Hayatımda İlk Defa Sistematik Olarak Yapılan Bir Saygısızlığa Maruz Kalıyorum. Çok Üzgünüm. Yardımcı Olur Musunuz?

İnşallah dediğiniz gibi olur teşekkür ederim. Sadece bu servis onun gönderildiği servis. Daha önceden de kavga edip başka servislerden oraya gönderilen olmuştu. Niye bize sorun yaşayanlar gönderiliyor sürekli diye isyan etmişlerdi. Bana karşı da çok önyargılı olacaklar muhtemelen.
Olsun siz doğru durun,onlarda önyargılarını yıkacaklar sizi tanıdıkça.
Anlattığınız gibi işinizde özenli,dakik,dikkatli ve hevesliyseniz zaten sizinle çalısmaktan memnun olacaklardır. Herkes sorumluluk sahibi,saygılı,uslup nedir bilen insanlarla çalısmak ister. Kimse kabalığı,nobranlığı sevmez. Öyleleri amann ne hali varsa görsün bana bulaşmasın yeter ki diyerek idare edilir.
Kendinizi şartlandırmayın,ön yargılı olacaklar diye, temiz bir baslangıç yapın. Belki iyi karşılanacaksınız,güzel bir ortamınız olacak,bunu şimdiden bilemezsiniz,yaşayıp göreceksiniz.
Kolaylıklar dilerim.

İnşallah dediğiniz gibi olur teşekkür ederim. Sadece bu servis onun gönderildiği servis. Daha önceden de kavga edip başka servislerden oraya gönderilen olmuştu. Niye bize sorun yaşayanlar gönderiliyor sürekli diye isyan etmişlerdi. Bana karşı da çok önyargılı olacaklar muhtemelen.
Niye seni göndermelerini kabul ettin ki?

Arkadaşlar merhaba. Daha önce buraya İş Yerinde Birlikte Çalıştığım Terbiye Yoksununu Nereye Kime Şikayet Edebilirim? böyle bir konu açmıştım. Haklı görenler oldu haksız görenler oldu. Ben yeniden konu açıyorum çünkü yine tavsiyelerinize ihtiyacım var. Çok üzgünüm şu an.

Ben bu kişiyi sorumluma şikayet ettim. Hatta yanına gittiğimde direkt "Mümkünse bana onunla nöbet yazmasanız olur mu?" dedim. Bana hemen "Yine mi o? Sana ne yaptı?" diye sordu. Hatta olayı anlatırken "Ben harıl harıl çalışıyordum o esnada." diye bir cümle kurdum. Kadın da "O da o öğrencilerin içinde bacaklarını ayırmış yatıyordu." diye tamamladı. Yani aslında tembelliğinin, saygısızlığının, kabalığının dışarıdan bakan bir göz olarak o da farkındaymış. Zaten bu kişi aynı sorumlunun baktığı yan servisin elemanıydı. Orada ki kemikleşmiş kadro onun bu hal ve tavırlarından kaynaklı onu istemedi. Bu servise alınmış sonra. O ara ben yoktum. Serviste kendine kankalar buldu. Zaten yaşı büyük birkaç kadın hemşire var. Onların da bir erkek hemşire sempatisi var. Böyle böyle kaynadı. Kendini iyi pazarlamak deriz ya onu da yapmayı başarınca kaldı öyle.

Sorumluma "Süregelen bir kaba tavrı zaten vardı. Bu en son olayla pik yaptı. Artarak devam edeceğini de düşünüyorum. Bir tutanakla yazıya dökmek istiyorum." dedim. O da bana "Sen yaz ben de imzamı atarım ve evrak kayıttan geçiririm. Sonra da kendim başhemşireye çıkarım." dedi. Yani bana hak verdi. Zaten tutanağı başhemşirenin yanına götürünce kadın direkt "Biz bunu düzeldi zannediyorduk. Bu hâla düzelmemiş mi?" diye bir tepki vermiş.

