Konuşma Problemleri 18 aylık bebeğim ve çok az kelime konuşması

Geç konuşma, kekeleme, her türlü konuşma probleminin paylaşıldığı konular.
Osman abalinin 4 yas kitabini oneririm eger cocugunuzun gelisimi ilerdeyse 5 yasinida alabilirsiniz cocuklar cok seviyor arkasindaki cikartmalari falan
osman abalı 5 yasınıda bıtırdı en cok sevdıgı :) gercekten cok guzel bır kaynak

Gelişimsel acıdan normal tek sözcük dönemindeler.
Alıcı dil gelişiyor yavaş yavaş ifadeler var bence endişelenmeyin.
Ama endişelenip ilgi göstermeniz doğru bu davranışı sürdürün

Evet bizde 3 yasini bitirdik 4 yas almayi dusunuyorum.hic sıkılmıyor onu yaparken sorulari ezberlemis gelen cocuga kendi soruyor hangisi en uzun hangisi en kisa diye 😂
oy canım benım masallah :KK200:
ben bırde seylerden arıyorum ahsap veya dogal malzemeden yapılan buyuk legolardan ya da puzzle ama plastık olmayanlardan eskıden vardı bız cocukken... sımdı hersey plastık :KK43: bunlar nerden bulunur acaba

oy canım benım masallah :KK200:
ben bırde seylerden arıyorum ahsap veya dogal malzemeden yapılan buyuk legolardan ya da puzzle ama plastık olmayanlardan eskıden vardı bız cocukken... sımdı hersey plastık :KK43: bunlar nerden bulunur acaba
Bende bulundugumuz yerde bulamadim ama trendyolda falan olabilir belki.bide buyuk kirtasiyelere bakin

2 gunde duzelmez. Sabredin. Bol bol oyun oynayin etkinlik yapin birlikte. Instagramda bir annenin hesabi var. Adini size ozelden yazarim isterseniz. Evdeki malzemelerle kizlarina oyle guzel etkinlikler hazirliyor ki hayran kaliyorum. 5 6 yaslarinda bir kizi var. Yaptirdiklarini ben de okulda ogrencilerim icin bazen secip yaptiriyorum. digeri de kucuk daha 1.5 yaslarinda falan o da. Onun icin yaptiklarini bazen 1 yasindaki kizima uyarliyorum. Ikisi icin de cok guzel oyunlar kuruyor. Etkinlikler hazirliyor. Masrafsiz her evde olan malzemeler ustelik. Su siselerinin kapaklari,siseler, tuvalet kagidi rulolari, soda sisesi kapaklari falan. Yaratici bir kadin gercekten.

Ayni seyleri birebir yasadim hala da yasiyorum ben yaptim sen yapma cocugumun keyfine hic varamadim cocugu incelersen bisey buluyorsun otizm artmadi tani artti canim.gordukleri her cocuga atipik teshisini yapistiriyorlar biz boyle bir teshis almadik ama gercekten abartildi bu otizm isi anne cocugum atipik diyor sonra duzeldi diyor otizm duzelmez.bu aada isaret parmagini kullaniyormu kullaniyorsa sakin ol kullanmiyorsada bi uzmana goster iccin rahatlasin.ama cok inceleme cikamazsin benim gibi cocuk sunu neden yapti bunu neden yapti suan 3 yasinda hayvanlari renkleri biliyor cayir cayir konusuyor cok guzel eke eke cevaplari var uclu komut yapabiliyor goz temasi yabancilarla bazn kotu bazn iyi buna takiliyorum
Atipik otizm tanisi, tam olarak otizm bulgulari olmayan sadece bir kac parametresi taniya uyan cocuga konabilir. Uzerine dusmez,uygun tedavisini yaptirtmazsaniz tani otizme kayar. Ama otizm tanisi konan cocuktan tani kalkmaz belirtileri hafifletilir. Misal one arkaya hizlica sallanma davranisi olan bir otizmli cocuga eger cocuk erkekse tespih sallamasina bu hareket evrilir. Otizm tanili cocuklarin % 70inde zihinsel engellilik te bulunmaktadir. Yani otizmli bir cocugun tedavisi neredeyse bir omur surerken atipik otizmli bir cocuk 7 ay, 1-2 senede tanidan cikmaktadir. Bu kadar net yazmamin sebebi tanida 1 senemizi devirdik. Daha alinacak yolumuz var. Ilk gune gore farklilik elbet var. Ama onemli olan akranini yakalamasi. Konu sahibi, cocuktur olur normal sozlerini dinlemeyin. Ben dinledim 8 ay kaybettik. Belki simdi tanidan cikmisti cocugum. Kendinizi heder de etseniz gercegi ogrenin. Bunu size cocuk psikiyatristi soyleyecek. Atipik denirse yukarida yazdiklarimi dusunun. Dogru yaklasimla 1-2 senede feraha cikarsiniz. Ama iciniz bulanip kulaginizin ustune yatarsaniz olaylar cig gibi buyur. Onemli olan cocugun gelecegini kurtarmak. Bu arada devlet hastanelerinde 5 dk da yapilan muayeneden bahsetmiyorum. 45 dk surmeli degerlendirme. Lutfen gelismelerden bizleri bilgilendirin.

