İlköğretim Yorum ve Soruları İlkokulda sınıf tekrarı.

ya benim de kardeşimin de boyu kısaydı sonra uzadık bu yaş aralığında kısa çocuklar oluyor. hatırlıyorum bir erkek arkadaşım vardı herkesten kısaydı sonra bir boy attı herkesten uzun oldu.

herkese öneriyorum, dövüş sporuna falan yollasanız özgüveni de yerine gelir.

ya benim de kardeşimin de boyu kısaydı sonra uzadık bu yaş aralığında kısa çocuklar oluyor. hatırlıyorum bir erkek arkadaşım vardı herkesten kısaydı sonra bir boy attı herkesten uzun oldu.

herkese öneriyorum, dövüş sporuna falan yollasanız özgüveni de yerine gelir.
Buz pateni, yüzme ve cimnastige gitti, korona girdi, gitmek istemedi, şimdi piyanoya başladı

Evet son güncellemeleri yazayım, bugün özel bir okula kaydını yaptırdık, okulun eğitim danışmanı ve çocuk psikoloğu görüştü çocukla. 4. Veya 5. Sınıf olmasına ileride takip ederek karar vereceğiz. Mayısta okulun oryantasyonu var orada da takip edecekler. Yarın da muhtemelen büyüme hormonuna başlayacağız. Hayırlısı ...

Evet son güncellemeleri yazayım, bugün özel bir okula kaydını yaptırdık, okulun eğitim danışmanı ve çocuk psikoloğu görüştü çocukla. 4. Veya 5. Sınıf olmasına ileride takip ederek karar vereceğiz. Mayısta okulun oryantasyonu var orada da takip edecekler. Yarın da muhtemelen büyüme hormonuna başlayacağız. Hayırlısı ...
çok sevindim çözülmesine.seneye daha çok var .çocuğun o zaman ki durumuna göre karar verirsiniz uzmanlarla birlikte .iyi ki sizin gibi bir annesi var.

Kendi ogretmeni, özel eğitim öğretmenleri, babasıyla ben, psikiyatristi duygusal olarak ortaokula hazır olmadigi konusunda hemfikiriz. Çocuğumun özel sorunları var, prematüre doğdu, hem fiziksel, hem duygusal hem akademik olarak yaşından çok geride. Ortaokula giderse psikolojisi bozulur. Her çocuğu aynı değerlendirmemek gerek. Bende çocuğumun sınıf tekrarını istemem tabiki ama mecburum. Bu durumu yaşayan varsa resmi gidişatını sormak istedim.
Ben de çocuğumun yaşı sınıfa göre küçük oluşundan ve pandemi süresini bomboş geçirişinden dolayı sınıf tekrarı istemiştim. Müdür bey ilkokulda bir kereye mahsus veli isterse yapıldığını, ortaokulda kesinlikle olmadığını söyledi.

Ram raporu alırsanız zaten sınıfta kalamaz. Raporlu öğrenci sınıfta bırakılamaz.
Yönetmelikte bu tarz birşey yazmıyor ama bilemiyorum. Tekrar olmasa da özel eğitime verdiğim parayla ek ders vb. aldirabilirim. Bugün sınıf öğretmeni, psikolog ve eğitim danışmanı ile görüşmeler yaptık, üçüde 5. Sınıfta zorlanacağıni ama halledebilecegini, akıllı ama kafası dağınık, dikkatini toplayamadigini söyledi. Fiziksel durumundan dolayı akran zorbalığindan çekindiğimi söyledim, öğretmen çocuklar uzunlarla uzun diye, kisalarla kısa diye, sismanlarla şişman diye, zayiflarla zayıf diye dalga geçerler, hayat budur bunlarla başetmeyi öğrenmesi gerek dedi. Güzel görüşmeler yaptık.

