Kayın aileye "borç(?)"

Kızlar selam. Bir konuda kafam karışık sizden akıl almak istedim. Maddiyata dayalı bir konu olduğu için benim ailem, eşim-ben ve eşimin ailesinin durumlarını biraz detaylandirarak anlatacağım.
Eşimin ailesinin pek durumu yok. Babası emekli fakat çalışmaya devam ediyor. Evlilik konusunda öyle pek maddi destekleri olmadı doğal olarak. Benim ailem de sorulunca gücünüz neye yeterse onu yaparsiniz dedi. Düğünü eşim kendi yaptı, evi benim ailemin aldıklarının dışında eşim kendi dizdi. (TV hariç). Nişan- düğünde toplam bir bilezik kaynım bir bilezik de kayinvalidemler taktı. Kendileri doğulu.
Benim ailemin durumu ortadan hallice. Ev için bütün beyaz eşyalari, mutfak gereçlerini, küçük oda için divan gibi gereçleri dizdiler. Ayriyeten ben ilk birkac yıl calismayacagim için (yüksek lisans vs düşünüyordum) yük olmamak ve rahat yaşamamız adına kirada olan evini satıp yaşayacağımız ilden ev aldılar, oraya yerleştik. Düğünde de 7-8 bilezik taktılar. Biz egeliyiz.
Memleketleri biraz kültürel açıdan da yorumlayabilmeniz adına belirttim. Bizim çevremizde genellikle çocuklarin geleceği ve rahat yaşaması için çaba gösterilir. Eşimin ailesi ise genelde çocuklarımız var ihtiyacımız olursa tabiki onlar el atar kafasindalar.
Eşimin ailesi bizden farklı bir şehirde marketlere çarşıya bir tık uzak bir bölgede oturuyor. Kaynım da onlarla aynı şehirde arabayla 15-20 dklik mesafede oturuyor. Biz eşimle 2.5 senelik evliyiz. Hamileyim. Kaynım iki ay önce evlendi.
Eşimin işi dolayısıyla şirket aracını aktif kullanabiliyoruz bu yüzden düğünden gelen takılarla araba almayı düşünmedim. Belki ilerde çocuk da büyüyünce ev değiştiririz diye düşünerek altınları kasada tutuyorum. Eşimin kardeşinin ve ailesinin de arabası yok. Gidip geldikçe eksik gedikler ihtiyaçlarla eşim ilgileniyor.
Soruna gelecek olursak; eşimin babası bu sebepten uzun süredir eve araba istiyor. Bu aralar sürekli dillendirmeye basladi. Kendisi bu yükün altına tek giremez. Kaynım 100 bin kadar destek olacakmış. Bizden de aynı desteği bekliyor. Borç olarak düşünüyormuş (eşim böyle söyledi) ama ben bundan emin değilim çünkü genelde cüzdanları bir düşünüyorlar. Araba kayinpederimin üstüne olacak, genellikle kaynımda kalacak ve kullanacak. Yani o iki aileye ortak alıyorlar bir nevi. Evet anlıyorum ihtiyaç, onların da olsun istiyorum yalan değil ama ben kendim için bile henüz kullanmadığım yatırım gözüyle baktığım takıları verme konusunda biraz çekimserim. Bizim de kendimize ait bir arabamız, evimiz yok ama kenarda yatırımlık düğün takilarimiz olduğu için vermemiz gerekir mi sizce? Ben bu tarz durumları tahmin ederek düğün takılarını mehir olarak istemiştim. O sebeple eşimin herhangi bir baskısı yok tamamen bana bırakmış durumda. Ben de sizden fikir almak istedim. Her yönden değerlendirebilmeniz için çok detaylı anlattım kusura bakmayın
SAKİN O HATAYA DÜŞME bak büyük harfle yazdim

Söyle birsey var: Aile icinde "borc" olarak verilen para cogu zaman dönmüyor. Yani aileyi en iyi siz tanirsiniz
Eşimden alsalar asla dönmez onun farkındayım ama eşim her firsatta direkt altınlarin benim olduğunu söylediği için acaba oldu benim kafamda. Ama vermeyecegim sanırım. Vicdansizlik bencillik mi yapiyorum diye düşünüyordum, herkes hemfikir olduğuna göre enayilige lüzum yok :)