Kitap için hiç bir zaman erken olmaz. Doğduğundan beri hikaye kitabı okuyorum ve komutları anlayıp yapıyor. Benimki 1 yaşında.

Elbette fakat demek istedigim, bebekten o hikayeyi takip etmesini beklememeli. Edemez çünkü daha çok küçük. Ve bu bebekten bebege fark eder. Benim kiziminda dogdugundan beri kitaplari var, ancak kizim çok aktif bir kiz. Bir dakika durmuyor.

Simdi neredeyse 3 ve en sevdigi kitaplar, komutlu kitaplar (alkis yap, üfle, kitaptaki tavsani oksa,..). Hikaye kitaplari bazen oluyor bazen olmuyor. Hikayeyi okurken, ayni zamanda onun ile konusman lazim ve kitaptaki resimleri anlatman lazim ve onunda anlatmasina izin vermelisin.

Ayni zamanda daha uslu çoçuklarda var. Yani kitabi dinleyen, hikayi takip etmesede.

Demek istedigim buydu aslinda. Tabiki kitap ile 3 yasina kadar beklenmemeli.

Atipik otizm tanisi, tam olarak otizm bulgulari olmayan sadece bir kac parametresi taniya uyan cocuga konabilir. Uzerine dusmez,uygun tedavisini yaptirtmazsaniz tani otizme kayar. Ama otizm tanisi konan cocuktan tani kalkmaz belirtileri hafifletilir. Misal one arkaya hizlica sallanma davranisi olan bir otizmli cocuga eger cocuk erkekse tespih sallamasina bu hareket evrilir. Otizm tanili cocuklarin % 70inde zihinsel engellilik te bulunmaktadir. Yani otizmli bir cocugun tedavisi neredeyse bir omur surerken atipik otizmli bir cocuk 7 ay, 1-2 senede tanidan cikmaktadir. Bu kadar net yazmamin sebebi tanida 1 senemizi devirdik. Daha alinacak yolumuz var. Ilk gune gore farklilik elbet var. Ama onemli olan akranini yakalamasi. Konu sahibi, cocuktur olur normal sozlerini dinlemeyin. Ben dinledim 8 ay kaybettik. Belki simdi tanidan cikmisti cocugum. Kendinizi heder de etseniz gercegi ogrenin. Bunu size cocuk psikiyatristi soyleyecek. Atipik denirse yukarida yazdiklarimi dusunun. Dogru yaklasimla 1-2 senede feraha cikarsiniz. Ama iciniz bulanip kulaginizin ustune yatarsaniz olaylar cig gibi buyur. Onemli olan cocugun gelecegini kurtarmak. Bu arada devlet hastanelerinde 5 dk da yapilan muayeneden bahsetmiyorum. 45 dk surmeli degerlendirme. Lutfen gelismelerden bizleri bilgilendirin.
Tam iki doktor bir ramdaki psikolog gordu hepside otizmi unut yasitlarindan bile iyi dedi peki cocugunuzda konusma falan hepsi normalmiydi yani 13 aylik tekli kelimler 24 aylik ikili hatta uclu cumleler isaret parmagi kullanimi

Tam iki doktor bir ramdaki psikolog gordu hepside otizmi unut yasitlarindan bile iyi dedi peki cocugunuzda konusma falan hepsi normalmiydi yani 13 aylik tekli kelimler 24 aylik ikili hatta uclu cumleler isaret parmagi kullanimi
Cok sevindim sizin adiniza. 2 yas ile 2.5 yas arasinda cocugun gelisimi yokus asagi inmeye basladi. Taniyi aldigimizda artik goz kontaginda bile zayifti. Konusma hafiften vardi. Konusur normal bu,cocuktur laflari cocugumdan 8 ay goturdu. Hala icim ciz eder. Niye dinledim diye?

