Panik Bozukluğu / Panik Atak Bilgi Ve Paylaşım Alanı

merhaba arkadaşlar ben evliliğimle alakalı zor şeyler yaşadım ve kazanırım umuduyla girdiğim bir sınavı kazanamamla birlikte aşırı stres yüzünden toplamda 3 büyük atak geçirdim herhangi bir doktora gitmedim. Panik atak diye birşey olduğunu bile bilmiyordum ta ki 2. atağımı şehirlerarası bir otobüs yolculuğu esnasında geçirdiğim sırada bayanın birisinin beni konuşturarak panik atak geçirdiğimi söylemesine kadar. yolculuktan sonraki gün de yine atak geçirdim hastaneye falan gittik kas gevşetici verip gönderdiler. Biraz araştırdığımda bu şeyin tamamen stres kontrolü sağlandığında sona erdiği. Hayatımda bir takım olumsuzluklar sürekli ard arda gelince kendimi çok işe yaramaz kendi hayatına sahip çıkamayan bir zavallı olarak gördüm. Güçlü bir karakterim varken tam tersi korkak bir karaktere dönüşmeye başladım. Bir yıldır başka atak geçirmedim. kendimi iyi tutmaya çalışıyorum. kitap okuyup film izleyerek boş vakit bırakmamaya çalışıyorum. Mevlananın mesnevi kitabını okumaya başladım. Ve bu beni çok rahatlatıyor. Umarım o anları tekrar yaşamam. İlaç kullanmak istemiyorum çünkü zaten başka bir hastalığım var.

merhaba arkadaşlar ben evliliğimle alakalı zor şeyler yaşadım ve kazanırım umuduyla girdiğim bir sınavı kazanamamla birlikte aşırı stres yüzünden toplamda 3 büyük atak geçirdim herhangi bir doktora gitmedim. Panik atak diye birşey olduğunu bile bilmiyordum ta ki 2. atağımı şehirlerarası bir otobüs yolculuğu esnasında geçirdiğim sırada bayanın birisinin beni konuşturarak panik atak geçirdiğimi söylemesine kadar. yolculuktan sonraki gün de yine atak geçirdim hastaneye falan gittik kas gevşetici verip gönderdiler. Biraz araştırdığımda bu şeyin tamamen stres kontrolü sağlandığında sona erdiği. Hayatımda bir takım olumsuzluklar sürekli ard arda gelince kendimi çok işe yaramaz kendi hayatına sahip çıkamayan bir zavallı olarak gördüm. Güçlü bir karakterim varken tam tersi korkak bir karaktere dönüşmeye başladım. Bir yıldır başka atak geçirmedim. kendimi iyi tutmaya çalışıyorum. kitap okuyup film izleyerek boş vakit bırakmamaya çalışıyorum. Mevlananın mesnevi kitabını okumaya başladım. Ve bu beni çok rahatlatıyor. Umarım o anları tekrar yaşamam. İlaç kullanmak istemiyorum çünkü zaten başka bir hastalığım var.
merhabalar. sizi çok iyi anlıyorum. ben de eşişmle yşadığım sorunlardan sonra oldum. herşeyi düzelttik ama sonrasında bbu illet başladı. aslında haklısıngerçekten bizimle ilgili ama bana yardım aldığım kişi öyle şeyler söyledi ki ben onun sayesinde atlattım. o anlarda ne yapmam gerekiyor, o anlar başlamadan önce ne yapmam gerekiyor, bu neden oluşuyor vb gibi pek çok şey. bugün birşey olsa asla korkmuyorum çünkü kolaylıkla geçirebileceğimi biliyorum. bence sadece kendinizi iyi tutmakla olmuyor bunu nasıl atlatacağüınızı bilirseniz ozaman size hiçbirşey yapamaz. bu güvene sahip olduğunuzda zaten atak da gelmnez.

acaba bende de varmı cok merak e diyorum... BAzen var diyorum bazen yok
pskolga gitmek istiyorm ama kime gitmeliyim bilmiyorum

Arkadaslar panık atakla ilgili youtube izzet güllü nun videoları var. Onlari izleyin. Sorununuz care fazlasıyla olur.

Arkadaşlar aynı durumu bende yaşıyorum. Doktora gittim çarpıntım için holter takıldı kalpte sorum çıkmadı. Panik atak hastası olduğumu söyledi ilaç yazdı. Hafta sonu olduğu için alamadım. Ama çok zor bir durum. Göğüsün iman tahtası denilen yerde bi baskı geliyor o seni çok rahatsız ediyor. Sol kolumada sanki vuruyor kalp krizi geçirecem öleceğim diye çok korku basıyor bunlar çok kötü bi durum. Allah yardımcımız olsun. Duş bile zor alıyorum ölüm korkusu geliyor. İnanın çok zor geçiyor günlerimiz. Peki bu durumu aranızda ilaçlarla atlatan varmı

Panik atakta kök duygu ve düşünceler:
Ölüm korkusu
Kontrol etme isteği
İlgi ve sevgi beklentisi
reddedilme korkusu... Hangisi ya da hangileri var sizde?

