Tiyatro önerilerimizi paylaşalım

Merhaba, hangi sahnede izlediniz? Farkli yerlerde bilet satisi var. Belki, belki Türkiye ziyaretimde araya sokabilirim mekan yakin olursa.
Pulchérie'nin sahne actigini bilmiyordum bile, cok ufak olmali-
ben kültür merkezinde izledim . geçen sene das dasta da vardı bakabilirsin istersen

Zabel

Zabel Yesayan...

1878-1943?

Doğum yeri Üsküdar.

Yazar, mücadeleperest, sürgün...

İstanbul’dan Fransa’ya oradan da Sovyetler'e uzanan yolculuğu bir hapishane hücresinde son buluyor.

Çocukluğunu, gençliğini, mücadele yıllarını, sürgün yaşamını hatırlıyor.

Hücrenin karanlığına inat, solmuş hatıraları zihninde renkleniyor.

Yorum: oyun beni çok etkiledi ermeni bir yazarın gözünden savaş anlatılıyor. Rahatsız olmadım ama milliyetçi damarları yüksek olanlar belki rahatsız olabilir biraz bıçak sırtı bir oyun

Şahane züğürtler - şehir tiyatrosu

Rusya'daki devrimden sonra pek çok Rus asilzadesi batı ülkelerine kaçtı. Ouratieff çifti de bu ailelerden biridir. Çar'a ait yüklüce bir serveti de beraberinde getiren çift bu paraya dokunmaz, çeşitli evlerde hizmetçilik ve uşaklık yaparak hayatlarını sürdürmeye devam ederler. Ancak bu parada herkesin gözü vardır ve Ouratieff çifti parayı korumak için büyük bir gayret içindedir. Neticede, çok büyük bir servete hükmetmekle beraber yoksul bir hayat yaşayan çiftin başına akılalmaz olaylar gelir. Fransız bulvar tiyatrosunun öncülerinden aktör, yazar ve yönetmen Jacques Deval'in 1933'te yazdığı komedi, eğlenceli iki saat geçirmek isteyenler için kaçırılmaz bir fırsat.
Yorum : çok beğendiğim bir oyun oldu .yaşanan dramı çok eğlenceli bir şekild e anlatmışlar

Teftişör -tiyatroadam

Tiyatroadam’ın etkileyici performansıyla, Gogol’ün “Müfettiş” adlı eserinden uyarlanan, kahkahalarla dolu distopik bir komedya sizi bekliyor.

“Gogol’ün müfettiş eseri yolundan çıkarılarak, bulaşık bir yer küreye uyarlanmıştır.”

"Zaman çizelgesinde askıda kalmış bir zaman…

Kavramların, dillerin, sınırların ve ulusların birbirine geçtiği bulaşık bir distopya…

Tüm kürenin uyum sağladığı “Bulaşık Uluslar Meclisi” yani kısaca “BUM”un teftişi altında uyumsuz bir ülke…

Bu üçüncü distopya ülkesinin “Başımızı” ve “Makamları”, “Bulaşık Krallık”tan kimliği gizli bir “NewLondonlı”nın kente geldiği istihbaratıyla sarsılırlar ve “Bulaşık” bir otelde konakladığını öğrendikleri bu “BUM Teftişör”ünü her şeyin yörüngesinde gittiğine ikna etmek için harekâta geçerler.

Peki acaba; “Gogol Search”de var bile olmayan, kendine “Yürüyen Çiçek” diyen bu adam, olağan bir ademoğlu mudur, yoksa üst düzey bir “Teftişör” mü? Kim bilir? Gogol bilir. "Ne gülüyorsunuz? Siz kendinize gülüyorsunuz."

Yorum : şahane bir oyundu ,

Genco Erkal’ın ‘Bir Delinin Hatıra Defteri’ mükemmeldi. Tekrar tekrar izleyebilirim. Sahnede devleşiyor resmen.

Rutkay Aziz ve Taner Barlas’ın oynadığı ‘Adalet Sizsiniz’ oyununu da denk gelirse muhakkak izleyin. Devlet ve adalet sistemini sorgulatan 3 tarihi olaydan bahsediliyor.
Tiyatro mükemmel bişey ya!...

Şehir tiyatrolarında son zamanlarda izlediğim oyunlar

Hissei şayia : çok eğlenceli akıcı aile boyu izlenebilecek bir oyun . Zihni göktay yine yine şahaneydi.

Matruşka : 2 kişilik kadın erkek ilişkisi üzerine bir oyun beni açıkçası pek sarmadı. Oyunculuklar yapay geldi içine giremedim . 60 dakikalik boş vaktim çok diyorsanız izlenebilir

Karıncalar bir savaş vardi: tek kişilik bir oyun . Performansı çok iyiydi . 65 dk kadar bir oyun gidilinmeli

Ve devlet tiyatrosu
Bir peri masali radyum kızlari: 2 saat 40 dakikayı görünce bir acaba mi olmadım değil :) oyum tek kelimeyle efsane bunun üstüne nasıl bir oyuna gidilir bilmiyorum. Bir şekilde bilet bulup gidin

