Evlat Edinme koruyucu aile olmak..

Evlat edinen annelerin paylaşım alanı. Prosedürler neler ? Neler yaşadık ? Neler yaşıyoruz ?
Çocuklar arasında ayrım olur dıyenler bence yanlıs dusunuyo , insan eve aldıgı kopegı ve kedıyı bıle evın yavrusu gıbı sevıyoken eve aldıgı çocugu kendı oz cocugu gıbı gayet rahat sevebılır ve aralarına ayrım koymayabılır, ha tabıkı ayrım yapan da olabılır ama yapmayan daha coktur yanı kesın konusmak dogru degıl bence 🙂

Suan zaten evlat edinebilmek icin oncelikle koruyucu aile olma kosulu var asgari ucrete yakin bir rakam da cocuk icin odeme yapiyorlar szi vasi konumunda harcama yapip belgelendiriyorsunuz basvuru esnasinda size tercihleriniz sorulur yas cinsiyet vb... Eger herhangi bir tercihiniz olmaz ise ve sartlariniz uygun bulunursa sira hizli gelir diger turlu en iyi adaylar arasinda eleme yapilir.cocugunuz kiz ise kiz erkek ise erkek cocuk verilmeye ozen gosterilir maddi durumunuz onemli banka hesaplariniz geliriniz ortalama gideriniz hatta kredi karti ekstreleriniz bile incelenir egitim ve calisma durumunuz onemlidir + puan getir cogu sart gerceklestiginde haberli ve habersiz ev ziyaretleri yapilir turk aile yapisina uugunluk gozetilir vs vs... Surec cok zor ve mesakkatli tum bunlar olumlu sonuclanirsa koruyucu aile olucaksinjz 2 yil kadar sonrada evlat edinme icin tekrar basvuru yapmaniz gerekte tabiki en basta evlat edinmeye uygunlugu olan bir cocuk secmeniz avantajiniza sonradan isin rengi degisebiliyor cunku

Suan zaten evlat edinebilmek icin oncelikle koruyucu aile olma kosulu var asgari ucrete yakin bir rakam da cocuk icin odeme yapiyorlar szi vasi konumunda harcama yapip belgelendiriyorsunuz basvuru esnasinda size tercihleriniz sorulur yas cinsiyet vb... Eger herhangi bir tercihiniz olmaz ise ve sartlariniz uygun bulunursa sira hizli gelir diger turlu en iyi adaylar arasinda eleme yapilir.cocugunuz kiz ise kiz erkek ise erkek cocuk verilmeye ozen gosterilir maddi durumunuz onemli banka hesaplariniz geliriniz ortalama gideriniz hatta kredi karti ekstreleriniz bile incelenir egitim ve calisma durumunuz onemlidir + puan getir cogu sart gerceklestiginde haberli ve habersiz ev ziyaretleri yapilir turk aile yapisina uugunluk gozetilir vs vs... Surec cok zor ve mesakkatli tum bunlar olumlu sonuclanirsa koruyucu aile olucaksinjz 2 yil kadar sonrada evlat edinme icin tekrar basvuru yapmaniz gerekte tabiki en basta evlat edinmeye uygunlugu olan bir cocuk secmeniz avantajiniza sonradan isin rengi degisebiliyor cunku

Ne kadar açıklayıcı yazmışsınız,Korev'de bu kadar ayrıntı öğrenememiştim,çok teşekkürler 🌼
Gerçekten zorlu bir yol ama niyetimi aldım,şimdi olmasa da bir sene sonra başvuru yapıcam inşallah ki bu prosedürler için yine belki bir sene hatta daha fazla beklemek gerekecektir.

Merhaba arkadaşlar.
Bekarlık zamanlarımdan beri evlat edinme yada koruyucu aile olmak gibi bir niyetim var;daha doğrusu bu konuda içimde garip bir aşk var.
25 yaşındayım,18 aylık bir oğlum var.
Aslında doğumumdan sonra beş,altı sene kadar evlat sahibi olmak konusunda çekincelerim vardı.
Rabbim tüm isteyenlere nasip etsin,bize de nasip olursa amenna.Fakat ben ikinci bebeğimi hamile kalarak,doğum yaparak değil de aile sevgisine,sıcak bir yuvaya ihtiyaç duyan bir yavruya anne olarak büyütmek istiyorum.

