Trendyol üzeriden alışveriş yaptığınızda satıcı firmalar kişisel bilgilerinizi

1.si ürünü size kargolarken satıcı firma isim/soyisim, adres ve telefon bilgilerinizi görüyor. Yani bu her sitede böyle ve alışveriş yaparken bunu bilerek/kabul ederek onaylıyorsunuz. Burada Trendyol'un herhangi bir suçu yok.

2.si firmanın size sosyal medyadan ulaşması cidden saçma olmuş. Firma çalışanlarına tepkinizi belli etseydiniz (inşallah etmşsinizdir) ama burada da Trendyol'u bağlayan bir şey.

3. Ücret iadesi konusunda asla şüpheniz olmasın. Zaten kargoya bile verilmemiş ürün. Ancak aklınızda olsun, satıcı gördüğünüz fiyat üzerinden size ürünü satmak zorunda. Ekran görüntüleri ile tüketici hakem heyetine (internetten aratabilirsiniz) başvuruyorsunuz. Süreç biraz uzun sürüyor ancak genelde haklı bulunuyorsunuz.

birincisi ben hiç bir yerde Trendyol öyle yaptı böyle yaptı demedim. Trendyol kendi bünyesinde satış yapan firmalara bu durumda nasıl bir yaptırım uyguluyor tüketiciyi nasıl koruyor bunu sordum.

ikincisi Trendyol bu firma ile benim adımı soyadımı, telefonumu ve kargo adresimi paylaşıyor. Bu konuda da gizlilik anlaşması mutlaka yapıyordur. Burada gizlilik anlaşmasının satıcı firma tarafından ihlali var. Bu durumda Trendyol nasıl bir yaptırım uyguluyor yine bunu sordum veya bu konuda bir yaptırım varmı?

üçüncü konu satıcıda bu ürün yok başkasında var ve bu sefer fiyatı 800 TL pahalı eğer geçen hafta bu adamdan değil de başkasından alsaydım ürün 1.500 civarı idi bu adam yüzünden başkasından almadığım için şu anda 700-800 TL zarardayım.

Ücret iadesine gelince kredi kartımın limiti 2.000 TL 1.450TL bu çekti ve kredi kartımda 550 TL limit kaldı. Trendyol 3 ile 10 gün içinde iade yapacağına göre bu iade olana kadar yeni pompa alamıyorum değil mi? çünkü limitim yetmiyor. Bu arada paramı 3-10 gün Trendyol kullanmış oluyor. Tabii iade olana kadar ürüne zam gelmeyeceğini varsayarak zararın şimdilik 800 TL olduğunu varsayıyoruz.

Umarım konunun Trendyol ile değil politikası ile ilgili olduğunu anlatabilmişimdir.

Son düzenleme:
birincisi ben hiç bir yerde Trendyol öyle yaptı böyle yaptı demedim. Trendyol kendi bünyesinde satış yapan firmalara bu durumda nasıl bir yaptırım uyguluyor tüketiciyi nasıl koruyor bunu sorum.

ikincisi Trendyol bu firma ile benim adımı soyadımı, telefonumu ve kargo adresimi paylaşıyor. Bu konuda da gizlilik anlaşması mutlaka yapıyordur. Burada gizlilik anlaşmasının satıcı firma tarafından ihlali var. Bu durumda Trendyol nasıl bir yaptırım uyguluyor yine bunu sordum veya bu konuda bir yaptırım varmı?

üçüncü konu satıcıda bu ürün yok başkasında var ve bu sefer fiyatı 800 TL pahalı eğer geçen hafta bu adamdan değil de başkasından alsaydım ürün 1.500 civarı idi bu adam yüzünden başkasından almadığım için şu anda 700-800 TL zarardayım.

Ücret iadesine gelince kredi kartımın limiti 2.000 TL 1.450TL bu çekti ve kredi kartımda 550 TL limit kaldı. Trendyol 3 ile 10 gün içinde iade yapacağına göre bu iade olana kadar yeni pompa alamıyorum değil mi? çünkü limitim yetmiyor. Bu arada paramı 3-10 gün Trendyol kullanmış oluyor. Tabii iade olana kadar ürüne zam gelmeyeceğini varsayarak zararın şimdilik 800 TL olduğunu varsayıyoruz.

