Evlat Edinme koruyucu aile olmak..

Evlat edinen annelerin paylaşım alanı. Prosedürler neler ? Neler yaşadık ? Neler yaşıyoruz ?
MEraba bende evlenınce evlatlık almak ıstıyorm,dusuncem de şu yönde kendi bebeğimi emzirirken emzirme donemındekı bır bebegı alıp onu da emzırmek ıstıyorm hem kendı cocuklarımla süt kardeşi olsunlar hemde çocugun aynı zamanda süt annesi de oluyım dıye:) bence sizde bu donemde alabılırsınız bırlıkte buyuyup gıderler ıns bende zamanı gelınce evlenecegım kısı de bu fıkrıme ortak olur ve bır cocuga anne olabılırım. Peygamber efendımız de sunu demıstır ; müslümanların yaşadığı evlerin en hayırlısı içinde yetime iyi bakılan evdir. Umarm hepımızın evlerı boyle olur

Ne güzel bir niyet, umarım muvaffak oluruz hepimiz 🌼
Ben de süt kardeş olsunlar istiyorum aslında daha erken almak isterdim fakat hem oğlumun sağlık problemleri oldu hem eşim daha yeni ikna oldu.
Bakalım, nasip..
Ben de yıllar önce bu konuda bir hadis-i şerif okumuştum, gönlüme o gün düştü bu sevda..
Umarım sizede gönlünüzce bir yuva, evlatlar nasip olsun 🌼

Koruyucu aile zaten, çocuğu evlat edinmiyor bir nevi uzun süre misafir ediyor...
Devlet bu aile ye çocuk için ufak bir maddi yardım yapıyor olabilir...

Evet araştırdım bugün,koruyucu aile de çocuk için yardım yapılıyormuş.En azından bu iki sene ertelemek durumumuz ortadan kalkar,sonrasında zaten biz ona da yeteriz inşallah.

Ben bu işin öyle kolay olacağını sanmıyorum. Öncelikle kendinizi tartmalisiniz gerçekten hiçbir konuda ayrım yapmayacaginiza inanmalisiniz. Sonra prosedürleri araştırıp dusunmelisiniz. Olası bütün sorunları düşünüp altından kalkıp kalkamayacaginiza emin olmalısınız. Oğlunuzu da düşünmelisiniz. Annesinin karnında büyüdüğünü gördüğü bebek eve geldiğinde bile kıskançlık eden huy değiştiren çocuklar var. Eşinizi de dusunmelisiniz. Ne kadar ikna olsa da şu an.Sonradan acaba der mi? O ayrım yapar mı? Yani kolay işler değil. Zaten bir sürü kişinin aklında oluyor bu düşünce. Çoğu kişi aklından geçiriyor belirli donemlerde ama yapan çok değil. Çünkü dusunmek ayrı yaşamak ayrı.

Merhaba arkadaşlar.
Bekarlık zamanlarımdan beri evlat edinme yada koruyucu aile olmak gibi bir niyetim var;daha doğrusu bu konuda içimde garip bir aşk var.
25 yaşındayım,18 aylık bir oğlum var.
Aslında doğumumdan sonra beş,altı sene kadar evlat sahibi olmak konusunda çekincelerim vardı.
Rabbim tüm isteyenlere nasip etsin,bize de nasip olursa amenna.Fakat ben ikinci bebeğimi hamile kalarak,doğum yaparak değil de aile sevgisine,sıcak bir yuvaya ihtiyaç duyan bir yavruya anne olarak büyütmek istiyorum.

Bu niyetime eşim de uzun zaman sonra ortak oldu ve geçen gece bana koruyucu aile olmayı teklif etti.
Tabii ben uzun süredir bunu istediğim için havalara uçtum :anne:

Fakat hayatın gerçeklerini düşünerek,sorumlulukları göz önünde tutarak realist davranmam gerek.
Bizim bir buçuk senelik bir borcumuz var,o sırada benim tamamlamam gereken okulum,sonrasında kpss,meslek falan..
Bu açıdan bakınca iki sene sonra bu planı gerçekleştirmek mantıklı.
Bir yandan da şu an evdeyim,oğlum küçük,emziriyorum.
Eğer yakın dönemde nasip olursa çocuklarımın bu iki senesinde kendim büyütmüş,hatta devlet açısından bir sıkıntı yoksa bebeğimi emzirmiş olurum,hemde kardeşler arası çok yaş farkı olmadan büyür giderler.
Çok rahat bir ortam sunamasam da hamdolsum sakin,gün geçtikçe olgunlaşıp rayına oturan bir yuvamız var,ona sevgi,annelik,babalık,kardeşlik verebiliriz.
Bilmiyorum kızlar içimde gerçekten garip bir hasret var yazarken gözlerim doldu.Sanki bir yerde beni bekliyor,bende onu..