Bu niyetime eşim de uzun zaman sonra ortak oldu ve geçen gece bana koruyucu aile olmayı teklif etti.
Tabii ben uzun süredir bunu istediğim için havalara uçtum :anne:

Fakat hayatın gerçeklerini düşünerek,sorumlulukları göz önünde tutarak realist davranmam gerek.
Bizim bir buçuk senelik bir borcumuz var,o sırada benim tamamlamam gereken okulum,sonrasında kpss,meslek falan..
Bu açıdan bakınca iki sene sonra bu planı gerçekleştirmek mantıklı.
Bir yandan da şu an evdeyim,oğlum küçük,emziriyorum.
Eğer yakın dönemde nasip olursa çocuklarımın bu iki senesinde kendim büyütmüş,hatta devlet açısından bir sıkıntı yoksa bebeğimi emzirmiş olurum,hemde kardeşler arası çok yaş farkı olmadan büyür giderler.
Çok rahat bir ortam sunamasam da hamdolsum sakin,gün geçtikçe olgunlaşıp rayına oturan bir yuvamız var,ona sevgi,annelik,babalık,kardeşlik verebiliriz.
Bilmiyorum kızlar içimde gerçekten garip bir hasret var yazarken gözlerim doldu.Sanki bir yerde beni bekliyor,bende onu..

Koruyucu aile ve evlat edinme konusunda tecrübesi yahut bilgisi olan arkadaşlar fikirlerini paylaşırsa sevinirim,teşekkürler :KK52:
Ne kadar duyarlı bir insansın seni tebrik ediyorum. Konu hakkında bilgim yok ama :)

Merhaba arkadaşlar.
Bekarlık zamanlarımdan beri evlat edinme yada koruyucu aile olmak gibi bir niyetim var;daha doğrusu bu konuda içimde garip bir aşk var.
Aslında doğumumdan sonra beş,altı sene kadar evlat sahibi olmak konusunda çekincelerim vardı.
Rabbim tüm isteyenlere nasip etsin,bize de nasip olursa amenna.Fakat ben ikinci bebeğimi hamile kalarak,doğum yaparak değil de aile sevgisine,sıcak bir yuvaya ihtiyaç duyan bir yavruya anne olarak büyütmek istiyorum.

Bu niyetime eşim de uzun zaman sonra ortak oldu ve geçen gece bana koruyucu aile olmayı teklif etti.

Fakat hayatın gerçeklerini düşünerek,sorumlulukları göz önünde tutarak realist davranmam gerek.
Bizim bir buçuk senelik bir borcumuz var,o sırada benim tamamlamam gereken okulum,sonrasında kpss,meslek falan..
Eğer yakın dönemde nasip olursa çocuklarımın bu iki senesinde kendim büyütmüş,hatta devlet açısından bir sıkıntı yoksa bebeğimi emzirmiş olurum,hemde kardeşler arası çok yaş farkı olmadan büyür giderler.
Çok rahat bir ortam sunamasam da hamdolsum sakin,gün geçtikçe olgunlaşıp rayına oturan bir yuvamız var,ona sevgi,annelik,babalık,kardeşlik verebiliriz.
Bilmiyorum kızlar içimde gerçekten garip bir hasret var yazarken gözlerim doldu.Sanki bir yerde beni bekliyor,bende onu..

Koruyucu aile ve evlat edinme konusunda tecrübesi yahut bilgisi olan arkadaşlar fikirlerini paylaşırsa sevinirim,teşekkürler :KK52:
Gozlerim doldu okurken. O seni bekliyor annesi bir yerlerde cok bekletme.. ama tabi durumunuzu iyi degerlendirin yine de .

Benim de hayalim ama sizin eşinizden farkli olarak benim eşim kabul etmiyor (((
Keşke imkani olan her kes evlat edinse de cocuklar anne babasiz, sevgisiz buyumeseler (((
Aklim surekli o cocuklarda (((
Siz de cok guzel dusunmussunuz, insALLAH evlat edinir, ona mutlu bir hayat sunarsiniz ...

