Yok sayılmak...

Düğün işlerinde ne kadar çok şey istersen o kadar kıymetli olursun. Ne kadar çok şeyden vazgeçersen( masraf olmasın diye) o kadar kıymetin azalır. Tavrınızı net koyun bu bir yıldırma politikası siz kendiliğinden vazgeçin diye yapıyor. Ben kapı önü düğünü kınası sevmem ama madem siz bunu istiyorsunuz o zaman geri adım atmayın
bırsey dıcem

bu dedıgınız dogruysa neden kılo kılo altını olanlar ıhanete ugrayabılıyor, sıddet goruyor bosanıyor falan ?
demek kı ok masraf ettırınce deger artmıyormus karsınızdakı insan duzgun adam degılse zaten kıymetınızı bılmez parayla pulla ılgısı yok

dugunu erkek yapıyor erkek ben dugun yapamam butcem yetmez derse kım ne dıyebılır :) borca gırmek ıstemıyorum demıs haklı ve mantıklı olarak
sen mantıklı kadınsın yapma miss ıkı cıftetellı ıcın dunyanın parasını baymak mantıklı mı ustelık borc ıle :KK66:
Erkek yapıyor ama borcu ikisi ödeyecek . Gelin 250 binlik arabayı getirirken damadın sesi çıkmıyor on bin TL kızın ailesinin olduğu yerde harcanıp düğün dernek görsün istiyorlar en doğal hakları. Madem erkek tarafı çok istiyor ailesi yapsın düğünü altın bile almiyorlarmis iki gün sonra bozdurmak için bilezik alıyormus

Şimdi ki aklım olsa başlık parası da isterdim . Ona gerek yok bunu yapmayalım su gereksiz deyince ne oluyr ki gene aile ne ise istekleri devam ediyor. Bence sizin şansınız eşiniz ama herkeste öyle olmuyor evlenilen kişinin ailesi geleneksel bakış acisindaysa gayret etmedikleri geline aman da bu kız birsey istemedi demiyorlar aksine yukleniyorlar
konu sahıbı kapı onunde tantana yapacagına ıstedıgı bulasık makınasını alabılır aslında ben olsam oyle yapardım yanı

gereklı olan seylere yok yok deyıpde en gereksız sekılde para harcayınca adama sacma gelmıstır buyuk ıhtımal

Erkek yapıyor ama borcu ikisi ödeyecek . Gelin 250 binlik arabayı getirirken damadın sesi çıkmıyor on bin TL kızın ailesinin olduğu yerde harcanıp düğün dernek görsün istiyorlar en doğal hakları. Madem erkek tarafı çok istiyor ailesi yapsın düğünü altın bile almiyorlarmis iki gün sonra bozdurmak için bilezik alıyormus
bekarken bızımle eve gelen esyalarıda hesaplarsak bızım bu antepde erkek tarafı altından kalkamaz burada bız kendımıze bır ceyız yaparız aman allah

sımdı bır hesap yapıp esımın onune atayım artık kendısı bana nasıl borcunu oder bılemem sırketı ustume mı yapar ne yaparsa artık :KK48:

