Verite'nin Başarı Öyküsü 17 Kilo Verdi

Verite

Guru
Kayıtlı Üye
27 Kasım 2006
1.132
40
GÜNCELLEME: VERDİĞİM KİLO TOPLAMDA 20 OLDU.

85 kilodan 68 kiloya düştüm (boyum 1.70 m) Acelem olmadığı için bunu uzun bir zaman dilimine yaydım. Yaklaşık 6 ayda 17 kilo verdim. Daha verecek 7-8 kilom daha var. Peki nasıl verdim, niçin kilo problemi yaşıyordum, bunların hepsini anlatmaya geldim.

Şu anda 24 yaşındayım. 20 yaşıma kadar ufak tefek kilo problemlerim oldu. Sürekli kilo alıp verdim ama ibre asla 70'in üzerine çıkmamıştı. Buna rağmen kendimi hep şişman olarak görürdüm. 61 kiloyken bile insanlar bana zayıflamam konusunda diretirlerdi. 38 beden birine yaptıkları muameleden ötürü kendimi hep mutsuz ve şişman hissettim. Daha sonra 4 yıl boyunca beraber olduğum erkek arkadaşımla sorunlar yaşamaya başladık. Hayatım inişli çıkışlıydı. Hala üniversiteye girememiştim. Onun baskısı, ilişkimdeki mutsuzluğum, ailevi problemlerim yüzünden kendimi yemeğe verdim. Saçlarım oryalden yandı, resmen kel kaldım. 22 yaşında, şişman, kel ve çirkindim. Ve işin ilginci, diyete başladığım gün diyetim akşamları fast food ısmarlamamla son buluyordu. Neredeyse her gün yeni bir diyete başlıyordum ve akşam bozuyordum, üstelik fast food ve abur cubur yiyerek. Bütün param yemeğe gidiyordu. Kilolarıma kilo katıyordum. En sonunda insülin direnci ve sıfır d vitaminine sahip olduğum ortaya çıktı. Ne yaparsam yapayım 3 kilodan fazlasını veremiyordum, o verdiklerim de katlanarak geri dönüyordu. En sonunda 85 kilo oldum. 44 beden pantolon bile sıkıyordu. XL kıyafetler bile sıkmaya başlamıştı. Boyum pek kısa olmamasına rağmen maşallah çok güzel kilolu olmuştum.

Sonra üniversiteyi kazandım 2011 yılında. Okula başladığımda yine bildiğiniz 85 kilo şişmandım, mutsuzdum. Ve şunu fark ettim ki insanlar ne olursa olsun şişman birini hayatında istemiyor, bir şekilde hor görüyor. Yolda adamın biri bilerek üzerime arabayı sürdü, ve kahkaha atarak bastı gitti, az daha eziliyordum. Okuldaki arkadaşlarım "elf gibi kızsın, ama kilo yakışmıyor" diyerek pek de güzel moralimi bozuyorlardı. Her türlü hakareti işittim, sevgilimden de laf yedim. Ama bunların hiçbiri beni zayıflatmaya yetmedi. Artık hakaretlere bile alışmıştım. Ümitsizdim, sadece yemek beni mutlu ediyordu. Zayıflayabileceğime dair pek umudum da yoktu açıkçası.

Daha önce yine kilo problemi yaşıyordum dediğim gibi ama bu ideal kiloma yakın civarlarda seyrettiğim zamanlardı. (57-70 arası inip çıktım hep) Yine diyet yapıp başarısız oldum yıllarca. Haplar kullandım zayıfladım, sonra yine kilo aldım. Sürekli bir mucize bekledim. Benim iştahımı kesecek bir mucize bekledim, haplara bel bağladım. Bir süre işe yaradılar ve tekrar verdiklerimi geri aldım. Yıllar boyunca diyet yapmaya çalışarak resmen kilo aldım. Kilo vereceksem bu benim irademle olmalıydı, kafamdaki yemek bağımlılığını atmalıydım öncelikle. Ben resmen bağımlıydım; bir gün abur cubur veya fast food yemezsem krizlere giriyordum.

