İlköğretim Yorum ve Soruları İlkokulda sınıf tekrarı.

Ufacık doğup hayatta kalmayı başarmış bir mucizeniz var. Kaygilanmakta Haklısınız.. ama hayata sıkıca tutunmuş. biraz bazı konuda geriden geliyor olsa da o açığı zamanla kapatacaktir. İlgi sevgi ve çocuğa o güveni vermekle.
Hatirlarmisiniz bir cocuk otizmli yasida ileri seviyede olduğu halde bundan annesi sayesinde kurtulmuştu.
Akran zorbaliğina maruz kalacaksa farklı okulda devam etmenizi tavsiye ederim.
Öncelik çocuğun psikolojisi akabinde eğitimi. Siz annesi olarak en iyisini bilirsiniz.
Erken doğup hayata tutunan çocuklar beni çok etkiliyor içim umut doluyor :KK200:

Gecmiş olsun ben par. Bebeklerin dogduktan sonra geri kaldiklarini bilmiyordum hiç 🙁 peki bu nereye kadar böyle olacak 15 yaşinda 15 gibi olmayacak mı veya 20 de yetişkinken Allah kolaylik versin

Rapor alsaydın olurdu rapor almak ıstememıssın
Bu konuda sizin derdiniz ne hiç anlamadım. Olan olmuş biten bitmiş şimdi ne yapabilirim derdinde kadın, 6 aylik doğmuş bebesini büyütmüş sağsalim hala öyle yapsaydin boyle yapsaydın sen oyle yaparsin mükemmel annelik :KK66:

Gecmiş olsun ben par. Bebeklerin dogduktan sonra geri kaldiklarini bilmiyordum hiç 🙁 peki bu nereye kadar böyle olacak 15 yaşinda 15 gibi olmayacak mı veya 20 de yetişkinken Allah kolaylik versin
Normalde 3-4 yaslarinda yakalamasi gerekiyordu, yakalayamadı 😔 şu anda endokrinoloji ve gastroendokrinolojide takipleri devam ediyor. Raporlu mama kullanıyor, olmazsa büyüme hormonu verilecek

Derslerinde sıkıntı yokmuş algılandı yazdıklarım, sıkıntı var ama sistem bir şekilde onu hallediyor. Öğretmen yüksek kanaat notu veriyor, sınavlar bir şekilde geçiyor, hem cocuktan hem kendimden ödün vererek ders çalıştırıyorum, başka çocuklar 1 saatte 10 sayfa yapıyorsa, biz 1 saatte 1 soru yapıyoruz. Soyut ve mantık kavramları yok.

Öncelikle basbayağı zor bir yerde olduğunuzu tahmin ediyorum konu sahibesi. Şöyle ki çocucğun soyut ve mantık kavramı HENÜZ yok yazmışsınız, yani gelişimi az biraz geriden geliyorsa normal değil mi? Şu noktada sınıf tekrarı yaparsanız, aynı şeyi papağan gibi tekrarlamış olacak çocuk. Üst sınıfa geçmesi zaten iyi değil. Şöyle bir fikrim var, okula 1 sene ara veremez misiniz? O sürede çocuk fiziksel ve zihinsel büyüyüp yaşıtlarını yakalamış olur. Şu noktada olmayan okulu ittirmenin anlamını görmüyorum çünkü çocuk hazır değil. 1 yıl arada daha çok spor yapar, okuma yaparsınız zihni gelişir, beyin jimnastiği yaparsınız, başka sosyal aktivitelere mesela tiyatro grubuna katılır ... hem bedenini hem zihinin geliştirecek aktiviteler yapar. Çocuğu salmayacaksınız aksine planlı ve programlı bir şekilde gelişmesine yardımcı olacaksınız. Yukarda evde körelir yazmışsınız ama çocuğun körelecek bir durumu yok zaten elindeki materyali zor anlayıp yapıyor. Diğerleri 1 saatte 10 soru yapıyor benimki 1 soru yazmışsınız bu şekilde olmayacak bir işi iteleyerek boş yere çocuğa yük bindiriyorsunuz bence:KK51:

Okul, okul, okul ille de okula gitsin diye çocuğa fazla yüklenirseniz bus efer de çocuğu usandıracaksınız gibime geliyor. Bazı durumlarda durumun çok üstüne gitmeyi bırakıp ne olacağını görmek için bir adım geri çekilmke gerekiyor, sizin konu hakkındaki hissiyatım da bu şekilde nedense okurken içime bu doğdu. Umarım kısa zamanda probleminiz çözülür çok strese girmemeye çalışın.