İçimdeki ateşi yangını nereye anlatayım da ferahlatayım bilemedim. Akıl danışmaktan öte benimki bir yazayım da içimden aksın meselesi.Uzun bulacaklar zamaninizi almak istemem okumayabilirsiniz.
Erkek arkadaşımla iki yıldır görüşüyoruz yarıyılda nisanlanacaktık. Bir önceki konumda bahsetmiştim bir yaşanacak yer mevzumuz vardı. Bir şekilde hallettik. Şimdi de düğün derdimiz çikti. Memuruz biz her şeyi kendimiz yapacağız ailelerden destek almadan. İkimizin de arabası var, onun borcu şubatta bitiyor benimki 40,50 bin kadar daha borcum var.
Dugune yakın o arabasini satacakti , ben satmasini istemedim borca girelim beraber odeyelim arabani dugunden sonra satip yatirim yapalim araya harcanmasin dedim ona da mantikli geldi oyle yapip tek arabaya dusecektik. Bana takılacak altin, esyalar, dugun kina hepsini ikimiz yapacaktik. Önceki haftalarda kına dugun yapmak istemedigini oraya harcanan parayi havaya gitmis olarak gordugunu soyledi. Ben de cok dugun kına meraklisi bi insan degilim kuzenlerimin falan bile dugune gitmemisimdir. Ama kendi düğünüm kınam olsun isterim. Ve ailemede bunu maalesef ki kabul etmez.Her seyin en iyisi mukemmeli olmak zorunda degil yaptim bitti diyecegim bi sey olsun yapalim gecelim derdindeyim. Ben de maddi olarak sıkısacagimizin farkindayim borcsuz bi sey olmuyor ama bir sekilde bi yerlerden kısip odeyecegiz yapacak bi sey yok benim gozumde. Ama o borc olacak masraf cikacak diye tabiri caizse tutuşuyor. Ilerde yapabilecegimiz seyler icin su an sıkısmaya gerek yok altindan kısalim ev eşyasından kısalım tek tas kolye bileklik bohca vs bi sey istemiyorum, 3 bilezik de alalim dugunden ertesi gun hemen satalim dedim( 2 tane onun varmis). Ev esyasi da mutfak vs ceyiz kismini ben tamamliyorum geri kalanini herhangi bi yerden alabiliriz dedim marka vs istemem( ki ben onceden her seyin en iyisini alan gozume gelmeyen bi insandim bu fikrimi duyan arkadaslarim sen bunu nasıl kabul ettin diye sasirmislardi. Kendimce fedakarlik saymistim ben de)
Onun camasir makinasi var , benim de ocak firin elektronikler vs var. Hatta ayri evlerimiz oldugu icin esyalarimiz tam bi yatak odasi alsak bile isin icinden cikariz. Ama o bunu kabul etmedi nasil olsa esya alinacak simdi olmazsa seneye daha pahali olacak dedi. Evet hakli ama bi yerden kismamiz gerekiyorsa illa bunlardan kisabiliriz baska nerden kisacagiz?
Bizim burda bi gun kapi onunde kına bi gün de salon yapariz. Erkek tarafi da ne isterse öyle yapar karismayiz.
Neyse benim bu iki gün olayi dert oldu. Iki gun ne gerek var masraf olur, yemek cok tutar iki gun kuafor olur vs vs. Hepsi borc olacak o paraya gezelim ne gerek diye dusunuyor. Her seyi gectim yemek kismina takildim bu ayıptir biz nasıl agirlacagiz misafiri buna nasil laf edilebilir ki? Bana gelince ondan kıs bundan kis kina yapma diyor kendine gelince bizim orda öyle gerekir vs vs. Uzunca tartistik asla yapmayacagini soyledi o gun. Ertesi gun normal konusuyoruz bana soguk konusuyor bi yabanci gibi sebebini soruyorum aklim baska yerde diyor. Yine dugun mevzuu acildi. Bi gun salon yapalim bitsin masraf cok oluyo o kadar parayi vermek istemiyorum arabayi falan da satamam dedi. Bi de senin araba borcun olacak dugun borcunu odeyemeyiz dedi. Benim arabam 250 bin borcum 50 bin. Evlendikten sonra sen ben olmaz bizde diye konusmutuk onceden ki asla oyle bi insan degilim maas vs konularinda bile beni para pul isleriyle ugrastirma hesabimizi arada bana da söyle ama takıl kafana gore demistim. Hesap kitap islerinden anlar yatirimi da guzel yapar car cur etmez.