Neyse aradan zaman geçti yani bayram tatili falan araya girince zaman geçmek zorunda kaldı. İki gün önce başhemşire konuşmak için yanına çağırmış. Bu tutanak ve şikayet olayı da bu şekilde patladı. Sanırım çalışmadığını da ima etmiş. Şöyle ki ben sorumlum ile konuşurken "İş yükü olarak da kendisinden memnun değilim. Ama bu konuda çok tepki görürüm. Bu yüzden sadece şikayetimi saygısızlığı üzerinden yapmak istiyorum." demiştim. Bildiğim kadarıyla o da o şekilde iletti. Çalışmasından memnun olmadığı noktasında kendi yorumunu katmış mıdır bilmiyorum. Ama zaten üç beş ay önce yan servis bu anlamda şikayet ettiği için bunun konusu da olmuş yani.

Neyse, o gün baya gürültü olmuş. Tabi ki bana cephe alınmış. O şahıs baya övülmüş servis içinde bu olay öğrenilince. Hatta beni sorumlunun önüne atmak için erkek meraklısı emekli olmasına ramak kalmış bir aptal hemşire teyzemiz "Tutanak tutarak seni ezdi geçti, seni yok saydı. Görüyor musun X Hanım?" falan demiş sorumluya. O da "Benim tabi ki haberim vardı en başından beri süreç benimle ilerledi." falan demiş. Hatta "Ben onu diğer servisime çekeceğim burada bırakmayacağım." demiş. Diğerleri de "Bu bir çözüm mü?" demişler. "Çözüm değil ben ona öyle söz vermiştim sözümü tutacağım." demiş. Yani bana biraz daha dayan seni çekeceğim demişti daha önceden. Hatta sormuş kızın çalışmasında bir aksaklık gördünüz mü şimdiye kadar diye. O şahıs bile çok iyi çok fazla çalışıyor demiş. Ki gerçekten o servise çok emek verdim çok çalıştım çok uğraştım kendimi çok hırpaladım. Sonuç olarak ben eşek gibi çalışırken kendini ayırıp yatan Kro Can daha kıymetli oldu. Neyse bunu bana sorumlu arayıp söyledi. Öğrenildi ve bunlar oldu diye. "Onlar kendi aralarında hep birlik olmak için anlaşmışlar. Özelikle A hemşirenin bu tavrına çok şaşırdım. Sen genç bir kadınsın. Hemcinsine bu tavrı nasıl hoş bulabiliyorsun? Aslında herkes birçok şeyin farkında. Sadece sen çekinmeden böyle bir tavır alabildiğin için günah keçisi ilan etmeye çalışıyorlar. Canını sıkma lütfen. " falan dedi. Yani olay baya büyümüş. Bana tavır alınmasını evet bekliyordum ama bu kadar vatanı savunur gibi o beş para etmezi savunmalarını evet beklemiyordum.

