Nişanlıyım ama nişan atmak istiyorum

Yaklaşık 4,5 yıldır beraberiz şuan nişanlıyız ama ailesi yüzünden resmen soğudum, her zaman para lafı yapıyorlar benim yanımda durumumuz yok diyip duruyorlar , sorun para değil ama sürekli böyleler ben onlardan iki güzel söz bekliyorum. Nişanlım ile eşya almaya gittik aldık gösterdik . Hiçbir zaman siz beğendiyseniz içinize sindiyse demiyorlar. Ben olsam o kadar masrafa girmezdim ne gerek vardı ben zaten para pul istemiyorum hepsini kendimiz karşılıyoruz. Ev düğünü yapalım dediler biz düğün salonunda istedik. Kayınbabam o zaman ben karışmam değil nişanlıma ödetiyor. Alt tarafı bir yemek vericekler sürekli biz daha yemek vercez şöyle yapcaz durumumuz yok diyprlar . Nişanlımda benim ailem böyle herşeye he de geç biz gene alırız yaparız diyor hevesim kırılıyorlar. Bir kerede nasıl alcaksınız kızım nasıl ödiyeceksiniz felan yok ailem soruncada biz yardım edicez zaten düğünden sonrada yardım ederiz diyorlar ama sanmıyorum bazen nişanlım bile beni anlamıyor. Kayınbabamgile hep tamam diyecekmişim , onlar ne derse tamam diyip susacakmışım yani o kadar kararsızım ki birde etrafımdaki kimse beni nişanlımla yakıştırmıyor. Bu ne böyle yanına yakışmıyor , zaten ailesi sıkıntılı hiç gerek yok diyor. Nişanlımda hep ben bana güvendiğini söyliyor borç ödeme konusunda nasıl olsa ben evde duramazmışım çalışırmışım tek güvencesi oymul ne yapmalıyım sizce kafayı yedim

Olmayacağı belli zaten. Boşanmaktansa nişanlıyken at.

Aile sıkıntılı, son cümle tehlikeli ( borç konusunda sana güvenmesi) İyi düşün derim. Sonra pişman olma.
Yaklaşık 4,5 yıldır beraberiz şuan nişanlıyız ama ailesi yüzünden resmen soğudum, her zaman para lafı yapıyorlar benim yanımda durumumuz yok diyip duruyorlar , sorun para değil ama sürekli böyleler ben onlardan iki güzel söz bekliyorum. Nişanlım ile eşya almaya gittik aldık gösterdik . Hiçbir zaman siz beğendiyseniz içinize sindiyse demiyorlar. Ben olsam o kadar masrafa girmezdim ne gerek vardı ben zaten para pul istemiyorum hepsini kendimiz karşılıyoruz. Ev düğünü yapalım dediler biz düğün salonunda istedik. Kayınbabam o zaman ben karışmam değil nişanlıma ödetiyor. Alt tarafı bir yemek vericekler sürekli biz daha yemek vercez şöyle yapcaz durumumuz yok diyprlar . Nişanlımda benim ailem böyle herşeye he de geç biz gene alırız yaparız diyor hevesim kırılıyorlar. Bir kerede nasıl alcaksınız kızım nasıl ödiyeceksiniz felan yok ailem soruncada biz yardım edicez zaten düğünden sonrada yardım ederiz diyorlar ama sanmıyorum bazen nişanlım bile beni anlamıyor. Kayınbabamgile hep tamam diyecekmişim , onlar ne derse tamam diyip susacakmışım yani o kadar kararsızım ki birde etrafımdaki kimse beni nişanlımla yakıştırmıyor. Bu ne böyle yanına yakışmıyor , zaten ailesi sıkıntılı hiç gerek yok diyor. Nişanlımda hep ben bana güvendiğini söyliyor borç ödeme konusunda nasıl olsa ben evde duramazmışım çalışırmışım tek güvencesi oymul ne yapmalıyım sizce kafayı yedim

Sorun destek vermesi değil ben yine onlardan para pul istemiyorum anlaşmak daha önemli diyorum ama her birşey almak istediğimde hevesimi kırıyorlar hep kötü yorum yapıyorlar kendi istediklerinin olması için baskı kuruyorlar resmen
Destek vermelerini bırak, bu habire paramiz yok, durumumuz yok diye aglanmalari hic hayra alamet değil. Nikah/düğünden sonra takılarınizi istemeye, ogullarindan sürekli para istemeye doğru gider iş.

Amca ev veriyor kira ödemeden oturmanız için, tüm masraflar ortak yapılıyor ve eşinizin ailesi sadece karışıyor mu? İkiniz de yetişkinsiniz teoride kimse size yardım etmek zorunda değil. Ama yardım etmiyorlarsa yorum yapma hakları da SIFIR.

22 yaşında evlenmek için acele etmeyin hele ki aklınızda soru işaretleri varken. Ev düğünü diye bir şey olduğunu da ilk defa duyuyorum ama siz bu aileden bu gidişle daha absürt çok şey duyarsınız. Nişanlınız da sizin tarafınızda olup sizi savunacak bir potansiyelde değil gibi. Her şeye sus sus, siz çocuk musunuz?