Umarım konunun Trendyol ile değil politikası ile ilgili olduğunu anlatabilmişimdir.
Telefonda görüştüğünüz zaman, anlıyorum sizi çok haklısınız ama bizim yapabileceğimiz bir şey yok diyorlar mı🤦🏻‍♀️

Eşimle trendyoldan surekli alisveris yapiyoruz ve bu ve buna benzer durumlarla surekli karsilasiyoruz. Size tavsiyem öncelikle canli destek bölümünden yazin maduriyetinizi belirtin. Size buyuk ihtimalle çek tanimlayacaklardir. Tanimlamazlar ise veya cok dusuk miktarli bir cek tanimlayacaklarini soylerlerse tuketici hakem heyetine basvuracaginizi soyleyin boyle bir durumda cok yuksek ihtimalle kazanirsiniz ve o urunu size o fiyattan vermeleri gerekir veremiyorlarsa da aradaki fark kadar cek tanimlamalari zorunlu hale gelir. Biz trendyol ve benzeri sitelerdeki problemlerimizin cogunu bu sekilde cozduk. Sadece pesini birakmayin kimileri uğraşamam edemem diyor ama böyle böyle tepemize çıkıyorlar

tam olarak anlattığım bu.......

Şimdi bu satıcı elinde olmayan ürünü koymasaydı ben 1450 değil de 1.500 TL'ye ürünü almış ve ürün bugün elimde olmuş olacaktı. Satıcının işgüzarlığı sonucu ben neden bugün 800 TL fazla ödeyeyim. Bu zararı biri finanse etmeli bu finanse edecek kişi ben değilim.

Diğer konuda ben bilgilerimi verirken bana telefonla ulaşabilecekken adamların eşimin adı soyadından ona Instagram'dan ulaşmaya kalkmaları zaten apayrı bir sorun ...

Bakın akkace.com veya cimri.com gibi sitelerde en ucuz ürünü aratıyorsunuz en ucuz şu sitede diyor gidiyorsunuz o siteye o ürün yok yerine şu geldi. Yahu arkadaş ben ürüne karar vermişim sen beni X siteye yönlendirmişsin orada da yok en ucuz gözüküp ziyaretçiyi alıp hala ne satmanın peşindesin?

Trendyol üzeriden alışveriş yaptığınızda satıcı firma kişisel bilgilerinizi kullanıp instagram vb sosyal medya üzerinden size ulaşsa. Bu KVKK gereği kişisel verilerin ihlali değil mi?

Olayı şöyle özetliyeyim ; Akvaryuma bir pompa siparişi verdim 1.450 TL'den başlayıp aynı ürün 3.000TL'ye kadar gidiyor. Gittim Trendyol güvencesine güvenip oradan siparişi verdim. 5 gündür ürün ortada yok sonra bir baktık ki çakallar siparişteki isim soy isimden sosyal medyadan eşime mesaj atmışlar; "siparişi tedarik edemiyoruz içinde parça eksik lütfen siparişi siz iptal edin biz iptal edersek ceza yeriz."

- sen benim kişisel bir sosyal medya hesabıma nasıl ulaşmaya kalkarsın ? Telefonum var elinde telefon et
- siparişi iptal ettim diyelim hafta sonu ne olduysa ürünün fiyatı en düşük 2.200TL olmuş arada ki 800TL zarar kime işlenecek
- Trendyol'un bu olay umurunda mı? bir mağdur gider bir mağdur gelir ...

Satıcı adam gibi esnaf olsa telefon açar 1400L modeli yok onun yerine dilerseniz size 1300L veya 1500L modelini verebilirim yada ürün yoksa elinde alırsın başka bir esnaftan zarar etmek pahasına yollarsın.... Piyasa dolandırıcı esnaf dolduğu için olan yine tüketiciye oluyor.

