Nişanlandım ama içime sinmiyor

Çok sevgili meslektaşım,
Sorun partnerinizin aldığı maaş da değil statü değerinde kendimce. Pratisyen hekim düzeyinde maaş alıyorsa partnerinizi doktor ama uzmanlık kazanamamış gibi düşünebilirdiniz. Uzman doktor olunca onun maaşını 2 3 kat katlayacağınızı nasıl düşündünüz anlamadım. Pratisyen de oldum, asistan da oldum, uzman arkadaşlarım da var aldığımız maaşlar çok farklı farklı. Pratisyen arkadaşımın hepimizden fazla kazandığı zamanlar oluyor. Yani uzman olsanız da hastaneniz kazanan bir hastane değilse, yaptıklarınızın sut puanı düşükse kazanamazsınız.(sut da habire güncelleniyor. Onu baz alarak konuşmak çok anlamsız.) Senelerce adamı oyalamışsınız şimdi de ondan daha iyisini bulabilir miydim acaba diyorsunuz. Nişanlınız sizi beş sene oyalayıp daha para kazanmaya başlayınca daha iyisine geçmeyi düşünse bas bas bağırınırdınız ama burda. Çok benzer bir şeyi yaşadığım için söylüyorum bunu. Sizin erkek halinizle bir dönem ilişki yaşadım. Allah sizin gibilerden uzak tutsun bizi 🧿
İ love you baby 💕

Uzmanlıktan uzmanlığa hastaneden hastaneye çok değişiyor maaşlar.Biraz abarttınız gibi geldi bana özel sektörde masabaşı çalışan derken öyle çok arkadaşım var sizin söylediğiniz düzeyde maaşlar almıyor nerdeyse hiçbiri.Abiniz ne uzmanı acaba ?

Ben de Hayata farklı baktığımızı düşünüyorum.Bunu da söyledim nişanlıma o böyle olmadığını düşünüyor.Maddi açıdan da bi problemimiz olmayacağını düşünüyor.Zamanla bunu göreceğimi söylüyor.
15 senelik uzman çocuk cerrahı (yandal üroloji), devlette çalışıyor. 100ü bulmuyor maaşı. Benim tecrübem 6 sene özelde çalışıyorum doktor değilim çok daha fazla kazanıyorum.

Aynen böyle haklısınız, şu an özel sektördeki hiçbir arkadaşım uzman doktor maaşının yarısını bile almıyor (tabi üst düzey yöneticiler vs hariç onlar alıyordur).O yüzden hanımefendinin özel sektörde çalışan işçiler bile doktorlardan fazla kazanıyor söylemi çok gerçek dışı…
Hatta şöyle ben rakamlarla konuşayım. Gazeteye göre doktor maaşı 49 bindi galiba. Taban maaşınız öyle olabilir. Bizim kurumda 52 bin alanlar falan var kadrosundan dolayı. Nerdeyse doktor kadar alıyoruz diyorlar. Yani daha düşük bir bölüm okuduk ama şansa doktor kadar alıyoruz sevinci oluyor. Uzmanin geliri devlette 100-200 bin arası degisiyor bildiğim kadarıyla. Hastanede tahakkukta çalışan arkadaşımdan aldığım verilere göre söylüyorum. Ve yakın bir arkadaşım anestezi uzmanı. O da maaşının gerçek halini soylemisti. Ama soru şu ki her ay değişiyor demişti. Bazen bir ay x alıyorum bazen bir ay 2x alıyorum o sorun diye dert yanmıştı.

15 senelik uzman çocuk cerrahı (yandal üroloji), devlette çalışıyor. 100ü bulmuyor maaşı. Benim tecrübem 6 sene özelde çalışıyorum doktor değilim çok daha fazla kazanıyorum.
"branş bölge hastaneye gore degismekle subatta 210 nisanda 190 gibi"

Bakın direkt tahakkukta çalışan birinin yazdığı. Aylık bankada yatan gelirini görmeden dediğine inanmayın..maaş 100 bini bulmuyor olabilir ama ek ödemeleri de var.

Ayrıca her tıp mezunu yüksek maaşlar alıyor. Ama her özel sektör çalışanı almıyor. Çok az özel sektör çalışanı 100 bin üzerinde kazanır.
Ticarette de güzel para var. Ama her ticarete atılan bu parayı kazanmıyor. Eşim kendi işini yapıyor asgari ücret kadar anca kazanıyor. E ticarette millet baya kazanıyor. O girdi anca vergi borcu kaldı. Tanıdığım başka birileri de hep kapattı.

Yani özetle doktorların geliri gayet güzel. Akarı yok kokari yok. Kovulma derdi yok. İşsiz kalma derdi yok. Dolayısı ile evet burda konu sahibi daha çok kazanan olacaktır genelde. O konuda haklı.

