu???

18 aylik bizde de var ama anne ,baba, mama dışında bişey söylemiyor. Gelipte bana anne demez yani oynarken kostururken anne diyip çiglik atar güler oyle yani. Konuşmayada gerek görmuyor sanırim, ne istiyorsa benim elimi tutar oraya dogru iter elimi anliyorsun tabi ne istediğini yapıyorsun. Sarılmaya gelince hic sarılmaz. İsmini söylediğinde bilerek bakmiyor. Çok kurnazlar . Boşa kurma kendini bizde öyleyiz . Istersen psikologa götür ama gerek yok bence

Kendi çocuğunuzu kimsenin çocuğuyla kıyaslamayın. Her çocuk nasıl ki aynı anda yürümüyosa aynı anda diş çıkarmıyosa aynı anda tuvalete alışmıyosa aynı anda da konuşmayacaktır. Benim oğlumun yaşıtları bülbül gibi konuşuyorlar ve tuvalete alışıyolar ama benimki ne konuşuyor ne de tuvalet konusu zaten şuan uzak bize
Üzüldüğün zamanlar oluyor bu duruma ama inşallah ilerde o da konuşur umuduyla bekliyorum
Benimde oglum 25 aylik konusmuyor sizin oglunuzun hic kelimesi var mi acaba

Benimde oglum 25 aylik konusmuyor sizin oglunuzun hic kelimesi var mi acaba

Merhaba şuan oğlum tam 28 aylık
Bu ay birkaç kelime söylemeye başladı şu şekilde
Havuç'a 👉 Haavuj diyor
Elmayı çok güzel diyor
Su diyor
Yumurtaya 👉 Mumurta diyor
Turşuya👉 Dursu diyor
Ben ona renkli küpler almıştım ahşap kutusuna atılan internetten almıştım çok faydalı eğitici bir oyuncak tavsiye ederim
Onda sarı, pembe, yeşil ve mavi renkler var
Ben sürekli o renkleri tekrarladım oğluma birkaç haftadır. Bu ay o renkleri de söylemeye başladı. Maviye 👉 Mami diyor
Pembeyi söylüyor. Sarı ve yeşili tam çıkaramasada demeye çalışıyor.
Şuan toplam olarak 13-14 tane kelime söylüyor ama dediğim gibi bu ay başladı onun öncesinde sadece susayınca suuu derdi başka bişey demezdi. Anne ve babayı da bu ay demeye başladı ama bizi görünce veya yanımıza gelipde demiyor sadece ben ona "Anne nerde?" diye sorduğumda anne diyor
Baba nerde? dediğimde baba diyor onun dışında bize seslenmiyor ama bunada şükrediyorum. Dede, nene de ağzından çıkıyor
Birkaç gündür teyze nerde? diye sorduğumda zorlansada Deyse diyor. Bu şekilde....
Sizinki hiç kelime söylemiyor mu?
Benimki nerdeyse 2,5 yaşına geldi
Yaşıtlarına bakacak olursam herşeyi söylüyorlar uzun cümleler kuruyorlar ama ben çocuğumu kimseyle kıyaslamıyorum
Her çocuk bir olmaz çünkü. Benim arkadaşımın abisi hiçbir sorunu olmamasına rağmen tam 4 yaşında konuşmaya başlamış.
İnşallah bizim çocuklarımızda birgün sular seller gibi konuşurlar🤲 üzülmeyin sizde
Sizde kimseye bakmayın önemli olan çocuğumuzun bizimle göz teması kurması, söylediklerimizi anlayıp tepki vermeleri
Mesela ben oğluma "Hadi gel uyuyalım, uyuyacağız şimdi hadi" dediğim zaman hemen bağırır sinirlenir. Bişey diyemesede istemediğini kızarak belli eder. O bahsettiğim küpler bazı renkleri söylemesine yaradı👍
Bide mesela çocuğunuz sizden bişey isteyince anlamamış gibi yapın hemen yapmayın dediklerini. Ben sürekli "Ne istiyorsun? Ne vereyim?" diye soruyorum o da o şekilde söylemeye çalışıyor ama bu dediklerim dışındakileri diyemiyor. Tuvalet konusunda malesef şuan için bi ışık görmediğimden dolayı henüz eğitime başlamadım hazır değil
O yüzden kendimi paralamak istemiyorum
İnşallah yaz gelsin o zaman deneyeceğim
Allah hepimize kolaylık versin amin🤲

Hiçbir komutu mu yapmıyor? Doktora danıştınız mı?

