Ürtiker ( Kurdeşen)

benimde plates lastikleriyle başlayan bir hikayem var.....yaklaşık 2 ay önce plates yaparken aniden yüzüm kıpkırmızı oldu,saç diplerimde deli gibi kaşınma,yüzümde yanma,batmalar,kulak memelerinde şişme şeklinde...acile gittim serum verildi geçti....

aradan 3 hafta geçti bu sefer durup dururken,kahvaltı yaptıktan sonra aşırı bir bağırsak sancısıyla tuvalete koştum,ishal olarak.....hemen akabinde hatta daha tuvaletteyken bütün vücudumda yanma,kızarıklık ve deli gibi bi kaşıntı başladı,aynı şekilde kulak memelerim çook hafifte dudaklarımda şişme oldu....

önce fakülte hastanesine gittim...kan ve idrar tahlili yaptı bişey çıkmadı.....anaflaksi geçirdiğimi söyledi hastaneye yatırıp araştırıcaz dedi...ben istemedim zaten içimede sinmedi doktor....alerji testi yaptırmak istedim aslında ama yapmadı...

uzatmıyım..bugün özel bi hastaneye gittim,cildiyeye...durumu aynen anlattım....bu doktor da ürtiker olduğunu söyledi....hatta eminim dedi....fakülte hastanesinin yaptığı tahlilleri gösterdim,bakmadıkları şeyler varmış,onlar için kan tahlili istedi...ayrıca da göğüs hastalıkları bölümünde alerji testi yaptırmamı söyledi....cildiye patch testi yapıyormuş,yiyeceklere vs şeylere göğüs hastalıkları başka bi test yapıyormuş.....

pazartesiye randevu aldım ama adet olucam.....o nedenle testi 1 hafta ertelemk istiyorum...

gerçekten moral bozuyor....stresten sıkıntıdan olduğunu söylüyorlar çoğunlukla ama hastalıkta sinir bozuyor....yinede şükretmek lazım Allah beterinden korusun....

inşallah geçer,5 ay sonra evlenicem daha düğün stresi fln olucak,ya düğünde de olursa diye korkuyorum:KK59:

herkese geçmiş olsun....

canım cok gecmiş olsun plates konunu hatırlıyorum ordada söyemiştim sana belirtilerin ürtikere benzediğini..
ben 11 yıldır cekiyorum henüz bi nedende bulunmuş değil.
tavsiyem kronikleşmeden tedavi yolu bulmaya calıs
ilerledimi rahatsızlıklarıda katlanıyor. mesela yeri geliyo ben içerdende şişmeye başlıyorum
busefer nefes zor alınıyo öksürük tutuyor.

esas diyecegime geleyim bazı testler adetliyken özellikle yapılıyor
tam hatırlamıyorum sanırsam tsh fsh la ilgili olanlar beni hep 4. gununde çagırmışlardı
oyüzden gitmemezlik etmede ne olur ne olmaz 1 ay daha sarkmasın

acil şifalar diliyorum...

canım cok gecmiş olsun plates konunu hatırlıyorum ordada söyemiştim sana belirtilerin ürtikere benzediğini..
ben 11 yıldır cekiyorum henüz bi nedende bulunmuş değil.
tavsiyem kronikleşmeden tedavi yolu bulmaya calıs
ilerledimi rahatsızlıklarıda katlanıyor. mesela yeri geliyo ben içerdende şişmeye başlıyorum
busefer nefes zor alınıyo öksürük tutuyor.

esas diyecegime geleyim bazı testler adetliyken özellikle yapılıyor
tam hatırlamıyorum sanırsam tsh fsh la ilgili olanlar beni hep 4. gununde çagırmışlardı
oyüzden gitmemezlik etmede ne olur ne olmaz 1 ay daha sarkmasın

acil şifalar diliyorum...