Velhasılı soğuk konusmasina uzuldugumu eskisi gibi konuşmak istedigin zamanda haber vermesini ve oyle konusmayi istedim. Dugun kina ile ilgili de gerekli masraflari cikarip onun 100 bin kadar cikardigi masrafin o kadar olmayacgini soyledim.
Birkac gundur iyi geceler ve gunaydindan baska bi yazismamiz yoktu. Bugun bahsettigimiz masraf islerini tek tek gidip hesap cikardim.
Kapı önü için saz ekibi, kamera, kuafor ve yemek masrafi olacakti. Yemek haric hepsini gerek mesaj ekran goruntusu gerek bu kisilerin iletism kartlariyla birlikte yazıp attım.
( orkesta haftaici 1000 haftasonu olursa 2000, kamera: 1000, kuafor iki gün: 600 tl salon da 8 bin oluyor yemek de burda asci tutulur malzeme alinir bu kadar) yemegin lafinin yapilmasi bile ayıp bu yuzden onun icin digerleri toplamda 5 bini bile gecmeyen bi tutar icin beni o kadar aglatip kalbimi kirmaya deger miydi bilmiyorum.
Bunları hesaplayıp attım sonrasinda da normal konuşmak istersen haber ver mesajini alintilayıp daha ne kadar bekleyecegiz dedim. Ne zaman istersen konusabiliriz demis. Ben de benim istememle alakali değil sen isteyince haber verecektin dedim. Cevap vermedi. Oglen 3te yazdim bu saat oldu cevap yok ve cevrimici de oluyor. Tartismalarimiz vs olurdu ufak tefek ama hic boyle bi durumla karsilasmamistim.
Yazık bana. Ben maddi seylerin onemi yok para meselesinin aramiza girmesine izin vermeyim dedikce para meselesi aramiza dert oldu. Kimseyi zorlamayim zamanla her sey olur yuvamiz mutlu olsun dedikce istedigim tek seyde gönlümü bu kadar kırdı. İçim o kadar parçalandı ki şu saatten sonra yazmama sebebi heralde bi ölüm kalım derdineyse bi ihtimal derim. Onun dışinda bana bu saatten sonra 10 gün düğün yapsa ne değisir.
Sen de bı kina düğün istemeyiver nolacak diyenleriniz olabilir belki hakli da olabilirsiniz ama yapmamamizin tek sebebi ordaki 5 bin lira oldugu icin bunu da yapmayim gonlu olsun diyemiyorum.
Daha sabah bile icimden diyorum ki gelecek ay bulaşik makinasıni alayim da koyayim pahalaniyo ciksin aradan. Ben altin esya abarti bi seyler vs istemedigim icin gururlaniyorum kendimce. Bi tesekkuru hakettim heralde aferin bana derken halden anlamaz dugun diye tutturan biri oldum onun gozunde. Sizce ne konumdayim ben arkadaslar disardan biri olarak hangisiyim? Halden anlamayan bi dugun icin evlilik yolundan donen biri miyim ? Ben bi cevap yazilmayi bile hak etmeyen biri miyim? Beni gorusmeye ikna etmek icin cok ugrasti, seni zor kazandim asla birakmam diyen, daha tartismanin onceki gunune kadar bana bakarken gozleri parlayan biriydi simdi bi cevap bile yazmayacak kadar sogumak mesafe koymak ya da boyle bi sebepten bi an da bitirmek istemek( soylemedi ama gidisat onu gosteriyor) normal mi?
Böyle işte arkadaşlar yazayım içim ferahlasın dedim tanimadiklarina anlatmak hep daha kolaydir ya o mesele işte. Bir de psikolojide yazarak rahatlamak diye bir sey varmis alan yazında ne diye gecer bilmiyorum.
Allah hepimizin zor zamanlarimizda yardimcimiz olsun akliniza gelirsem bana dua edin nolur içim çok üzgün.
Fazla anlayış çok fazla anlayış milyon kere fazla anlayış göstermişsiniz. Artık siz birşey isteyemez hale gelmişsiniz. Bugün türkiyede düğünlerin bir çoğunda kına ve düğün fix yapılır. Kına yapacak mısın ya da düğün yapacak mısın diye bile sorulmaz. Fix dir. İsteyebilirsiniz. Ya hu 3 kuruş 5 kuruş neyse nelere para harcanıyor. Gideceksiniz 1 haftalığına tatile ve bu düğünle denk mi. Düğün yapmayalım da tatile gidelim. Ne kadar basit bir söylem. Ya zaten günümüzde evlilik kurumu öldü ölüyor. Kızlarımızın bir kına bir düğün hevesi var o da çok görülüyor artık. Para ortak zaten anladığım kadarıyla. Hüküm neden onda. Karar organı neden o. Canım bu noktada bazı problemleriniz var. Tehlikeli problemler bunlar.