Koruyucu aile ve evlat edinme konusunda tecrübesi yahut bilgisi olan arkadaşlar fikirlerini paylaşırsa sevinirim,teşekkürler :KK52:
Benm evladm var cok sukur ama bi tanede evlat edinmeyi aklimdan gecirdim fakat ya ayrim yaparsam ya elimde olmadan kendi oz cocugumu kayirirsam istemeden diye vazgectm cok buyuk sorumluluk

1,5 yas cocugu varken cok zorlanirsiniz bence,
dusunceniz cok guzel ama tum aileyi de zora sokacak bir plan.

sizin yerinizde olsam kiskanclik vs gibi problemler yasanmayacagi bir yas araligi olsun isterim cocuklar arasinda.

yani ya simdi yasi buyuk bir cocugu almalisiniz, ya da cocugunuz buyuyunce bu isi dusunmelisiniz.
aksi durumda su anki bebeginiz durumdan kotu etkilenebilir.

Merhaba arkadaşlar.
Bekarlık zamanlarımdan beri evlat edinme yada koruyucu aile olmak gibi bir niyetim var;daha doğrusu bu konuda içimde garip bir aşk var.
Aslında doğumumdan sonra beş,altı sene kadar evlat sahibi olmak konusunda çekincelerim vardı.
Rabbim tüm isteyenlere nasip etsin,bize de nasip olursa amenna.Fakat ben ikinci bebeğimi hamile kalarak,doğum yaparak değil de aile sevgisine,sıcak bir yuvaya ihtiyaç duyan bir yavruya anne olarak büyütmek istiyorum.

Bu niyetime eşim de uzun zaman sonra ortak oldu ve geçen gece bana koruyucu aile olmayı teklif etti.

Fakat hayatın gerçeklerini düşünerek,sorumlulukları göz önünde tutarak realist davranmam gerek.
Bizim bir buçuk senelik bir borcumuz var,o sırada benim tamamlamam gereken okulum,sonrasında kpss,meslek falan..
Eğer yakın dönemde nasip olursa çocuklarımın bu iki senesinde kendim büyütmüş,hatta devlet açısından bir sıkıntı yoksa bebeğimi emzirmiş olurum,hemde kardeşler arası çok yaş farkı olmadan büyür giderler.
Çok rahat bir ortam sunamasam da hamdolsum sakin,gün geçtikçe olgunlaşıp rayına oturan bir yuvamız var,ona sevgi,annelik,babalık,kardeşlik verebiliriz.
Bilmiyorum kızlar içimde gerçekten garip bir hasret var yazarken gözlerim doldu.Sanki bir yerde beni bekliyor,bende onu..

Koruyucu aile ve evlat edinme konusunda tecrübesi yahut bilgisi olan arkadaşlar fikirlerini paylaşırsa sevinirim,teşekkürler :KK52:
Öyle güzel yazmışsınız ki resmen teşvik ediyor dedikleriniz Allahım nasıp etsin hayırlı zamanda bu düşüncenizi gerceklestirmeyi insallahh

Ne güzel bir niyet, umarım muvaffak oluruz hepimiz 🌼
Ben de süt kardeş olsunlar istiyorum aslında daha erken almak isterdim fakat hem oğlumun sağlık problemleri oldu hem eşim daha yeni ikna oldu.
Bakalım, nasip..
Ben de yıllar önce bu konuda bir hadis-i şerif okumuştum, gönlüme o gün düştü bu sevda..
Umarım sizede gönlünüzce bir yuva, evlatlar nasip olsun 🌼
Çok tesekkur ederım amin hepimizin inş♥️

İnternette koruyucu aile olmuş bir babanın yazılarını okumuştum,niyet ettiyseniz direk faaliyete geçin,bu bir anlık cesaretle olan bir olay gibi bir şeyler yazmış.Belki de haklı kalbimize bu sevgi düştüyse ertelemek hem ona hem bize zarar..
Umarım size de bize de en hayırlı zamanda nasip olur 🌼
Benim kizimda 13 aylik ona haksizlik edermiyim diye düsünüyorum sonra almanyada yadiyorum acaba alman cocuk bizde kendini his hisedicek mi :/

MEraba bende evlenınce evlatlık almak ıstıyorm,dusuncem de şu yönde kendi bebeğimi emzirirken emzirme donemındekı bır bebegı alıp onu da emzırmek ıstıyorm hem kendı cocuklarımla süt kardeşi olsunlar hemde çocugun aynı zamanda süt annesi de oluyım dıye:) bence sizde bu donemde alabılırsınız bırlıkte buyuyup gıderler ıns bende zamanı gelınce evlenecegım kısı de bu fıkrıme ortak olur ve bır cocuga anne olabılırım. Peygamber efendımız de sunu demıstır ; müslümanların yaşadığı evlerin en hayırlısı içinde yetime iyi bakılan evdir. Umarm hepımızın evlerı boyle olur
Evet düşünceniz çok güzel ama iki isteği aynı ana denk getirmeniz çok ama çok zor. İnşallah olur ama kalpten anne olmak da yeter zaten.