EVREKA ANI

Aralık ayının başlarında her zamanki gibi internetten yemek sipariş etmekle meşguldüm. Yarım kilo baklava ve yarım kilo börek söyledim eve. Yemek yapmakla uğraşamayacağım için tabii. Neyse yemek geldi, yattım laptopta takılıyorum, bir yandan börekleri ve baklavaları mideye indiriyorum. Her zamanki gibi ertesi gün ne yiyeceğimi nasıl bir diyet uygulmaya başlayacağımın planlarını yapıyordum. Eh nasılsa akşam bozardım yine ama hep şu düşünce vardı kafamda; "evet yarın kesin diyete başlayıp bunu sürdüreceğim".

Yemeğin yarısını mideme indirdim. Sonra birden bire kendime kızmaya başladım. Ben resmen yemek ve tatlı bağımlısıydım. Bu nasıl böyle gidecekti, mutsuz olduğum için mutluluğu yemeklerde arıyordum. Bir düzen şarttı. Çünkü diyet yapsam bile bu kilolar bu alışkanlıklarla geri gelecekti. Kesin olarak alışkanlıklarımı değiştirmem, yaşamak için yemem lazımdı. Diyet yapmak zorunda mıyım diye sordum kendime. Ne acelem vardı kilo vermek için? Atlı kovalamıyordu ya? Belli bir düzen oturtursam, kendimi aşırı kısıtlamazsam, normal yersem, sanırım fazla kilolarım giderdi. Aynen böyle düşündüm. Fast food, abur cubur, bunların sigara tiryakiliğinden farkı yoktu benim için. Kademe kademe azaltırım, arada bir yerim diye kendime o gün kural koydum. Ve biliyor musunuz, o günden sonra benim kilolarım gitmeye başladı. Bir yandan insülin direnci için tedavi görüyordum.

Ertesi gün okula gittim, tostumu aldım, ama yanına gofret almadım. Yanına ayran içtim. Gofret almamam önemliydi, sonuçta yeni düzen oturtmaya çalışıyordum, diyet yapmayacaktım. Ki hala diyet yapmıyorum, bir daha da yapmam. Diyet düşüncesi, zayıflamayacağım korkusu, obsesif gibi tartılara çıkmam benim kilo sorunumun başıydı.

Birkaç gün böyle geçti. Bu arada bana mutsuzluktan başka bir şey vermeyen sevgilimden ayrıldım. Her gün dışarıdan yemek yemeye alıştığım için yine eve fast food söyledim. Ama patatesini yemesem olurdu, 1 kocaman hamburger alacağıma, 2 tane ufak tavuk burger alabilir, yanına ayran içebilirdim değil mi? Öyle de yaptım. Ve biliyor musunuz, 1 ayın sonunda fast food'u tamamen bıraktım ve tiksinir hale geldim. En azından kapitalist fast foodculardan yemek yememeye yemin ettim. Dışarıdan yemek söylemelerim azaldı, şu an çok nadir yapıyorum. Gidiyorum kendime kıyafet alıyorum o paraya. İnsanlar beni takdir eder hale geldi. Abur cubur krizim tuttuğunda, 1 gofret bir cips alıyorum gidiyorum. Eskisi gibi 5 çeşit çikolata, garip krakerler almıyorum. Evet hala abur cuburdan vazgeçemedim. Ama dışarıdan yemek yemiyorum. Daha az yiyorum, ufak değişiklikler bana 6 ayda -17 kilo olarak döndü. Ve kendimi bu fikirden uzaklaştırdığım zamanlar da verdiğim kiloları geri almadım. Fast food yememeye yemin etmiştim. Bunu yapmadım ve kilomu korudum, sonra tekrar bir düzen yarattım kendime. Neydi bunlar,

Koca koca tabaklarda makarna pilav yenmeyecek. Yenecekse, yarım tabak makarna, sosu, ve yanına et. Yağ serbest, sos serbest.
2 ana öğün yedim, çünkü diğer kuralım hem tokken yemek yememekti hem de akşamları ağır yemekler yememekti. Bu çok işe yaradı, zaten açlık hissim çok büyük oranda gitti. 2 ana öğün gayet yeterli oldu, arada meyve falan atıştırmak serbestti benim için. Hatta 2 ana öğünün biri diğerinden daha hafif oldu.
Dışarıda yemek yenecekse üstüne tatlı yasak, akşam yemek yemek yasak. Öğlen tereyağlı iskender yiyip akşama 2-3 ısırık bir şeyler yemek hiç sorun olmadı.
Fast food dükkanlarından yemek yemek katiyen yasak. Burger bilmemne menü, patates falan yok. Ömrümün sonuna kadar da yemeyeceğim.
Abartmadığın sürece her şeyden yiyebilirsin.