Yaptığınız herşey mantıklı olmak zorunda değil. O gelinliği giymek ortada şöyle bir dönmek sizi mutlu edecekse bunu yapın. Malesef toplum bize hep bunu öğretiyor. En iyisini yap. En mantıklısını yap. En başarılı sen ol. En doğru hamleyi sen yap. Hayır canım. Sen sadece mutlu ol.

Evlilik zaten başlı başına mantık işi değil. Yarın öbürgün de çocuk çok masraf çocuk yapmayalım mı diyeceksiniz. Yeri gelecek tek maaşa düşeceksiniz. Hayat bu Allah vermesin üstüne tonlarca plan yaptınız araba ezilip gidecek belki de. Maddiyat para bunlardan daha fazlası evlilik. Varlık içinde yokluk çekiyorsunuz. Bugün bi çiftin eline 100 bin ver. Düğününü de yapar eşyasını da alır. Ona gerek yok buna gerek yok. İdare etsin yeter. 😲 bekar evi kurmuyorsunuz ki. Evliliğin bir ağırlığı var. Heyecanı var. Bu kadar kendinizi sıkıştırıp hangi feraha ermek istiyorsunuz.

Sorunlarınız karşılıklı. Kendinizi bir kısma girdabına sokmuşsunuz. Bütün hevesinizi heyecanınızı elinizden almış. Paranın bu kadar ön planda olduğu para merkezli yapılan planlar insan ruhuna ciddi zararlar verir. İlişkiler üzerindeki etkilerini zaten yukarı da anlatmışsınız.

Hani bi mobilyadan kavga etti düğün üstü ayrıldılar diye 😲😲 şaştakal dinlediğimiz hikayeler varya burdan çıkıyor işte.

Şimdi ki aklım olsa başlık parası da isterdim . Ona gerek yok bunu yapmayalım su gereksiz deyince ne oluyr ki gene aile ne ise istekleri devam ediyor. Bence sizin şansınız eşiniz ama herkeste öyle olmuyor evlenilen kişinin ailesi geleneksel bakış acisindaysa gayret etmedikleri geline aman da bu kız birsey istemedi demiyorlar aksine yukleniyorlar
O eş seçimindeki yanlışınız ve kendi değerinizi bilmemenizden kaynaklanıyordur. Bir şey istememenizden değil. Ben insanlara kendimi sevdirmek, az masraf yaptırmak için istemezlik etmedim. Zaten kendi masrafımızı kendimiz yapıp borcu da kendimiz ödeyeceğimiz için istemedim. Neden kendimizi zora sokalım dedik. Eş ailesinden bir şey beklemedim, doğal olarak onların beklentileri varsa onları da karşılamadım.

konu sahıbı kapı onunde tantana yapacagına ıstedıgı bulasık makınasını alabılır aslında ben olsam oyle yapardım yanı

gereklı olan seylere yok yok deyıpde en gereksız sekılde para harcayınca adama sacma gelmıstır buyuk ıhtımal
Bencede kapı önünde yapılmasın bı zahmet damat bey salon tutsun . Ben bu formda niye kadınların istekleri absurd karşılanıyor onu anlayamiyorum . Bu kadının hakkı değil mi kendi geleneklerine göre ailesiyle evlenmek düğün yapmak . Sürekli kadınlar niye acıların kadını olup bir seyleri kabul etmek zorunda .zaten kadın çalışıyor birlikte yapılabilir alınacaklaf bulaşık makinesini bile istememek konu sahibinin saflığı zaten adam aşırı derecede pinti belli ki iki memur bir bulaşık makinesi almiyorsa evlenmesin bı zahmet

Kına ve salonda düğün yapılacakmış kız tarafının olduğu yerde. 2 düğünü nasıl 10 bine çıkaracak?

bekarken bızımle eve gelen esyalarıda hesaplarsak bızım bu antepde erkek tarafı altından kalkamaz burada bız kendımıze bır ceyız yaparız aman allah

sımdı bır hesap yapıp esımın onune atayım artık kendısı bana nasıl borcunu oder bılemem sırketı ustume mı yapar ne yaparsa artık :KK48:
Benim bahsettiğim borç değil ki şu şunu aldı hesabı değil ama kadinlar niye isteyemiyor evlenirken birşey bunu anlayamıyorum bir ev kuruluyorsa herkes bı zahmet elini taşın altına koysun onu idare et bunu et anlamlı gelmiylr bu bana aileler de bı şeyler yapsın yani hangksinin durumu iyiyse bı zahmet yardım etsinler

Bencede kapı önünde yapılmasın bı zahmet damat bey salon tutsun . Ben bu formda niye kadınların istekleri absurd karşılanıyor onu anlayamiyorum . Bu kadının hakkı değil mi kendi geleneklerine göre ailesiyle evlenmek düğün yapmak . Sürekli kadınlar niye acıların kadını olup bir seyleri kabul etmek zorunda .zaten kadın çalışıyor birlikte yapılabilir alınacaklaf bulaşık makinesini bile istememek konu sahibinin saflığı zaten adam aşırı derecede pinti belli ki iki memur bir bulaşık makinesi almiyorsa evlenmesin bı zahmet
Onların orda kapı önünde yapılırmış, kız kendisi öyle istiyor. Ertesi gece de salonda düğün yapılırmış. Bir de mecburen erkek tarafında yapılırsa, ohh 3 gün 3 gece düğün 😂

salonda yapsınlar tabı bence de salonda yapılmalı

adam pintı olsa bosa harcamayalım o parayla gezelım demezdı
konuda adam gezelım dıyor dugune gıden para havaya gıdıyor o parayla gezelım dıyor
ben olsam bende gezerdım

