Ürtiker ( Kurdeşen)

Bir hafata öncesi oğlumda gece birdenbire kabarmalar oldu kaşındıkça yara yaptı haliyle bir şey ısırdı diye düşündüm ama öyle bir şey değil bu birden oluyor ve kabarıyor sonra kaşımassan kayboluyor ve ısırıktan çok halka gibi bunlar iki gündürde bende başladı birden kaşınma geliyor kaşınan yer kabarıyor bir kaç saat deli gibi kaşınıyorum sonradan bakıyorum yerinde yeller esiyor arkadaşlar bu konuyu okudum ama pek bilgim yok yaşayan çok kişi var sanırım bizdekide böyle bir şey olabilir mi? birşey ısırsa diyorum eşimde evimizde kalan misafirimiz vardı onlardada olurdu yardımcı olursanız sevinirim..

allerjik bir reaksiyondur belki.o gün yiyip içtiklerinizi bi gözden geçirin.ve o yiyecekleri tekrar yediğiniz zaman aynı tepkileri verip vermediğinizi kontrol edin.benim çok allerjik bir bünyem var.yanımda sürekli ilaç bulundurmak zorundayım.yoksa anlattığınız türden kabarma kaşıntı çok olur bende.bir komşumuzdan öğrendiğim bir yöntemle kabarma ve kaşıntılarım hemen geçiyor.bir kase yoğurdun içine küçük ufacık bir parça şap ezip karıştırıyorum.bu karışımı yedikten sonra kaşıntılarım 5-10 dk içinde geçiyor ve kabartılarım da hemen sönüyor.ama tabiki tavsiyem bir allerji uzmanına görünmenizdir.sevgiler..

Allah yardım etsin hepinize,ben de geçirdim,çok sinir bozan bir hastalık.Birgün dayanılmaz mide ağrısıyla uyandım,doktora gittim sodyum pompası verdi,bir iki tanesini içtim.Ertesi günü kollarımda alerji oldu ufak ufak,ürtikermiş.Cilt doktoruna gösterdim Aerius verdi,fazla bir etkisi olmadı,bir de sürülen bir ilaç.(Ovadril,kalmosan falan)Başladı mı benim alerjiler artmaya.Sürülen ilaçtan depoladım adeta eve.O sıralar dil kursum da var,sınavları var,çalışamıyorum alerjiden.Kollarımda olan alerji bütüm vucuduma yayıldı,baktım Aeriusla geçmiyor Ege Üniv. Ümniolojiye gittim,sıra almamız gerekirken acil hasta olarak girdim.Doktor alerji testine gerek duymadı,sinirsel olabileceğini söyledi,akut ürtiker teşhisi koydu.Atarax,Xyzal,Zyrtec yazdı,ama hemen bunlarda iyi gelmedi,hastanede ilk serum deneyimimi bile yaşadım ürtiker sayesinde.O kadar sinir bozucuydu ki,oluşann kabarcıkların bazıları sönüp diğerleri çıkıyordu her gün,kafamın içi de dahil heryer.ıki aya yakın sürdü akut ürtikerim.Sonra olmamaya başladı.Tek güzel tarafı dudaklarım da şişiyordu,sanki silikon taktırmış gibi.2 sene önce yaşadım bu hastalığı ama 6 ay doktor gözetiminde oldum.Bir de en kötüsü,alerji ataklarının gece çıkması.Sabaha karşı hergün duşa girmekten hasta oldum.Odamda tüm vucuduma ovadril sürüp oturuyordum soba karşısına artık sabaha kadar.Allaha şükürler olsun,bir daha olmadı,hiçbir şeye üzülmemeyi öğrendim bu hastalık sayesinde.Herşey dün gibi aklımda.Biraz uzun oldu yazım ama kusura bakmayın içimi dökmek istedim size.

Bir hafata öncesi oğlumda gece birdenbire kabarmalar oldu kaşındıkça yara yaptı haliyle bir şey ısırdı diye düşündüm ama öyle bir şey değil bu birden oluyor ve kabarıyor sonra kaşımassan kayboluyor ve ısırıktan çok halka gibi bunlar iki gündürde bende başladı birden kaşınma geliyor kaşınan yer kabarıyor bir kaç saat deli gibi kaşınıyorum sonradan bakıyorum yerinde yeller esiyor arkadaşlar bu konuyu okudum ama pek bilgim yok yaşayan çok kişi var sanırım bizdekide böyle bir şey olabilir mi? birşey ısırsa diyorum eşimde evimizde kalan misafirimiz vardı onlardada olurdu yardımcı olursanız sevinirim..