Özel sektörde bu civarlarda kazanan sayısı çok az..yüzde 5-10 nu geçmez.

Bakın direkt tahakkukta çalışan birinin yazdığı. Aylık bankada yatan gelirini görmeden dediğine inanmayın..maaş 100 bini bulmuyor olabilir ama ek ödemeleri de var.

Ayrıca her tıp mezunu yüksek maaşlar alıyor. Ama her özel sektör çalışanı almıyor. Çok az özel sektör çalışanı 100 bin üzerinde kazanır.
Ticarette de güzel para var. Ama her ticarete atılan bu parayı kazanmıyor. Eşim kendi işini yapıyor asgari ücret kadar anca kazanıyor. E ticarette millet baya kazanıyor. O girdi anca vergi borcu kaldı. Tanıdığım başka birileri de hep kapattı.

Yani özetle doktorların geliri gayet güzel. Akarı yok kokari yok. Kovulma derdi yok. İşsiz kalma derdi yok. Dolayısı ile evet burda konu sahibi daha çok kazanan olacaktır genelde. O konuda haklı.

210 hatta 190 kazanan uzman doktor yok. Evet hastaneye göre gelir değişen bir şey ama cerrahlar bile nöbet dahil tüm gelirleri toplansa parayı almıyor.

Son düzenleme:
Abiniz bence size aldığı taban maaşı söylüyor , 15 senelik bi çocuk cerrahının maaşının 100 ü bulmama gibi bi durumu yok çünkü.Cerrah olmayanlar bile daha fazlasını kazanıyor.

210 hatta 190 kazanan uzman doktor yok. Evet hastaneye göre gelir değişen bir şey ama cerrahlar bile nöbet dahil tüm gelirleri toplansa parayı almıyor.
Bence siz meslekten ya da meslektaşlarınızdan çok uzak kalmışsınız çevremde uzman olup 200 bin kazanan çok insan var benim .Tabiki bölümden bölüme hastaneden hastaneye değişiyor ama devlette bile bu meblağlara yakın alınıyor.

Konu nasıl doktor maaşlarına geldi anlamasam da Tahakkukta çalışan arkadaşınız size doğru bilgiler vermiş.Doğru bilgi sahibisiniz.Ben sizin işinizi merak ettim 😁 Ben eşim benden çok kazansın demiyorum ama denklik de önemli nişanlımı bi kenara koyarsam(arada bizde bu kadar uçurum yok) 150-200 bin bandında kazanıp 50 bin kazanan birisiyle olmayı birçok kişinin de istemeyeceğini düşünüyorum. Boşuna bu kadar linç edildim bence.Eminim bana yorum yazanların bir kısmı da gayet karşı tarafın maddi durumuna varlığına bakmıştır evlenmeden önce diye düşünüyorum.Ben doktor olmuşum bu konuma gelmişim bunu dert etmem gayet normal bence.Yanlış anlaşılmak da istemiyorum tabiki her şey para değil o konuda hemfikiriz.

Son düzenleme:
Bence siz meslekten ya da meslektaşlarınızdan çok uzak kalmışsınız çevremde uzman olup 200 bin kazanan çok insan var benim .Tabiki bölümden bölüme hastaneden hastaneye değişiyor ama devlette bile bu meblağlara yakın alınıyor.
Şaka mısın 😂 devlette uzman o parayı alamaz. Hakkari’de falan çalışmadığı sürece. Hakkari’de bile o parayı alacağını sanmıyorum. Bence bir tur gez meslektaşlarınla konuş ablacım sadece ilişkinde değil mesleğinden dolayı da ağlayabilirsin

Bence siz de her okuduğunuza inanmayın ben bizzat bankaya aylık yatan miktarı gözümle gördüğüm için konuşuyorum. İstanbul’da eğitim araştırma hastanesi cerrahına yatan maaş bu. Çoğu zaman 100 olmuyor ek ödeme filan hastaneye kalmış bir şey o da 20kyı geçmez ve çoğu zaman hastane vermez dönerden.

Ama diğer söylediğinizde haklı olabilirsiniz ben özel çalışanları derken asgari ücret ve o seviyede olanları kastetmemiştim, üst düzey yönetici, beyaz yaka vs düşünmüştüm.