Burada Trendyol hakkımızı nasıl koruyor onu da anlayabilmiş değilim.... Savunmaları 3-10 gün içinde paranı geri alacaksın ya sus otur aşağı ...
Şoke oldum

Telefonda görüştüğünüz zaman, anlıyorum sizi çok haklısınız ama bizim yapabileceğimiz bir şey yok diyorlar mı🤦🏻‍♀️

kız; "yaşadığınız problem sebebi ile çok üzgünüm" dedi bende ; "siz üzülünce benim mağduriyetim gitmedi ama" dedim : ))))

ve ısrarla altını çizdim sizler orada çalışan emekçilersiniz benim sinirli konuşmam size değil lütfen şahsınıza almayın ama hakkımı da ararken arada siz kaynıyorsunuz diyorum. Yahu çağrı merkezi çalışanları onların ne suçu olacak önlerinde bir metin onu okuyorlar.

Trendyol hızlı marketten sık alışveriş yapıyorum. Çoğu kez ya yanlış ürün, ya beğenmediğim ürün olursa bildiriyorum. Fakat alışveriş yapılan marketlerde çoğu zaman buldum suçu. En son 3 katlı tuvalet kağıdı siparişi verdim, kasadan tuvalet kağıdı diye geçmiş. Fakat bana 2 katlı tuvalet kağıdı geldi. Başvurdum faturada tuvalet kağıdı girilmiş, markete gidip değiştirebilir misiniz dendi. Aksi halde para iadesi yapayım dendi. Markete gittiğimde ürünün elde olmadığını, satmadığını söyledi. Listede neden satmadığını ürün görseli var dedim, trendyol koymuş, ben bildireyim çeksinler dedi. Ben iade almıyorum trendyoldan iade edin dedi. Madem elinde yok, neden farklı bir ürünü gönderiyorsun. Görseli de farklı ürünün. Diğer başka bir gün çamaşır deterjanı sipariş ettim. Marka doğru fakat içerik farklı. Bir başka gün dana sucuk sipariş ediyorum piliç sucuk gönderiyorlar. Bir daha alışveriş yapmayacağım diyorum, hediye kupon gönderiyorlar , yine dayanamayıp yapıyorum alışverişi🤦🏻‍♀️

Bir diğer esas sorun da bu.....

Sen Amasya elması siparişi veriyorsun sana Golden Elma geliyor. Ses çıkarmazsan senden iyisi yok ama ben Amasya elması demiştim dersen senden memnuniyetsizi yok. Yahu ben ne istediğimi bilerek sana sipariş vermişim 3 katlı diye sen 3 katlıyı en ucuza sunup yerine 2 katlı yollarsan bu yanlış anlama ama ahlaksızlıktır.

ürünü 2.300 T L iken 1.450 TL diye koyarsan satışa sonuçlarına katlanırsın... Ve işin ilginci ben ürünü alırken elinde 2 adet vardı stok tükeniyor acele edin diye de mesaj vardı. Acele ettik sonuç ortada ...

buyrun.jpg

Bu tarz firmalar çoğalıp,rekabet artıkça ciddi ve güvenli olmak yerine laçka ve ciddiyetsiz oluyorlar.Denetleme ,alıcı hakkı koruma devlet tarafından ciddi takip altında tutulma yok.Boylece kendi kendine denetleme sistemi yok.Yuvarlanan kaya gibiler

Trendyol üzeriden alışveriş yaptığınızda satıcı firma kişisel bilgilerinizi kullanıp instagram vb sosyal medya üzerinden size ulaşsa. Bu KVKK gereği kişisel verilerin ihlali değil mi?

Olayı şöyle özetliyeyim ; Akvaryuma bir pompa siparişi verdim 1.450 TL'den başlayıp aynı ürün 3.000TL'ye kadar gidiyor. Gittim Trendyol güvencesine güvenip oradan siparişi verdim. 5 gündür ürün ortada yok sonra bir baktık ki çakallar siparişteki isim soy isimden sosyal medyadan eşime mesaj atmışlar; "siparişi tedarik edemiyoruz içinde parça eksik lütfen siparişi siz iptal edin biz iptal edersek ceza yeriz."

- sen benim kişisel bir sosyal medya hesabıma nasıl ulaşmaya kalkarsın ? Telefonum var elinde telefon et
- siparişi iptal ettim diyelim hafta sonu ne olduysa ürünün fiyatı en düşük 2.200TL olmuş arada ki 800TL zarar kime işlenecek
- Trendyol'un bu olay umurunda mı? bir mağdur gider bir mağdur gelir ...