arkadaşım kuru yemiş yedinizmi özellikle yer fıstığı ve kaju alerjiyi tetikler, bahsettiğin şekilde olunca bende alerji alduğunu düşündüm...bu alerji ilginç bir şey senelerce yediğiniz bir şey birden vücuda tepki verebiliyor..çok geçmiş olsun

Allah yardım etsin hepinize,ben de geçirdim,çok sinir bozan bir hastalık.Birgün dayanılmaz mide ağrısıyla uyandım,doktora gittim sodyum pompası verdi,bir iki tanesini içtim.Ertesi günü kollarımda alerji oldu ufak ufak,ürtikermiş.Cilt doktoruna gösterdim Aerius verdi,fazla bir etkisi olmadı,bir de sürülen bir ilaç.(Ovadril,kalmosan falan)Başladı mı benim alerjiler artmaya.Sürülen ilaçtan depoladım adeta eve.O sıralar dil kursum da var,sınavları var,çalışamıyorum alerjiden.Kollarımda olan alerji bütüm vucuduma yayıldı,baktım Aeriusla geçmiyor Ege Üniv. Ümniolojiye gittim,sıra almamız gerekirken acil hasta olarak girdim.Doktor alerji testine gerek duymadı,sinirsel olabileceğini söyledi,akut ürtiker teşhisi koydu.Atarax,Xyzal,Zyrtec yazdı,ama hemen bunlarda iyi gelmedi,hastanede ilk serum deneyimimi bile yaşadım ürtiker sayesinde.O kadar sinir bozucuydu ki,oluşann kabarcıkların bazıları sönüp diğerleri çıkıyordu her gün,kafamın içi de dahil heryer.İki aya yakın sürdü akut ürtikerim.Sonra olmamaya başladı.Tek güzel tarafı dudaklarım da şişiyordu,sanki silikon taktırmış gibi.2 sene önce yaşadım bu hastalığı ama 6 ay doktor gözetiminde oldum.Bir de en kötüsü,alerji ataklarının gece çıkması.Sabaha karşı hergün duşa girmekten hasta oldum.Odamda tüm vucuduma ovadril sürüp oturuyordum soba karşısına artık sabaha kadar.Allaha şükürler olsun,bir daha olmadı,hiçbir şeye üzülmemeyi öğrendim bu hastalık sayesinde.Herşey dün gibi aklımda.Biraz uzun oldu yazım ama kusura bakmayın içimi dökmek istedim size.

inşallah bir daha da olmaz..stresten ve üzüntüden de çıkıyor bende bazen oluyor..herşeye üzülmemeyi öğrenmek lazım helede biz kadınların.

arkadaşım kuru yemiş yedinizmi özellikle yer fıstığı ve kaju alerjiyi tetikler, bahsettiğin şekilde olunca bende alerji alduğunu düşündüm...bu alerji ilginç bir şey senelerce yediğiniz bir şey birden vücuda tepki verebiliyor..çok geçmiş olsun

Sağol canım.Alerjinin başlangıç tarihinde kızartma sardalya, bir iki gün önce de omlet falan yemiştim.ılk ben bunlara bağladım,doktor bütün hazır gıdaların yapabileceğini söyledi.Bir de turşu ve baharat da tetikliyor ürtikeri.

Benim oğlumda idiyopatik kronik ürtiker (nedeni bilinmeyen ürtiker ) 1,5 senedir vardı.Çapada çocuk alerji bölümünde devamlı kontrol altındaydık ve bütün testler yapıldı bu süre boyunca ve sebebi bulunamadı.Çok ilaç kullandık,çeşitli diyetler yaptık hiçbiri fayda etmedi.Çevremden psikolojik olduğunu söyleyenlerde oldu. :KK43:Oğlum 1,5 senedir her gün kaşındı, kabardı, çok canı yandı.Üstelik son zamanlarda sıkça anjiyoödemler oluşmaya başladı vücudunun çeşitli yerlerinde.Bazen gözü balon gibi oluyordu,bazen dudağı anormal bir şekilde şişiyordu.Neyse ki bir doktor tanıdık york test diye bir testin bu olaya çare olabileceğinden bahsetti.Biz de denemediğimiz bir bu kaldı diyip bu testi yaptırdık.Sonuç bizim için inanılmaz oldu.Bu testde vücudun intolerans geliştirdiği bazı besin maddeleri var bunları buluyorlar.Bizim de o kadar basitmiş ki çözümümüz zeytinyağı zeytin fındık ve havuç bu kadar basit:) Bu sonuçlar gelince pek de inanmadım doğrusu ama denedim.Fındık ve havucu diğer bir diyetimiz vardı o diyette 1 ay kadar yememiştik ancak yinede ürtiker devam ediyordu.Ama zeytin ve zeytinyağı hiçkimsenin aklına gelmemişti.Hatta vücuttaki döküntüler için zeytinyağlı sabunlar kullanıyorduk yemekleri daha iyidir diye ayvalıktan getirttiğim zeytinyağları ile yapıyordum :KK43: Zeytinyağını ve zeytini çıkardık hayatımızdan ve o gün bugündür her şey çok güzel.Siz de bir deneyin isterseniz bizim için sürpriz ve bir o kadar da güzel bir gelişme oldu :)