Merhaba şuan oğlum tam 28 aylık
Bu ay birkaç kelime söylemeye başladı şu şekilde
Havuç'a 👉 Haavuj diyor
Elmayı çok güzel diyor
Su diyor
Yumurtaya 👉 Mumurta diyor
Turşuya👉 Dursu diyor
Ben ona renkli küpler almıştım ahşap kutusuna atılan internetten almıştım çok faydalı eğitici bir oyuncak tavsiye ederim
Onda sarı, pembe, yeşil ve mavi renkler var
Ben sürekli o renkleri tekrarladım oğluma birkaç haftadır. Bu ay o renkleri de söylemeye başladı. Maviye 👉 Mami diyor
Pembeyi söylüyor. Sarı ve yeşili tam çıkaramasada demeye çalışıyor.
Şuan toplam olarak 13-14 tane kelime söylüyor ama dediğim gibi bu ay başladı onun öncesinde sadece susayınca suuu derdi başka bişey demezdi. Anne ve babayı da bu ay demeye başladı ama bizi görünce veya yanımıza gelipde demiyor sadece ben ona "Anne nerde?" diye sorduğumda anne diyor
Baba nerde? dediğimde baba diyor onun dışında bize seslenmiyor ama bunada şükrediyorum. Dede, nene de ağzından çıkıyor
Birkaç gündür teyze nerde? diye sorduğumda zorlansada Deyse diyor. Bu şekilde....
Sizinki hiç kelime söylemiyor mu?
Benimki nerdeyse 2,5 yaşına geldi
Yaşıtlarına bakacak olursam herşeyi söylüyorlar uzun cümleler kuruyorlar ama ben çocuğumu kimseyle kıyaslamıyorum
Her çocuk bir olmaz çünkü. Benim arkadaşımın abisi hiçbir sorunu olmamasına rağmen tam 4 yaşında konuşmaya başlamış.
İnşallah bizim çocuklarımızda birgün sular seller gibi konuşurlar🤲 üzülmeyin sizde
Sizde kimseye bakmayın önemli olan çocuğumuzun bizimle göz teması kurması, söylediklerimizi anlayıp tepki vermeleri
Mesela ben oğluma "Hadi gel uyuyalım, uyuyacağız şimdi hadi" dediğim zaman hemen bağırır sinirlenir. Bişey diyemesede istemediğini kızarak belli eder. O bahsettiğim küpler bazı renkleri söylemesine yaradı👍
Bide mesela çocuğunuz sizden bişey isteyince anlamamış gibi yapın hemen yapmayın dediklerini. Ben sürekli "Ne istiyorsun? Ne vereyim?" diye soruyorum o da o şekilde söylemeye çalışıyor ama bu dediklerim dışındakileri diyemiyor. Tuvalet konusunda malesef şuan için bi ışık görmediğimden dolayı henüz eğitime başlamadım hazır değil
O yüzden kendimi paralamak istemiyorum
İnşallah yaz gelsin o zaman deneyeceğim
Allah hepimize kolaylık versin amin🤲
Öncelikle cok teşekkür ederim cevap verdiğiniz icin,benim oğlum 25 aylık daha hic dede diyor ama bilincli degil yani dedeye degil evde gezinirken söylüyor. Psikiyatrist uyaran eksikligi dedi tv kapatın ilgilenin 3 yasinda yasitlarini yakalar dedi ama cok moralim bozuk insallah sağlıklı bireyler olurlar Allah hepimizin yavrusunu korusun sağlık versin. Simdi oyun klubüne başladık 2 hafta sonra tekrar baska bir doktora göturmeyi düşünüyorum çok umutlu degilim ama insallah güzel bir şeyler söyler.