Satıcı adam gibi esnaf olsa telefon açar 1400L modeli yok onun yerine dilerseniz size 1300L veya 1500L modelini verebilirim yada ürün yoksa elinde alırsın başka bir esnaftan zarar etmek pahasına yollarsın.... Piyasa dolandırıcı esnaf dolduğu için olan yine tüketiciye oluyor.

Burada Trendyol hakkımızı nasıl koruyor onu da anlayabilmiş değilim.... Savunmaları 3-10 gün içinde paranı geri alacaksın ya sus otur aşağı ...
Bende trendyol üzerinde satış yapan bir firmada çalışıyorum. Bu güne kadar farklı mecralardan ulaşmaya çalışmadık. Biz müşterinin sadece telefon ve mail adresini görebiliyoruz. Dolayısıyla sadece buralardan erişim sağlamamız gerekiyor. Ürün tedarik edilemiyor veya kalmıyor. Ama bu durumda müşteriye bir üst model gibi alternatif sunabiliyor. Trendyol üzeriden alışveriş yaptığınızda satıcı firmaya kişisel bilgi kesinlikle paylaşmıyor.. Dolayısıyla yaptiklari yanliş

Ben kesinlikle banka kart bilgilerini paylaşmıyorum mağdur olmamak için en iyisi papara kartımla internette alışveriş yapmak herkese tavsiye ederim özellikle ev hanımlarına kendi isimlerine çıkarsınlar eşinin kartlarını kullanmasınlar

benim mağduriyetimi gidersinler başka bir şey istemiyorum, ben sadece hakkımı istiyorum. 1.450 TL'ye aldığım pompaya bu işgüzarlar yüzünden bugün 2.200 TL vermek istemiyorum. Demet hanıma kadar yazdım olayı
Satıcı istediği fiyata satabilir siparişi iptal edip paranızı alırsınız ,

buraya konu açıp konuyu anlamadan cevap alıp sinirlenen üyelere hak vermemek elde değil.

sorun sanırım benim yetersiz Türkçem...ya da konuyu son sayfadan okumaya başlıyorlar : ))) konu sahibi çıldırıyor "ama ben onu demedim ki " :))))

ben satıcılar ürünü neden bu fiyata satıyor diye bir cümle kurdum mu? Ya da kurdum yaşlanınca unuttum sanırım

Trendyol asistana bağlanın, fayda göremediyseniz tekrar bağlanın. Trendyol'a mail de atabilirsiniz: destek@trendyol.com
şikayetvar'a yazabilirsiniz, twitter'a yazabilirsiniz trendyolu etiketleyerek, ben bir problemimi o şekilde çözmüştüm

Trendyol asistana bağlanın, fayda göremediyseniz tekrar bağlanın. Trendyol'a mail de atabilirsiniz: destek@trendyol.com
şikayetvar'a yazabilirsiniz, twitter'a yazabilirsiniz trendyolu etiketleyerek, ben bir problemimi o şekilde çözmüştüm

şu ana kadar bunları yaptım ek olarak Trendyol'un kurucusu "demede" e-posta attım burada işleyişte hata olabilir mi bu konunun linkini verdim

Satıcının elinde telefon olmuyor ki Telefonu istese ayrıca tedarik etmesi gerekir asistandan. Asistan da sen ne ayaksın diyerek sorgular sıkıntıya düşer satıcı.
Ayrıca şey doğru, ceza yiyor sipariş iptal edilince.

şu ana kadar bunları yaptım ek olarak Trendyol'un kurucusu "demede" e-posta attım burada işleyişte hata olabilir mi bu konunun linkini verdim
Burası çok büyük bir platform, linkini verdiyseniz ilgileneceklerini düşünüyorum. En son aşama zaten tüketici hakları hakem heyeti. Tabi onun için de uğraşmanız lazım.

Ha yaptığı saçma mı, saçma tabi. Tedarik edemiyorsan iptal et satıcının sorunu yani o.
Trendyol bir şey yapmaz bu duruma. O kadar çok komisyon alıyorlar ki bindiği dalı kesmez.

*Hem satıcı hem influencer olarak çalışıyorum trendyolla.

X