Yengemle samimi olmak zorunda mıyım

Annesinin gazına gelen minik ergen (yaş olarak olmasa da kafa yapısı olarak) bir görümce konusu. Kocaman yazı yazmışsınız yengenizin size kötülüğü yok yazıda. Tamamen annenizin laflarıyla konuşuyosunuz ve onun laflarıyla yengenize düşman olmuşsunuz.

Yok beraber yaşamayı kabul etti, hizmet, temizlik yapmayı kabul etti ama evlenince yapmadı, yok abimle aramı açtı. Bunlar tamamen annenizin lafları. Kadın size iyi davranıyormuş, yemeğe çağırıyor, iş bulmanıza yardım ediyormuş. Siz de abuk sabuk şeylerden düşman olmuşsunuz. Konuyu küçük görümce değil de kaynana yazmış gibi aynı.

Fazla dolduruşa gelmişsiniz. Bir de yıllardır aile apartmanında yaşayan yengenizden kaynanasını dinleseniz neler anlatır size :)

Ben konuyu okudum 😏 Yaşını 18 falan tahmin ediyom birde Allah daha büyük dert vermesin diyom. Gitme boşver.

Türkçemizde noktalama işaretleri var. Cümle sonuna nokta konur.

Ben kim kimin evinde, kim kime ne sözü vermiş anlamadım. Başlığınıza istinaden söylüyorum kimse ile samimi olmak zorunda değilsiniz.

Ya ben temizlemek zorunda mı dedim? Hayır temizlese evimi kizarim odamı temizlemeye calistimda kiziyom o temizleme olayı eskidendi o kadar kavga olunca evleri ayirmislar sonradan zaten. Kendisi evlenirken ben yapcam temizlicem edicem yardım felan demiş ama annem yaşlı biraz heryerinde ağrısı olan kadın böyle konuşmuş evlendikten sonrada ben varım ya ortaokula gidiyom daha benim temizlememle alakali sürekli kavga çıkartmış kadın beni katmış olaya , bana yeni evlendiklerinde cikan sorunlardan felan demezseniz sevinirim çünkü yeni evlenmiş olmak kucucuk çocuğu kavgalarina katma hakki vermez.neyse yani böyle karar vermişler dese hani ben kendi evimle ilgilencem diye konussaymis evlenicek aklı var bunu söylücek aklimi yok böyle olsa hiç o kadar kavga olmazdi mesela evleri ayırdılar ayrı yasiyolar ne annem ona ne yengem ona temizliğe geliyor hiç kavga yok gül gibi geciniyorlar
Şimdi gül gibi geçiniyorlar diyorsunuz. Onlar geçmişi geçmişte bırakmışlar siz hala geçmişte yaşıyorsunuz. Ev üstüne ev olmaz, sorunlar olur. Böyle eskiyi düşünerek kin ve düşmanlık duyguları ile yaşar, an ı yaşayamazsınız.

Cikmak zorunda degilsin, samimi olmak zorunda da degilsin de... kadin insanlik edip yemege cagirmis, sirf seni darlamak icin yapiyor gibi triplere giriyorsun. Yüzüm kotu insan icine cikamiyorum diyorsun, o cagirinca ona tripleniyorsun. Kendi ablamlar oyle sormuyo diyosun. Sanmiyorum. "El kızı" kafasina girmissin ne dese batiyo demek ki, yoksa yüzü kotu durumdaki birine ister istemez herkes "yuzune noldu" diye sorar yani. Hem o kadar insna icine cikmaktan evden cikmaktan kacacak durumda bi psikolojideysen annenlerle köye git madem kimse rahatsiz etmez. Dümdüz gorumcelik yapiyosun yani. Gitme, cikma bence, alınacağını sanmam, aksine gittikce haşır neşir oldukca laf söz edip huzur bozacaksin gibi duruyor
Ben zaten dışarı cikiyom normalde geziyor onlarla muhatap olmak istemiyom. Yazımı duzelttim fazladan konu acmisim yanlislikla nasıl silcemi bilmiyom.Onun sorma sekli farkli bana sorduğu gibi ona sorduğumdan beri bana yuzumle alakali sormayı kesti mesela yani bilerek öyle değişik sordu el kızımı? Ben onlarla muhatap olup huzur bile bozmuyom o bozuyo huzurumu . Ablama bile gidip sormuş niye gelmiyo konuş gelsin diye ya

