Hayatımda İlk Defa Sistematik Olarak Yapılan Bir Saygısızlığa Maruz Kalıyorum. Çok Üzgünüm. Yardımcı Olur Musunuz?

Olsun siz doğru durun,onlarda önyargılarını yıkacaklar sizi tanıdıkça.
Anlattığınız gibi işinizde özenli,dakik,dikkatli ve hevesliyseniz zaten sizinle çalısmaktan memnun olacaklardır. Herkes sorumluluk sahibi,saygılı,uslup nedir bilen insanlarla çalısmak ister. Kimse kabalığı,nobranlığı sevmez. Öyleleri amann ne hali varsa görsün bana bulaşmasın yeter ki diyerek idare edilir.
Kendinizi şartlandırmayın,ön yargılı olacaklar diye, temiz bir baslangıç yapın. Belki iyi karşılanacaksınız,güzel bir ortamınız olacak,bunu şimdiden bilemezsiniz,yaşayıp göreceksiniz.
Kolaylıklar dilerim.
Yani yapılması gereken işleri iyi yaptığımı ben değil herkes söylüyor. O şahsiyetsiz bile "Çok çalışıyor, ben çalışmasına bir şey demiyorum." diye zırlıyordu. Herkes dediğiniz gibi insanlarla çalışmak ister, ben de isterim ama bu servise böyle emek vermeme rağmen gördüğüm hainliği anlattığım bir bölümünden bile görebiliyorsunuz.
İnşallah dediğiniz gibi olur. Çok teşekkür ediyorum.

Cunki tabiatlarina uygun degil 100 yildir kadinlarin yaptigi bir is.
Bilmiyorum ama bu olay beni baya olumsuz etkiledi. Cuma günün nöbette makyaj yapmıştım cumartesi nöbetten çıktım o makyajı anca dün akşam banyo yaparken çıkarttım. O da bugün nöbet olduğu için mecbur yataktan çıktım banyo yaptım. Gün boyu da nasıl çalıştım bilmiyorum beynim artık çatlamak üzere. Yani bir Hanzo yüzünden yaşadığım şu şey gerçekten kimseye hakkımı helal etmiyorum. Kolumu kaldıracak halim yok resmen.

Bilmiyorum ama bu olay beni baya olumsuz etkiledi. Cuma günün nöbette makyaj yapmıştım cumartesi nöbetten çıktım o makyajı anca dün akşam banyo yaparken çıkarttım. O da bugün nöbet olduğu için mecbur yataktan çıktım banyo yaptım. Gün boyu da nasıl çalıştım bilmiyorum beynim artık çatlamak üzere. Yani bir Hanzo yüzünden yaşadığım şu şey gerçekten kimseye hakkımı helal etmiyorum. Kolumu kaldıracak halim yok resmen.
Mobing bu, sakin ol hastanenin bashekimiyle gorussen ? Sanki bu senin ustlerin halledemeyecek gibi .

Mobing bu, sakin ol hastanenin bashekimiyle gorussen ? Sanki bu senin ustlerin halledemeyecek gibi .
Daha bugün hemşire teyze diyor ki "Bu kadar büyütecek ne vardı. Bize söylesen servis içinde hallederdik illa yazıya dökmek mi lazımdı?" Yani büyüttüğümü ve büyük haksızlık yaptığımı düşünüyor herkes.

10 senelik kamu hastanesi tecrübeme bakarak söylüyorum ki boşuna başınızı ağrıtiyorsunuz. O kişinin çalışmaması sizi ilgilendirmez sorumlunun problemi siz kendi işinizi yapın geçin bu kişiyle de muhatap olmayın. Torpili vardır,arkası sağlamdır biri sırf erkek diye onun tarafını tutmaz diğer hemşireler yanlış düşünüyorsunuz. En kısa zamanda başka birime geçmeye çalışın. Geçtiğinizde de arayacak bir dayiniz yoksa millete bulaşmayın.