Benim bahsettiğim borç değil ki şu şunu aldı hesabı değil ama kadinlar niye isteyemiyor evlenirken birşey bunu anlayamıyorum bir ev kuruluyorsa herkes bı zahmet elini taşın altına koysun onu idare et bunu et anlamlı gelmiylr bu bana aileler de bı şeyler yapsın yani hangksinin durumu iyiyse bı zahmet yardım etsinler
yoo ıstedıgı bırsey varsa ben evımıze bunu almak ıstıyorum dıyebılır ısteyebılır bulasık makınasını bıle almaktan kacınan konu sahıbı
adam kendısı demıs ne alınacaksa alınsın seneye daha pahalı olur dıye :)

Kına ve salonda düğün yapılacakmış kız tarafının olduğu yerde. 2 düğünü nasıl 10 bine çıkaracak?
10 olmasın 20 olsun damat bey cebindeki akrebi bı salsın artık . İnsanlar evlenirken düğün talep edebilir evdeki yaşlı olanlar başka şehre gelmeyebilir dünyadaki en pahalı düğün olmasına gerek yok ben Ankara da yaşıyorum düğün salonumuz gayet güzel bir yerde 10 bine tuttuk istendiği zaman herşey yapılıyor yeter ki gönüller bir olsun herkesin de gönlü olsun

yoo ıstedıgı bırsey varsa ben evımıze bunu almak ıstıyorum dıyebılır ısteyebılır bulasık makınasını bıle almaktan kacınan konu sahıbı
adam kendısı demıs ne alınacaksa alınsın seneye daha pahalı olur dıye :)
Orda yanlış okumuşum konu sahibi çok pintiymişsin🤣
salonda yapsınlar tabı bence de salonda yapılmalı

adam pintı olsa bosa harcamayalım o parayla gezelım demezdı
konuda adam gezelım dıyor dugune gıden para havaya gıdıyor o parayla gezelım dıyor
ben olsam bende gezerdım
İyi de insan istediği zmaan fezebilir bu bir tercihtir düğünü bir kere yapabilirsin ve dünyanın en pahalı mekanı olmasına gerek yok . Ona göre gereksiz olan birşey kız ve ailesi için önemliymiş bunu dikalate alması gerekir

Onların orda kapı önünde yapılırmış, kız kendisi öyle istiyor. Ertesi gece de salonda düğün yapılırmış. Bir de mecburen erkek tarafında yapılırsa, ohh 3 gün 3 gece düğün 😂
Kapı önünde olan her düğüne kinaya karşıyım . O zaman düğün erkek tarafında değil kız tarafında yapılsın üç gün üç gece olmaz . Kına ve düğün aynı gunde yapılabilir ben yaptım oluyor gayet

Her masrafın altına sizde elinizi sokuyorsunuz sadece nişanlınıza bindirmiyorsunuz büyün yükü. Sizinde söz söyleme ve istediğinizi yapma hakkınız var nişanlınızın her dediğine tamam olur demeyin insan oğlu ne kadar severse sevsin bazen olur bir el sağlıklığı dilemek zorlarına gider kimse kıymet bilmez bu hayatta onun için içinizde kalacagına istediğinizi yapın yapmaktada özgürsünüz. Şimdiden böyle olursa evlenince daha cok sıkıntı çekersiniz bu kadar iyi niyetli olmayın

Orda yanlış okumuşum konu sahibi çok pintiymişsin🤣

İyi de insan istediği zmaan fezebilir bu bir tercihtir düğünü bir kere yapabilirsin ve dünyanın en pahalı mekanı olmasına gerek yok . Ona göre gereksiz olan birşey kız ve ailesi için önemliymiş bunu dikalate alması gerekir
adam aslında kınaya dugune yok demıyor 2-3 kere ust uste olması sacma dıyor su donemde dugune harcayacagımıza akrep akrabaların gonlunu edeceklerıne gezelım dıyor
mantıklı yanı

ılla da dugun yapılacaksa adam ben borc odemek ıstemıyorum o yukun altına gırmeyelım dıyor
e o da dogru ellerınde cıldırmıs gıbı havaya sacacak paraları varsa bılemem de demek kı konu sahıbı beyaz alma almaya bıle cekındıgıne gore oyle pek de paraları yok nedır bu savurganlık nedır :)

X