Şimdi gül gibi geçiniyorlar diyorsunuz. Onlar geçmişi geçmişte bırakmışlar siz hala geçmişte yaşıyorsunuz. Ev üstüne ev olmaz, sorunlar olur. Böyle eskiyi düşünerek kin ve düşmanlık duyguları ile yaşar, an ı yaşayamazsınız.
Gül gibi geciniyomus gibi davranıyorlar aslında ama nese. Benim gecmiste yasadigimi nerden çıkartın ablacim ? Tam tersine ben bosverdim onu sallamiyorum muhattap bile olmuyorum sandığınız gibi olsa ondan intikam alırdım laf sokardim bilmiyom annemle gül gibi geçiniyor derken temizlik konusu kalktiyi kast etmistim ben . neler yaptı o ben bahsetmedim daha bi yazımda düzelttim ondada pek bahsetmedim geçmişte yaşasam burasi bayağı destan olur fazladan yanlışlıkla actim konulari silmeye çalışıyom

Annesinin gazına gelen minik ergen (yaş olarak olmasa da kafa yapısı olarak) bir görümce konusu. Kocaman yazı yazmışsınız yengenizin size kötülüğü yok yazıda. Tamamen annenizin laflarıyla konuşuyosunuz ve onun laflarıyla yengenize düşman olmuşsunuz.

Yok beraber yaşamayı kabul etti, hizmet, temizlik yapmayı kabul etti ama evlenince yapmadı, yok abimle aramı açtı. Bunlar tamamen annenizin lafları. Kadın size iyi davranıyormuş, yemeğe çağırıyor, iş bulmanıza yardım ediyormuş. Siz de abuk sabuk şeylerden düşman olmuşsunuz. Konuyu küçük görümce değil de kaynana yazmış gibi aynı.

Fazla dolduruşa gelmişsiniz. Bir de yıllardır aile apartmanında yaşayan yengenizden kaynanasını dinleseniz neler anlatır size :)
Yaşınız kaç bilmiyorum ama abla diyim size , bak abla ben o kadar küçük değilim yazimida düzelttim yani annemin lafı olsa haklısıniz derim benim önümde oldu bunlar ama biraz karisik bahsetmisim kusura bakma kısacasi tekrar okuyun isterseniz , o yazdıklarım sadece örnekdi ayrıca onların ettikleri kavga benim gerçekten umrumda değil beni ilgilendiren yengemin evlilikde problem varken buna benide bulaştirmasi ya siz evlenince ortaokul giden kizla alakalı temizliklik yapsın diye kavga çıkartır misiniz ? O kızın okulla alakali ciddi problemleri olmasa bile sıkıntısı olan çocuk olduğunu düşün benim bı sikintim var söylemek istemiyorum burda ama kulak burun boğazla alakalı diyim egitimini ciddi manada etkileyen sosyallesmemi etkileyen türde okulda zaten stresliydim eve gelince sahip olduğum huzurun içine eden kişiyle muhattap olmamak istemem büyüdüğünde normalde degilmi? Bu kişi liseye gectimde yüzsüz gibi ona temizlikde yardımcı olmami isteyen kişi bu arada bana yaptıgi kotuluklerden felan yani örnek vermek istemiyom fazla ama olmasa kotulugu ufak tefek olsa uzak durmazdim ondan