Öyle tabi ki. Ama o kendini ayırıp yatarken ben eşek gibi çalıştım. Servisi toparlamak için çok uğraştım. Emek verdim. Koşturmaktan öldüm. İnşallah kendi içlerinde birbirlerini yerler.
Bu yaptığınız yanlış yalnız niye kosturmaktan öldünüz amaç ne Servisi siz mi kurtaracaksınız? Kendi işinizi yapın geçin ekstra iş yüklemeye calisirlarsa da benim sorumluluğum değil diyin. Başkasının çalışmaması sizi değil sorumluyu ilgilendirir daha çok olgunlasmaniz lazım bence.

Daha bugün hemşire teyze diyor ki "Bu kadar büyütecek ne vardı. Bize söylesen servis içinde hallederdik illa yazıya dökmek mi lazımdı?" Yani büyüttüğümü ve büyük haksızlık yaptığımı düşünüyor herkes.
Kimse sizin haksızlık yaptığınızı ve buyuttugunuzu düşünmüyor o laflar sizi manipule etmek için söylenmiş laflar. 2 kişi arasındaki problemde kimin torpili varsa onu destekler herkes konu haklı haksız değil konu kimin güçlü olduğu. Merak etmeyin herkes sizin haklı olduğunuzu biliyor ama kamu hastaneleri öyledir 2+2 4 etmez. Yeni memursunuz sanırım ben böyle milyon tane olay yaşadım gördüm daha ne manyaklar göreceksiniz.

Alışmışlar davar gibi yaşamaya, millete yalakalığa anlamamaları normal yaptığınız şeyi. Kimseye iyi geçinme borcunuz yok ama ağlamayana meme yok, hayatta bunu öğrendim ben. Yani o bişiler anlatıyor ya, siz de basın gaza anlatın durun, kendinizi mağdur gösterin, susup oturmayın.

Arkadaşlar merhaba. Daha önce buraya İş Yerinde Birlikte Çalıştığım Terbiye Yoksununu Nereye Kime Şikayet Edebilirim? böyle bir konu açmıştım. Haklı görenler oldu haksız görenler oldu. Ben yeniden konu açıyorum çünkü yine tavsiyelerinize ihtiyacım var. Çok üzgünüm şu an.

Ben bu kişiyi sorumluma şikayet ettim. Hatta yanına gittiğimde direkt "Mümkünse bana onunla nöbet yazmasanız olur mu?" dedim. Bana hemen "Yine mi o? Sana ne yaptı?" diye sordu. Hatta olayı anlatırken "Ben harıl harıl çalışıyordum o esnada." diye bir cümle kurdum. Kadın da "O da o öğrencilerin içinde bacaklarını ayırmış yatıyordu." diye tamamladı. Yani aslında tembelliğinin, saygısızlığının, kabalığının dışarıdan bakan bir göz olarak o da farkındaymış. Zaten bu kişi aynı sorumlunun baktığı yan servisin elemanıydı. Orada ki kemikleşmiş kadro onun bu hal ve tavırlarından kaynaklı onu istemedi. Bu servise alınmış sonra. O ara ben yoktum. Serviste kendine kankalar buldu. Zaten yaşı büyük birkaç kadın hemşire var. Onların da bir erkek hemşire sempatisi var. Böyle böyle kaynadı. Kendini iyi pazarlamak deriz ya onu da yapmayı başarınca kaldı öyle.

Sorumluma "Süregelen bir kaba tavrı zaten vardı. Bu en son olayla pik yaptı. Artarak devam edeceğini de düşünüyorum. Bir tutanakla yazıya dökmek istiyorum." dedim. O da bana "Sen yaz ben de imzamı atarım ve evrak kayıttan geçiririm. Sonra da kendim başhemşireye çıkarım." dedi. Yani bana hak verdi. Zaten tutanağı başhemşirenin yanına götürünce kadın direkt "Biz bunu düzeldi zannediyorduk. Bu hâla düzelmemiş mi?" diye bir tepki vermiş.