Mrb arkadaşlar 18 aylık bebeğim var. Kelime dağarcığı çok az. Bir, cici, baba, mama, nene, dede anne sadece bu kelimeleri tam telaffuz ediyor başka da anlamsız kelimeler söylüyor. Göz teması iyi fakat komutları yapmıyor al ver gel git gibi diyorum oralı olmuyor bazen de ismini söyledigm de bakmıyor. Biz yeni tayin geldik dolayisi ile evde ben ve babası dışında gördüğü kimse yok. Park à gidince de yaşıtlarınin yanına gitmiyor koşuyor salıncakà binse en fazla 1 dakika oturup sıkıyor tahtaravalli hele 10 saniye bile degil hemen kalkıyor. Bazen parmak ucunda
Yürüyor birkaç günde bir . Eliyle işaret etmiyor gösterdiği şeyleri yada çok nadir. Sevgi gösteriyorum sarılıyorm çoğu zaman itiyor yanıma yatırıyorm sarılıyorm gidiyor yatagin bir ucuna 🙁😢 İnternet é yazdığım da uyaran eksikliği diyor. 2 gündür televizyon ve telefonu kestim ilgi gösteriyorm oyunlar oynamaya çalışıyorum pek katılmiyor. Onun dışında oyuncak yemek seti aldım kahve fincanı nı sanki içiyormuş gibi ağzıma götürdüm onu yaptı ve bir kaç defa farklı zamanlar da da kendiliğinden yaptı. Çak yapıyorum yapıyor. Bazen kovalamaca oynuyorum kaçıyor gülüyor yakalayınca ama ben kaçıyorum gelmiyor.dışarda köpek kedi görse cici diye sesleniyor seviniyor bebek görse BeBi diyor Evham mi yapıyorum bilmiyorum ama uyaran eksikliği otizm é kadar gidebiliyor muş. Anksiyete rahatsızlığım var ve suan çok korkuyorum. Neler önerirsiniz . Teşekkür ediyorum
O dönemlerden hepimiz gectk bende bebegmmküçükken telaşlanırdım hepsi boşunaymıs annelik işte

Öncelikle cok teşekkür ederim cevap verdiğiniz icin,benim oğlum 25 aylık daha hic dede diyor ama bilincli degil yani dedeye degil evde gezinirken söylüyor. Psikiyatrist uyaran eksikligi dedi tv kapatın ilgilenin 3 yasinda yasitlarini yakalar dedi ama cok moralim bozuk insallah sağlıklı bireyler olurlar Allah hepimizin yavrusunu korusun sağlık versin. Simdi oyun klubüne başladık 2 hafta sonra tekrar baska bir doktora göturmeyi düşünüyorum çok umutlu degilim ama insallah güzel bir şeyler söyler.

Amin. Rica ederim bende aynı durumdayım benim oğlumda öyle görünce baba,dede,anne falan demez hala aynı sadece arada canı isterse ben sorarsam yani " Anne nerde" dersem öyle arada diyor ama bana gelipde demiyor bunu 28 aylıkken yapmaya başladı renkleri ve başka kelimeleri de ben söylersem tekrarlamaya başladı ama bunu herzaman yapmıyor canı isteyince
Ve hala bazı konuların bilincinde değil
Bizim evde de tv açıktır ama öyle oturupda sürekli izlemez başka şeylerle oyalanır tencere tava mutfak gereçleriyle oynar hep hatta bu aralar içlerine tükürüyor malesef:-(
Tek başına olmasının dezavantajı eğer bi çocuk tek başınaysa bu gelişimini de etkiliyor bizimki gibi... Ama 2-3 ay öncesine bakıyorumda o zamana göre gelişme var çok şükür diyorum yinede sizde üzülmeyin 1-2 aya değişir inşallah çocuklar gelişime açıktır böyle kalmaz hep çocukların olduğu ortamlara sokmaya çalışın paylaşımlarda bulunsun izlesin görsün oynasın onları dinlesin bunlar gelişimine olumlu etki edecek
Doktora bende oğlumu 25 aylıkken götürmüştüm hiç iç açıcı şeyler söylemediler gelişimi geride dediler tekrar kontrole çağırdılar ama randevu alamadığımdan dolayı daha gidemedim. Eğitici öğretici renkli kitaplar alın beraber renkleri hayvanları tek tek gösterin isimlerini söyleyin o izlesin hafızasına kaydetsin bi süre sonra söylemeye başlayacak ben öyle yaptım sürekli tekrar ettim anlattım tek tek daha sonralar gösterip kendisi söylemeye başladı
Üzülmeyin böyle kalmaz hep