Kusura bakmakmayın ama ben ailenize acıdım. Millete dertleneceğinize önce öz anne babanızı düşünün. Oh ne güzel damat kayınpederin evine yerleşmiş, düğünün ev eşyasının giderlerinin yarısını kayınpedere yıkmış şimdi de karısının ailesinin taktığı altınlar ile kendi düğününe sadece misafir gibi tek bilezik ile katkı yapan ailesine araba alma peşinde Siz bu kafa ile giderseniz sizi çok üzerler. Kocanızda ve ailesinde azıcık gurur onur olsaydı kendileri hiç birşey yapmamış kayınpeder ev almış, beyaz eşya almış, erkek tarafı kadar altın takmış ise o altınların konusunu açmaya utanırlardı. Bir de kocam baskı yapmıyor demişsin, birde baskı yapsa yüzsüzlükde nirvana derdim. Ne mehiri allah aşkına babanızın size taktığı altın dinen size mehir olmaz. Kocanızın alması lazım. Abisinin altına alınan arabaya abisi tabiki para versin ama hiç kullanmadığınız mala siz neden para veriyorsunuz. Babanız parayı sokaktan mı topluyor. Kızı rahat etsin diye aldığı altınların dünürünün keyfine gideceğini duysa resmen kendini salak gibi hisseder. Aklınızı başınıza alın.

En iyi ihtimalle eşinin hatrına vermek istersen onların taktığı iki altını ver gerisini asla verme. Altının size dönme ihtimali düşük değil yok gibi gözüküyor burdan. Vicdan yapılacak bir meselede yok burda. Hastalık vs olmadığı sürece gerek yok böyle birşeye
Valla kimsenin hatri için bişey yapmam gerektigini düşünmüyorum aslında. Çünkü evlenirken hiçbir şey talep etmedik, bir bilezik taktılar. İçimde kalan bir şey de mesela düğünden önce bilezikle TV fiyatlari aynı olduğu bir dönemde eve ikinci televizyonu almayı daha mantıklı görmüşlerdi :) takılan altınlara da mehir gözüyle baktığım ve onlardan maddi hiçbir beklentim olmadığı için hatır gönül yapılacak bir durum olduğunu düşünmüyorum. Sadece araba yokluğu onlar için zor oluyor ve ben de gördükçe üzülüyorum. O yuzden kısa sürede geri odeyeceklerinden şüphem olmasa borç olarak vermeyi dusunuyordum