canımm merhaba,teşekkür ederimm...sanada çoook geçmiş olsun

bugün dr ürtiker diyince aklıma sen geldin hemen zaten....daha doğrusu nickini hatırlamadım ama benim açtığım konuda biri ürtikere benziyor demişti diye aklımdan geçti hemen....:)
doktorum benimkininde kronikleşmeye başladığını söyledi:KK43:(( çünkü benim bu olayı ilk yaşamam 1,5 ay önceydi....ilkinden 3 hafta sonra tekrarladı,tüm vücutta olmak üzere...ilkinde sadece yüzümde olmuştu.....ama 2. kez oluşundan bu yana o derece şiddetli bişey olmadı sadece hemen hemen her gün vücudumun çeşitli yerlerinde gıdıklanma şeklinde hafif kaşıntılar oluyor ve ara sıra yüzümde kulaklarımda yanma ve kızarma oluyor.....

doktor 1 2 kere olup tekrarlamassa akut tekrarlarsa kronik diyoruz dedi...benimkide böyle de olsa tekrarlıyor diye sanırım ,kronikleşmeye başlamış dedi....:KK43: çok moralim bozuldu inan:KK59:

Allah beter hastalıklardan korusun tabiki ama bu da insanın sinirini bozuyor,neden oluyor ,geçmiycek mi falan diye sinir bozuyo...:KK59:

canım adetliyken çok hassas oluyorum kan tahlilide istedi ya,kan aldıramam diye gitmek istemiyorum ama sende şimdi düşündürdün beni açıkçası,acaba gitsem mi?üff:KK31:ama doktor bişey söylerdi o zaman bana hani özellikle adetliyken gel gibisinden,hiç öle bişey demedi...

Merhaba arkadaşlar.benimde ürtiker için denemediğim şey kalmadı.son çare olarak kefiri deneyeceğim gelişmeleri sizlerede yazarım.bugün kefir mayasını aldım ve mayaladım bir çok kişi kefirle iyi olduklarını söylüyorlar.hayırlısı inş.tez zamanda hepimizin kurtulmasını nasip etsin rabbim....çekmeyen bilemez ben yıllardır çekiyorum:KK43::84:

Herkese merhaba. Sizlere belki faydası olur diye anlatmak istedim. Bundan 2 sene önce vücudumun her tarafını böcek sokmuş gibi kabardı. Gece yarısı doktora koşturduk. Acildeki doktor gıda zehirlenmesi deyip iğne yaptı. Ertesi gün uyandığımda tekrar çıktılar. Üsküdarda Mirimah Sultan Tıp Merkezine gittim. Ordaki doktorda aynı şeyi söyledi ve iğne verdi. Bir hafta kadar vücudum tekrar şişti ve sonra Çengelköydeki Boğaziçi Tıp Merkezine gittim. Vücudumda parmak uçlarım hariç her yerim davul gibi şişmişti ve kıpkırmızı olmuştu. Önce bana serum verdiler. Serumdan sonra doktor benimle uzun uzun konuştu. Bu hastalığın tek sebebi stres sıkıntı üzüntü vs.vs. dedi. Bir doktordan bu konuda yardım almam gerektiğini söyledi. Benim size tavsiyem yapabiliyorsanız eğer size sıkıntı veren neyse sorunu çözmeniz. Hayatta hiçbirşey sağılımızdan daha değerli değil. Hiçkimse için kendinizi üzmeye değmez. Sizi mutlu eden şeyler yapın. Kitap okuyun, yürüyüş yapın, spora gidin ne bileyim, yeterki kafanızı kötü düşüncelerden uzak tutun. Ben o günlerimde bol bol dua ettim. Huzur buldum. Bir daha da hiç tekrarlamadı. Umarım sizde bir an önce iyileşirsiniz. Allah hepinize şifa versin. Ama unutmayın ilaçlar sizi geçici iyileştirecektir. Sorunlarınızı çözmeye çalışın yada kendinizi çok fazla üzmeden onlarla yaşamaya alışın. Ben öyle yaptım.:KK69:

arkadaşlar bende 7 aydır kronik ürtikerle mücadele veriyorum. ibrahim saraçoğlunun süpürge tohumu kürünü yapıcam daha önce bunu deneyen memnun kalan varmı acaba