Merhabalar.Öncelikle açtığım konuyu okuyup yorum yapacak herkese şimdiden teşekkür ederim.4-5 senelik bi birliktelikten sonra 7 ay önce çok büyük bir hevesle severek nişanlandım.Ben doktorum nişanlım da özel sektörde bi firmada iyi sayılacak bi pozisyonda çalışıyor.Önceleri maddi açıdan birbirimizi denk görürken ne yazıkki benim mesleğime başlamamla aslında öyle olmadığını fark ettim.Nişanlılık sürecinde memleketlerimizin de farklı olmasının da etkisiyle benim isteklerimin(ki öyle abartı isteklerim de olmamasına rağmen) karşı tarafa fazla geldiğini hissetmeye başladım.Ailesinin maddi durumu da iyi olmadığı için neredeyse her şeyi nişanlım halletmeye çalışıyor ve maddi sıkıntıları daha düğün sürecine girmeden yansıtmaya başladı ne yazıkki.Düğün sürecine girince de sıkıntı yaşayacağımızı düşünüyorum.Bu durum beni gerçekten çok huzursuz ediyor.İçime sinmeyen bi şekilde evlenmek de istemiyorum.Kalben doğru bir tercih yapmış olduğumu düşünmeme rağmen mantıken doğru bir tercih yapamadığımı düşünüyorum.Mesleğimde daha da ilerlediğimde aradaki bu maddi farkın daha da açılacağını ve sorun olacağını düşünüyorum.Çünkü benim bugünlere gelmek için verdiğim emeklerin de boşa gideceğini düşünüyorum.Bu düşünceler çok rahatsız ediyor.Bu konudaki düşüncelerinizi tavsiyelerinizi bekliyorum.
Dipnot: ailesi de kendisi de çok düzgün karakterli insanlar asla o insanları üzmek istemiyorum.Nişanlım elimden geldiğince isteklerimi yapıp beni mutlu etmeye çalışan birisi.
Herkese ailesi destek olacak diye bir şey yok çoğu insan kari koca kredi çekiyor ve ödüyor ikinizinde maddi olarak çok zorda kalacak durumu yoksa bu çok doğal. Biz kredi çektik ev aldik yıllar önce ve senelerce ödeyeceğiz aileler mecbur değil destek olmaya takıldığınız durum bu ise oma yapacak bir şey yok

Abiniz bence size aldığı taban maaşı söylüyor , 15 senelik bi çocuk cerrahının maaşının 100 ü bulmama gibi bi durumu yok çünkü.Cerrah olmayanlar bile daha fazlasını kazanıyor.
Doğu görevinde çalışırken de İstanbul’da eğitim araştırmada çalışırken de almıyordu bu maaşı. Gözümle gördüm diyorum banka hesabına yatanı. Hemen gidip bir tane eğitim araştırma uzmanına rica edip bankaya yatanı görebilirsin.

Şaka mısın 😂 devlette uzman o parayı alamaz. Hakkari’de falan çalışmadığı sürece. Hakkari’de bile o parayı alacağını sanmıyorum. Bence bir tur gez meslektaşlarınla konuş ablacım sadece ilişkinde değil mesleğinden dolayı da ağlayabilirsin
Kesinlikle ya uzman olunca çok şaşırıp hayal kırıklığına uğrayacak. Doğuda görev yapanlar da almıyor ki o kadar. Çok net biliyorum yani.
İnsanlar da zannediyor ki doktorlar para basıyor.

En yapılmayacak meslek yani asla yapmam verdiğin emeğin karşılığını alamıyorsun ki kuş kadar maaşa gece gündüz nöbeti ayrı icapi ayrı çekilecek çile değil 🥲

Kesinlikle ya uzman olunca çok şaşırıp hayal kırıklığına uğrayacak. Doğuda görev yapanlar da almıyor ki o kadar. Çok net biliyorum yani.
İnsanlar da zannediyor ki doktorlar para basıyor.

En yapılmayacak meslek yani asla yapmam verdiğin emeğin karşılığını alamıyorsun ki kuş kadar maaşa gece gündüz nöbeti ayrı icapi ayrı çekilecek çile değil 🥲

Abinin sana yalan söylediğini düşünüp ağızdan ağıza dıdısının dıdısından duyduklarını doğru kabul ediyorlar istesen de anlamazlar. 200k ne ki 375k kazanıyorum ben deyip geçeceğim artık 😂