Yol yakınken ayrılın.

Ev düğünü dediği mahallede evinin kapısının önünde yapılan düğün sanırım

Daha yaşın genç ve şimdiden böyle düşüncelerin varsa yol yakınken dön düzelirler düzelirim diye düşünüyorsan düşünme sen belki büyüyüp olgunlaşırsın ama onlar belli yaşa gelmiş değişmez. Evlendikten sonra sanada karşındakine de daha zor olur

Yanına yakışıp yakışmaması konusunu problem etme. Tarık Akan’ın gençliğini getirsen sorun bulur insanlar, onların kriterlerini takma. Nişanlının sen evde duramazsın çalışırsın demesi asıl problem. Hamile kalırsan ve sorunlu gebelik yaşarsan ne olacak… maddiyatını senin üzerine kurduysa zorlanırsın.

Bunlar evlilikte yaşanacak depremin öncü artçilari, kuracağınız yuvanın temeli sağlam değil ilk sarsıntida yıkılır."hee hee tamam de geç ,anama babama birşey deme "diyen adam.Evlenince onlar bizim iyiliğimizi istiyor,anammmm! canım babammm! demeye başlar.Borc harç var diye işe sokar( her kadınin ekenomik özgürlüğü olmalı) Kazandığınız hep bir masrafları çıkan kayın aileye yedirirsiniz.

Ben buna katılmıyorum eğer ailenin imkanı varsa çocuğunu desteklemeli, imkânı yoksa amenna
Öyle bir zorunluluk yok bu bir tercih meselesi. Kimse evlenen eşek kadar çocuğunun yükünü yüklenmekle mükellef değil. Evlendikten sonra aileye yapılan ufacık bir yardımdan dolayı evde kıyamet koparan kadınlar maşallah evlenince erkek ailesinden destek bekliyor. O zaman kız ailesi de aynı oranda destek olsun. Destek de değil bunun adı düğünün tamamını yapmak. Zaten ben de yazdım imkanı olan içinden gelirse destekler zaten ama evlenmeyi düşünen insanlar ayaklarını yorganlarına göre uzatacaklar.

Esas konu insanların yakışmıyorsunuz demesi. Seven insan asla bu fikre kapılmaz çünkü. Sizin aklınıza bu cümle 4,5 yıl sonra girdiğine göre eskisi kadar sevmiyorsun demektir zaten. Ailesi size destek olmak zorunda değil evlenmeye karar veren herkes kendi masrafını kendisi karşılamakla yükümlü. Diğeri kendi gönüllerinden geçerse imkan ölçüsünde destek vermeleri olur. İsteğe bağlıdır zorunlu değil.
Bence de soğuduğu için insanlar yakıştırmıyor fikri aklına yatıyor

Çok gençsin, toysun. 18 yaşından önce başladığın bir birlikteliği ne kadar sağlam temellere oturtmuş olabilirsin ki?

Gencecik yaşında niye böyle bir aileyle uğraşıp strese giriyorsun. Çözüm üretmeyen, idareci, he deyip geç diyen bi adam için değer mi?

Borçlar için senin çalışmana güveniyor olabilir hayat müşterek ama ailesine tavrını koyamadığı, hakkını alamadığı için ceremesini sana çektirecek olması berbat.

At gitsin o yüzüğü, gençliğini yaşa, bu aile yaşatmaz.

Öyle bir zorunluluk yok bu bir tercih meselesi. Kimse evlenen eşek kadar çocuğunun yükünü yüklenmekle mükellef değil. Evlendikten sonra aileye yapılan ufacık bir yardımdan dolayı evde kıyamet koparan kadınlar maşallah evlenince erkek ailesinden destek bekliyor. O zaman kız ailesi de aynı oranda destek olsun. Destek de değil bunun adı düğünün tamamını yapmak. Zaten ben de yazdım imkanı olan içinden gelirse destekler zaten ama evlenmeyi düşünen insanlar ayaklarını yorganlarına göre uzatacaklar.
Valla dönem öyle gençlerin çok rahat evlenebilecekleri bir dönem değil artık.Maddi gücü olmayan veya kendine yeten aileleri tenzih ediyorum ancak gücü olan kişi çocuğundan esirgememeli. Annelerimizi, babalarimizi biz doğurmadik. Ama çocuklar anne babanın isteğiyle dünyaya geliyor ve en azından öğrenim görme ve yuva kurma aşamasında destek verilmeli..Çünkü şartlar çok ağırlaştı. Ben imkanım olduğunca çocuğumu desteklerim. Yapmam diyen aileleri de elbette zorlayamayiz. Fikirlerimiz uyuşmaz zaten bu konuda herkes farklı düşünecektir.