Neyse aradan zaman geçti yani bayram tatili falan araya girince zaman geçmek zorunda kaldı. İki gün önce başhemşire konuşmak için yanına çağırmış. Bu tutanak ve şikayet olayı da bu şekilde patladı. Sanırım çalışmadığını da ima etmiş. Şöyle ki ben sorumlum ile konuşurken "İş yükü olarak da kendisinden memnun değilim. Ama bu konuda çok tepki görürüm. Bu yüzden sadece şikayetimi saygısızlığı üzerinden yapmak istiyorum." demiştim. Bildiğim kadarıyla o da o şekilde iletti. Çalışmasından memnun olmadığı noktasında kendi yorumunu katmış mıdır bilmiyorum. Ama zaten üç beş ay önce yan servis bu anlamda şikayet ettiği için bunun konusu da olmuş yani.

Neyse, o gün baya gürültü olmuş. Tabi ki bana cephe alınmış. O şahıs baya övülmüş servis içinde bu olay öğrenilince. Hatta beni sorumlunun önüne atmak için erkek meraklısı emekli olmasına ramak kalmış bir aptal hemşire teyzemiz "Tutanak tutarak seni ezdi geçti, seni yok saydı. Görüyor musun X Hanım?" falan demiş sorumluya. O da "Benim tabi ki haberim vardı en başından beri süreç benimle ilerledi." falan demiş. Hatta "Ben onu diğer servisime çekeceğim burada bırakmayacağım." demiş. Diğerleri de "Bu bir çözüm mü?" demişler. "Çözüm değil ben ona öyle söz vermiştim sözümü tutacağım." demiş. Yani bana biraz daha dayan seni çekeceğim demişti daha önceden. Hatta sormuş kızın çalışmasında bir aksaklık gördünüz mü şimdiye kadar diye. O şahıs bile çok iyi çok fazla çalışıyor demiş. Ki gerçekten o servise çok emek verdim çok çalıştım çok uğraştım kendimi çok hırpaladım. Sonuç olarak ben eşek gibi çalışırken kendini ayırıp yatan Kro Can daha kıymetli oldu. Neyse bunu bana sorumlu arayıp söyledi. Öğrenildi ve bunlar oldu diye. "Onlar kendi aralarında hep birlik olmak için anlaşmışlar. Özelikle A hemşirenin bu tavrına çok şaşırdım. Sen genç bir kadınsın. Hemcinsine bu tavrı nasıl hoş bulabiliyorsun? Aslında herkes birçok şeyin farkında. Sadece sen çekinmeden böyle bir tavır alabildiğin için günah keçisi ilan etmeye çalışıyorlar. Canını sıkma lütfen. " falan dedi. Yani olay baya büyümüş. Bana tavır alınmasını evet bekliyordum ama bu kadar vatanı savunur gibi o beş para etmezi savunmalarını evet beklemiyordum.