12 senedir kronik ürtiker hastasıyım..Istanbul'a ilk taşındığım sene ortaya çıktı benim ürtikerim. Her sene en az iki kez dermatoloğa gittim..Hepsi; kesin bir maddenin, olayın veya etkenin sebep olmadığını söyledi. Sürekli kızarıklıklar, ödemli kabarıklıklarla gezmeye zamanla alışıyor insan..bunun üstüne bir de dermografism denen bir hassasiyetim daha olduğunu öğrendim..o da şu ki; normal insanlarda 3 dk da geçen kızarıklık ve kabarıklıklar bende 15 dk da kayboluyor..düşünün..
Başımdan geçenler ve tavsiyelerim şöyle;
1- Benim ürtikerim besin alerjisi ve intoleransı kaynaklı genelde..Yünlü ve polyesterden yapılmış şeyler giydiğimde de oluyor. Çok sıcak su ile yıkandığımda da.....- Siz de kendinizi gözlemleyin benim tavsiyem günlük tutun sorunu daha kolay tespit edersiniz.
2- Sürekli ilaç kullanmayı 7 sene önce bıraktım.Doğru birşey değil belki .Fakat bu ilaçlara bağımlı yaşamak ve gittikçe artan dozlar beni strese soktu. 40 yaşında kortizon almadan yaşayamayacağımı falan düşünmeye başladım..Stres = kaşıntı dedim. ve bıraktım..Ama çok kaşıntım veya kabarıklığım olursa Telfast 180 mg kullanıyorum. uyku reseptörlerini yakalamadığı için diğer antihist. ler gibi uyku getirmiyor.
3- En iyi losyon buzdolabında bekletilmiş Excipial..Eğer büyük ödemli ada ada kabarıklılarım olursa tuzlu su ile kompres yapıyorum..
4- yiyeceklerle ilgili olduğunu düşünenlere prick alerji testi yaptırmalarını öneririm. Ben; pirince, bulgura, buğdaya , portakala, limona ,patlıcana, domatese hassasiyetim olduğunu bu sayede öğrendim. Prick testi pahalı bir test.700 tl civarında.Ben Amerikan Hastanesi'nde yaptırdım. Özel sağlık sigortam karşıladı fakat gitmeden sigortanızla görüşün..Bu arada prick testi öncesi 10 gün kortizon aldım günde 32 mg. Çünkü cildim o kadar hassas ki o haliyle bütün maddelere alerjim çıkmasından korktu doktorum..kortizondan o kadar çok korkuyordum ki tuzsuzve yağsız yedim .ayrıca özel besinlerden oluşan bir diyet yaptım..2 kilo verdim..
5- Son 12 senedir genel olarak ürtiker tetikleyici şu yiyecekleri yememeye çalışıyorum. Fındık, fıstık(özellikle yer fıstığı vb), tüm kabuklu deniz ürünleri, balık ( mesela benim istavrite alerjim var ama palamuta yok onu yiyiorum ..prick testi sağolsun.), katkı maddesi E330 içeren tüm raf ürünleri..

6- Benim gibi yiyecek maddeleriyle sorunları olanlara acilen diyetisyene gitmelerini öneririm.Ben gittim. yiyebildiğim kısıtlı maddeleri aşırı tüketmekten (mesela patates) hem çok kilo almıştım hem de çok sağlıksız besleniyordum. şikayetlerim çok çok azaldı. alerji listemi de götürdüm yanımda..hemen bir liste hazırlandı..Ve ne kadar çok şey yiyebildiğime inanamadım..Üstelik 3 ayda 9 kilo verdim..
7- bol su içmek lazım.Bazen vücudu dinleyip takviyeler gerekiyor. ( c vitamini gibi)
8- en son olarak mayalılara dikkat.. Dertsiz ,tasasız olmak lazım bir de ..
Umarım biraz anlatabilmişimdir..herkese bol bol sağlık...