mrb benimde annemde bu hastalıktan var.tam 20 yıldır mahvetti anneciğimi :KK43: gitmediğimiz dr.kalmadı tabi bir sürü de ilaç aldı aynı zamanda alternatif tıpta denedik... kortizondan kilo aldı sonra o tür ilaçları bıraktık.testlerde bir şey çıkmayınca stres dediler doğru sebeplerden biri bu bir de yorgunluk uzun süre ayakta kalınca ayak tabanları şişiyor.bir sabah uyanıyor gözü şişmiş oluyor aynı şekilde dudakları ve dili de şişiyor. tüm vücut şişiyor aslında ama en önemlisi dudak ve dil şişmesiymiş.bir sabah acile gitmek zorunda kaldık ve dr. dilin şiştiğinde hemen hastaneye gel ölüm tehliken bile var bu durumda gecer deyip umursamamazlık yapmayın dedi. bu şekilde geçirenler varsa dikkat etsinler.. en son york testi duyduk bakalım en yakın zamanda da onu denemesini sağlayacağım. annem gözümün onünde yıllardır bu hastalığı cekiyor acısına dayanamayıp ağlıyor inşallah bir yolunu buluruz atlatmanın ve tabiki bu hastalıkla mücadele eden herkes bulur..

arkadaşlar bende 7 aydır kronik ürtikerle mücadele veriyorum. ibrahim saraçoğlunun süpürge tohumu kürünü yapıcam daha önce bunu deneyen memnun kalan varmı acaba

arkadaşım ben denedim ama bir sonuca varamadım,belki sende farklı olur bilmiyorum istersen dene ama kesinlikle kefire başlamanızı tavsiye ederim ben 4 gündür daha iyiyim.Facebookda ürtiker yazın orda bi grup var bizim gibi dertliler ordada çok süpürge tohumu kullanan olmuş ama sonuç alamamış:KK43:

mrb benimde annemde bu hastalıktan var.tam 20 yıldır mahvetti anneciğimi :KK43: gitmediğimiz dr.kalmadı tabi bir sürü de ilaç aldı aynı zamanda alternatif tıpta denedik... kortizondan kilo aldı sonra o tür ilaçları bıraktık.testlerde bir şey çıkmayınca stres dediler doğru sebeplerden biri bu bir de yorgunluk uzun süre ayakta kalınca ayak tabanları şişiyor.bir sabah uyanıyor gözü şişmiş oluyor aynı şekilde dudakları ve dili de şişiyor. tüm vücut şişiyor aslında ama en önemlisi dudak ve dil şişmesiymiş.bir sabah acile gitmek zorunda kaldık ve dr. dilin şiştiğinde hemen hastaneye gel ölüm tehliken bile var bu durumda gecer deyip umursamamazlık yapmayın dedi. bu şekilde geçirenler varsa dikkat etsinler.. en son york testi duyduk bakalım en yakın zamanda da onu denemesini sağlayacağım. annem gözümün onünde yıllardır bu hastalığı cekiyor acısına dayanamayıp ağlıyor inşallah bir yolunu buluruz atlatmanın ve tabiki bu hastalıkla mücadele eden herkes bulur..

Allah acil şifalar versin canım annene ve hepimize..bu hastalığı çeken bilir yıllardır denemedğim yol kalmadı artık yoruldum valla birde çocuk sahibi olmak istiyorum ben ama ilaçsız günüm geçmiyor diye hep erteledim kefir içmeye başladım 4 gündür içiyorum henüz bir şey söylemek için çok erken ama daha iyi olduğumu hissediyorum 2 hafta kullanım sonrası neler olacak bilmiyorum zaten 3 yıl kullanılması gerekiyormuş sizde bir deneyin bence.Allah yardımcımız olsun....

ben senelerdir çekiyorum bu lanet şeyi..yok arkadaşlar testler bilmem neler,aylık iğneler oldum neler neler..askeri hastane,üniversite,devlet hastanesi,izmir,antalya yok bulamadım çaresini..senelerdir AERİUS diye bi ilaç kullanıyorum günde 1 tane kullanılıyor ama ben kaşıntı başladığında içiyorum yarım saate bişeyim kalmıyor tek çözümüm bu benim yıllardır,bittikçe yazdırıyorum..ama bi arkadaşın dediği gibi o soğuk suyla iyileşen biriyle konuştum o da öyle kurtuldum dedi habersizce soğuk su dökmüş eşi..bilmiyorum.. bi de denize girince tüm vücudum kabarıyo siz de de öyle oluyor mu?