Neyse dün nöbete gittim. Herkes tabi ki tavırlı. Akşam o şahıs da benimle konuşmak için geldi hastaneye. "Konuşabilir miyiz?" falan yok. "Gel buraya beş dakika konuşacağız." falan diyor. "Sen beni nasıl hangi akla hizmet şikeyet edersin? Sen bana zarar verebileceğini mi düşündün? Bana hiçbir şey olmaz." diye direkt bir giriş yaptı. Neyse karşılıklı tartıştık. O ara iki erkek arkadaşı da serviste vardı. Yok böyle bir tutanak kişiye zarar vermezmiş de servisin adını karalarmış da servisin içinde olan serviste kalmalıymış da şöyle de böyle de." Ben bayanlara nasıl davranacağımı biliyorum karşımdakine göre tavrım şekilleniyor. Sen öyle hak ediyorsun." diye terbiyesiz terbiyesiz konuştu. Bana arkadaşı bir de diyor ki "Biz seni mesela böyle kabul ettik." Dedim "Neyimi böyle kabul ettiniz? Herkese karşı fazlasıyla kibar ve nazik olmadım mı? Saygılı davranmadım mı? Haddinden fazla çalışmadım mı? On saat kayboluyordunuz idare etmedim mi? Eksikliklerin üzerini kapatmadım mı? Söyle hangi kötü özelliğim varmış da siz tolere etmişsiniz? " falan diye sordum." Yok tamam kötü özelliğin de yok. Biz seni tüm bu iyi özelliklerin ile kabul ettik. Ama onun da sesi yüksek çıkıyor sen de onu böyle kabul etmek zorundasın. " falan diye saçma sapan bir sürü diyalog oldu. Hatta bana o şahıs diyor ki" Seni şimdiye kadar dışlamamıştım bundan sonra dışlayacağım. " Yani aslında dışlatacağım demek istiyor. Böyle ergen ergen seviyesiz seviyesiz konuşmalar yani. Her neyse asıl üzüldüğüm nokta o şahsiyetsiz bana "Sen kaba tavırlarımı çekemiyorsan git o zaman. Sen servisin düzenini birliğini bozuyorsun. Dün herkes burada toplanıp beni savunmak idareye gidecekti sorumlu izin vermedi. Ben zaten başhemşireye de söyledim alın o kızı oradan diye." dedi. Yani böylesine karaktersiz birine, kaba saba seviyesiz terbiyesiz bir hanzoya bunları söyleyebilecek özgüvenin tanınması, bu desteğin verilmesi, bu zeminin hazırlanması üstelik" Alın o kızı oradan. " dediğinde " Kes sesini sen kimsin be terbiyesiz! " diye başhemşirenin bir karşılık verememesi beni üzen en büyük şey oldu. Velhasıl dünden beri çok üzgünüm. Bu adaletsizliği ve terbiyesizliği gerçekten sindiremiyorum.
Bu konuyu açtığınızda size olacakları söyledim ama burda kızlar öyle şey olur mu bu durumda kadın haklı sayılır dedi ee sonuç. Şimdi onunla değil tüm servisle papaz oldunuz. Malesef toplumun büyük kısmı artık böyle, işe yaramasan da şakşakcıysan birileri senin yerine çalışıyor sen sadece boş boş konuşsan yeter bu duruma itiraz edeni de afaroz ediyorlar. Size yaptıkları ve yapmaya devam edecekleri gibi. Keşke olayı büyütmeden sadece onunla nöbet istemediğinizi söyleyip kurtulsaydınız.

Ben sizi hep haklı bulmak istiyorum ama olayı anlatırken kullandığınız kelimeler bana en az o adam kadar terbiyesiz biri olduğunuz hissiyatını veriyor kusura bakmayın. Madem öyle yoksayın bu adamı çok muhatap olmayın artık
Pardon hangi kelimelerimden terbiyesiz olduğum sonucunu çıkarttınız?

10 senelik kamu hastanesi tecrübeme bakarak söylüyorum ki boşuna başınızı ağrıtiyorsunuz. O kişinin çalışmaması sizi ilgilendirmez sorumlunun problemi siz kendi işinizi yapın geçin bu kişiyle de muhatap olmayın. Torpili vardır,arkası sağlamdır biri sırf erkek diye onun tarafını tutmaz diğer hemşireler yanlış düşünüyorsunuz. En kısa zamanda başka birime geçmeye çalışın. Geçtiğinizde de arayacak bir dayiniz yoksa millete bulaşmayın.
Bakın, torpili var mı yok mu bilmiyorum. Ama öyle sağlam bir ailesi var gibi de durmuyor. Çok kötü bir evde birkaç arkadaş kalıyorlar mesela. Torpilli arkası sağlam biri olsa daha doğru düzgün bir yerde yaşamaz mı mesela? Bunun yanında benim kimseye bulaştığım yok neden böyle bir sonuç çıkarttınız? Konuda da dediğim gibi onunla yüz göz olmamak için birçok kabalığını ve saygısızlığını görmemezlikten duymamazlıktan geldim. Bu aylarca devam etti. Koridorun ortasında bağırış çağrışı benim bulaşmam mı?