Yaşınız kaç bilmiyorum ama abla diyim size , bak abla ben o kadar küçük değilim yazimida düzelttim yani annemin lafı olsa haklısıniz derim benim önümde oldu bunlar ama biraz karisik bahsetmisim kusura bakma kısacasi tekrar okuyun isterseniz , o yazdıklarım sadece örnekdi ayrıca onların ettikleri kavga benim gerçekten umrumda değil beni ilgilendiren yengemin evlilikde problem varken buna benide bulaştirmasi ya siz evlenince ortaokul giden kizla alakalı temizliklik yapsın diye kavga çıkartır misiniz ? O kızın okulla alakali ciddi problemleri olmasa bile sıkıntısı olan çocuk olduğunu düşün benim bı sikintim var söylemek istemiyorum burda ama kulak burun boğazla alakalı diyim egitimini ciddi manada etkileyen sosyallesmemi etkileyen türde okulda zaten stresliydim eve gelince sahip olduğum huzurun içine eden kişiyle muhattap olmamak istemem büyüdüğünde normalde degilmi? Bu kişi liseye gectimde yüzsüz gibi ona temizlikde yardımcı olmami isteyen kişi bu arada bana yaptıgi kotuluklerden felan yani örnek vermek istemiyom fazla ama olmasa kotulugu ufak tefek olsa uzak durmazdim ondan
İstersen hiç muhatap olma. Benim dediğim bu değil. Yengene saydırdığın şeyler sorun.

Annen en başta yengene evleneceksen beraber yaşıycaz, bize hizmet edeceksin diye şart koşmuş. Böyle bir şey olabilir mi yahu? Köle mi alıyor kendine? Yengen de baştan he he diyip sonra bildiğini okumuş (normal olarak). Annenin yaptığı ne kadar abes farkında mısın? Ben kavgalarında daha evlenirken gelinine hizmetçilik şartı koyan bir kayınvalidenin haklı olduğuna inanmam. O yüzden önünde edilen kavgalarda büyük ihtimal yengen haklıdır.

Bir de yengenin senin de temizlik yapmanı isteme nedeni annenin ona temizlik yaptırmasıdır büyük ihtimal. Ben gelini olarak yapıyorsam kendi öz kızı niye yapmıyor diye tribe girmiştir diye tahmin ediyorum. Yani bu da annenden çıkan bir problem. Doğru bir şey demiyorum yaptığı ama sorunun asıl kaynağı gelinini hizmetçi gibi kullanmak isteyen annende.

İstemezsen görüşmezsin ama yengeni suçlayabileceğin bir şey yok anlattıklarında. Zaten anlattıklarının yüzde 90ı gelin kaynana problemi senlik bir şey yok

Muhtemelen yemekler bir aksama kadar size kölelik yapacak sadece yatmadan yatmaya evine gidecek bi gelin aldiniz ama dişli çıktı dimi ? Ondan bu kin nefret.
Ve siz bacak kadar boyunuzla haddinizi aştınız olaylara karıştınız ağabeyiniz de susturdu sizi.
Ablalarınız gelince mecbur mu kadın hizmet etmeye herkes kendi yediğini temizlesin ve son olarak ;
Kadın yine merhametliymis ben olsam önümde kalan kemikleri atardım önünüze yemeğe gitmek zorundamıymışta sevmek zorundamiymişta triplere bak sen.

Muhtemelen yemekler bir aksama kadar size kölelik yapacak sadece yatmadan yatmaya evine gidecek bi gelin aldiniz ama dişli çıktı dimi ? Ondan bu kin nefret.
Ve siz bacak kadar boyunuzla haddinizi aştınız olaylara karıştınız ağabeyiniz de susturdu sizi.
Ablalarınız gelince mecbur mu kadın hizmet etmeye herkes kendi yediğini temizlesin ve son olarak ;
Kadın yine merhametliymis ben olsam önümde kalan kemikleri atardım önünüze yemeğe gitmek zorundamıymışta sevmek zorundamiymişta triplere bak sen.