Son düzenleme:
Allah acil şifalar versin canım annene ve hepimize..bu hastalığı çeken bilir yıllardır denemedğim yol kalmadı artık yoruldum valla birde çocuk sahibi olmak istiyorum ben ama ilaçsız günüm geçmiyor diye hep erteledim kefir içmeye başladım 4 gündür içiyorum henüz bir şey söylemek için çok erken ama daha iyi olduğumu hissediyorum 2 hafta kullanım sonrası neler olacak bilmiyorum zaten 3 yıl kullanılması gerekiyormuş sizde bir deneyin bence.Allah yardımcımız olsun....

Allah en kısa zamanda bu beladan kurtarsın canım inşallah bebek sahibi olmanı nasip etsin .... umarım bu kefir işe yarar günde ne kadar içiyorsunuz peki ve kendiniz mi mayaladınız yoksa hazır olanlardan mı alıyorsunuz. bende anneme söyliyeyim oda uygulasın kötü bir şey değil neticede bazı şeylere iyi geldiğini duymuştum.. birde küçükken bende geçirdim ellerimde yüzümde şişlikler oluyordu işte gözüm,dudağım falan uzun zamandır olmuyor 11-12 sene oldu atlatalı.birde annem kurtulabilse
:KK14:

Son düzenleme:
Allah en kısa zamanda bu beladan kurtarsın canım inşallah bebek sahibi olmanı nasip etsin .... umarım bu kefir işe yarar günde ne kadar içiyorsunuz peki ve kendiniz mi mayaladınız yoksa hazır olanlardan mı alıyorsunuz. bende anneme söyliyeyim oda uygulasın kötü bir şey değil neticede bazı şeylere iyi geldiğini duymuştum.. birde küçükken bende geçirdim ellerimde yüzümde şişlikler oluyordu işte gözüm,dudağım falan uzun zamandır olmuyor 11-12 sene oldu atlatalı.birde annem kurtulabilse
:KK14:

Amin sağolasın.ben kefiri kendim mayalıyorum bazende hazırlardan alıyorum ama kendiniz mayalarsanız daha ii olur mayasını ziraat fakültelerin süt ürünlerinden temin edebilirsiniz.bu aralar daha iyiyim arkadaşlar sizlerde bence vakit kaybetmeden deneyin........

ben senelerdir çekiyorum bu lanet şeyi..yok arkadaşlar testler bilmem neler,aylık iğneler oldum neler neler..askeri hastane,üniversite,devlet hastanesi,izmir,antalya yok bulamadım çaresini..senelerdir AERİUS diye bi ilaç kullanıyorum günde 1 tane kullanılıyor ama ben kaşıntı başladığında içiyorum yarım saate bişeyim kalmıyor tek çözümüm bu benim yıllardır,bittikçe yazdırıyorum..ama bi arkadaşın dediği gibi o soğuk suyla iyileşen biriyle konuştum o da öyle kurtuldum dedi habersizce soğuk su dökmüş eşi..bilmiyorum.. bi de denize girince tüm vücudum kabarıyo siz de de öyle oluyor mu?

:KK43:((( denize girerken çok dikkat et yalnız girme bazen şiddetli atak yaşayabilirsin Allah korusun benim arkadaşımda öyle oluyor ondan biliyorum denizde ve yağmurda kabarıyor:KK43: soğuk suyla şok olayını bende deneyeceğim ama gönüllü birini bulamadım kışın ortasında hasta olacağımı düşünüyorlar,halbuki hasta olsam 1 hafta sonra ayağa kalkarım ama bu yıllardır benle:KK43:((((((((...bu aralar kefir kullanıyorum bir çok kişiyle görüştüm kefirin iyi geldiğini söylediler bende başladım bakalım şimdilik çok iyi gidiyor istersen sende bi dene.