Neyse dün nöbete gittim. Herkes tabi ki tavırlı. Akşam o şahıs da benimle konuşmak için geldi hastaneye. "Konuşabilir miyiz?" falan yok. "Gel buraya beş dakika konuşacağız." falan diyor. "Sen beni nasıl hangi akla hizmet şikeyet edersin? Sen bana zarar verebileceğini mi düşündün? Bana hiçbir şey olmaz." diye direkt bir giriş yaptı. Neyse karşılıklı tartıştık. O ara iki erkek arkadaşı da serviste vardı. Yok böyle bir tutanak kişiye zarar vermezmiş de servisin adını karalarmış da servisin içinde olan serviste kalmalıymış da şöyle de böyle de." Ben bayanlara nasıl davranacağımı biliyorum karşımdakine göre tavrım şekilleniyor. Sen öyle hak ediyorsun." diye terbiyesiz terbiyesiz konuştu. Bana arkadaşı bir de diyor ki "Biz seni mesela böyle kabul ettik." Dedim "Neyimi böyle kabul ettiniz? Herkese karşı fazlasıyla kibar ve nazik olmadım mı? Saygılı davranmadım mı? Haddinden fazla çalışmadım mı? On saat kayboluyordunuz idare etmedim mi? Eksikliklerin üzerini kapatmadım mı? Söyle hangi kötü özelliğim varmış da siz tolere etmişsiniz? " falan diye sordum." Yok tamam kötü özelliğin de yok. Biz seni tüm bu iyi özelliklerin ile kabul ettik. Ama onun da sesi yüksek çıkıyor sen de onu böyle kabul etmek zorundasın. " falan diye saçma sapan bir sürü diyalog oldu. Hatta bana o şahıs diyor ki" Seni şimdiye kadar dışlamamıştım bundan sonra dışlayacağım. " Yani aslında dışlatacağım demek istiyor. Böyle ergen ergen seviyesiz seviyesiz konuşmalar yani. Her neyse asıl üzüldüğüm nokta o şahsiyetsiz bana "Sen kaba tavırlarımı çekemiyorsan git o zaman. Sen servisin düzenini birliğini bozuyorsun. Dün herkes burada toplanıp beni savunmak idareye gidecekti sorumlu izin vermedi. Ben zaten başhemşireye de söyledim alın o kızı oradan diye." dedi. Yani böylesine karaktersiz birine, kaba saba seviyesiz terbiyesiz bir hanzoya bunları söyleyebilecek özgüvenin tanınması, bu desteğin verilmesi, bu zeminin hazırlanması üstelik" Alın o kızı oradan. " dediğinde " Kes sesini sen kimsin be terbiyesiz! " diye başhemşirenin bir karşılık verememesi beni üzen en büyük şey oldu. Velhasıl dünden beri çok üzgünüm. Bu adaletsizliği ve terbiyesizliği gerçekten sindiremiyorum.
Şaştım kaldım ! Ben olsam ayrılırdım böyle bir yerden. En nefret ettiğim şey zaten yaşını almış kadınların böylesi heriflere müsamaha göstermesi. O kadar çoklar ki! Bu sempatinin nedenini ben de anlamış değilim doğrusu, çok kızgınım 😡

Şaştım kaldım ! Ben olsam ayrılırdım böyle bir yerden. En nefret ettiğim şey zaten yaşını almış kadınların böylesi heriflere müsamaha göstermesi. O kadar çoklar ki! Bu sempatinin nedenini ben de anlamış değilim doğrusu, çok kızgınım 😡
İnanın bilmiyorum. Aklım mantığım almıyor bu durumu. Sorumlu beni diğer servisine çekmiş. Ama kimseye hakkımı helal etmiyorum.

Niye seni göndermelerini kabul ettin ki?
Ben o servisi sevmiyordum zaten. Ve aynı sorumlunun baktığı üçüncü bir servis var oradan beni geçirdi hemşire sayısı eksik diye. Aslında geldiğim servise geçmek istiyordum ama hemşire sayısı fazla diye oraya almadı. Daha önceden söz vermişti tamam biraz çalış diğer iki servisten birini ayarlayacağım diye. Yani tüm süreç boyunca burada kalmak istemiyorum deyip şimdi kalacağım demek mantıksız olurdu gibime geliyor.

İnanın bilmiyorum. Aklım mantığım almıyor bu durumu. Sorumlu beni diğer servisine çekmiş. Ama kimseye hakkımı helal etmiyorum.

Sakin olmalisin
Is hayatinda boyle seyler olur, hakkini helal etme Modena girme. Kendini doldurma
Bu yasadigin ne tek olacak ne son
Yok saymayi, deli olmayi ogrenmek zorundasin kamuda her alanda bu var.

Sakin olmalisin
Is hayatinda boyle seyler olur, hakkini helal etme Modena girme. Kendini doldurma
Bu yasadigin ne tek olacak ne son
Yok saymayi, deli olmayi ogrenmek zorundasin kamuda her alanda bu var.
Öyle tabi ki. Ama o kendini ayırıp yatarken ben eşek gibi çalıştım. Servisi toparlamak için çok uğraştım. Emek verdim. Koşturmaktan öldüm. İnşallah kendi içlerinde birbirlerini yerler.