Kimse sizin haksızlık yaptığınızı ve buyuttugunuzu düşünmüyor o laflar sizi manipule etmek için söylenmiş laflar. 2 kişi arasındaki problemde kimin torpili varsa onu destekler herkes konu haklı haksız değil konu kimin güçlü olduğu. Merak etmeyin herkes sizin haklı olduğunuzu biliyor ama kamu hastaneleri öyledir 2+2 4 etmez. Yeni memursunuz sanırım ben böyle milyon tane olay yaşadım gördüm daha ne manyaklar göreceksiniz.
Evet yeni memurum iki buçuk yıl falan oldu. Bilmiyorum ama böyle rol yapıyormuş gibi değil baya yürekten destekliyorlar bence. Ne bileyim niye servis içinde olan servis içinde kalmadı, o kadar büyütülecek bir olay yoktu, bu idareye gidecek bir olay değildi, servisin adı karalandı, herkes beni böyle kabul ediyorsa onun da sesi yüksek çıkıyormuş onu da öyle kabul etmem gerekirmiş, çok iletişimsiz kaldıysam servis içinde kimi kendime yakın gördüysem ondan yardım istemeliymişim falan filan...

Bakın, torpili var mı yok mu bilmiyorum. Ama öyle sağlam bir ailesi var gibi de durmuyor. Çok kötü bir evde birkaç arkadaş kalıyorlar mesela. Torpilli arkası sağlam biri olsa daha doğru düzgün bir yerde yaşamaz mı mesela? Bunun yanında benim kimseye bulaştığım yok neden böyle bir sonuç çıkarttınız? Konuda da dediğim gibi onunla yüz göz olmamak için birçok kabalığını ve saygısızlığını görmemezlikten duymamazlıktan geldim. Bu aylarca devam etti. Koridorun ortasında bağırış çağrışı benim bulaşmam mı?
Tutanak tutmussunuz daha ne yapmanız gerekiyor ugrasmamak icin? Torpili yoksa yalakadir dokunmuyorlarsa vardır bir sebebi. Sizi sinir ettigini gördüğü için ugrasiyor aslında gamsız gibi davranmanız lazım gamsız olmasanız da hepimiz böyle çok olay yaşadık sizin kötülüğünüz için söylemiyorum. Adama yaptırım yapacak olsalar sizin tutanak tutmanizi beklemezler. Çirkef biriyle uğraşacak cirkefliginiz yoksa görmezden gelmek zorundasınız dua edin başka birimlerde de çalışma imkanınız var bu insanla uzun yıllar çalışmak zorunda değilsiniz.

Evet yeni memurum iki buçuk yıl falan oldu. Bilmiyorum ama böyle rol yapıyormuş gibi değil baya yürekten destekliyorlar bence. Ne bileyim niye servis içinde olan servis içinde kalmadı, o kadar büyütülecek bir olay yoktu, bu idareye gidecek bir olay değildi, servisin adı karalandı, herkes beni böyle kabul ediyorsa onun da sesi yüksek çıkıyormuş onu da öyle kabul etmem gerekirmiş, çok iletişimsiz kaldıysam servis içinde kimi kendime yakın gördüysem ondan yardım istemeliymişim falan filan...
Siz bu lafları bosverin icsellestirip kafaniza takmayın. Kimin rol yapıp yapmadığını biraz daha tecrübe kazandığınızda anlarsınız henüz erken içten görünmeleri önemli değil sizin bilmediğiniz çok şey dönüyordur. Bu kurumda çalışmak için ya yanar döner, iki yüzlü bir yalaka olacaksınız ya da sadece kendi işinize bakıp kimseyi görüp duymayacaksiniz. Sizi tekrar uyarayım aynı birimde başka birinin ne kadar çalıştığı sizlik bir durum değil orta yerde kimse için yorum yapmayın içinizde tutun politik olun.