Evet, bu kurallarla zayıfladım. Tabii ki her gün 100 gram vererek değil. Her gün kilo vermedim. Kilo vermek için kendimi kısmadım hepsi bu. Kıssaydım, şu an 25 kilo vermiş olurdum sanırım. Ana kuralım her şeyden doyana kadar yemekti, patlayana kadar değil. Az yemezseniz, az enerji almazsanız zayıflayamazsınız burası kesin. Ben istediğim kadar yedim zayıfladım demiyorum. Öğlen iskender yediysem akşamı ya es geçtim ya da bir parça meyve yedim. Ama yediğimden de tatmin oldum. Her gün rüyalarıma iskenderler, kebaplar, börekler girmedi. İstediğimi yedim, hayatımda ufak değişiklikler yaparak yaptım bunu. Başkasının zaafı kek olur börek olur, önemli olan zaaflarınızdan yavaşça kurtulmak, kilo vermek ve o kiloyu korumak. Obsesif olduğunuz sürece hayatı kendinize işkence edersiniz. Ben hayatımdaki mutsuz ögeleri çıkardım biraz. Bu bana yaradı. Kim sizi mutsuz ediyorsa onlardan uzaklaşmaya çalışın. Kendinize zaman ayırın. Kilo alınır verilir, kafanıza takmayı bıraktığınız gün kilo vermeye başladığınızı göreceksiniz. Ben bu şekilde hiç vermediğim kadar kilo verdim. İnsanca muamele görmeye başladım tekrardan. Ama onlardan hala tiksiniyorum ayrı mesele. Evet verecek biraz daha kilom kaldı. Acelem yok, sene sonuna kadar 61-62 olurum. Fazla zayıflık da hoşuma gitmiyor. İnsanların sizi aşağılamasına izin vermeyin, onların zayıf normlarına uymak zorunda değilsiniz. Kimse bana daha önce yaptıkları gibi 38 beden insana şişman muamelesi yapmamalı. Simitlerin fışkırmış biraz, kıçın büyümüş azıcık gibi şeylere kulak asmayın. Kilonuz ideal aralıktaysa kimseyi dinlemeyin. Ne sizi rahatlatacaksa onu yapın. Ama bağımlılıklarınızdan kurtulun derim.

84 kiloyum burada, başladığım zaman 1 kilo daha fazlaydım. Üstüne tıklarsanız büyürler :)

$JpblM.jpg

Bunlar da yeni fotoğraflarım, 68 kilo

$DO3Jc.jpg

$PPGQA.jpg

Son düzenleme:
süpersin 68 değilde 55 gibi duruyosun. bende 58 e inmek için uğraşıyorum ama kilo vermem durdu malesef gitmiyo:KK14:

süpersin 68 değilde 55 gibi duruyosun. bende 58 e inmek için uğraşıyorum ama kilo vermem durdu malesef gitmiyo:KK14:
Kafana takma, elbet gidecek! Benimki de durdu, ama gitti. Mutlaka gidecektir, sabır et ve sakın kafana takma.

tebrik ederim, darısı başıma diyorum :) umarım istediğin gibi devam edersin

Önemli olan inanmak! Başaracağına eminim :)

Pek yapmadım açıkçası. Ama okul falan bayağı bir koşturdum. Bir de önceden spor geçmişim vardı, belki onun etkisiyle pek sarkmadım.
Hayatıma sporu sokmaya çalışıyorum ama.

bu arada benmi atladım spor anlamında ne yaptın? vucudun sarkmış görünmuyo çunku

Kendi hikayemi okuyor gibi hissettim kendimi bende Aralık ayında diyete başladım ve şu zaman kadar 88 kilodan 71 düştüm..
Bir on kilom daha var yavaş yavaş kendimi sıkmadan veriyorum..
Tebrik ediyorum seni..

inanır mısın kendim zayıflasam bu kadar sevinmezdim.
çok mutlu oldum, zayıflamana değil yeme alışkanlığını değştirmiş olmana.tebrik ediyorum. Hayatında hep başarılı olman dileklerimle :KK34:
bu arada 1 ve 2. resimdeki özgüven farkı duruşundan bile belli =)

fıstık gibi olmuşsun :)
bende 93 kilodan 79a düştüm senin gittiğin yolda ilerledim ama 6 aydır hiçbir şekilde kilo veremiyorum birazda bıraktım galiba dikkat etmiyorum yazın tekrar şevk verdi bana teşekkür ederim
diyetle olmuyor gerçekten aklın bir şey kalınca hiç olmuyor :)azıcık yemek lazım
sana bir sorum olacak yeşil çay vs böyle ürünler kullandın mı yardımcı amaçlı
yazında çok güzel olmuş tebrikler tekrar