Cok sevindim sizin adiniza. 2 yas ile 2.5 yas arasinda cocugun gelisimi yokus asagi inmeye basladi. Taniyi aldigimizda artik goz kontaginda bile zayifti. Konusma hafiften vardi. Konusur normal bu,cocuktur laflari cocugumdan 8 ay goturdu. Hala icim ciz eder. Niye dinledim diye?
Sizin adiniza cok sevindim insallah hersey dahada iyi olur bizde konusma hic gecikmedi komut almaya bir yasinda basladi bir yasinda isaret etmeye basladi tekli kelimeleri vardi 19 aylikken anne bak araba seklinde cumle kuruyordu sonra 22 aylikken piskiyatriye goturdum bir sorun gormedi iki bucuk yasinda tuvalet egitimini aldi hayali oyun var suan 3 yasinda guzel konusuyor sen ben dogru kullaniyor uclu komut alabiliyor biraz cekingem ve utangac bir cocuk o da tatile gittigimizde duzeliyor eve geldigimizde yine ayni oluyor bugun daha hungur hungur agladim bazn bilegini kiviriyor ama cocuklarin buna benzer hareketleri oluyor cok yapmiyor ama yinede goturebilirim doktora

vakti zamaninda bunlari cok arastirmis kendime dert etmis biri olarak diyebilirim ki tam olarak yasinda davraniyor. benim oglum da o yaslarda cok farkli degildi. simdi 27 aylik, derdini konusarak cat pat ta olaa anltabiliuo, komutlari hala cani isterse yapiyo:) bazen seslendigimde isine gelmiyosa bakmiyo. cocuk bunlar, cok buyuk beklentiler icinde olmamak lazim.

ama ekrandan uzak tutup olabildihince guncel hayatiniza katmaua calisin. cocuk anne babadan baska kimseyi gormuyorsa gelisimi kesinlikle geri kaliyor. sosyallestikce artiyor kesinlikle iletisim. markete bakkala dahi olsa cikartmaya calisin

Ayni seyleri birebir yasadim hala da yasiyorum ben yaptim sen yapma cocugumun keyfine hic varamadim cocugu incelersen bisey buluyorsun otizm artmadi tani artti canim.gordukleri her cocuga atipik teshisini yapistiriyorlar biz boyle bir teshis almadik ama gercekten abartildi bu otizm isi anne cocugum atipik diyor sonra duzeldi diyor otizm duzelmez.bu aada isaret parmagini kullaniyormu kullaniyorsa sakin ol kullanmiyorsada bi uzmana goster iccin rahatlasin.ama cok inceleme cikamazsin benim gibi cocuk sunu neden yapti bunu neden yapti suan 3 yasinda hayvanlari renkleri biliyor cayir cayir konusuyor cok guzel eke eke cevaplari var uclu komut yapabiliyor goz temasi yabancilarla bazn kotu bazn iyi buna takiliyorum
İşaret parmağını çok çok nadir kullanıyor belki haftada bir yada daha az

Benm oğlum 18 aylıkken yürümüştü
Her çocuğun becerisi doğası karakteri farklidi
Ayrıca internette okuduklarinizla emin olun kanser bile olabilirsiniz

Yok işaret parmağı kullanımı yok 😐 düşünüyorum da binde bir yani
su an hamileymissiniz madem doguma kadar butun ilginizi cocugunuza verin.hergun yaptiginiz belli seyler olsun.yemek yaparken cocuk kapkacak ya da oyuncakla oynasin evin icinde dolassin siz de bi yandan muhabbet edin.supururken sanki oyunmus gibi sesler cikarip hareketler yapin surece dahil edin.tv telefon tablet vs gercekten hic gerek yok.bebek kitaplari var kalin kartonlu.yerde oturun aa bak kopek burda banyo yapiyomus diyin.o kitabi alir atar geri verir normal bunlar.siz isaret parmaginizla aa bak kus bak kitap bal elma gibi bol bol konusun.benm de 15 aylik oglum.ne kadar cok iletisim firsati yaratirsaniz tv tablet telefona ihtiyac duymuyorlar.

su an hamileymissiniz madem doguma kadar butun ilginizi cocugunuza verin.hergun yaptiginiz belli seyler olsun.yemek yaparken cocuk kapkacak ya da oyuncakla oynasin evin icinde dolassin siz de bi yandan muhabbet edin.supururken sanki oyunmus gibi sesler cikarip hareketler yapin surece dahil edin.tv telefon tablet vs gercekten hic gerek yok.bebek kitaplari var kalin kartonlu.yerde oturun aa bak kopek burda banyo yapiyomus diyin.o kitabi alir atar geri verir normal bunlar.siz isaret parmaginizla aa bak kus bak kitap bal elma gibi bol bol konusun.benm de 15 aylik oglum.ne kadar cok iletisim firsati yaratirsaniz tv tablet telefona ihtiyac duymuyorlar.
Yorumunuz çok değerli diğer yorumlar gibi dikkate alacağım inşallah .

X