Asıl en büyük sorun sana güvenmesi asıl. Sana güvenerek borç yapması, çalışırsın nasılsa duramazsin demesi. Siz mi ona bu cesareti verdiniz, kendisi mi böyle bir kanıya vardu

Valla dönem öyle gençlerin çok rahat evlenebilecekleri bir dönem değil artık.Maddi gücü olmayan veya kendine yeten aileleri tenzih ediyorum ancak gücü olan kişi çocuğundan esirgememeli. Annelerimizi, babalarimizi biz doğurmadik. Ama çocuklar anne babanın isteğiyle dünyaya geliyor ve en azından öğrenim görme ve yuva kurma aşamasında destek verilmeli..Çünkü şartlar çok ağırlaştı. Ben imkanım olduğunca çocuğumu desteklerim. Yapmam diyen aileleri de elbette zorlayamayiz. Fikirlerimiz uyuşmaz zaten bu konuda herkes farklı düşünecektir.
Valla ona göre 8 tane bilezik istenmeyecek, şurda şu düğün diye tutturulmayacak, ev alın kiraya çıkmam diye diretilmeyecek.. uzar gider bu liste. Ben bu konuya çok takığım çünkü kızlar erkek ailelerini afedersiniz sağımlık inek gibi görüyorlar. Bu sebeple de aşırı karşı çıkıyorum ailelerimiz bizi dünyaya getirdi diye ömrünün sonuna kadar bizi taşıyacak değiller. Hiçbir zaman da bu mantıkta olmadım o sebeple üniversite hayatım boyunca da çalıştım. Kendim yaptım demek kendim başardım demek beni ailem de olsa birilerine bağımlı kılmaktan çok çok çok iyi hissettirir. Eşimin ve benim imkanım neyse de öyle evlenip öyle hayat yaşarım.

Derdimin büyük çoğunluğu da zaten sadece bir taraftan taleplerde bulunulması. Erkek ailesine 10 tane bilezik vay efendim gerdanlık, ev, 200 bin liralık salonda düğün diye tutturan kızların ailesi 2 tane bileziği zor takıyor.

Biz zaten birikim yapıp bu borcun içine sadece ikimiz giriyoruz ama bu zamana kadar ailemden gidip destek istemedim cebimde son 5 tl varken bile bana para verim destek çıkın demedim onlar destek vermek istediler ben kendi ayaklarımın üstünde durabiliyorum en azından ama manevi olarak da yanımızda değiller hep bocalıyorlar

Valla ona göre 8 tane bilezik istenmeyecek, şurda şu düğün diye tutturulmayacak, ev alın kiraya çıkmam diye diretilmeyecek.. uzar gider bu liste. Ben bu konuya çok takığım çünkü kızlar erkek ailelerini afedersiniz sağımlık inek gibi görüyorlar. Bu sebeple de aşırı karşı çıkıyorum ailelerimiz bizi dünyaya getirdi diye ömrünün sonuna kadar bizi taşıyacak değiller. Hiçbir zaman da bu mantıkta olmadım o sebeple üniversite hayatım boyunca da çalıştım. Kendim yaptım demek kendim başardım demek beni ailem de olsa birilerine bağımlı kılmaktan çok çok çok iyi hissettirir. Eşimin ve benim imkanım neyse de öyle evlenip öyle hayat yaşarım.

Derdimin büyük çoğunluğu da zaten sadece bir taraftan taleplerde bulunulması. Erkek ailesine 10 tane bilezik vay efendim gerdanlık, ev, 200 bin liralık salonda düğün diye tugenertturan kızların ailesi 2 tane bileziği zor takıyor.
Yok yok o dediklerinize ben de şiddetle karşıyım, insan kullanmak değil kastım. Ama güzel güzel yuva kurmak isteyen gençlere de hali vakti olan aileleri destek olmalı diyorum. Yoksa dedikleriniz yuva kurmak değil artık para için insan yolmaya geliyor. Sizin dediğiniz şey çok farklı benim kasdettigim farklı. Bu arada biz de eşimle kendi gayretimizle evlendik, ailelerimizi de hiç zorlamadik, ama durumları olsaydı o zaman yardımları dokunsun isterdik tabii, sağlık olsun hallettik şükür, ama şimdi olsa yapamazdık, zorlanırdık..

Biz zaten birikim yapıp bu borcun içine sadece ikimiz giriyoruz ama bu zamana kadar ailemden gidip destek istemedim cebimde son 5 tl varken bile bana para verim destek çıkın demedim onlar destek vermek istediler ben kendi ayaklarımın üstünde durabiliyorum en azından ama manevi olarak da yanımızda değiller hep bocalıyorlar
Nişanlın ne iş yapiyor

Sizin paranız varmı Nisan bizim burda kız tarafına aittir ilerde düğün olunca beraber müstakbel nisanlinizlami düğünün parasını yani ikinizmi odeyeceksiniz ailelermi yoksa sadece nisanlinizmi ....bilemedim ekonomik koşullar zor calismadan olmuyor yarın bir gün başka biriyle evlendiginizdede eve destek olmanız beklenebilir .....tüm bunların ışığında iyice düşünmelisiniz yanima yakistirmiyorlar derken ....bir kahvenin kırk yıl hatırı var derler siz 4.5 yıl demişsiniz yanlismi yazdınız 4.5 aymi yoksa??? Bence hoş değil yanınıza yakıştıramama lafları yarın başkasıyla evlenirseniz onuda size yakıştırmazlar mesela ........

X