Konuşma Problemleri 18 aylık bebeğim ve çok az kelime konuşması

Geç konuşma, kekeleme, her türlü konuşma probleminin paylaşıldığı konular.
18 aylik bebekten beklentiniz baska nedir cok merak ettim?
cumle kurmasinimi bekliyorsunuz
kizim 27 aylik simdilerde cumle kuruyor artik.
18 aylik icin gayet saglikli normal bi bebek

18 aylik bebekten beklentiniz baska nedir cok merak ettim?
cumle kurmasinimi bekliyorsunuz
kizim 27 aylik simdilerde cumle kuruyor artik.
18 aylik icin gayet saglikli normal bi bebek

Tablet televizyon ve telefonu çocuğun hayatından çıkarın. Çizgi film izletmeyin. Çizgi filmlerde ağız hareketleri olmadığı için çocuklar konuşamıyor. Ayrıca çok fazla ekrana maruz kalıyorsa iletişim kurmayıda öğrenemiyor veya ihtiyaç duymuyor. Çocukla oyun oynayın, konuşurken aynı boy hizasına oturarak ve yüzüne bakarak konuşun. Çocuklar dudak okur ve taklit eder.

İnternete göre şu an hepimiz ölü olmalıyız :)
Gayet normal merak etmeyin ayrıca dozunda izlediği sürece telefon tablet zararlı değil.
Hatta birçok şeyi ordan öğrendi benimki.
Ama dediğim gibi dozunda olması kaydı ile.

oy canım benım masallah :KK200:
ben bırde seylerden arıyorum ahsap veya dogal malzemeden yapılan buyuk legolardan ya da puzzle ama plastık olmayanlardan eskıden vardı bız cocukken... sımdı hersey plastık :KK43: bunlar nerden bulunur acaba
Adela yayincilikta bi tarz buyuk legolar var bakmanizi tavsiye ederim

cok tesekkur ederım :KK36:
Screenshot_20200102-001401.png

Bunun gibi kitap seti de var ilgisini çeker eminim
Rica ederim 😊

Anlattiklariniza gore cocik gayet normal,normal olmayan sizsiniz. Rahat olun biraz,ilk cocuk sanirim. Benim ilki 6 yasimda ,ikinci 15 aylik onlardan kiyas yapiyorum,bana cok normal geldi yavrunuz.

Anlattiklariniza gore cocik gayet normal,normal olmayan sizsiniz. Rahat olun biraz,ilk cocuk sanirim. Benim ilki 6 yasimda ,ikinci 15 aylik onlardan kiyas yapiyorum,bana cok normal geldi yavrunuz.
Parmak lâ işaret etmiyor ama çok nadir işaret ediyo çok sevinirse sadece

Çocukta sıkıntı olduğunu düşünmüyorum. Benim oğlum 2,5 yaşına kadar toplasan 10-15 kelimeyi tam söyleyemiyordu. Sonra konuşmaya başladı ve 2 ayda ondan çok önce konuşmaya başlayanları geçti. Şuan azıcık sussun diye gözünün içine bakıyorum. Sürekli konuşuyor.
Sizin hatalarınız var çocuğun elinde sürekli telefon varsa yada sürekli tv izliyorsa uyaran eksikliği çok normal. Ayrıca kardeş olunca düzelir mantığı çok çok yanlış. O kardeş doğup ona arkadaş olana kadar çocuk 4 yaşına gelecek. Kaldıki daha yaptığınız çocukla ilgilenecek vaktiniz yok hangi mantıkla bi daha çocuk yapıyorsunuz.

Çocukta sıkıntı olduğunu düşünmüyorum. Benim oğlum 2,5 yaşına kadar toplasan 10-15 kelimeyi tam söyleyemiyordu. Sonra konuşmaya başladı ve 2 ayda ondan çok önce konuşmaya başlayanları geçti. Şuan azıcık sussun diye gözünün içine bakıyorum. Sürekli konuşuyor.
Sizin hatalarınız var çocuğun elinde sürekli telefon varsa yada sürekli tv izliyorsa uyaran eksikliği çok normal. Ayrıca kardeş olunca düzelir mantığı çok çok yanlış. O kardeş doğup ona arkadaş olana kadar çocuk 4 yaşına gelecek. Kaldıki daha yaptığınız çocukla ilgilenecek vaktiniz yok hangi mantıkla bi daha çocuk yapıyorsunuz.
Biz tayinci yız yalnız kalmasın kardeşi olsun istedik. Hatalarımin farkındayım ama geç de kalmış sayılmam 3 gündür yoğun bir şekilde kızımla ilgileniyorum artık daha sıcak bana karşı komutlarımı da dinliyor şarkı söylüyorum dans ediyorum beni taklit ediyor iyiden iyiye. Bence iyiye gidiyoruz ama bir uzmana kesinlikle gideceğim ilk fırsatta

Benimki yakında 28 aylık olacak . Daha anne yeni çıkmaya başladı ağzından. Onu da herzaman demiyor canı isterse bide ben sorunca onun dışında anne diye seslenmiyor bana☹️ ama pek çok şeyi anlıyor en önemlisi göz teması kurmaları önemli, bişey deyince gözlerinize bakıp dinliyormu sizi
Ama sizinki daha küçük ya şimdiden moral bozmayın tedbiren doktora götürürsünüz
Ben sabırla bekliyorum inşallah konuştuğu günleri de görürürüz

Kendi çocuğunuzu kimsenin çocuğuyla kıyaslamayın. Her çocuk nasıl ki aynı anda yürümüyosa aynı anda diş çıkarmıyosa aynı anda tuvalete alışmıyosa aynı anda da konuşmayacaktır. Benim oğlumun yaşıtları bülbül gibi konuşuyorlar ve tuvalete alışıyolar ama benimki ne konuşuyor ne de tuvalet konusu zaten şuan uzak bize
Üzüldüğün zamanlar oluyor bu duruma ama inşallah ilerde o da konuşur umuduyla bekliyorum

Kendi çocuğunuzu kimsenin çocuğuyla kıyaslamayın. Her çocuk nasıl ki aynı anda yürümüyosa aynı anda diş çıkarmıyosa aynı anda tuvalete alışmıyosa aynı anda da konuşmayacaktır. Benim oğlumun yaşıtları bülbül gibi konuşuyorlar ve tuvalete alışıyolar ama benimki ne konuşuyor ne de tuvalet konusu zaten şuan uzak bize
Üzüldüğün zamanlar oluyor bu duruma ama inşallah ilerde o da konuşur umuduyla bekliyorum
Oglunuz kaç aylık suan. Üzülmeyin bol zaman ve ilgi geçirin ben 3 gün de gerçekten iyiye gidecek deneyimler kat ettim

Lütfen çocuklarınızı başka çocuklar ile karşılaştırmayin. Her çocuk farklıdır. 18 aya göre dediğiniz kelimeler normal. 2 yaş sendromu diye bir şey var. Ona bakin isterseniz. Dokundurmamasi ben demesi normal. Çocuğunuz şuan da ben kavrami döneminde. Sevdirmek istemiyor üstüne gitmeyin. Çok detay düsünmeyin çocuk bu.

X