Sizin okudunuzu algilamada sikintinizmi var yoksa biraz düzelttim yaziyimi okumadiniz ? Yanlislikla konu accam derken sitede sikinti oldu konu paylaşilmadi sanıp kopyala yapıştır yaptim . Ben nediyorum size ? Köle gibi çalışsın beni rahatsız etmesinmi? Tam tersine kendi evinde otursun kendine baksin banane. Ben zaten yapmasin diyorum temizlik odamı temizlemeye çalışsa kiziyodum be kucukken. Uslubunuze dikkat edin .Evlenmeden önce kendisi dedi bizimkilere yardımci olcam diye senin o kolelik dedin şeyi kendisi istedini söyledi. Abimin o zamanlar yeterince parası yoktu düğün istedi kız tarafı borçlandilar kendi evlerinde kalmayi kaldircak durum yoktu o düğün olmasa kendi evinde otururdu belki, borç olunca bu şekilde yapmaya karar verdiler evlenmeden once. Asıl abim yengemi susturdu yaptığı saygisizlikdan oturu neler yaptı ben yazmadim daha . Ben annem yengemi üzdü demiyorum o univden mezun olmuş koca kadin ortaokula giden okulla alakali ciddi sıkıntı ceken çocugu bu kavgaya kattı kendisi tamam dediği şeyden döndü küçükken benim yapmami istedi. Bu kavgalardan sonra evler ayrıldı , ne gerek vardı bu kavgaya ? Yengem baştan hayır kendi evimde kalcam caliscam deseydi gül gibi gecinirdiler ben annem sutten çıkmış ak kaşık demiyorum onların ettiği kavgalar beni ilgilendirmez beni ilgilendiren yengemin bu kavgaya beni katmasi çocukken liseye gectimde yüzsüz gibi ev konusunda yardımcı olmami istemesi bu insanın beni sürekli yemege yukarı çağırması senin kafanda kurduğun gibi değil bilip bilmeden konuşma

Kadın senin hakkında olumsuz düşüncelere sahip olsaydı sana o işi de ayarlatmazdı.
Haklisinda aslında o ayarlatmadi onun yengesinin tanıdığı konusmus, görüşme sırasındada mutlu değildi , benimle alakali güzel sey olduğunda genelde mutlu değil , kıskanç yani normalde gorumcenin kiskanclik yapması lazım ben muhattap olmuyom

Sizin okudunuzu algilamada sikintinizmi var yoksa biraz düzelttim yaziyimi okumadiniz ? Yanlislikla konu accam derken sitede sikinti oldu konu paylaşilmadi sanıp kopyala yapıştır yaptim . Ben nediyorum size ? Köle gibi çalışsın beni rahatsız etmesinmi? Tam tersine kendi evinde otursun kendine baksin banane. Ben zaten yapmasin diyorum temizlik odamı temizlemeye çalışsa kiziyodum be kucukken. Uslubunuze dikkat edin .Evlenmeden önce kendisi dedi bizimkilere yardımci olcam diye senin o kolelik dedin şeyi kendisi istedini söyledi. Abimin o zamanlar yeterince parası yoktu düğün istedi kız tarafı borçlandilar kendi evlerinde kalmayi kaldircak durum yoktu o düğün olmasa kendi evinde otururdu belki, borç olunca bu şekilde yapmaya karar verdiler evlenmeden once. Asıl abim yengemi susturdu yaptığı saygisizlikdan oturu neler yaptı ben yazmadim daha . Ben annem yengemi üzdü demiyorum o univden mezun olmuş koca kadin ortaokula giden okulla alakali ciddi sıkıntı ceken çocugu bu kavgaya kattı kendisi tamam dediği şeyden döndü küçükken benim yapmami istedi. Bu kavgalardan sonra evler ayrıldı , ne gerek vardı bu kavgaya ? Yengem baştan hayır kendi evimde kalcam caliscam deseydi gül gibi gecinirdiler ben annem sutten çıkmış ak kaşık demiyorum onların ettiği kavgalar beni ilgilendirmez beni ilgilendiren yengemin bu kavgaya beni katmasi çocukken liseye gectimde yüzsüz gibi ev konusunda yardımcı olmami istemesi bu insanın beni sürekli yemege yukarı çağırması senin kafanda kurduğun gibi değil bilip bilmeden konuşma
Beni ilgilendirmez dediğiniz konuyu kendiniz yazıp yok şöyle yaptı böyle yaptı diyip durmuşsunuz.
Keşke sadece yengem yemeğe çağırıyor ben gitmek istemiyorum ne yapabilirim diye sorsaydınız daha iyi olurdu. Bütün aile kavgalarınızı buraya yazmak yerine

Bence yengenizi sevmiyorsunuz. Bu o kadar açık ki. Hem annenize yaptıklarından ötürü , hem de abiniz ile aranızın açılmasının sebebi olarak gördüğünüz için her hali size batmış.