Son düzenleme:
Tek kelıme ile müthişsin :KK9::KK9::KK9::KK9::KK9::KK9:

Demekkı azmın elınden hiç birşey kurtulamaz tatlım

bende 3,5 aydır sağlıklı ve düzenli beslenerek+spor ile +soya sosu topiği arkadaşların katkılarıyla 5,5 kg verdim daha da devamı gelecek

Son düzenleme:
Çok tebrik ediyorum kocaman alkışlıyorum seni..
hem kendin adına hem de burada hikayeni okuyanlar adına ne kadar büyük bir iş başarmışsın..
ben de hayallerime kavuşup hikayemi ve önce-sonra fotolarımı mutlaka koyacağım Allahın izniyle...:KK19:

Çok güzel yaa, tebrik ederim cnm :KK9:

beni de şevke getirdin bende vereceğim inşallah bu kilolarıı :KK4:

valla tek kelimeyle tebrik ederim BRAVO :KK9::KK9::KK9::KK9::KK9::KK9::KK9::KK9::KK9::KK9::KK9::KK9::KK9::KK9:
bende 3 gündür dikkatli beslenmeye başladım. İşim gereği sürekli pc başındayım o yüzden baya bir kilo aldım :KK43:( bende tam sizin yaptığınızı yapıyorum yemeklerimi yiyorum ama hep bi tık aç kalkıyorum. ekmek çok az yiyorum akşamları mümkün olduğunca yememeye yada az yemekle geçişdiriyorm. buarada bol su içiyorum:)) kilo vermeğe başladım gibi herşey biyana kendimi daha mutlu hissediyorum. valla bence senin şuanki kilon ideal boyuna göre fıstık gibi görünüyorsun :) umarım bende istediğim kiloma ulaşırım....:KK16::KK16::KK16::KK16::KK16:

valla süper olmuş.sana tavsiyem arkadaşım bir de zayıflama çayı al günde bir fincan bile içsen işe yarıyor hakikaten ben de yediklerime dikkat ediyorum haftada 3 gün 1 saat pilates yapıom yeni başladım sayılır 10 gün oldu 2 kilo verdim.63 ten 61 e düştüm.çok güzel görünüosun şevklendirdin beni valla:KK16:

Son düzenleme:
Tebrik ediyorum sizii ve azminizi.İlk foto ile digeri arasında sadece kilo farkı degil özgüven farkıda var:KK34:Bende kendimi sıkmadan ve beebgimin rızkını kısmadan kasımdan beri 10 kilo verdim.2 kilom kaldı.Ama benm dogum (sezeryan)nedeniyle sanırım zayfladıkça iç bacaklarm ve göbegim jöle gibi yumuşak ve buruşuk oldu:KK14:Mekik ve azda olsa hareketlere başladım evde.İnş. işe yarar.

tebrik ederim tatlımmm , harikasınn :KK9::KK9::KK9::KK9:

bende aralık ayında başladım , 102 den 87 ye düştüm , bu aralar biraz durdum , beklemeye aldım kendimi :KK53::KK53::KK53:

Tebrik ederim, yazın da çok güzel bu arada, fotolarındaki fark inanılmaz, hep böyle kal.

süpersin bu kadar mantıklı hareket ederek çok güzel bir sonuç elde etmişsin.. 25 e tamamlamanı dilerim nacizane tavsim canım...

Gözlerim dolarak okudum yazdıklarını, çektiklerini o kadar iyi anlıyorum ki, anlatamam. Çok zor bir şey, çok kötü , çok. Lanet olsun ki hala bir tatlı bağımlısıyım, krizlere giriyorum yemeyince. Adet günlerinde girilen krizlerden bir farkı yok ama o diyetisyenler bile anlamıyorlar bunu. Ben günde 3 kere adetliymişim gibi krize giriyorum. Ne yapacağımı bilmiyorum kesin hormonsal bir şey var bende bundan eminim :'(

X