Öyle tabi ki. Ama o kendini ayırıp yatarken ben eşek gibi çalıştım. Servisi toparlamak için çok uğraştım. Emek verdim. Koşturmaktan öldüm. İnşallah kendi içlerinde birbirlerini yerler.
Sadece siz değil başkaları da çalıştı. Sizin sorununuz kişisel saygısızlık mı yoksa o kişinin çalışmaması mı? O öyle söylemiş bu böyle söylemiş şöyle davranmış böyle yapmış... Kime niye güvendiniz bu kadar, atmışlar sizi ortaya işte. Şikayet etmeye hakkınız var kimse niye yaptınız demiyor ama bence yanlış hamleler yaptınız. Siz kayboldunuz 10 saat arkanızı topladım demişsiniz, niye? Ne mecburiyetiniz vardı onların işini yapmaya? Aşırı işyerini sahiplenme oluşmuş sizde. İnsan işini severek yapmalı sorumluluğunu yerine getirmeli ama o servisi toparlamak sizin işiniz değil, kaç tane sorumlu kişi varmış bırakın da onlar kontrol etsin kim mesaiden kaçıyor kim çalışıyor. Siz onların arkasını toplamayıp mesainiz bitince çıkıp gidin, iş aksıyorsa aksatan düşünsün.

Madem işi yazıya döktünüz dik durun kaçmayın. Niye ben giderim diyorsunuz, madem gidersiniz niye tutanak vs peşinde koşuyorsunuz? Terbiyesiz kro konuşmayı bilmiyor saygısız... evet kimse istemez böyle bir barzoyla aynı yerde çalışmayı ama terbiye edecek kişi de siz değilsiniz. İş en son noktaya gelirse o kişiyi de satarlar merak etmeyin ama o noktaya gelene kadar da gizli kapaklı savunurlar. Ben karşı taraftan da hamle geleceğini düşünüyorum. Buradaki bazı üyeler işleyişi biliyor. Bence en azından bundan sonrası için onları dinleyin.

Sadece siz değil başkaları da çalıştı. Sizin sorununuz kişisel saygısızlık mı yoksa o kişinin çalışmaması mı? O öyle söylemiş bu böyle söylemiş şöyle davranmış böyle yapmış... Kime niye güvendiniz bu kadar, atmışlar sizi ortaya işte. Şikayet etmeye hakkınız var kimse niye yaptınız demiyor ama bence yanlış hamleler yaptınız. Siz kayboldunuz 10 saat arkanızı topladım demişsiniz, niye? Ne mecburiyetiniz vardı onların işini yapmaya? Aşırı işyerini sahiplenme oluşmuş sizde. İnsan işini severek yapmalı sorumluluğunu yerine getirmeli ama o servisi toparlamak sizin işiniz değil, kaç tane sorumlu kişi varmış bırakın da onlar kontrol etsin kim mesaiden kaçıyor kim çalışıyor. Siz onların arkasını toplamayıp mesainiz bitince çıkıp gidin, iş aksıyorsa aksatan düşünsün.

Madem işi yazıya döktünüz dik durun kaçmayın. Niye ben giderim diyorsunuz, madem gidersiniz niye tutanak vs peşinde koşuyorsunuz? Terbiyesiz kro konuşmayı bilmiyor saygısız... evet kimse istemez böyle bir barzoyla aynı yerde çalışmayı ama terbiye edecek kişi de siz değilsiniz. İş en son noktaya gelirse o kişiyi de satarlar merak etmeyin ama o noktaya gelene kadar da gizli kapaklı savunurlar. Ben karşı taraftan da hamle geleceğini düşünüyorum. Buradaki bazı üyeler işleyişi biliyor. Bence en azından bundan sonrası için onları dinleyin.
İkisi de benim için sorun. Kaba tavırları da sorun. Çalışmaması da sorun. Ya ben arkadaşı değilim bu yüzden tahammül etmek istemiyorum onlar arkadaşlar ört pas ediyorlar. Kimseye güvenmedim. Çok sinirliydim ve sorumluya da söylemeden idareye, başhekimliğe gitmeyi falan düşünüyordum. Burada hiyerarşi bozulur daha çok tepki alırsın dendi bu yüzden önce bir üstüme sorumluya gittim. Ha evet o da tutanak tutma ben halledicem diyebilirdi. Bilmiyorum böyle şiddete de eğilimli biri gibi. İleride başıma daha büyük bela açar yazılı bir şeyler de bu olaylarına dair kalmış olsun istemiş de olabilirim.