İş için öncü oldu ise küçük bir hediye alıp verebilirsiniz. Sonra yine davet ederse “ Yenge ben başımın çaresine bakabilirim sen zahmet etme , yalnızlık iyi geliyor bana. Zaten işlerim oluyor falan” diyin geçiştirin.

Sevmek zorunda değilsiniz. Birbirinize saygılı olduğunuz sürece hiç sorun olmaz sizin yukarıya çıkmamanız. Belki bazen zorla yapıyordur zaten gelmez diyordur seviniyordur. İnsanları bilemeyiz ☺️

Keşke dediğin gibi olsa ablalarima kadar yazip niye gelmedimi sormus. Bende gene türlü bahane uydurdum ablamla konuşmuş yukarı ciksin diye. Seviniyosa gelmedime sevinirim. Kirmak istemiyorum çünkü , öyle sevmiyo değilim aslında yoksa kirardim sadece nasıl desem herkes evinde huzurlu olsun ya ben kimseyi rahatsız etmek istemiyorum ama beni rahatsız ediyorlar annemler koyden gelince sakasinada olsa sikayet etmiş gelmiyo diye annemler mesela her geldinde yukarı niye çıkmıyosun diye sorması felan nediyim ben abla ? Şey desem ben gelmek zorunda miyim , gelmemenden sizi sevmedigimi cikarmaniz yanlış , belki yorgunum belki tokum belki , sadece abur cubur yicem desem

Haklisinda aslında o ayarlatmadi onun yengesinin tanıdığı konusmus, görüşme sırasındada mutlu değildi , benimle alakali güzel sey olduğunda genelde mutlu değil , kıskanç yani normalde gorumcenin kiskanclik yapması lazım ben muhattap olmuyom
Ne kadar fesatça şu söylediklerin ya. Bence de yengenden uzak dur onun iyiliği için. tanıdığı senin iş aradığını nerden bilecek yengen söylemese? Yine yengen ayarlamış oluyor işi. kadın sana iş ayarlamış hala arkasından kıskanç falan diyorsun. Bu kadarı nankörlük

Zaten onun yengesinin tanıdığına da vahiyle gitmiş sizin iş aradığınız.
Komiksiniz cidden konuştukça batırıyorsunuz

Beni ilgilendirmez dediğiniz konuyu kendiniz yazıp yok şöyle yaptı böyle yaptı diyip durmuşsunuz.
Keşke sadece yengem yemeğe çağırıyor ben gitmek istemiyorum ne yapabilirim diye sorsaydınız daha iyi olurdu. Bütün aile kavgalarınızı buraya yazmak yerine
Keşke öyle yapsaydim , ayrıntıya gerek yokmuş asil sordum dışında ona cevap yazildi

Ne kadar fesat bir insansın sen ya. Bence de yengenden uzak dur onun iyiliği için. tanıdığı senin iş aradığını nerden bilecek yengen söylemese? kadın sana iş ayarlamış hala arkasından kıskanç falan diyorsun.

Ya kaç kez dicem ben ya hayır ben aile ortamında onun amcasina sordum zaten tanidik varmı diye kendisi soylemesede zaten biliyodu , asıl sen ne fesat insansın , keşke ayrıntı vermeseydim kafaniza göre çıkarım yapiyosunuz , ben burda niye görüşmek istemedimi yazdım oyuzden cikmasam mi diye sordum siz sadece sebebine takildiniz ben onunu soruyom

Ya aşırı hassas birisi defalarca kirmadan acikladim kendisine yorgun olduğunu yemeği kendim yaptimi zaten yemek yapmasini biliyorum yani o kadar çok ısrar edince cidden acmak zorunda kaldım konu
Gitme..gidince de söyleniyor zaten en iyisi duymazdan gel gitme...annenlere de halim kalmıyor çıkmak istemiyorum atıştırıp yatıyorum de

X