merhaba arkadaşlar, dünde ben oldun kurdeşen. Nasıl tatlı tatlı kaşınıyorum bilmezsiniz. Hertarafım ada ada kızarıklıklarla doldu. Krem sürüyorum anlık tesir ediyr 5 dk sonra yin e baştan kaşın. Şimdi doktaoru aradım Prednol 40 mg iğne verdi. 3 gün vurulcakmışım. Kaşıntıdan zor yazıyorum şuan.Birazdan gitcem bakalım etki etcekmi.

ya bnmde bu aralar yüzümün bazı bölgelerinde oluyo bu kaşıntı kaşıdıkça kızarıyor büyüyor..sinir ediyo yaklaşık 1 hftadır yüzümün bi yerleri hep kızarmış we kabarmış halde..kaşınıyor bide tabii..wücudumda yok çok şükür ama yüzümdekiler bni deli ediyo..bi anda kaşınmaya başlıyo yanağım yada çenem sonra o kaşınan bölge kızarıp kabarıyo:KK43: ne yapsamki yaa:KK43: cildiyeye mi gitmem gerek?
yorum yazan bi arkadaş soğuk suyla şok uygulamasından bahsetmiş yüzüm için yaparsam sonuç werirmi yaa bilmiyorumkismile

1,5 yıl oldu bu illet bana bulaşalı. Hastalıkları birbiriyle kıyaslayıp "Şu daha kötü" demek ne kadar doğrudur bilmiyorum, ama bu kadar sinir bozucu olanı yoktur herhalde. Sebebi bulunamayan nadir hastalıklardandır ürtiker. Eğer kronikse bu hastalık sizde, ne zaman geçeceği de belli olmaz. Bir bakarsınız yarın geçmiştir ya da 10 sene sonra ya da daha uzun süre. Kimse bilemez. Ben duygusal açıdan sıkıntılı bir dönem yaşamıştım ne olduysa ondan sonra oldu.

Geçenlerde york test diye bir test yaptırdım, süt ve mayaya karşı alerjim olduğu söylendi, bir aydan fazla diyet yaptım ama hiçbir faydasını göremedirm, diyeti de bıraktım. O kadar iğrenç bir hastalık ki bir süre sonra "Neden geçmiyor?" düşüncesi başlı başına bir stres kaynağı oluyor ve kesinlikle stresle bağlantısı var bu hastalığın.

Merhaba arkadaşlar.Bende 3 yılı aşkın bi süredir bu illet hastalıkla mücadele veriyorum.Ankarada bir sürü doktora gittim en son bulduğum doktor biraz olsun beni rahatlattı birde ben bebek istiyorum ama bu hastalıkdanda korkuyorum sürekli ataklarım oluyor hamile kalırsam eğer ilaç almadan nasıl dayanabilirim bilyorum.doktorum hamilelikte fototerapi görebileceğimi söyledi ne kadar etkili olur bilmiyorum.doktorumun bana dar giysiler giymememn gerektiğini,ataklarım olduğu zaman ılık duş alamamı,hamurlu tatlı besinlerden uzak durmamı,vucudumu kuru bırakmamam gerektiğini (vucut nemlendiricileri kullanıyorum) söyledi aklınızda bulunsun sizlerinde.......ama artık bıktım yaşam kalitem düştü sürekli uyumak istiyorum aldığım kilolarda cabası.

Birde nette gezinirken bi site buldum ürtikere kesin çözüm olduğunu söylüyor açıkcası hala karar veremedim kullanıp kullanmamakta isterseniz birde siz araştırın.gökçek iksir diye yazın googleye.gökçek iksir gökçek tonik ve kurdeşen çayı veriyorlarmış ama ne kadar faydalı bilmiyorum bende çok kararsızım.ALLAH HEPıMıZıN YARDIMCISI OLSUN.