Çalışma konusunda da kendimi çok hırpaladım o konuda söylediklerinizde çok haklısınız. Ben aynı sorumlunun baktığı üçüncü servisin personeliydim. Bu servisin sorumsuzluk konusunda adı çıkmıştı. Personel sayısı yetersizdi. Beni çekti o yüzden. Ben de sanırım az da olsa düzeltmek istedim. Suçlu oldum. Aslında suçluyum da gerçekten galiba.

Gitmeye gelince zaten o servisi değil eski servisimi istiyordum. Öncesinde söz vermişti biraz dayan diğer iki servisten birine seni çekeceğim diye. Eski servisimde eleman fazla olduğu için orası olmadı. Diğerine çekmiş. Yani olaylardan önce geçmek istiyordum. Bu kaçmak oluyor mu bilmiyorum.

demek bu asıl yöneticinin altındaki salak yöneticiler kamudada var özel de şef diye geçer geneli salaktır bunların hiç bir işe de yaramazlar

Çalışmadığı halde herkesten destek görüyorsa torpilli biridir bunu bilenler sesini çıkaramıyordur. Birde genelde sizin gibi birseyden rahatsızlığıyla sivrilen insanlar sevilmez. Malesef kamu da özelde de bu iş böyle.
Çalışmayan insanların böyle adaletsiz bir şekilde maaş almasını hazmedemiyorum gerçekten. O kadar çalışmak oralara girmek için çabalayan insan var ki. Bir yerde patlar umarım.

Çalışmadığı halde herkesten destek görüyorsa torpilli biridir bunu bilenler sesini çıkaramıyordur. Birde genelde sizin gibi birseyden rahatsızlığıyla sivrilen insanlar sevilmez. Malesef kamu da özelde de bu iş böyle.
Çalışmayan insanların böyle adaletsiz bir şekilde maaş almasını hazmedemiyorum gerçekten. O kadar çalışmak oralara girmek için çabalayan insan var ki. Bir yerde patlar umarım.
Evet sevilmiyorum haklısınız. Bilmiyorum hayatımda duymadığım aşiret, tarikat gibi şeylerden bahsediyor. Muğlalıyım ben ve böyle şeyler hiç duymamıştım. Herhalde ağam falan diye çağırmamı bekliyor gerizekalı. Alıp zıkkımlandığı para için ben de çok üzgünüm.

Ben o servisi sevmiyordum zaten. Ve aynı sorumlunun baktığı üçüncü bir servis var oradan beni geçirdi hemşire sayısı eksik diye. Aslında geldiğim servise geçmek istiyordum ama hemşire sayısı fazla diye oraya almadı. Daha önceden söz vermişti tamam biraz çalış diğer iki servisten birini ayarlayacağım diye. Yani tüm süreç boyunca burada kalmak istemiyorum deyip şimdi kalacağım demek mantıksız olurdu gibime geliyor.
Memnunsan baska tabi iyi denk gelmiş o zaman. Ben sonuctan mutlu degilsin sandim. Simdi muhatap olmana gerek kalmadi dimi bu lavukla artik?

Evet sevilmiyorum haklısınız. Bilmiyorum hayatımda duymadığım aşiret, tarikat gibi şeylerden bahsediyor. Muğlalıyım ben ve böyle şeyler hiç duymamıştım. Herhalde ağam falan diye çağırmamı bekliyor gerizekalı. Alıp zıkkımlandığı para için ben de çok üzgünüm.
Gerizekali ya tam. Niye hemşirelik yapıyor o zaman sagi solu haraca baglasin otursun :) ezik resmen. Etik anlayışı da yok böylelerini hastayla temas bile ettirmemeleri lazim. Böyle mallar ve bunlara çanak tutanlar her yerde. Birak uzak dur takma kafana. Bunlar sevse nolur zaten, sevmemeleri daha evla.

