Onkoloji - Kanser ve Türevleri östrojen reseptörü pozitif meme kanseri

olivia

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
12 Temmuz 2006
5.054
5.693
Arkadaslar özellikle kadinlar kulubunde enine boyuna meme kanseri hakkinda cok paylasimlar yapilmasi gerektigini düsünerekten bu konuyu actim. Artik her 10 kadindan birisi Meme kanseri adayi. Hic az bir rakam degil. Gittikcede cogalacagina benziyor malesef.
Ilk önce böyle bir teshis konuldugu zaman, her hastanin meme kanserinin formülünü cok iyi bilmesi gerekiyor.
Zira bazi meme kanserinde, yukarida yazdigim gibi eger östrojen reseptörü pozitif olanlarda, hastanin her zaman kemoterapi ( ilac tedavisi ) görmesi gerekmiyor. Asagidaki makaleyi dikkatlice okumanizi tavsiye ederim.
http://www.genekor.com/oncotypedx-breast-cancer-p-222.html?language=tr

Bundan iki sene önce bende meme kanseri teshisi konuldu. Biyopsi ( doku parcasi alindi ) yapildi ve benim meme kanserimin östrojen reseptörü pozitif cikti. Arkasindan ameliyatimi oldum ve 3 tanede koltuk alti bezelerle kanser dokusunu aldirdim. Sansima ilk evrede yani erken teshis oldugu icin hic bir metastas bulunmadi. Arkasindan Onkotype DX testi yapildi. Ve bu testin sonucu benim kanserimin kemoterapiye hic duyarli olmadigini gösterdi.
Ameliyattan sonra sadece isin tedavisi gördüm ( 30 defa ) ve vücudum östrojen üretmesin diye " Tamoxifen " kullaniyorum.
Sizdeki ricam, eger meme kanseri teshisi konuldugu Zaman hemen pes etmeyin, ilk önce kanserin türünü yani formülünü ögrenin. Ne kadar bilgili olursaniz, size daha faydali olur. Herseyi doktorlarin eline birakmayin.
Ne yazikki sadece bu konuda bilgim var, baska meme kanseri türünde bilgim yok.
Sizlere her zaman yardim etmek isterim. Bu konuda sorunuz olursa lütfen cekinmeden sorun, elimden geldigi kadar yardim bilgilerimi sizlerede aktarmak isterim.
Ama dilerimki hic kimse hastalanmasin...Saglikli kalin !!! Ve herkese kontrollerinizi ihmal etmeyin derim !!!

Her meme kanseri teshisinde, illaki kanserinizin türünü ögrenin, patoloji sonuclarini aldiginizda, orada kanserin türü ve karekteri yazar, bu cok önemli bir ip ucudur, zira bu formüle göre bazen kemoterapi görmeye gerek yok.
Sorulariniz var ise, buraya yazin, elimden geldigi kadar yardim etmek isterim.

Evet canim, 5 sene boyunca almama gerek. Evet haklisin gercekten kolay degil ama yinede sonradan sucluluk duymamak icin aliyorum.

@Kedi, biraz daha aciklama yapabilirmisin ? Yani tümörün formülü, büyüklügü vs. vs ?
Ameliyat oldunmu, kemo gördünmü, Isin tedavisini yaptinmi ?

Anliyorum eger daha cocuk yapmak istiyorsan tabiki Tamoxifen bende olsam kullanmazdim fakat bunu cok iyi doktorunla konus canim.
Benim üzüldügüm Türkiye`de doktorlar Dogru dürüst Bilgi vermiyorlar hastalarina 8 yada 10 lenf ne demek ? Neden tam olarak kac lenf alindigi söylenmiyor veya bir yerde yazmiyor. Ameliyatin 2-3 günü sonra bunlar hastayla konusulur. Sonra kac lenf bezleri temiz cikti, mesela ve kac tanesine sicramis bunlar cok ayrintili konusulmali.
Igne bilmiyorum canim, neye karsiymiski acaba ??? 5 sene ilac Tamoxifeni demek istiyorsun hehalde.
Tabiki Tamoxifeni alinca menopoza giriyorsun hamilelik o dönemde zor labilir diye düsünüyorum.
Sana bol bol sans diliyorum, Doktorunla her detayi iyice konus senin anlayabilecegin dilde anlatsin lütfen, cünkü tümörün hakkinda nerdeyse hic bilgin yok, bu böyle olmaz.
Cok cok gecmis olsun tekrar.:KK200:

X