Sabirli olun. Oglum 2 yasindayken bana baba diyordu. Su anda 27 aylik pek cok seyi soyleyebiliyor. Ama hala tam duzgun konusamiyor. Bazi cocuklarin dil gelisimi yavas oluyor

Valla bilemedim ki yanlis yonlendirmekte istemem. Her cocuk bir olucak diye birsey yok tabi. Hareketler haric benim oglum 25 aylik oda sizin dedigini Seyleri anca söylüyor. Siz nete aldanmayin bir cocuk pedogagina götürün. Yada hangi bölüm ilgileniyorsa
Erkek bebekler daha geç konuşur. Normal merak etmeyin.

Evdeki tüm elektronik aletlerden uzak turp papağan gibi sürekli konuşacaksınız, erişkinle konuşur gibi. Kesinlikle çocuklarla çocuk dili vs kullanmayın. Ona soru sorup cevabını verip. Kitap okuyup, oyun oynayıp sürekli ilgi göstermeniz gerek.

Mrb arkadaşlar 18 aylık bebeğim var. Kelime dağarcığı çok az. Bir, cici, baba, mama, nene, dede anne sadece bu kelimeleri tam telaffuz ediyor başka da anlamsız kelimeler söylüyor. Göz teması iyi fakat komutları yapmıyor al ver gel git gibi diyorum oralı olmuyor bazen de ismini söyledigm de bakmıyor. Biz yeni tayin geldik dolayisi ile evde ben ve babası dışında gördüğü kimse yok. Park à gidince de yaşıtlarınin yanına gitmiyor koşuyor salıncakà binse en fazla 1 dakika oturup sıkıyor tahtaravalli hele 10 saniye bile degil hemen kalkıyor. Bazen parmak ucunda
Yürüyor birkaç günde bir . Eliyle işaret etmiyor gösterdiği şeyleri yada çok nadir. Sevgi gösteriyorum sarılıyorm çoğu zaman itiyor yanıma yatırıyorm sarılıyorm gidiyor yatagin bir ucuna 🙁😢 İnternet é yazdığım da uyaran eksikliği diyor. 2 gündür televizyon ve telefonu kestim ilgi gösteriyorm oyunlar oynamaya çalışıyorum pek katılmiyor. Onun dışında oyuncak yemek seti aldım kahve fincanı nı sanki içiyormuş gibi ağzıma götürdüm onu yaptı ve bir kaç defa farklı zamanlar da da kendiliğinden yaptı. Çak yapıyorum yapıyor. Bazen kovalamaca oynuyorum kaçıyor gülüyor yakalayınca ama ben kaçıyorum gelmiyor.dışarda köpek kedi görse cici diye sesleniyor seviniyor bebek görse BeBi diyor Evham mi yapıyorum bilmiyorum ama uyaran eksikliği otizm é kadar gidebiliyor muş. Anksiyete rahatsızlığım var ve suan çok korkuyorum. Neler önerirsiniz . Teşekkür ediyorum
Umarım yorumumu görürsünüz bebeğiniz 4 yaşlarında olmuştur şimdi benim oğlumda 19 aylık yazdıklarını gibi lütfen süreciniz nasıl ilerledi söyler misniz

X