Memnunsan baska tabi iyi denk gelmiş o zaman. Ben sonuctan mutlu degilsin sandim. Simdi muhatap olmana gerek kalmadi dimi bu lavukla artik?
Şöyle sorumlu beni eleman sayısı fazla diye eski sevdiğim servisime çekmedi. Onun daha önceden postalandığı servise çekmiş. Postalandıktan sonra sanırım onlar da bir kurtulduk daha gelmez diye rahatladılar ve ona karşı da arkadaşça yaklaştılar. O günde onların servisinden baya gülerek çıktı. Seni dışlayacağım falan demişti ya onları doldurmaya gazlamaya gitmiş de olabilir. Bir de daha önceden de başka servislerden kavga edenler olmuştu oraya geçirilen. Niye problem yaşayanlar bizim servise gönderiliyor diye isyan etmişlerdi. Şimdi herkes birlik olmuş ben sorunlu ilan edilmişken bana karşı da önyargılı olup istemeyebilirler. Bu anlamda biraz endişeliyim. Ama zaten ben değil o gönderilseydi hani bana demişti ya toplanıp beni savunmaya gideceklerdi diye muhtemelen gitmesin diye hep birlikte idareye giderlerdi yine.

Gerizekali ya tam. Niye hemşirelik yapıyor o zaman sagi solu haraca baglasin otursun :) ezik resmen. Etik anlayışı da yok böylelerini hastayla temas bile ettirmemeleri lazim. Böyle mallar ve bunlara çanak tutanlar her yerde. Birak uzak dur takma kafana. Bunlar sevse nolur zaten, sevmemeleri daha evla.
Kafaya takılmayacak gibi değil ki. Kasıtlı olarak mobing görüyorum hiç hak etmediğim halde.

Kimmiş de bu kadar tolerans gösteriyorlar bu işlevsiz i.e onu tutanlar da müritleri olmuş. Neyine güveniyorsa elinde kalır umarım.
Şunu anladım ki bazen bazı insanların hakkı gerçekten kötek, başka yolu yok. Konuşmalara baksana hırslı hırslı babasının ahırı sanki.

Bu ne biçim sağlık sektörü. Hastaneyi söyleyin de yanlışlıkla gitmeyelim böylelerinin vereceği hizmete güven olmaz.

Siz de çok çalışıp, hırpalamayın kendinizi ne gerek var belli ki bunlar kervana takmışlar olayı. Kurban rolüne girmeyin varsa da dışarda bir yerde ailenizden biri görüşsün bu pislikle. Bu olay kişisel sınırları geçmeye başlamış.

Kimmiş de bu kadar tolerans gösteriyorlar bu işlevsiz i.e onu tutanlar da müritleri olmuş. Neyine güveniyorsa elinde kalır umarım.
Şunu anladım ki bazen bazı insanların hakkı gerçekten kötek, başka yolu yok. Konuşmalara baksana hırslı hırslı babasının ahırı sanki.

Bu ne biçim sağlık sektörü. Hastaneyi söyleyin de yanlışlıkla gitmeyelim böylelerinin vereceği hizmete güven olmaz.

Siz de çok çalışıp, hırpalamayın kendinizi ne gerek var belli ki bunlar kervana takmışlar olayı. Kurban rolüne girmeyin varsa da dışarda bir yerde ailenizden biri görüşsün bu pislikle. Bu olay kişisel sınırları geçmeye başlamış.
İnşallah elinde kaldığı günleri görebilirim. Benn de anlamıyorum yani ne özelliği var nasıl destek görüyor nasıl bu kadar kendinden emin konuşabiliyor nasıl nasıl nasıl...

X