arkadaslar dun uye oldum sıteye yorumları uyguladım bıraz hafıfledı sankı dusunmeyın kasıntıları yenıcem daha kasınmıycam deyın bıraz hafıflıyor. ben bırde aktardan corekotu aldım balla karısdırıp ac karnına yıycem sızde deneyın umarım ıyı gelır gelısmelerı yazarım

arkadaslar dun uye oldum sıteye yorumları uyguladım bıraz hafıfledı sankı dusunmeyın kasıntıları yenıcem daha kasınmıycam deyın bıraz hafıflıyor. ben bırde aktardan corekotu aldım balla karısdırıp ac karnına yıycem sızde deneyın umarım ıyı gelır gelısmelerı yazarım

Geçmiş olsun canım inşallah etkili olur çörekotu ve bal karışımı.bu hastalık bazılarında tamamen psikolojik bazılarında ise başka bir hastalığın etkisiyle ortalığa çıkıyor.Sebebi bilinmeyen ürtiker ise malesef en kötüsü:KK43: Allah kimseye dermansız dert vermesin....bu arada kefir bende baya etkisini göstermeye başladı kefiride deneyin mutlaka.

bende de dunden beri basladi ve cok aci cekiyorum :) goz kapagimda bile cikti , dermatologdan randevu alacagim en kisa surede, Allah hepimize sifa versin

kızlar ben de daha bugün kaşınmaya başladım ya çok fenayım elimi nereye atsam hemen kaşınıyor ve kabarcıklar oluşuyor. sabah kulaklarımın yandığını hissettim sonra tatlı tatlı kaşınmaya başladı derken boynuma doğru sardı kaşıntı... şimdi de bacaklarımda ve özellikle de diz kapaklarımın arkasında çok fena büyük kabarcıklar başladı. yarın ilk işim hastaneye gitmek olacak yaa çok moralim bozuldu. inşallah gözlerime de gelmez! durduk yere insanın başına neler geliyor... :KK14:

Sevgili arkadaşlar merhaba;

Ürtikerle son 7 aydır bende bende savaş verdim. Bendeki Ürtiker Anjiödem oluşumuna neden oluyordu. Kaşıntı atak sonrası yüzümde, ellerimde, dudaklarımda ve gözümde morluk ve şişme oluyordu. Sebebleri araştırılsın diye uzun zaman hastanede yattım. Fakat tıp bazı zaman çaresiz kalabiliyor. Çoğu arkadaşlarımın kullandığı ilaçlarıda kullandım. Geceleri kaşıntı ile uyanmamak için Atarax kullandım. Sonunda bu hastalığa kendim çarem bulmam gerektiğini anladım. Öncelikle yediğiniz gıdalara dikkat edin sizi kaşıntıya sebeb verecek gıdaları tespit edin. Benim çerez ve şuruplu tatlılara karşı aşırı duyarlılık gösterdiğimi kendim öğrendim. Deneme yanılma usulü ile. Ayrıca baş ağrısı ilaçlara dikkatli kullanın bunlara alerjik reaksiyonlar gösterebiliyor. Majezik ağrı kesiciyi kesinlikle kullanmayı hayatımdan kestim, en çok alerji yapan bu ağrı kesici olduğunu anladım. Son banyo suyumda Himalaya tuzu kullanıyorum çok faydasını gördüm tavsiye ederim. Birde çamaşır detarjanları aşırı konsantre olanlardan uzak durun gerekenden fazla kullanmayın. Eviniz için kullandığınız deterjanlardan kokulu olanlardan uzak durun. Sıvı arap sabunu kullanmanızı tavsiye ederim. Yıkanmak için kullandığınız duş jellerinden özellikle kullanmayın sabuna geçiş yapın. Soluduğunuz her kokulu maddeden uzak durun ev parfümleri gibi mesela. Makyaj öalzemelerinize, kremlerinize, parfümlerinize sizi kaşıntıya sebeb verecekler mutlaka vardır. Bunlara dikkat edin. Ürtiker kaşıntı atakları önce bir sebeble başlıyor, sonra bahsettiğim ufak detaylarla devam edebiliyor. Bu hastalıkla ancak kendi kendinizin doktoru olunca mücadele edebiliyorsunuz. Ben artık dikkatli oluyorum. Yediğime, giydiğime, içtiğime herşeye dikkat ediyorum hem kilo verdim hemde ürtikerle olan savaşımı kazandım. Şimdi ilaç almadan ataklarımı çok hafif yok denecek kadar az yaşıyorum. İnşallah sizlerde bu hastalıktan çabuk kurtulursunuz. Sizleri çok iyi anlıyorum. İnsan hayatını olumsuz etkileyen kaşıntı ataklarında insana zor anlar yaşatan bir hastalık. Herkese sağlıklar diliyorum. İnşallah yazdıklarım sizlere faydası olur.