Kızlar selam. Bir konuda kafam karışık sizden akıl almak istedim. Maddiyata dayalı bir konu olduğu için benim ailem, eşim-ben ve eşimin ailesinin durumlarını biraz detaylandirarak anlatacağım.
Eşimin ailesinin pek durumu yok. Babası emekli fakat çalışmaya devam ediyor. Evlilik konusunda öyle pek maddi destekleri olmadı doğal olarak. Benim ailem de sorulunca gücünüz neye yeterse onu yaparsiniz dedi. Düğünü eşim kendi yaptı, evi benim ailemin aldıklarının dışında eşim kendi dizdi. (TV hariç). Nişan- düğünde toplam bir bilezik kaynım bir bilezik de kayinvalidemler taktı. Kendileri doğulu.
Benim ailemin durumu ortadan hallice. Ev için bütün beyaz eşyalari, mutfak gereçlerini, küçük oda için divan gibi gereçleri dizdiler. Ayriyeten ben ilk birkac yıl calismayacagim için (yüksek lisans vs düşünüyordum) yük olmamak ve rahat yaşamamız adına kirada olan evini satıp yaşayacağımız ilden ev aldılar, oraya yerleştik. Düğünde de 7-8 bilezik taktılar. Biz egeliyiz.
Memleketleri biraz kültürel açıdan da yorumlayabilmeniz adına belirttim. Bizim çevremizde genellikle çocuklarin geleceği ve rahat yaşaması için çaba gösterilir. Eşimin ailesi ise genelde çocuklarımız var ihtiyacımız olursa tabiki onlar el atar kafasindalar.
Eşimin ailesi bizden farklı bir şehirde marketlere çarşıya bir tık uzak bir bölgede oturuyor. Kaynım da onlarla aynı şehirde arabayla 15-20 dklik mesafede oturuyor. Biz eşimle 2.5 senelik evliyiz. Hamileyim. Kaynım iki ay önce evlendi.
Eşimin işi dolayısıyla şirket aracını aktif kullanabiliyoruz bu yüzden düğünden gelen takılarla araba almayı düşünmedim. Belki ilerde çocuk da büyüyünce ev değiştiririz diye düşünerek altınları kasada tutuyorum. Eşimin kardeşinin ve ailesinin de arabası yok. Gidip geldikçe eksik gedikler ihtiyaçlarla eşim ilgileniyor.
Soruna gelecek olursak; eşimin babası bu sebepten uzun süredir eve araba istiyor. Bu aralar sürekli dillendirmeye basladi. Kendisi bu yükün altına tek giremez. Kaynım 100 bin kadar destek olacakmış. Bizden de aynı desteği bekliyor. Borç olarak düşünüyormuş (eşim böyle söyledi) ama ben bundan emin değilim çünkü genelde cüzdanları bir düşünüyorlar. Araba kayinpederimin üstüne olacak, genellikle kaynımda kalacak ve kullanacak. Yani o iki aileye ortak alıyorlar bir nevi. Evet anlıyorum ihtiyaç, onların da olsun istiyorum yalan değil ama ben kendim için bile henüz kullanmadığım yatırım gözüyle baktığım takıları verme konusunda biraz çekimserim. Bizim de kendimize ait bir arabamız, evimiz yok ama kenarda yatırımlık düğün takilarimiz olduğu için vermemiz gerekir mi sizce? Ben bu tarz durumları tahmin ederek düğün takılarını mehir olarak istemiştim. O sebeple eşimin herhangi bir baskısı yok tamamen bana bırakmış durumda. Ben de sizden fikir almak istedim. Her yönden değerlendirebilmeniz için çok detaylı anlattım kusura bakmayın
Gönlün yoksa sakın verme. O para gelmeyecek çünkü. Ayrıca vidan yapmanı gerektirecek bir durumda yok. Araba almak bir tercih meselesidir. Hiç kimse tercihinin bedelini çocuğu bile olsa bir başkasına ödetmemeli. Son bir şey daha. Ailen onca yardımı kaynakları eşinin ailesine aktarasın diye yapmadı değilmi ama. Bu onlardan büyük haksızlık

Kusıra balmakmayın ama ben ailenize acıdım. Millete dertleneceğinize önce öz anne babanızı düşünün. Oh ne güzel damat kayınpederin evine yerleşmiş, düğünün ev eşyasının giderlerinin yarısını kayınpedere yıkmış şimdi de karısının ailesinin taktığı altınlar ile kendi düğününe sadece misafir gibi tek bilezik ile katkı yapan ailesine araba alma peşinde Siz bu kafa ile giderseniz sizi çok üzerler. Kocanızda ve ailesinde azıcık gurur onur olsaydı kendileri hiç birşey yapmamış kayınpeder ev almış, beyaz eşya almış, erkek tarafı kadar altın takmış ise o altınların konusunu açmaya utanırlardı. Bir de kocam baskı yapmıyor demişsin, birde baskı yapsa yüzsüzlükde nirvana derdim. Ne mehiri allah aşkına babanızın size taktığı altın dinen size mehir olmaz. Kocanızın alması lazım. Abisinin altına alınan arabaya abisi tabiki para versin ama hiç kullanmadığınız mala siz neden para veriyorsunuz. Babanız parayı sokaktan mı topluyor. Kızı rahat etsin diye aldığı altınların dünürünün keyfine gideceğini duysa resmen kendini salak gibi hisseder. Aklınızı başınıza alın.
Haklısınız doğru söylüyorsunuz. Kimsenin hiçbir takilandan beklentisi olmasın diye düğün takılarının hepsini mehir olarak aldım. Kendi taktıklarinda da hakkı olduğunu düşünmesinler diye yani :) teşekkür ederim yorumunuz için. Ben de böyle düşünüyorum zaten sadece bir tarafım da üzülüp vicdan yaptığı için fikir almak istedim. Destekleriniz için teşekkürler 🌸

