Popüler Konu Kış hazırlıkları başladı,siz neler yapıyorsunuz?

Merhaba
Fasulyeyi kışın kavuruyoruz.
Fasulye kurusunu kullanacağımız kadarını yıkıyoruz. Sıvıyağ ile soğan kavuruyoruz, salça ekliyoruz. Sonra yıkadığımız fasulyeleri koyup su ekliyoruz. Pişince altını kapatıyoruz. Suyunu komple çekmesi lazım. Yanına genelde mercimekli bulgur pilavı yaparım çok güzel olur🤗
Kavunu ıslatmadan çıtır çıtır çerez gibi yiyoruz🤗
Yaa çok merak ettim deneyeceğim. Çok teşekkürler 🤗

Nevosss şimdi konuyu görünce benim kışlık hazırlığı aklıma geldi yazayım dedim 🤭
Dün vişne topladık 5 kilo anneme 5 kilo bana onları dolaba attım.pazarda kilosu 40 liraydı.
Asma yaprağı bu sene az oldu onları da dolaba attık ama salamura alacağız gibi.
Birde dut çok var bizim bahçede onu ne yapsam belki bilen vardır burada.
Hemen toplayıp yapmam lazım ertesi güne kararıyor çünkü.

Manavda bakayım fiyatına burda daha önce çıktığı için belki fiyatlar düşebilir haber veririm size
En son bahçeyi ben diktim ama ilk ben topladım
Bu sene kendi fidelerimi kendim yetiştirdim ve diktim
İlk deneyimimdi ama gayet başarılı oldu
Yalnız köydeki bahçeme ve evin yanındaki bahçeye bursa domatesi dikmistim pek verimli olmadı
Konserveyi koy domatesinden yapicam Lezzetli olmazsa gelecek sene sadece konserve için Bursa domatesi satın alacağım mecbur
Koy domatesi lezzetli olur ama bursa domatesinin suyu az oldugu icin tercih ediliyor daha etli oluyor. Kendi yetistirdigin gibisi yok benimde kucuk bi hobi bahcem vardi ama hamile oldugum icin hic gitmedim bu sene ekmedik yani

Nevosss şimdi konuyu görünce benim kışlık hazırlığı aklıma geldi yazayım dedim 🤭
Dün vişne topladık 5 kilo anneme 5 kilo bana onları dolaba attım.pazarda kilosu 40 liraydı.
Ben recelini yaptim biraz da yikayip buzluga attim kisin kaynatir meyve suyu yaparim benim ufakliga diye

Aaa evet beyaz dut receli olmaz sanirim ama kurutabilirsiniz cerez gibi yenir cok da faydali
Evet annemde kurutalim dedi ama nasıl yapicaz 🤭
Ben hiç yapmadım bilmiyorum ama kızlar bilir diye yazdım bakalım olursa hemen değerlendiririz bizim dutları 🤗

Ben hiç yapmadım bilmiyorum ama kızlar bilir diye yazdım bakalım olursa hemen değerlendiririz bizim dutları 🤗
Kararmamasi icin golgede kurutmak lazim iyi hava alan bi yerde balkonunuz cok gunes almiyorsa en ideal yer

Yer varsa pekmez yapabilirsin.
Onun iyice suyunu çıkarıyoruz. Sonra kaynatıyoruz. Daha sonra tepsilere koyup güneşte bekletiyoruz. Kayınvalidem yapıyor. O bu şekilde yapıyor😁
Kurutma imkanı varsa kurutabilirsin ya da reçel yapabilirsin🤗

Evde dut hiç kurumadım.Kayınvalidem ağaçların altına örtü seriyor ya da file yapıyor. Üstünde kuruyor. Bence bez bir örtünün üstünde güneş alan bir yere koyarsan kurur. Ben kavun bile kuruttum kararmadı.

IMG20211004153018.jpg
IMG20211004153045.jpg
IMG20211004153804.jpg
IMG20211004153823.jpg

IMG20211011114123.jpg
IMG20211011114149.jpg

Evde dut hiç kurumadım.Kayınvalidem ağaçların altına örtü seriyor ya da file yapıyor. Üstünde kuruyor. Bence bez bir örtünün üstünde güneş alan bir yere koyarsan kurur. Ben kavun bile kuruttum kararmadı.
Bende dut yada kavun kurutmadim ama kavun canım çekti 🙈
Haftaya çok sıcak olacakmış o zaman ikisini de kurutayim birde dut pekmezi yapayım.

X