Ben de çocuğumun yaşı sınıfa göre küçük oluşundan ve pandemi süresini bomboş geçirişinden dolayı sınıf tekrarı istemiştim. Müdür bey ilkokulda bir kereye mahsus veli isterse yapıldığını, ortaokulda kesinlikle olmadığını söyledi.
Ne saçma, hicbirsey öğrenemesin ama sınıfı geçsin.

Aynen öyle. Zaten bütün çocuklar boş geçirdi, hepsinin durumu kötü demişti. Bir de eğer sınıf tekrarı yaptırırsak kesinlikle aynı okulda devam ettirmeyecek, koleje gönderecektik.
Yönetmeliklere iyi bakın bence, bana da yok demişlerdi yönetmelikle gittim önlerine.

Aslında sorun sizin çocuğunuzda değil, siz bilinçli bir ailesiniz belli, bir şekilde telafi edersiniz ama bilinçsiz ailelerin çocukları ?
Kesinlikle telafi etmek için uğraşıyoruz ama zaten çocuk sınıftakilerden küçük. Hem yaş hem fiziksel olarak. Bir buçuk senesi de resmen çöp, sınıf tekrarı iyi olur diye düşünmüştük ama müdür bey de haklı. Düşüncenin çok mantıklı olduğunu ama millli eğitimin her sınıfı 1 sene geriden başlatması gerektiğini söyledi.

Yaşı sormazlar ama boyu küçük diye kesin dalga geçerler 😔

Neden dalga geçsinler boyu diğerlerinden kısa diye ? Dalga geçmek isteyen her türlü dalga geçer. Uzun boylu ince insana - sırık , kısa boylu kilolu insana - topaç ve türevleri , uzun boylu iri yapılı insana - toraman / azman / hayvan isimleri ve türevleri .... gibi onlarca şey söylenmiyor mu ?

Sizin çocuğunuzdan daha erken doğan , muhtemelen yaşamaz denilen komşumun oğlu ilk okul sürecinde sınıf arkadaşlarının arasında en küçük gözükeni ve dersle en az alakası olan öğrenciydi.

Annesi : " çocuğun kafası almıyor demek , artık çırak mı olur büyüyünce ne olur " diyordu.

İlkokuldan sonra çocuk yavaş yavaş fiziksel olarak serpildi. Sınıf tekrarı veya kalma durumu olmadı. Orta sonda arkadaşlarını yakalamıştı.

Annesi : çocuk " çırak mı olacak " diye düşünürken bilgisayar mühendisliğini kazandı.

Çocuğunuzu kardeşiyle kıyaslarken olduğundan geride görüyor olabilir misiniz ?

4.sınıfı tekrar etmektense ; başarısız olursa ortaokulda sınıfta kalması daha iyi olmaz mı ?

Biz çok uğraştık o donem vermemek için, ayından dolayı vermek zorunda kaldık. Şimdi değişmiş, o donem engelli bile olsa özel öğrenci olarak başlatmak zorundasınız dediler.
Keşke o zaman bilgilendiren birileri olsaydi sizi, ben de öğretmen olarak üzüldüm şimdi. 1. Sinifta coxugunokula hic gondermezseniz devamsizliktan kaliyor ve bir sonraki sene basliyor. Tabi burda okul idaresiyle görüşüp durumu izah etmek problem yaratmamqsi qdina mantıklı ve gerekli .Okula başlamadan önce bu durum fark edilmis miydi yoksazamanla mi fark edildi acaba? Ram raporu var mı, bep uygulanıyor mu?

ilerde rapor emniyet, askeriye gibi kurumlarda sıkıntı olur mu diye endişelerim oldu. İşe alımlarda falan. Korktum açıkçası o yüzden rapora sıcak bakmamıştım. Dr a tekrar soracağım.
Raporlar gerekli goruldugunde yenileniyor, endise etmeyin. Destek egitin odalari ve iyep cercevesinde toparlanabilir. Ama ben ortaokula gec baslatma fikrinizi cok mantikli buldum. Akranlariyla denk cocuklar 1 yqs kucuk olduklarinda bile bilissel anlamda cok fark oluyor ve bu fark git gide artiyor.

X