Merhaba. Bayağı eski bir konu ama bu dertten muzdarip ne çok kişi varmış. Ürtiker hafife alınacak bir hastalık değil malesef ve o görünen döküntüler hastalığın en önemsiz kısmı. O döküntüler ve kızarıklıkların aynısı vücudunuzun içinde iç organlarınızın da üzerinde oluyor.
2012 yılı yazında temizlik yaparken (boya, badana, tadilat) akşam beş gibi yemek yedik. (tavuk, patates, çay) gece dudaklarımda şişme kafamda ve kaşlarımda deli gibi bir kaşıntı ama öyle böyle değil, mantara da benzemiyor kaşıntısı. İyi gelir belki diye ılık bir duş alayım dedim, iyi ki şampuan dökmemişim. Başımdan aşağı kezzap dökmüşüm gibi o suyun altından bir kaçışım var. Allah kimseye vermesin. Sonra sabah hastahaneye gittik. Doktor gıda alerjisi dedi. Bir avil iğne bir de serum gönderdi. Aynı gece aynısı tekrar. Sabah daha beter bir halde acile gittik, aynı doktor beni görünce siz buna ne yediriyorsunuz dedi. Yine iğne yine serum. Bu anlattıklarım bu hastalıkla ilk tanışmam.
Altı aydan fazla bir süre ne yaşadığımı bilmeden bununla mücadele ettim poliklinikte oturup akşam dörde kadar mesaiyi nasıl en az çalışırım diyerek bitiren cildiye doktorları sayesinde altı ay boşu boşuna uğraştım. Profesöre gittim, profesör olmuş ya arkadaş artık böyle vakalarla ilgilenmiyor.
Sonra bir pazar günü hava çok güzeldi daha çok soğuk değildi üzerimde ev elbisesi ayaklarım çıplak vaziyette oturuyordum komşum geldi kahve içtik bir saat kadar oturduk. Komşum gittikten sonra bana bir haller oldu döküntü yok sadece titriyorum. Yarım saat önce ateş basıyordu nerdeyse bu sefer tir tir titriyorum. Döküntüler, kızarıklıklar da başladı.Eşim çalışıyordu. Ablamı çağırabildim telefonla. sadece yatıyorum konuşamıyorum titriyorum doktora götürelim diyorlar kıpırdayacak halim yok. birlikte kahve içtiğimiz komşum geldi inanamadı beni görünce bu ne hal .Neyse eşim geldi sıcak sular koydu çorba verdi birşeyler verdi biraz gözümü açtım akşam saat dokuz oldu acile götürdü beni.ama bu arada yüzüm gözüm dudaklarım (ürtiker hastaları bilir nasıl şiştiğini böyle arı sokmuş, silikon varmış gibi) şişti boynumda ensemde kızarıklıklar. gittik acile eşim beni ilgilenen doktorun yanına bıraktı kayıt yaptırmaya gitti. doktor ne şikayetiniz var dedi (yüzüm gözüm şiş) ürtikerim var ilaç alerjisi konuşamıyorum şu anda çok kötüyüm dedim. Bana "bunun için mi geldin" dedi. sesim zor çıkıyor. bir tane avil yapamaz mısınız dedim bunları söyledi ama boğazımı da kontrol etti(Allah razı olsun!!!!!) bir avil vurdu gönderdi.
Bu da benim için dönüm noktası oldu. Ama o güne kadar neler yaşadım neler çektim ben bilirim burda anlatmaya kalksam. Neyse. Ankara Tıp Fakültesine gittim.(ankarada oturmuyorum.) Orda tıp öğrencileri bakıyor size çok önemli hastalıklara profesörleri bakıyor.ordaki o tıp öğrencisi olan doktor kız bana bu hastalığı, nasıl seyrettiğini, neler yapacağımı tek tek anlattı.
