Sarıkantaron(binbirdelik) otunu ile deneyimlerimiz

edanaz

Nirvana
Kayıtlı Üye
31 Mart 2007
4.676
5.207
Kızlar işyerimden bir arkadaş izne gitmişti bugün döndü, 15 günde inanılmaz zayıflamış sarı kantaronotu çayı yapmış. Sizin bilginiz var mı?:nazar::nazar:

Binbirdelik Otu (Hypericum perforatum L.) tarla, yol ve orman kıyılarında, tepelerde ve çayırlarda Temmuz’dan Eylül’e kadar çiçeklenen ve ülkemizde, sarı kantaron, kanotu, kılıçotu, mayasılotu ve yaraotu gibi yöresel adlara da sahip olan şifalı bir bitkidir. Bitki 25-60 cm boyunda olup, çok dallıdır ve sapları ayrı olduğu halde bir şemsiye biçimindeki çiçekleri 5 parçalı, korolla altın sarısı renkli ve kenarları siyah renkli guddeli tüyler ile çevrilidir . Erkek organları çok adette ve 3 demet halinde bir araya toplanmıştır. Yapraklar ışığa karşı tutulduğunda, yağ guddeleri, parlak noktacıklar halinde kolaylıkla görülür. Bitkiye binbirdelik otu denmesi bu özellikten ileri gelmektedir. Yanılmamak için, tam olarak açmış bir çiçeği parmaklarınızın arasında ezdiğinizde, ondan kırmızı bir su aktığını göreceksiniz. Tanen (tannin), uçucu yağlar (carophyllene, pinene, limonene, myrcene), flavon türevleri (flavonoids; quercitrin, quercitin, rutin), hipericin (hyperic, pseudohypericin), karoten (carotene), Vitamin C ve resin içermektedir. Binbirdelik otunun Türkiye' de 70 kadar türü olup; bu türlerden büyük çiçekli binbirdelikotunu (koyunkıran, kuzukıran),(Hypericum calycinum L.) yiyen hayvanlar (Koyun, sığır,at) dan yalnız beyaz tüylü olanlarda bazen ölümle sonuçlanan, deri hastalıkları meydana gelir. Siyah tüylü hayvanlarda bu tip bir duyarlılık meydana gelmemektedir. Avrupa ve Anadolu ‘da yaygın bir bitki olup; Hristiyan inancında kutsal bir yeri vardır. Avusturya’da ısa’nın haç kanı, , Tanrı kayrası otu ve peygamber kanı gibi isimlerle anılmaktadır.

binbirdelikotu7.jpg

Binbirdelikotu çayı ; sinir yaralanmalarında ve her türlü sinirsel şikayetlerde, çarpma sonucu yaralanmalarda ve ağır kaldırma sonucu ortaya çıkan rahatsızlıklarda kullanılabilir. Ayrıca o, ishale karşı da etkili bir bitkidir. Sinirsel yüz ağrıları , günde 2-3 bardak binbirdelikotu çayı içip, dıştan da (haricen) ağrılı bölgeler uzunca bir süre binbirdelikotu yağı ile ovalanarak iyileştirilebilir. Bitkinin ayrıca, sinir iyileştirici olarak adlandırılan ve sinirsel rahatsızlıklarda, nevrozlarda, uykusuzlukta ve sinir yorgunluklarında başarıyla kullanılan bir de tentürü (Binbirdelikotu Tentürü) hazırlanabilir. Bu tentür dıstan (haricen) friksiyon (ovarak sürme) biçiminde, içten (dahilen) ise, günde 10-15 damla, 1 yemek kaşığı suya karıştırılarak kullanılır. Konuşma bozukluklarında, rahatsız uykularda, histeri krizlerinde, uyurgezerlikte olduğu kadar, yatağa işeme ve depresyonlarda da başarıyla kullanılabilir. Tüm bu hastalıklarda içten binbirdelikotu çayını kullanırken, bir yandan da oturma çok olumlu sonuçlar verdiği söylenebilir. Haftanın 6 günü, arka arkaya ayak banyoları alınması da tavsiye edilmektedir. Sinir sistemi ile ilgili tüm rahatsızlıklarda bu kür önemlidir.

