Kaybolma korkusu, uzak mesafeye gidememe,kendi işlerimi kendim halledememe

Arkadaşlar merhaba. Bu ay 30 yaşına girdim. Ama bu yaşta olmama rağmen benim şöyle bir sıkıntım var. Kendi başıma uzak mesafelere gitmekte çok zorlanıyorum. Yani gideceğim yer yürüme mesafesinde değilse otobüslere yada uçağa binmem gerekiyorsa çok endişeleniyorum. Hele ilk defa gideceksem çok korkuyorum. Ya kaybolursam ya beceremessem. Nerde ne yapacağımı bilemiyorum.Nerede binip nerede ineceğimi şaşırırsam naparım diye düşünüp duruyorum. Görevlilere soru sormaktan çekiniyorum. Bazılarıda insana sert davranıyorlar ben iyice kendimi küçülmüş hissediyorum. Uzak mesafede bir doktora gitmem gerekse bile eşimin izin gününü bekliyorumki o götürsün. Düzenli psikolojik destek alacak kadar maddiyatım yok. Ama bu durum beni artık çok rahatsız ediyor. Evliyim ama eşimin beni böyle görmesini istemiyorum o yüzden bugüne kadar işlerimi hep yakın mesafelerde halletmeye çalıştım yada bir yerlere hep eşimle gittim.fakat şimdi uzak bir şehre eşimin taini çıktı ve biyerlere gelip gitme konusunda bazen yalnız olmam gerekecek bu yüzden çok endişeliyim . Ayrıca bu yaşımda böyle olmaktan çok utanıyorum.
Sanırım sosyal fobiniz var. Psikiyatri Doktorundan ve Psikologtan yardım almanızı öneririm. Daha kolay ve uzman desteğiyle üstesinden gelebilirsiniz. Eğer kendiniz hiç yardım almadan arastirip üstüne giderseniz deneyebilirsiniz. Ama sosyal fobiyle anksiyete genelde birlikte görülüyor. Kendi kendinize basarmaniz zor olabilir. Anlıyorum sizi,bu durumda kendinizi suçlamayın nasılsa grip oluyorsak yada kazalarda kolumuzu bacağımızi alçıya alıp tedavi süreci oluyorsa sizinkiside ruhsal,beyinsel bir tedavi süreci öyle düşünün. Daha fazla ertelemeden yardım alın bence 30 olmussunuz

Ayni durumdayız bunun bir sorun olduğunu biliyordum ama ilk defa benim gibi biriyle karşılaştım:) bende küçük bir ilçede oturuyorum gideceğim yerlere genelde dolmuşla vs gidiliyor o yüzden kafam rahat genelde. Bir iş kaydının sağlık raporu için bilmediğim yere gittim , rezilliğin bini bin para :) dolmuş geçmiyor otobüs yok para çekmem lazım ATM yok otoban gibi bir yer yürünecek yer yok 3 saat sinirden ağlamıştım :) en sonunda taksi çağırıp gittim illaki bir çözümü bulunuyor korkmayin :) insanlara soru sormaktan da çekinmeyin ellerinden geldiğince yardım ediyorlar :)

yol mevzusu bende de vardı hem de en işkencelisinden
binbir utançla yol sorardım sonra tarif ettikleri yerleri unuturdum anlamasam da anlamış gibi davranırdım(asla 2. kere soramıyordum aynı kişiye , o kişi uzaklaştıktan sonra tekrar ter döke döke farklı birine sorarsam anca gldrjlşgjrdşr )
google haritaları keşfettim artık ne yol ne otobüs sormuyorum
gideceğim yerin adını yazıyorum ve bütün toplu taşımalar , yol tarifi çıkıyor
bir iki deneye deneye bu şekilde atlatabilirsiniz seyahat mevzusunu

Ayni durumdayız bunun bir sorun olduğunu biliyordum ama ilk defa benim gibi biriyle karşılaştım:) bende küçük bir ilçede oturuyorum gideceğim yerlere genelde dolmuşla vs gidiliyor o yüzden kafam rahat genelde. Bir iş kaydının sağlık raporu için bilmediğim yere gittim , rezilliğin bini bin para :) dolmuş geçmiyor otobüs yok para çekmem lazım ATM yok otoban gibi bir yer yürünecek yer yok 3 saat sinirden ağlamıştım :) en sonunda taksi çağırıp gittim illaki bir çözümü bulunuyor korkmayin :) insanlara soru sormaktan da çekinmeyin ellerinden geldiğince yardım ediyorlar :

Ayni durumdayız bunun bir sorun olduğunu biliyordum ama ilk defa benim gibi biriyle karşılaştım:) bende küçük bir ilçede oturuyorum gideceğim yerlere genelde dolmuşla vs gidiliyor o yüzden kafam rahat genelde. Bir iş kaydının sağlık raporu için bilmediğim yere gittim , rezilliğin bini bin para :) dolmuş geçmiyor otobüs yok para çekmem lazım ATM yok otoban gibi bir yer yürünecek yer yok 3 saat sinirden ağlamıştım :) en sonunda taksi çağırıp gittim illaki bir çözümü bulunuyor korkmayin :) insanlara soru sormaktan da çekinmeyin ellerinden geldiğince yardım ediyorlar :)
Bende bu gibi durumlarla karşılaşırım dımdızlak kalırım diye endişeliniyorm

Hayatınız boyunca her işinize aileniz kostuysa ondan böyle olabilirsiniz az çok bende sizin gibiyim. Cesaret edip adım atarak yenebilirsiniz. Yapa yapa her şey basitlesiyor

Bende bu gibi durumlarla karşılaşırım dımdızlak kalırım diye endişeliniyorm
Benim olayım oradaki düzenin sorunuydu birazda benim gibi bu konudan dertli olan bir kaç kişiyle karşılaşınca rahatlamistim o yüzden illaki hersey bizim yüzümüzden veya psikolojik rahatsizligimizdan olcak diye birsey yok , herseyin çözümü var inanın bana :)

Bebişim ne tarafta yaşıyordun, 7. Caddeye yakın mısın? bana kalırsa kalabalık, çok insan olan bir yerde sosyal hayata karış ilk olarak. 7.cadde mesela, başına bir şey gelmesi imkansız, insan dolu, biraz yürü, mağaza gez, 1 kahve al takıl ....olmaz mı? Ankarada öyle ıssız, beni de kaçırırlar diyeceğin bir yer yok zaten🤐🤐

X