Ben de yeni önerilerle geleyim:
Şehir tiyatroları:
Macbeth bir tek perde oyun da bu. Görseli o kadar güzeldi ki. Yer yer kukla kullandılar... Kuklaları oyuna bir güzel yedirdiler. Mesela iki kişinin tutkusunu,ya da bir cinayeti kuklalar vasıtasıyla verdiler. İlginç bir deneyimdi.
Devlet tiyatrolarından
Karmakarisik
Klasik bir durum komedisi gibi. Hatta konusuna bakınca çapkın bir koca,otel odasında işlenen cinayet falan... Diyorsun ki, amaaaan klasik oyun. Kesin cesetten kurtulmaya çalışacaklar da, eşlerine yakalanacaklar da işler karışacak ...
Sıfır beklentiyle gittim. Hatta biletim bile yoktu, öyle bir denk geldi kapıda biletini satan kadından aldım. AMA iki bucuk saat kahkahalarla güldüm:) oyunu da ayakta alkışladım. On yargılı olmayın koşun koşun gidin

Ben de yeni önerilerle geleyim:
Şehir tiyatroları:
Macbeth bir tek perde oyun da bu. Görseli o kadar güzeldi ki. Yer yer kukla kullandılar... Kuklaları oyuna bir güzel yedirdiler. Mesela iki kişinin tutkusunu,ya da bir cinayeti kuklalar vasıtasıyla verdiler. İlginç bir deneyimdi.
Devlet tiyatrolarından
Karmakarisik
Klasik bir durum komedisi gibi. Hatta konusuna bakınca çapkın bir koca,otel odasında işlenen cinayet falan... Diyorsun ki, amaaaan klasik oyun. Kesin cesetten kurtulmaya çalışacaklar da, eşlerine yakalanacaklar da işler karışacak ...
Sıfır beklentiyle gittim. Hatta biletim bile yoktu, öyle bir denk geldi kapıda biletini satan kadından aldım. AMA iki bucuk saat kahkahalarla güldüm:) oyunu da ayakta alkışladım. On yargılı olmayın koşun koşun gidin

Machbete bilet alıp kaçırmıştım. Karmakarışık hakkında onyargim vardi ama aklımda olsun teşekkürler

Bu hafta devlet tiyatrolarında seksen günde devri aleme gittim.
O kadar güzeldi ki, sadece 5 kişinin binbir ayrı role girdiği, insanın içini bir hoş eden, onlarla üzülüp onlarla sevindigin,kah hayal kırıklığı yaşayıp kah 'işte bu be!' dediğin coook enfes bir oyundu. Oyunculuklar da efsane! En tiyatroyu sevmeyen insan bile bayılır bu oyuna. Sizden tavsiye isteyene göz kapalı onerebilirsiniz

Hakikat elbet bir gün: d 22 nin oyunu fazlasıyla siyasi göndermeler vardi oyunculuk , dekor , konu her şey muazzamdı bayıldım ben öneririm

Bir Baba Hamlet... Kelimelerle anlatılmaz sanırım. Şevket Çoruh ve Murat Akkoyunlu resmen döktürmüş. 2 saatin nasıl geçtiği anlaşılmıyor bile... Komediyle perçinleşmiş gerçeklerle yüzleştiriyor. Gülerken düşündüren cinsten.. Fırsat bulursanız muhakkak gidin derim!

En son Bizim Aile oyununa gittim. İnsan ister istemez geçmişte Adile Naşit’li Münir Özkul’lu filmle karşılaştırma yapıyor. Zaten çok sevdiğim Yeşilçam filmiydi o sebeple gidilebilir.

Bugün İstanbul devlet tiyatrolarında 'kosovali peer gynt'e gittim. Ülkesinde karışıklık olduğu için mükemmel hayatın orada olduğunu düşünen ve çeşitli Avrupa ülkelerine biçmeye çalışan Peker'in yer yer neşeli,yer yer göz yasartan hikayesi.
Oyunda bir başrol peer ise diğer başrol bavullardi. Dekorasyonda öyle güzel kullanildilar ki kimi zaman bavul oldular,kimi zaman sandalye,kimi zaman mezar taşı ve daha neler neler...
images (2).jpeg

Ben gittiğime çok memnunum . Gerçek tiyatro severlere kesinlikle oneririm. Ama sadece 'iyi vakit geçirmek' amacıyla gitmeyi düşünen varsa onlara tavsiye etmem.

ölü'n bizi ayırana dek oyununa giden var mı yorumları merak ediyorum

Gittiniz mi oyuna bilmiyorum ama yine de yazmak istedim. Oyunu çok beğendim. Dikkatinizi bir an olsun sahneden ayırmıyorsunuz. Romantik komedi tarzı her zaman ilgimi çekmiştir zaten, bu oyun da hiç sıkmadan izletiyor kendini. Arada zekice yapılmış şahane espriler var, biz çok güldük:) Umarım siz de beğenirsiniz.

Gittiniz mi oyuna bilmiyorum ama yine de yazmak istedim. Oyunu çok beğendim. Dikkatinizi bir an olsun sahneden ayırmıyorsunuz. Romantik komedi tarzı her zaman ilgimi çekmiştir zaten, bu oyun da hiç sıkmadan izletiyor kendini. Arada zekice yapılmış şahane espriler var, biz çok güldük:) Umarım siz de beğenirsiniz.
Gitmedim gitmeyi düşünüyorum inşallah:) teşekkür ederim

Bir Baba Hamlet... Kelimelerle anlatılmaz sanırım. Şevket Çoruh ve Murat Akkoyunlu resmen döktürmüş. 2 saatin nasıl geçtiği anlaşılmıyor bile... Komediyle perçinleşmiş gerçeklerle yüzleştiriyor. Gülerken düşündüren cinsten.. Fırsat bulursanız muhakkak gidin derim!
Kesinlikle izlenmeliiii... :KK200:

X