Panik atakta kök duygu ve düşünceler:
Ölüm korkusu
Kontrol etme isteği
İlgi ve sevgi beklentisi
reddedilme korkusu... Hangisi ya da hangileri var sizde?
Ölüm korkusu, her an kötü bişey olacakmış hissi, aklımı kontrolümü kaybetme korkusu, felç geçirme, beyin kanaması, kalp krizi geçirme korkusu gibi gibi gibi😔

Ark
Bende 2 yıldır panik atak hastasıyım yaşamadığım zorluk kalmadı... allah kimseye vermesin... ben bu ankaradaki dr. ofelya thomes a gitmeyi düşünüyorum. Giden varmı acaba? Yada bu hastalıktan baska türlü tamamen kurtulan... ?
adasim ofelya hanima gitti takintilari ve gecmise olan ofkesi icin ise yaradigini soyluyor .. Bi ara bende gitmeyi dusunuyorum ancak yolum dusmedi hic oralara..Beb panik bozukluk ve ankisyete ile yaklasik 2005 ten bu yana yasiyorum her zaman aktif olmuyor duraksama ve sakin oldugu yillarca sessizce durdugu oluyor ancak hayatinizda cok stressli bir donem yasayip o surecin sonuna gelip oh gecti dediginizde hop bi bakiyorsunuz panik bozukluk panik atak olarak geri gelmis oluyor yani hayat boyu bir arkadaslik bu ancak gideceginiz doktorlar ve ojuyacaginiz kitaplar ogreneceginiz teknikler sizi acil kapilarindan o nefessiz kalip kalp krizi gecirdiginizi sanmaktan olum korkularindan endiselerinizden kurtarir panik ataklarimin ilk zamanlarini hatirliyorum ne kolay teslim olup hastanelik oluyordum ama simdi onu yonetmeyi biliyorum gercek bir hastalikla panigi ayirt edebiliyor ona teslim olmuyorum size ve burdaki herkese tavsiyem birseyle savasmak bas etmek istiyorsaniz once karsinizda ne olduguna bakin onu taniyin bu surecte donemsel olarak ilac tedavileride gordum basit depresanlar veya hafif doz sakinlestiriciler tabiki bunlarinda yardimi oldu ancak en onemlisi ani yonetebilmek ben her atakta kilit bir cumlem vardir "karanligin en zifiri coktugu an safagin en yakin oldugu andir" ataklarimi bu cunle ile karsiladim grlmesine bana saldirmasina izin verdim bildim ki korkumun endisemin en yuksek oldugu an krizimin gecmesine en yakin oldugum an ve oylede oldu her defasinda anlatilacak yazilacak cok sey var onerilerim Baris Muslu sagligina format at beynine format at ve yabanci bir yazarin iyi hissetmek kitaplari teknikleri ogrenip saglikli gunler yasamaniz dileklerimle..

Arkadaşlar bana da yakın zamanda yoğun anksiyete ve panik bozukluk teşhisi kondu. Aklım sürekli en kötüsünde. Uyuyamıyorum, uyusam da uykumda bile tedirginim. En büyük korkum hastalık ve özellikle kanser. Benim gibi olup atlatan var mı?
Size bir kac soru sormak istiyorum musadenizzle
Hic bir yakininizi kaybettiniz mi?
Kanser dolayisiyle bir yakininizi kaybettiniz mi ?
Bir yerden birinden simdi veya kucukken bir ayrilik gectimi basinizdan ?
Ayrilmis anne baba cocugumusunuz ?
Bunlari sormamda ki amac size bir yol gosterebilmek

Her sabah nefes darlığı yaşıyordum sürekli acildeydim doktorlar anlamıyordu kalbim yerinden çıkıcak gibi oynuyodu ölüyorum diye gidiyordum doktorlarla tartıştığımda oldu. 1,5 sene ilaç tedavisi gördüm ve ayda bir günde doktoruma gidiyordum ağır panik atak krizleri yok artık , bir kısım hariç atlattım çok şükür sadece arabayı benden başka biri kullanırsa çok tedirgin oluyorum onu atlatamadım bunun nedenide ağır bir trafik kazası geçirmem , bir akrabamda da panik atak var bana ilaca gerek yok doktorada kendin doktorun olucaksın hastayım dedikce hasta oluyorsun diyordu bana ve imana sarıldığını dua ettiğini iyi olduğunu söylüyordu hep bana bende müslümanım ama hastaysam duamıda edicem doktorada gidicem dedim ve şükür iyiyim artık bana bunu diyen akrabam ise panik atağı çok ilerledi hasta olduğunu kabul etmiyor önemli olan panik atak hastalığını kabullenmek o zaman kendinde olan herşeyi ölüme yorumlamıyorsun panik ataktan diyorsun .Zor bir hastalık çeken için ve hasta yakınları içinde zor eşim bazen kendini tutamaz bağırırdı bana