Gelişme çağındaki genç kızların, bir süre (Birkaç ay) günde 2 bardak binbirdelikotu çayı içmeleri tavsiye edilir. Bu çay, cinsel organların gelişmesine yardımcı olacak ve adet görme düzensizliklerine son verecektir. Çok ünlü olan Binbirdelikotu (Kantaron) Yağı’da hiç bir evde eksik olmamalıdır. Gerçekten de binbirdelikotu yağı ; ağrı kesici, iltihap önleyici ve iyileştirici özellikleriyle, en iyi yara yağıdır. Bu yağı herkes kolayca hazırlayabilir. ıyılestirme gücünü en az 2 yıl korur ve yalnızca açık yaralarda, yeni yaralanmalarda, hematomlarda (Deride mavi-mor lekeler), beze şişkinliklerinde, güneş yanıklarında ve pürüzlü yüz ciltlerinde bakım toniği olarak kullanılmakla kalmayıp, uçuklar (herpes), varisli damarlar, basurlar (hemorrhoids), sırt ağrıları, lumbago, siyatik, mafsal (eklem) iltihabı, romatizma ve felçli-inmeli (paralysis) bölgelerde de etkili bir friksiyon (Ovarak sürme) yağı olarak kullanılabilir. Yanıklarda ve haşlanmalarda etkili bir yağa sahip olabilmek için bitkinin çiçekleri keten tohumu yağına yatırılır. Bu yağ, güneş yanıklarında da kullanılabilir. Karınlarına zeytinyağı ile hazırlanmış binbirdelikotu (Kantaron) yağı sürüldüğünde karın ağrısı çeken bebeklerin ağlamaları sona erebilir.

Bakınız-----> Sarı Kantaron Ekstresi (St.John's Wort)

Kullanım Biçimleri :

Çay Hazırlamak : 1 tatlı kaşığı dolusu bitki, orta boy 1 su bardağı kaynamıs suya eklenir ve 3-4 dakika demlendikten sonra süzülür. Yukarıda belirtilen durumlarda günde 2-3 bardak içilir.

Binbirdelikotu (Kantaron) Yağı Hazırlamak : Günesli havada toplanmıs çiçekler, gevsek biçimde bir siseye doldurulur ve üstüne, sızma zeytinyağı eklenir. Zeytinyağı çiçekleri örtmelidir. Mayalanma süresi olan 3-5 gün süresince sisenin kapağı açık tutulur ve arada bir çalkalanarak, günesli bir yerde bekletilir. Daha sonra şişenin kapağı kapatılır ve 4-5 hafta boyunca, arada bir çalkalanarak güneste bekletilir. Süre sonunda süzülür, çiçekler de sıkılır ve koyu renkli şişelere doldurularak saklanır. Yanık yaraları için, zeytinyağı yerine, ketentohumu yağı kullanılır.

Binbirdelikotu (Kantaron) Tentürü Hazırlamak : 1 lt konyağın içine, güneste toplanmış ve ince kıyılmıs 2 avuç bitki (sap, yaprak ve çiçek ) eklenir. Sise 14 gün boyunca güneşte bekletilir ve arada bir çalkalanır. Süre sonunda süzülür ve koyu renkli şişelere aktarılarak, serin bir ortamda saklanır.

Sarı Kantaron Ekstresi: (Hypericum perforatum L.) Özellikle Avrupa ve Amerika'da çay yerine, bitkinin çiçek, yaprak ve saplarından elde edilen ve kapsül şeklinde satılan ekstresi de kullanılmaktadır. Kronik yorgunluk sendromunda, menopoz dönemindeki sıkıntı, stres ve gerginliklerin giderilmesinde faydalıdır.

Son düzenleyen: Moderatör:
Kızlar işyerimden bir arkadaş izne gitmişti bugün döndü, 15 günde inanılmaz zayıflamış sarı kantaronotu çayı yapmış. Sizin bilginiz var mı?:nazar::nazar:

BEN SARI KANTARONOTUNU BİLİYORUM AMA:sm_confused: NASIL UYGULANDIĞINI BİLMİYORUM:uhm: EĞER ARKADAŞIN BU BİTKİYİ NASIL DEMLEDİĞİNİ SÖYLERSE BİZDE UYGULARIZ BELKİyerimseniben

ben bugün aldım maydanoz gibi sap sap bir fincana yaprakları fincanın içinde sapı dışarıda olacak şekilde koyuyormuş üstüne kaynar su ekliyormuş demlenince pembe gibi kırmızı gibi rengi oluyormuş çay gibi içiyormuş ben de şimdi demleyim bu akşam başlayım dmleşnce sonucu ve tadını bildiririm

nam biraz evvel demledim ama arkadaşımın dediği gibi olmadı yarın bir daha soracağım haber veririm

günde kaç kere içiyormuş bir de iştahı mı kesmiş yağları mı eritmiş vs. nasıl bi etkisi olmuş ayrıca paylaştığın için de teşekkürler

arkadaşımla görüştüm aldığım otu ona da içirdim ama benim ki kırmızı olmuyor bırakın kırmızıyı yeşil bile olmadı açık yeşil oldu yarın o kendi otunu geirecek onu demleyip içeceğiz dört fincan çay gibi içiyormuş yarın haber veririm annesine de soracağız

nam biraz evvel demledim ama arkadaşımın dediği gibi olmadı yarın bir daha soracağım haber veririm
ilgine teşekkürler
arkadaşımla görüştüm aldığım otu ona da içirdim ama benim ki kırmızı olmuyor bırakın kırmızıyı yeşil bile olmadı açık yeşil oldu yarın o kendi otunu geirecek onu demleyip içeceğiz dört fincan çay gibi içiyormuş yarın haber veririm annesine de soracağız