Benim de hayalim ama sizin eşinizden farkli olarak benim eşim kabul etmiyor (((
Keşke imkani olan her kes evlat edinse de cocuklar anne babasiz, sevgisiz buyumeseler (((
Aklim surekli o cocuklarda (((
Siz de cok guzel dusunmussunuz, insALLAH evlat edinir, ona mutlu bir hayat sunarsiniz ...

Çok sağolun.
Benim eşim de gel-git evresinde şu an.İstiyor ama içinde benimki gibi büyük bir heyecan yok, halihazırda buna sebep bazı maddi zorluklar,yeni atlatılmış imtihanlar var ve erkeklerde normal yolla evlat sahibi olduğunda bile çocuğu benimsemek bazen vakit oluyor,yani kendine göre haklı belki.
Yine de ben elimden geldiğince bu hevesi büyütmeye çalışacağım..
Umarım sizin eşinizde kalbinizdeki bu güzel niyete birgün ortak olur..

Çok sağolun.
Benim eşim de gel-git evresinde şu an.İstiyor ama içinde benimki gibi büyük bir heyecan yok, halihazırda buna sebep bazı maddi zorluklar,yeni atlatılmış imtihanlar var ve erkeklerde normal yolla evlat sahibi olduğunda bile çocuğu benimsemek bazen vakit oluyor,yani kendine göre haklı belki.
Yine de ben elimden geldiğince bu hevesi büyütmeye çalışacağım..
Umarım sizin eşinizde kalbinizdeki bu güzel niyete birgün ortak olur..
Benim eşim hic bir zaman kabul etmez malesef. Cok iyi taniyorum.

Hatta eger komaya filan girersem organlarimi bagislarsin diyorum ona bile iyi bakmiyor (((

Bence böyle bir şey için önce kendi çocuğunuzun büyümesini beklemelisiniz en başta evdeki çocuğun güvenlik ve mutluluğunu düşünmenizi tavsiye ederim

Ben şahsen koruyucu aile olayını daha bı anlamlı buluyorum. Türkiye'de olaylar nasıl işliyor bilmiyorum fakat koruyucu ailenin adresi öz aileye verilmez mantıken. En temiz kurumu arayıp bilgi almak... Sorunlu bı aile ye mensup çocuk koruyucu ailede, sevgi düzen ve aile olabilmeyi yaşıyor. Bı nefes, bı sevgi alıyor...
Evlatlık olunca zaten bebekken geliyor ve sizin düzeninizde sevginizde büyüyor başka bişey tanimiyor.
Galiba anlatamadım:olamaz:

Merhaba arkadaşlar.

Benim de 6 aylık bir kızım var. Yeni yeni benim de aklıma girmeye başladı koruyucu aile olma fikri. Bir bebekle yakından vakit geçirince insan çok daha iyi anlıyor küçücük bir bebeğin bağlanacağı kimse olmadan bir kurumda sağlıklı bir şekilde büyüyemeyecegini. Ben kızım 3 yaş civarı olduğunda daha uygun olur diye düşünüyorum. Eğer öyle bir deneyiminiz olursa bana da bilgi verebilir misiniz?

Benim de 6 aylık bir kızım var. Yeni yeni benim de aklıma girmeye başladı koruyucu aile olma fikri. Bir bebekle yakından vakit geçirince insan çok daha iyi anlıyor küçücük bir bebeğin bağlanacağı kimse olmadan bir kurumda sağlıklı bir şekilde büyüyemeyecegini. Ben kızım 3 yaş civarı olduğunda daha uygun olur diye düşünüyorum. Eğer öyle bir deneyiminiz olursa bana da bilgi verebilir misiniz?