O pazar günü beni o hale getiren idrar yolları enfeksiyonuymuş. aşağı yukarı on yıldır dişlerimle ilgili problem yaşıyorum. sürekli enfeksiyon var dişlerimde yaptırmaktan bıkıp usandım. maddi yönü ayrı hatta dişlerim yüzünden sivilce problemim var yüzümde ne yaptıysam ne dişlerimi halledebildim ne sivilcelerimi.
Ben o doktor sayesinde hastalığımın ne olduğunu nasıl başa çıkmam gerektiğini öğrendim. Ürtiker ömür boyu birlikte yaşanması gereken bir rahatsızlık vücudunuzun bağışıklık sistemi birden alarm vermeye başlıyor. tepki veriyor yaşadıklarına. Ben çok büyük bir üzüntü yaşamıştım. bu hastalıktan önce onun da etkisi var. Arveles ağrı kesici içiyordum. hemen her gün migrenim var.
Doktor, kronik ürtikeriniz var, ilk önce bunun neden kaynaklandığını vücudunuz niye böyle bir tepki veriyor sebebini bulalım ondan sonra tedavinize başlarız dedi. kan tahilili idrar tahlili verdi. kanda az miktarda tiroid çıktı ama idrar yollarında çok ciddi enfeksiyon çıktı rakamlar çok yüksekti. Yani normal değerlerin çok çok üzerinde. idrar yolları için bir antibiyotik verdi tiroid için de düşük doz tiroid ilacı verdi. normalde kullanmanıza gerek yok ama şu an atak geçiriyorsunuz o yüzden veriyorum dedi. ürtiker için de aerius (antihistaminik) yazdı sabah akşam iç dedi. ben doktora gidip gelirken de ataklar geçiriyordum. oturduğum yerde birden bire kıpkırmızı döküntü döküyorum, nefesim sıklaşıyor. o ilaçları kullandıktan sonra tekrar kontrole gittim doktor bana;
Bundan sonra kronik ürtiker hastasısınız, sizi alerji bölümüne göndereceğiz kullanabsileceğiniz size alerji yapmayan ağrı kesici tespit edecekler, size kart verecekler ,o kartta yazılan grubun dışında antibiyotik kullanmayacaksınız, dişlerinizi bir an önce yaptırın dişlerinizde enfeksiyon olmasın, vücudunuzda enfeksiyon olmayacak , idrar yollarınızı sık sık kontrol etttirin triodinizi sık sık kontrol ettirin, aşırı üzüntü, aşırı yorgunluk, çok şiddetli ağrı vs.. bunlar ataklarınızı tetikleyecektir. Aerius bana fayda etmedi, semprex yazdı, sabah akşam ilacını için atakları önlemeyecek ama baskılayacak dedi. altı ayda bir kontrole geleceksiniz , eğer çok sık tekrarlarsa, ya da ciddi bir atak geçirirseniz tekrar buraya gelin, bunun dışında atak geçirdiğinizde hemen acile gitmenize gerek yok ama eğer nefesinizde sıklaşma ya da nefes tıkanıklığı gibi bir durum olursa hemen acile gidin bir avil vurdurun (çünkü o kızarıklıklar nefes borusunda da oluyor ve nefes borunuzu tıkıyor veya diliniz de şişerek nefes borunuzu tıkayabiliyor) yaşam kalitenize dikkat edeceksiniz, bundan sonra hastalığınıza göre yaşayacaksınız dedi.
Neticede ben bana ne olduğunu nasıl yaşamam gerektiğini öğrendim. ürtikeri olanlar muhakkak doktora gitmeli. Her türlü sağlık şikayetimde bitkisel tedavi yöntemlerine mutlaka bakarım kullanırım da ama ürtiker de ilk önce vücudunuzun neye tepki verdiğini öğrenmemiz gerekiyor.
neyse çok uzun oldu. ürtiker hastası olanlara acil şifalar dilerim. ne olduğunu yaşayan bilir.

Arkadaşlar,
Ben de 2009 dan beridir kurdeşen ile boğuşuyordum. Artık mücadeleyi bıraktım. Sıkıntılı ama bir süre sonra alışıyorsunuz. (mecbur) Tek çaresi dert etmemek! Takmamak, umursamamak!

X