Benim kizimda 13 aylik ona haksizlik edermiyim diye düsünüyorum sonra almanyada yadiyorum acaba alman cocuk bizde kendini his hisedicek mi :/
Çok küçük bir yasta alırsanız eger zaten sizinle büyüyeceği için zaten türk gibi yetisir🙂 büyüyünce hrıstıyan olacak bır cocugun musluman olmasına vesıle olmus olursunuz bu da ayrı bır guzellık bence

Çok küçük bir yasta alırsanız eger zaten sizinle büyüyeceği için zaten türk gibi yetisir🙂 büyüyünce hrıstıyan olacak bır cocugun musluman olmasına vesıle olmus olursunuz bu da ayrı bır guzellık bence
Evet ama bu devlet icin sorun ola bilir ... bi arastirmam lazim :)

Cok kısa surede, koruyucu aile olarak bebek vermezler dıye mantık yurutuyorum. Insanlar yıllarca sıra beklıyor hem koruyucu hem bebek hemde sız 1 2 ay ıcınde gelecegını dusunmussunuz, hıc arastırmadınız mı veya turkıyede degıl baska bır ulkede mı yasıyorsunuz?

Çok tebrik ederim, eşinizi özellikle. Erkekler bu konulara daha soğuk bakıyorlar çünkü, mesela benim eşim oldukça mesafeli bu konuda. İnşallah gönlünüzden geçtiği şekilde süreci tamamlarsınız

Ben bu işin öyle kolay olacağını sanmıyorum. Öncelikle kendinizi tartmalisiniz gerçekten hiçbir konuda ayrım yapmayacaginiza inanmalisiniz. Sonra prosedürleri araştırıp dusunmelisiniz. Olası bütün sorunları düşünüp altından kalkıp kalkamayacaginiza emin olmalısınız. Oğlunuzu da düşünmelisiniz. Annesinin karnında büyüdüğünü gördüğü bebek eve geldiğinde bile kıskançlık eden huy değiştiren çocuklar var. Eşinizi de dusunmelisiniz. Ne kadar ikna olsa da şu an.Sonradan acaba der mi? O ayrım yapar mı? Yani kolay işler değil. Zaten bir sürü kişinin aklında oluyor bu düşünce. Çoğu kişi aklından geçiriyor belirli donemlerde ama yapan çok değil. Çünkü dusunmek ayrı yaşamak ayrı.

Haklısınız,buraya yazmamın bir sebebi de dışarıdan bir gözle gerçekçi tavsiyeler alabilmek aslında.
Ben ayrım yapacağıma pek ihtimal vermiyorum nasip olurda bebekken alırsak güvenli bağlanmayı oluştururuz,kendi oğlumu da ikinci ayında kucağıma alabildim,doğar doğmaz yanında olamasamda sonrasında o da benim için öz evladım gibi olacak inşallah.
Fakat eşimin duygularından emin değilim.Simdi tekrar konuştuk ve kendini tamamen hazır hissetmediğini iki sene beklemeyi istediğini söyledi.
Bilmiyorum oğlum ve eşim açısından düşününce belki biraz beklemekte hayır vardır..

Cok kısa surede, koruyucu aile olarak bebek vermezler dıye mantık yurutuyorum. Insanlar yıllarca sıra beklıyor hem koruyucu hem bebek hemde sız 1 2 ay ıcınde gelecegını dusunmussunuz, hıc arastırmadınız mı veya turkıyede degıl baska bır ulkede mı yasıyorsunuz?

Yok Türkiyede yaşıyorum,araştırma yaptım, yapıyorum.Evlatlik alma konusunda epey bilgi bulunuyor ama koruyucu aile için çok bilgi yok internette maalesef.
Ben dört,beş ay içinde gelir diye düşündüm,okuduğum aileler en fazla altı ay içinde kavuşmuşlar genelde.
Tabii dediğiniz gibi bebek olunca belki benim düşündüğümden daha uzun sürebilir.

Merhaba arkadaşlar.

Çocuğunuz olmasaydı olun koruyucu aile derdim ama ister istemez ikisinin arasında ayrım olur. Sen istemesen bile olur. Normal 2 öz kardeş arasında bile ayrım yapılıyor. Yaşın çok genç. Daha ileride belki tekrar çocuk istersin. Yaşın 45 olsa çocuğum olmayacak deseydin neyse belki derdim. Zatn borcun varmış Sonra o çocuğun yakını ailesi çıkıp gelebilir.

Çok tebrik ederim, eşinizi özellikle. Erkekler bu konulara daha soğuk bakıyorlar çünkü, mesela benim eşim oldukça mesafeli bu konuda. İnşallah gönlünüzden geçtiği şekilde süreci tamamlarsınız

Çok teşekkürler..
Eşimle biraz önce konuştuk istiyor fakat bana göre çok daha tedirgin, kaygılı.Hazir değil sanki..
Biraz daha bekleyelim diyor.
Bense ona göre daha heyecanlı ve aceleci davranıyorum..
Umarım onun içine de bu sevgi daha da artarak düşer ki bu niyeti gerçekleştirmek nasip olur en kısa sürede.

X