1-2 ay kadar önce bir akşam sırtımda bir kaşıntı başladı.Ama nasıl bir türlü kendime engel olamıyorum.Eşime gösterdim.Kaşıdığım yerler yol yol kabarmış tırnaklarımda uzun zaten iyice kötü olmuş.2 hafta strestendir geçer diye bekledim ama en sonunda kendimi doktora zor attım.iki tane ilaç ve tahlil için gün verdi.Tahlilde ev tozlarına karşı alerjim çıktı ama doktor stresinde çok etkisi olduğunu söyledi.Kestine diye bir ilaç verdi.Sabahları içiyorsun sadece hemende geçiriyor ama ben her zaman değil kaşıntı çok olduğu zamanlar kullanıyorm.Tahlil yaptırın muhakkak..ne illet bir şeymiş anlamadım...herkese geçmiş olsunnn

Tekrar merhabalar.yukarıda bahsettiğim ( alternatif tıp) tonik iksir ve çayı getirttim.Çok zor içiyorum tadı çok kötü:KK43: inşallah şifa bulacağıma inanıyorum bendeki gelişmeleri benim gibi bu hastalığı çeken arkadaşlarım için burada paylaşacağım.bu benim artık en son çarem buda işe yaramasa ürtrikerle yaşamaya alışmam gerekecek sanırım:KK43:

merhaba arkadaşlar
ben 4 sene önce ürtiker geçirdim iki sene sürdü.2 sene hiç olmadı.bebeğimi düşürdüm.onun sıkıntısıyla tekrar başladı.her tarafım deli gibi kabardı.süpürge otu tohumu okudum nette.şimdi onu çigneyip su ile yutuyorum.çok kötü tedavisi olmayan bir hastalık. ne zaman geçeceği belli olmuyor.hamile kalmak istiyorrum ama bu durumda çok zor.ilaç kullanırken olmaz.bilmiyorum ne olacak.

arkadaşlar selam,
ben de kaşıntıları yaşayınca ve kabarıklıkları görünce 2 gün önce gittim dermatoloğa. Xyzal ve Fexadyne verdi. 2 gündür kullanıyorum ama geçmedi. Cidden illet bi hastalık... Bi test yapmadı da doktor. Devamlı ilaçları deneyip görücez dedi :S Offff yaaa kendimi çirkin hissediyorum yüzümde el ve ayaklarımda çıkınca...
Nedenini yok etmek gerekiyomuş ama nedenini nasıl anlayacaz, bi test vs var mı bildiğiniz?

Arkadaşlar şu york testi yaptıran var mı aranızda? Sadece istanbulda mı yapılıyor? Fiyatı ne kadar

Arkadaşlar şu york testi yaptıran var mı aranızda? Sadece istanbulda mı yapılıyor? Fiyatı ne kadar

bende yaptıracağım canım york testini arkadaşım yaptırdı taksitli 900 e peşinde 750 ye yapıyorlar.Ben ANkarada yaşıyorum burda fiyatlar böyle.bildiğim kadarıyla her yerde var büyük spor salonlarında da yapılıyor aklında bulunsun.

benimde plates lastikleriyle başlayan bir hikayem var.....yaklaşık 2 ay önce plates yaparken aniden yüzüm kıpkırmızı oldu,saç diplerimde deli gibi kaşınma,yüzümde yanma,batmalar,kulak memelerinde şişme şeklinde...acile gittim serum verildi geçti....

aradan 3 hafta geçti bu sefer durup dururken,kahvaltı yaptıktan sonra aşırı bir bağırsak sancısıyla tuvalete koştum,ishal olarak.....hemen akabinde hatta daha tuvaletteyken bütün vücudumda yanma,kızarıklık ve deli gibi bi kaşıntı başladı,aynı şekilde kulak memelerim çook hafifte dudaklarımda şişme oldu....

önce fakülte hastanesine gittim...kan ve idrar tahlili yaptı bişey çıkmadı.....anaflaksi geçirdiğimi söyledi hastaneye yatırıp araştırıcaz dedi...ben istemedim zaten içimede sinmedi doktor....alerji testi yaptırmak istedim aslında ama yapmadı...

uzatmıyım..bugün özel bi hastaneye gittim,cildiyeye...durumu aynen anlattım....bu doktor da ürtiker olduğunu söyledi....hatta eminim dedi....fakülte hastanesinin yaptığı tahlilleri gösterdim,bakmadıkları şeyler varmış,onlar için kan tahlili istedi...ayrıca da göğüs hastalıkları bölümünde alerji testi yaptırmamı söyledi....cildiye patch testi yapıyormuş,yiyeceklere vs şeylere göğüs hastalıkları başka bi test yapıyormuş.....

pazartesiye randevu aldım ama adet olucam.....o nedenle testi 1 hafta ertelemk istiyorum...

gerçekten moral bozuyor....stresten sıkıntıdan olduğunu söylüyorlar çoğunlukla ama hastalıkta sinir bozuyor....yinede şükretmek lazım Allah beterinden korusun....

inşallah geçer,5 ay sonra evlenicem daha düğün stresi fln olucak,ya düğünde de olursa diye korkuyorum:KK59:

herkese geçmiş olsun....

X