Tutanak tutmussunuz daha ne yapmanız gerekiyor ugrasmamak icin? Torpili yoksa yalakadir dokunmuyorlarsa vardır bir sebebi. Sizi sinir ettigini gördüğü için ugrasiyor aslında gamsız gibi davranmanız lazım gamsız olmasanız da hepimiz böyle çok olay yaşadık sizin kötülüğünüz için söylemiyorum. Adama yaptırım yapacak olsalar sizin tutanak tutmanizi beklemezler. Çirkef biriyle uğraşacak cirkefliginiz yoksa görmezden gelmek zorundasınız dua edin başka birimlerde de çalışma imkanınız var bu insanla uzun yıllar çalışmak zorunda değilsiniz.
Ama tutanak artık şurama kadar geldikten sonra yaptığım bir şey. Ve nedense daha da ileri gideceğini düşündüm. Üzerime yürümek gibi. Elimde yazılı bir şey kalsın da istemiş olabilirim bu yüzden. Yani ilk ayılığında bu işlere girişmedim ki. Bunun yanında bu kişi acilden çekilmişti bizim sorumlunun baktığı ikinci servise. O serviste daha kemikleşmiş bir kadro vardı. İstemediler yani bu hal ve hareketlerinden dolayı ve sonra bu servise verildi. Torpili olsa oradan oraya sürülebilir miydi bunu bilmiyorum. Sadece bu servis onu böyle koruyor kolluyor. Sorumlu şimdi beni bu elemanın kovulduğu o servise çekmiş kendi diğer servisine yani. Bunu gönderdikten sonra kavga eden birkaç kişi daha o servise verilmişti. Bunlar bir ara çok isyan etti neden her sorunu olan kavga eden bize veriliyor diye. Bana karşı da muhtemelen ön yargılı olacaklar ve istemeyecekler. Bilmiyorum çok üzülüyorum her şey için. Haklıyken bir anda servisin düzenini ve huzurunu bozan kişi olarak etiket yedim sırf artık bir kaba saba şahsın kaba sabalıklarını çekemediğim için.

Pardon hangi kelimelerimden terbiyesiz olduğum sonucunu çıkarttınız?
Sizin tarafınızı tutmayan herkese erkek hemşire meraklısı ve daha başka birçok ayıp laflar diyip durmuşsunuz. Eski konunuzda da öyleydi. Kimseyle sorun yaşamıyoken adam sadece sizinle sorun yaşamış. İki konunuzda da çok kibar biri olduğunuzu çokça vurgulayıp durmuşsunuz ama üslubunuz rahatsız ediciydi. Önceki konunuzda da adam zaten sizin gergin biri olduğunuzu söylemiş Belki de sorun çıkaran kişi hep sizdiniz ama millet sizi geçiştirmeye çalışıyor olamaz mı?

Sizin tarafınızı tutmayan herkese erkek hemşire meraklısı ve daha başka birçok ayıp laflar diyip durmuşsunuz. Eski konunuzda da öyleydi. Kimseyle sorun yaşamıyoken adam sadece sizinle sorun yaşamış. İki konunuzda da çok kibar biri olduğunuzu çokça vurgulayıp durmuşsunuz ama üslubunuz rahatsız ediciydi. Önceki konunuzda da adam zaten sizin gergin biri olduğunuzu söylemiş Belki de sorun çıkaran kişi hep sizdiniz ama millet sizi geçiştirmeye çalışıyor olamaz mı?
Sadece benimle değil. Önceki servisindeki kemikleşmiş kadronun onu bu kaba tavırları ve çalışmaması sebebiyle gönderdiklerini anlatmıştım. Bu servis içinde mesela hareketlerinden rahatsız oluyorum bana onunla nöbet yazmayın diyen bir genç hemşire var. Ya da o gün kavga esnasında yanındaki arkadaşı o şahıs için "X ile Y (Y de kadın.) de yükseldi birbirlerine. Ben araya girdim aralarını yaptım." falan diye boşluğuna geldi anlattı öyle. O da hemen "Ben ne zaman Y ile sorun yaşadım?" falan diye susturdu onu. "Ha tamam tamam yaşamamışlardı." diye kıvırdı o da. Ya da erkek arkadaşları bir kere aralarında konuşuyorlardı "Gideceksin X'e içireceksin. Sonra gelecek buraları bu servisleri hep ben kurdum falan diyecek. Urfa 'da da çalıştım diyor bir de. Yahu sen nerede çalışmışsın?" falan diye alaya alarak konuşuyorlardı onun o kendisini çok iyi pazarlamasını. Yani o sıkıntılı biri sadece birçok şeyi kankalığa vurulup ört bas ediliyor.

X