Valla kimsenin hatri için bişey yapmam gerektigini düşünmüyorum aslında. Çünkü evlenirken hiçbir şey talep etmedik, bir bilezik taktılar. İçimde kalan bir şey de mesela düğünden önce bilezikle TV fiyatlari aynı olduğu bir dönemde eve ikinci televizyonu almayı daha mantıklı görmüşlerdi :) takılan altınlara da mehir gözüyle baktığım ve onlardan maddi hiçbir beklentim olmadığı için hatır gönül yapılacak bir durum olduğunu düşünmüyorum. Sadece araba yokluğu onlar için zor oluyor ve ben de gördükçe üzülüyorum. O yuzden kısa sürede geri odeyeceklerinden şüphem olmasa borç olarak vermeyi dusunuyordum
Az yesinler de araba alsinlar

Eğer cok bi istek arzu varsa tabiki ver
Noterde güzel bi sözlesme hazırlansın, 2 taraf ds imzalasın
Verin yani islerini görsünler madem cok ihtiyac hasıl olmus
Sözlesme de ödeme tarihi ekletin, ödenmemesi durumunda haciz vs yolları ile alakalı maddeler var onlarda ekletilsin
Hee eğer buna yok diyorlarsa ozaman niyet kötü demektir.
Ödeyecek insan sözlesmeyi de imzalar.

Vermeyin kvler ve kaynın ortak alsınlar madem sadece onlar kullanacak.
Yetmeyen kısım da kredi çeksinler bir zahmet.
İlerde eşinle aran açılır ortaklık işine ben herzaman karşıyım.
Gerekirse kendinize araba alın yoksa da onlar benim mihrim veremem deyin eşinize.

Gönlün yoksa sakın verme. O para gelmeyecek çünkü. Ayrıca vidan yapmanı gerektirecek bir durumda yok. Araba almak bir tercih meselesidir. Hiç kimse tercihinin bedelini çocuğu bile olsa bir başkasına ödetmemeli. Son bir şey daha. Ailen onca yardımı kaynakları eşinin ailesine aktarasın diye yapmadı değilmi ama. Bu onlardan büyük haksızlık
Evet haklısınız. Ailem konusunu düşününce zaten onlara haksızlık olarak görüyorum. Vicdan konusunda bir yokladim kendimi burdan fikir almak istedim ama içim rahatladı sagolun.

Eğer cok bi istek arzu varsa tabiki ver
Noterde güzel bi sözlesme hazırlansın, 2 taraf ds imzalasın
Verin yani islerini görsünler madem cok ihtiyac hasıl olmus
Sözlesme de ödeme tarihi ekletin, ödenmemesi durumunda haciz vs yolları ile alakalı maddeler var onlarda ekletilsin
Hee eğer buna yok diyorlarsa ozaman niyet kötü demektir.
Ödeyecek insan sözlesmeyi de imzalar.
Sözleşme desem gurur yaparlar biz güvenilmez insanlar miyiz diye bidaha merhaba merhabamiz bile olmaz 🤣

Vermeyin kvler ve kaynın ortak alsınlar madem sadece onlar kullanacak.
Yetmeyen kısım da kredi çeksinler bir zahmet.
İlerde eşinle aran açılır ortaklık işine ben herzaman karşıyım.
Gerekirse kendinize araba alın yoksa da onlar benim mihrim veremem deyin eşinize.
Ben de aynısını düşündüm. Zaten çoğunlukla kaynım kullanacak, ihtiyaç kosturmacalarina da babası için o koşacak. Evleri yakın. Yeni evlendi zaten kaynım da. Alacaksa kendi düğün takılarını versin kendi üzerine alsın anasının babasının da işini görsün

X