Merhaba.Aynı duygulara ortak olduğum birini görmek sevindirici 🌼
Biz eşimle istişare sonucu 2 sene sonrası için maddi ve manevi daha uygun olacağımıza karar verdik.
Maddi sıkıntılar bir yana ben ailemden uzak tek başıma olduğum için oğlumun şu döneminde psikolojik olarak çok yorgun hissediyorum.Açıkcası bir evlada yuva olacaksak gerçekten bizim evimizde huzur,mutlulukla büyüsün isterim.
O yüzden bizim için niyeti kesin olmakla birlikte iki seneye yakın bir erteleme söz konusu.
Yine de Rabbimden ne geleceği belli olmaz,belki çok daha yakın zamanda nasip olur kavuşmak inşallah..Bir gelişme olursa yazarım muhakkak.
Sizden de güzel haberler bekliyorum :)

25 yaşındasınız, okulunuz kpss niz ve bir de küçük çocuğunuz varken koruyucu aile mi olmak istiyorsunuz?
Ben evli değilim, evlensem çocuğum olacağı bile belli değil, arada aklıma geliyor hiç kimsesi olmayan bir kız evlat edinirim ilerde diye. Ama sizin şu durumuzda ben 25 yaşında değil koruyucu aile olmayı evlenmeyi bile düşünmüyordum şimdi bile kimseyle uğraşmaya halim yok.

25 yaşındasınız, okulunuz kpss niz ve bir de küçük çocuğunuz varken koruyucu aile mi olmak istiyorsunuz?
Ben evli değilim, evlensem çocuğum olacağı bile belli değil, arada aklıma geliyor hiç kimsesi olmayan bir kız evlat edinirim ilerde diye. Ama sizin şu durumuzda ben 25 yaşında değil koruyucu aile olmayı evlenmeyi bile düşünmüyordum şimdi bile kimseyle uğraşmaya halim yok.

Kpss seneye gireceğim inşallah.
Okulda ikinci üniversite okumak istiyorum,ikinci öğretim olacak eşim çocuklarımıza bakabilir.
Kaldı ki biz başvuru yapıp evlat sahibi olana kadar okulu hallederim diye düşünüyorum.
Bu konuyu iki ay önce açmıştım ve ben bu niyeti yıllardır içimde taşırken eşim o gün ortak olmuştu.Biraz da o heyecanla hemen olacak, olabilir gibi düşündüm.
Fakat şu an için oğlumun zorlayıcı bir dönemi bir,iki sene sonra önümü daha net görüp başvuru yapacağız inşallah.
Bekarlık günlerimde de hayatım çok kolay değildi,o zamanda başka insanların sorumlulukları üstümdeydi,o zamanda bazen kimseyle uğraşmaya halim olmuyordu.
Fakat yirmi beş yaşım için derdini çekebileceğim en sevdiğim iki insan eşim ve oğlum, kaldı ki insan sevdiğini kendine yük görmez de arada yoruluyoruz işte :)
Hepimiz hakkında hayırlısı olsun.

Ben de bi kac zamandir arastiriyorum ancak esime daha acmadim konuyi kabul etmeyecek ama bu yil da olmassa kabulnettirmeye calisacagim.
Koruyucu aile sartlari evlat edinne kdr zor olmuyor
Koruyuci aile olacagnz cocugun ya anne ya babasi hayatta oluyor. Bakimi gecici olarak devlete verilmis cocuklar ailenin sartlari duzelirse geri alabilr. Bu bana cok aci geldi hem cocuk hem aileler 😕 akliniza gelebilecek he bakim masrafini devlet karsiliyor. Karsilamasa da onu goze aldim zaten bilgi amacli yaziyorum Cok guzel sicacik bir uygulama
Ama anne ya da baba isterse durumu duzelirse geri arabilir prosedur u beni deldi gecti yurek acisi
Okuduguma istinaden soyluyorum.
Anck oglum psikiyattr a surekli gttigi icin uygn olur muyuz bilmiyorum henuz arasttrma asamasindayim bir yetimin yahut gercekten sevgiyr muhtac bir cocuga dokunmak kan bagi olmadan anne olmak paha bicilemez. Insanligimizi kaybettigimiz bu devir de hala bitmedigini insanlarin hala iyi oldgunu onlara ogretebilmek.. slogani beni cok etkiledi
KALBIMDE DOGDUN ANNE OLDUM

Merhaba arkadaşlar.

gönüllü anne durumunu araştırırken topiğine denk geldim :)
ne güzel yüreğiniz var :KK200:

X