Bu hastalığa sahip olanlar bilgilendirebilirse sevinirim. Atak ne zaman sürede bir geliyor ne kadar sıklıkla yani.1-2 hafta önce iki kez atak geçirdim biri aşırı yoğundu ama diğeri daha hafif geçti. Psikoloğumla görüştüğümde panik atağı olduğunu söyledi. Bir keresinde dışarıda tek başınayken oldu ama durumu iyi kontrol edebildim çok şükür ki. Ancak o zamandan beri dışarı çıktığımda sanki her an olacakmış gibi endişeliyim. Çok şükür o günden beri bir daha olmadı

ben varım. daha önce yazmıştım ama başka bir başlık altındaydı galiba. evet ben aştım bu illeti. başlarda ilaç kullanmıştım ama kısa sürede belki bir ay bile sürmemiştim. daha öncesinde çok daha uzun süre kullandım. ama doğru kişiyi bulduğunuzda sorun kalmıyor emin olun ilaca da gerek duymuyorsunuz. ben iki uzman değiştirdim üçüncü de buldum doğru kişiyi. işte biraz şans bu işler. izmirdeyim sen de izmirdeysen kim olduğunu özelden yazarım ama gerçekten bu tip durumlarda doğru kişiyi bulmak önemli.
Dr un adıni özelden yazar misiniz

Arkadaşlar youtubeden izzet güllünün videolarını izleyin. Telkinleri rahatlatıyor. Bu yaşadıklarımız hastalık değil sadece algı bozukluğu.Biz bu dünyada başıboş değiliz bizim Yatatıcımız bize çekemeyeceğimiz derdi yüklemez. İbadetlerimize dikkat edelim günahlarımıza tevbe edelim. Sebeplere müracaat edip asıl Şafi olan Allaha sığınalım.Bende sürekli hastalık olduğu düşüncesine kapılıyorum sürekli internetten araştırıyorum endişelerim daha da artıyor.Doktora gitmeye çok korkuyorum kötü bişey diyecek diye. Allah yardımcımız olsun inşallah.

Aklımda bir an "acaba ben panik atak mıyım " sorusu belirdi , bütün belirtiler var sanki :oops:
Buna tıpta "semptom atlaması" denilir. Bu hataya herkes düşer. Belirtileri okudukça sizde varmış hissine kapılırsınız. Endişe etmenize hiç gerek yok. Eğer günlük hayatınızı bozacak derecede şikayetleriniz varsa o zaman bir doktor ziyareti yapmanız iyi olur.

Bende 1 aya yakın süredir aşırı ölüm korkusu yaşamaya başladım. Düşününce ölümü nasıl olacak nasıl başa çıkacagım diye stres durumuna giriyorum. Bu sefer haliyle kalbim agrıyor nefesim daralıyor odalara sığmıyorum. Sürekli vücudumu dinlemeye başladım. Kalp krizi beyin kanaması vs. Huzurlu uyumak da imkansız hale geldi. Zaten sürekli uyanmaya başladım. Kabuslar görüyorum. En kötüsü de içimden bir ses saçmaladığımı sadece geçici olduğunu söylerken diğer ses acaba hissettin mi ? Malum mu oldu diyor. Bu tarz şeyler hisseden var mı ? Pandemi mi yaptı bizi böyle acaba ?

Bende 1 aya yakın süredir aşırı ölüm korkusu yaşamaya başladım. Düşününce ölümü nasıl olacak nasıl başa çıkacagım diye stres durumuna giriyorum. Bu sefer haliyle kalbim agrıyor nefesim daralıyor odalara sığmıyorum. Sürekli vücudumu dinlemeye başladım. Kalp krizi beyin kanaması vs. Huzurlu uyumak da imkansız hale geldi. Zaten sürekli uyanmaya başladım. Kabuslar görüyorum. En kötüsü de içimden bir ses saçmaladığımı sadece geçici olduğunu söylerken diğer ses acaba hissettin mi ? Malum mu oldu diyor. Bu tarz şeyler hisseden var mı ? Pandemi mi yaptı bizi böyle acaba ?
Bende ayynı durumdayım inanın bana çok zor baş ediyorum bu düşünceyle aynen öyle tam tarif bu gerçkten içimden geçen cümleler hep bunlar . Bence pandeminin etkiside var hep sürekli kötü olumsuz haberler böyle etti bizi . Ama panik atağımda var baya azaldı daha hafif atlatıyorum aynı şeyleri bnde çokk düşünüyorum ataktan snra oldu. Sürekli kafam meşgul o olumsuz düşüncelerle. Bişey yokkn durup dururken bi dehşet içimi huzursuz eden düşünceler geliyor sizin dedikleriniz aynı şeklde sonra saçmalama şimdiye kdr niye gelmiyodu vesvese bu gidicek diyorum salavatı şerife çekiyorum hemen sizde öyle yapın inşallah biticek bunlarda

X