Kendi ogretmeni, özel eğitim öğretmenleri, babasıyla ben, psikiyatristi duygusal olarak ortaokula hazır olmadigi konusunda hemfikiriz. Çocuğumun özel sorunları var, prematüre doğdu, hem fiziksel, hem duygusal hem akademik olarak yaşından çok geride. Ortaokula giderse psikolojisi bozulur. Her çocuğu aynı değerlendirmemek gerek. Bende çocuğumun sınıf tekrarını istemem tabiki ama mecburum. Bu durumu yaşayan varsa resmi gidişatını sormak istedim.
böyle sorunları varsa daha da olumsuz etkilenir
destek ve telafı yapmanızı öneririm

Sınıf tekrarı değil de okul öncesi erteleme biliyorum. Arkadaşımın kızı prematüre doğmuştu fiziksel olarak çok ufak tefekti ve okul öncesini bir sene ertelediler. İsviçre'den bildiriyorum, burada sınıfta kalma var. Çocuk derslerinde başarılı değilse kimsenin gözünün yaşına bakmayıp sınıf tekrarı yaptırıyorlar.
Bizde de okuma yazmayı sökememiş çocuk öğretmen önerisine rağmen veli imzası olmadığı için sınıfta bırakılamıyor. 4. sınıfta hiç okuma yazma bilmeyen öğrencilerim bile var “elalem ne der”ci cahil veliler yüzünden.

Bu konuda sizin derdiniz ne hiç anlamadım. Olan olmuş biten bitmiş şimdi ne yapabilirim derdinde kadın, 6 aylik doğmuş bebesini büyütmüş sağsalim hala öyle yapsaydin boyle yapsaydın sen oyle yaparsin mükemmel annelik :KK66:
Ne alaka konu sahıbı bıle sızın kadar olumsuz konusmadı sagolsun ben dert etmişimkı sorununu keske boyle yapılabilseydı diye duygumu yazdım buraya ama yanlıs ama dogru.evet gecmıse donup duzelmez ama hepımız keske soyle yapsaydık demıyor muyuz hayatta.bu vesileyle anneler ıcın tecrube olur.Mukemmel anne zaten degılım ama sız mukemmel insansınız bellı.

Ne alaka konu sahıbı bıle sızın kadar olumsuz konusmadı sagolsun ben dert etmişimkı sorununu keske boyle yapılabilseydı diye duygumu yazdım buraya ama yanlıs ama dogru.evet gecmıse donup duzelmez ama hepımız keske soyle yapsaydık demıyor muyuz hayatta.bu vesileyle anneler ıcın tecrube olur.Mukemmel anne zaten degılım ama sız mukemmel insansınız bellı.
Bence sizi gormezden geldi ben yapamadim ve bana yazdığınız gibi yazsaydıniz zaten tepki vermezdim bide dovseydiniz kadını neyse ben mükemmel insan miyım bilmiyorum ama haddimi biliyorum sizede tavsiye ederim

Bence sizi gormezden geldi ben yapamadim ve bana yazdığınız gibi yazsaydıniz zaten tepki vermezdim bide dovseydiniz kadını neyse ben mükemmel insan miyım bilmiyorum ama haddimi biliyorum sizede tavsiye ederim
Görmezden gelmedı son mesajları okumadın sanırım ben bıraz cocuklar konusunda niçin nasıl sorgularım kendı derdım gıbı dertlenırım sorulara da cevap verdı.burda bana had bildirecek bır kısı olarak kabul etmiyorum sızı yazmayın bana lutfen. mubarek gun gerek yok kavgaya.

Cocugunuza ogretin eger arkadaslari yasini ogrendiginde neden yasinin onlardan bir buyuk oldugunu sorarlarsa (ki sorarlar) sinif tekrari yaptigini soylemesin. Boy olarak kucuk oldugu icin biraz gec basladigini soyleyebilir. Yalan soylemesin diyorsaniz da "Ailem onceden kisa boylu oldugum icin cok gelismedigim icin boyle karar vermis" der sadece. Daha fazla yorum yapmazsa ayni sinifi tekrar ettigini soylemezse akran zorbaligina ugramaz. Birisi oyle bir sey derse de ogretin tesekkur aldigini kalmadigini soylesin. Bir de bu konuda ogretmenini uyarin. O da bu konuyu diger ogrencilerden ve diger velilerden saklasin. Cocugu da cok zeki olduguna inandirin hirslanirsa belki bir gun gercek olur. Geri oldugunu dusunen cocuklar daha da geride kaliyor cunku.

Cocugunuza ogretin eger arkadaslari yasini ogrendiginde neden yasinin onlardan bir buyuk oldugunu sorarlarsa (ki sorarlar) sinif tekrari yaptigini soylemesin. Boy olarak kucuk oldugu icin biraz gec basladigini soyleyebilir. Yalan soylemesin diyorsaniz da "Ailem onceden kisa boylu oldugum icin cok gelismedigim icin boyle karar vermis" der sadece. Daha fazla yorum yapmazsa ayni sinifi tekrar ettigini soylemezse akran zorbaligina ugramaz. Birisi oyle bir sey derse de ogretin tesekkur aldigini kalmadigini soylesin. Bir de bu konuda ogretmenini uyarin. O da bu konuyu diger ogrencilerden ve diger velilerden saklasin. Cocugu da cok zeki olduguna inandirin hirslanirsa belki bir gun gercek olur. Geri oldugunu dusunen cocuklar daha da geride kaliyor cunku.
aynı sınıfta zaten 1 yaşa kadar farklı çocuklar var ki.orda sorun yaşamaz.ben ilkokul 1 i okumadan 2 den başladım.kimse sormadı hiç bir sınıfta.

Yaşı sormazlar ama boyu küçük diye kesin dalga geçerler 😔

X