Senelerce adamı oyalamışsınız şimdi de ondan daha iyisini bulabilir miydim acaba diyorsunuz. Nişanlınız sizi beş sene oyalayıp daha para kazanmaya başlayınca daha iyisine geçmeyi düşünse bas bas bağırınırdınız ama burda. Çok benzer bir şeyi yaşadığım için söylüyorum bunu. Sizin erkek halinizle bir dönem ilişki yaşadım. Allah sizin gibilerden uzak tutsun bizi 🧿
Öğrenciyken, geliri yokken çok kazanan adam çekici gelmiş, yemiş içmiş gezmiş. Şimdi ondan çok kazanacağını farkedince ayrılmak istemiş
Maşallah barekallah, insan böyle olmalı işte hayatta 😂
Benim de yakın bir arkadaşım vardı üniversiteden. özel sektorde çalışan sevgilisi vardı. Çocuk çok kazanmazdi ama öğrenciden çok sonuçta, her etkinliği adam öderdi, her yemeği, şehirlerarası biletleri, tatili.. her şeyi adam öderdi ve kız çoğu insandan cok rahat bir öğrencilik dönemi yaşadı sponsoru sayesinde. Sonra kpss kursuna yazıldı, o dönemde çocuğun evine taşındı. Derken atandı, ilk zamanlar oradaki yalnızlığıni çocukla konuşa konuşa geçirip alışınca ve kendine çevre edince adamı terketti 😅 kız hala benim arkadaşım, rütbeli bir askerle evli - iki çocuğu var. Branş öğretmeni zaten, alabileceği en düşük ders saatini alıp hobi olarak çalışıyor 😂
Konu sahibi de ayrılır, çok daha iyi kazananı bulur evlenir, mutlu olur. Böyleleri üzülmez

Öğrenciyken, geliri yokken çok kazanan adam çekici gelmiş, yemiş içmiş gezmiş. Şimdi ondan çok kazanacağını farkedince ayrılmak istemiş
Benim de yakın bir arkadaşım vardı üniversiteden. özel sektorde çalışan sevgilisi vardı. Çocuk çok kazanmazdi ama öğrenciden çok sonuçta, her etkinliği adam öderdi, her yemeği, şehirlerarası biletleri, tatili.. her şeyi adam öderdi ve kız çoğu insandan cok rahat bir öğrencilik dönemi yaşadı sponsoru sayesinde. Sonra kpss kursuna yazıldı, o dönemde çocuğun evine taşındı. Derken atandı, ilk zamanlar oradaki yalnızlığıni çocukla konuşa konuşa geçirip alışınca ve kendine çevre edince adamı terketti 😅 kız hala benim arkadaşım, rütbeli bir askerle evli - iki çocuğu var. Branş öğretmeni zaten, alabileceği en düşük ders saatini alıp hobi olarak çalışıyor 😂
Konu sahibi de ayrılır, çok daha iyi kazananı bulur evlenir, mutlu olur. Böyleleri üzülmez
Benim eski erkek arkadaşım da 3 sene beraberdik. Benden iki üst dönemdi. Atandı, para kazanmaya başladı beni aldattı. Eline üç kuruş para geçince karakteri değişen insanlardan Allah hepimizi korusun 🧿

Bence siz de her okuduğunuza inanmayın ben bizzat bankaya aylık yatan miktarı gözümle gördüğüm için konuşuyorum. İstanbul’da eğitim araştırma hastanesi cerrahına yatan maaş bu. Çoğu zaman 100 olmuyor ek ödeme filan hastaneye kalmış bir şey o da 20kyı geçmez ve çoğu zaman hastane vermez dönerden.

Ama diğer söylediğinizde haklı olabilirsiniz ben özel çalışanları derken asgari ücret ve o seviyede olanları kastetmemiştim, üst düzey yönetici, beyaz yaka vs düşünmüştüm.
Hepsi tek seferde yatmıyor. Sizin de bilmediğiniz bu sanırım. 15 inde yatana bakmayın sadece

Konu nasıl doktor maaşlarına geldi anlamasam da Tahakkukta çalışan arkadaşınız size doğru bilgiler vermiş.Doğru bilgi sahibisiniz.Ben sizin işinizi merak ettim 😁 Ben eşim benden çok kazansın demiyorum ama denklik de önemli nişanlımı bi kenara koyarsam(arada bizde bu kadar uçurum yok) 150-200 bin bandında kazanıp 50 bin kazanan birisiyle olmayı birçok kişinin de istemeyeceğini düşünüyorum. Boşuna bu kadar linç edildim bence.Eminim bana yorum yazanların bir kısmı da gayet karşı tarafın maddi durumuna varlığına bakmıştır evlenmeden önce diye düşünüyorum.Ben doktor olmuşum bu konuma gelmişim bunu dert etmem gayet normal bence.Yanlış anlaşılmak da istemiyorum tabiki her şey para değil o konuda hemfikiriz.
Sizin tek kaygınız nişanlınızın sizden daha az kazanacak olmasıydı, konu tabi ki doktor maaşlarına gelecek ne bekliyordunuz? Denklik konusunu öğrenciyken dert etmemişsiniz, 5 seneniz geçmiş adamla, siz görücü usulü ya da tanıştırılma değilsiniz ki, 5 yıllık sevgilisiniz. Geç kalmışsınız yani onları düşünmekte azcık.

Ayrılsa en azından dik durdu, ne istediğini biliyor denir, maşallah denir. Bundan sonra bulduğum bu kadar üstüme düşer mi diye onu da yapamıyor.

X