hayatım ben şaşırdım ben o otu saplı yapraklı bilmiyorum hatta evimde vardı baktım dediğin gibi değil

asıl kırmızı kantorun otu var ama malesef bulunamıyor çok nadir bulunumuş ve sadece ilaç yapımı için kullanılıyormuş

evet kızlar öğrendim. Sarı kantaron otu bir demliğe konuyor çay gibi bir saat kadar demleniyor rengi krmızıya dönüyor. gğnde 4 fincan kadar içiliyor. içmeden önce biraz ısıtmak gerekiyor afiyet olsun

evet kızlar öğrendim. Sarı kantaron otu bir demliğe konuyor çay gibi bir saat kadar demleniyor rengi krmızıya dönüyor. gğnde 4 fincan kadar içiliyor. içmeden önce biraz ısıtmak gerekiyor afiyet olsun

TEŞEKKÜR EDERİM TATLIM
İLGİLENDİĞİN İÇİN
UYGULAYACAĞIMDAN EMEİN OLABİLİRSİN

ŞU ARA EBRU ŞALLI'NIN VERDİĞİ SELİLÜT ÇAYINI TÜKETİYORUM GERÇEKDEN İYİ ÖDEM SÖKTÜRÜYOR 10 GÜNÜ TAMAMLAYIM SONRA BUNA GEÇERİM:içelim:

TEŞEKKÜR EDERİM TATLIM
İLGİLENDİĞİN İÇİN

ŞU ARA EBRU ŞALLI'NIN VERDİĞİ SELİLÜT ÇAYINI TÜKETİYORUM GERÇEKDEN İYİ ÖDEM SÖKTÜRÜYOR 10 GÜNÜ TAMAMLAYIM SONRA BUNA GEÇERİM:içelim:
o neki ben bilmiyorum sabah 07:00 de evden çıkıp 17:30 d dönünce dünyaan haberm olmuyor herşeyi eç duyuyrum

bende sarı kantoron çayı içiyorum ama uykusuzluğa iyi geldiği için içiyorum. zayıflatıcı özelliğini bilseydim aksatmadan içerdim valla yaa:)
1 su bardağı suyu kaynatıp bir tutam kadar atıp demlenmeye bırakıyorum. suyla birlikte kaynatma dedi bana aktar sakıncalıymış çünkü.
öyle akşamdan yemekten sonra içiyodum.

alıntıdır..
Ciddi depresyonu mutlaka bir psikiyatristin tedavi etmesi gerekir.Hafif depresyonda doğal ve bitkisel maddeler tedaviye yardımcı olabilir.

Hafif depresyon yaşam tarzımızı dengelemek ve pozitif enerji veren teknikleri uygulamakla kontrol altına alınabilir.

Sarı Kantaron: İçeriğindeki aktif bileşiklerden biri olan hipersinin anskiyetenin, depresyon ve değersizlik hissi gibi durumların tedavisinde çok önemli ilerlemeler sağlamaktadır.

Ciddi derecedeki depresyon hastalarının en büyük sıkıntısı olan uyku düzensizliklerini tedavi eden özellikleri vardır.

Kullanımı:1 bardak kaynar suya 1-2 çay kaşığı kurutulmuş sarı kantaron koyup 10 dakika demlenmesini bekleyin ve sonra için. 4 ile 6 hafta boyunca günde 1 veya 2 bardak bu çaydan içilirse son derece etkili olur.

Not:Eğer hamile iseniz sarı kantaron kullanmayın ve kullanırken şiddetli güneş ışınına maruz kalmayın. çünkü bu bitki cildi güneşe karşı hassaslaştırmaktadır.

Prof. Dr. Ahmet Maranki

edanaz nasıl bi etkiyle kilo verdirmiş acaba arkadaşına yağları mı eritmiş, iştahını mı kesmiş vs kısa zaman da ben de çabucak kilo vermek istiyorum da

edanaz nasıl bi etkiyle kilo verdirmiş acaba arkadaşına yağları mı eritmiş, iştahını mı kesmiş vs kısa zaman da ben de çabucak kilo vermek istiyorum da
ben iki gündür yapıp içiyorum müthiş tokluk hissi veriyor ve çok fazla tuvalete çıkıyorsun, hem idrar söktürüyor hemde kaç öğün yediysem o kadar tuvalete çıktım şimdilik memnunum. ama daha iki gün olduğu için kilo kaybı ile ilgili birşey söyleyemeyeceğim

TEŞEKKÜR EDERİM TATLIM
İLGİLENDİĞİN İÇİN

[/QUO

canım şu selülüt çayının tarifini yazar mısın?

Ay benim uykuyla başım fena dertte çok uyku şhtşyacım var fırsat bulsam yatsam dşye yastık kolluyorum.Kolestrolüm var düşürüyo diye biliyorum kullanıcam kullanamıyorum.Hakikaten uyku yapıyo mu arkadaşlar

X