Oftalmoloji - Göz Hastalıkları gözümle başım dertte...

herkese iyi geceler. bende bir tık garip bir dert var.
bundan 2 sene önce falan göz doktoruna gittim, doktor gözlük verdi. o zamanlar ben tamamen dış görünüşümü düşünerek böyle ince ve küçük çerçeveli bir gözlük yaptırdım. işim sürekli bilgisayardan olduğu için camları vs ona uygun yapıldı. ve doktor bana bu gözlüğü hep tak, sadece yatarken çıkar dedi.

ben tabii ki doktor sözü dinlemedim ve bu gözlüğü hep çantamda taşımama rağmen çıkarıp doğru düzgün takmadım. özellikle ofiste milletin içinde falan takmak istemedim. velhasıl bu gözlük takılmadı, muhtemelen benim göz sorunum ilerledi. özellikle birkaç aydır zaman zaman gözlerimin gerçekten rahatsızlandığını hissediyorum. bu sebeple artık gözlüğü takmaya başladım. fakat sorun şu ki alışamıyorum hanımlar ben bu merete. yani tutamıyorum gözümde. rahat edemiyorum. çerçeveyi de zamanında ince yaptırdığım için görüş alanım da kısıtlı olmuş oluyor. o zamanlar bana bir arkadaşım büyük çerçeveli yaptır daha rahat görüyorsun demişti sallamamıştım sevmediğim için o tip gözlükleri.

benim günümün 12-13 saati pc başında geçmekte. hem iş için hem de iş dışında grafik tasarım gibi şeylerle de uğraşıyorum hobi olarak, o sebeple. e bişeyler izliyorum ya pc ya telefon ya tv ekranına bakıyorum. kitap okumayı da severim mutlaka kitap da okurum her gün. ama gözler gerçekten beni sıkıntıya sokuyor. görüşümde sorun yok net görüyorum ama gözlerim çok yoruluyor gibi hissediyorum.

pandemi sebebiyle doktora da gitmiyorum hep erteliyorum falan. ama sırf bu şikayetten gitmem gerekir mi acaba? gözlüğü düzenli taksam düzelir mi?

ve en önemlisi ben bu gözlük olayına nasıl alışırım? sevmiyorum arkadaş. yani dışarıda güneş gözlüğü falan takarım ama normal gözlük sevmiyorum. zaten ciddi bir ifadem var gözlüğü takınca daha da ciddi bir tip gibi gözüküyorum :KK70: ben mi abartıyorum anlamadım. işi ve pc'ye olan ihtiyacı hayatımdan çıkaramayacağıma göre gözlük takmaya alışmam lazım sanırım :KK43: napıcam ya of. var mı benim gibi olan?

8 yaşımdan beri gözlüklü bir insan olarak çok garibime gidiyor bu gözlük takamama. Alışmışım sanırım ne lens ne ameliyat ihtiyacı duyuyorum 🤣

Gözlerdeki sorun neydi tam olarak kaç numara ne var?

Bende göz kurulugu var ve ayni tarif ettiginiz gibi hissediyordum. Ayni zamanda miyopum da. Göz doktorum yillarca damla yazdi, gözlerinde yas kalmamis dedi, he he diyip gecistirdim ta ki göz yasim artip dunya daha net gorunmeye baslayana kadar. Neredeyse bir numara farketti.

Hatta abartip diyorum ki; bence ben de miyop yoktu gözlerim kuru oldugu icin net göremiyordum, gözlük kullandim ve gercekten miyop oldum.
Yaaa gerçekten mii inşallah benim de öyledir. Çünkü mesela okuyamadıgim uzak bir yazıyı gözlerimi kısınca okuyabiliyorum. Direkt numarayla alakalı olsa o şekilde de görmemem lazım. Damla ile mi geçti sizin? Bana systane verdi doktorum. Bundan önce patanol ve su an ismini hatırlayamadığım tek kullanimlik damlalar vermisti baska bir doktor. O zamanlar yanma vardi daha cok. Görmeyle alakalı olduğunu hiç düşünmediğim için yanma geçince bırakıyordum damlayı ama şimdi görüşüm iyice bozulup numara atmadığını görünce direkt buna bağladım

Aynı doktora mı denk geldik, tarzı mı bu acaba😂
Ben direkt doktor teşhisini yanlış buldum, başka bir doktora daha gideceğim😂
Yani evet bilgisayarla bakılıyor birkaç yöntemle ama sizin gibi göremediğime o kadar eminim ki yanıldıklarını düşünüyorum.
Aynı şekilde işte alşam trafik ışıkları, sokak lambaları Allahım gözlerimi kısmaktan kirpik görüşü yapıyorum.
Plaka deseniz 5 metre önümdeyse anca, tabela keza ezbere bilmiyorsam asla okuyamam, okuduğumda ise zaten iş işten geçmiş olur.
Tv deki yazılar büyük punto değil ise imkansız, çoğu şeyi çıkarımdan tamamlıyorum gördüğümden değil.
Hele yuvarlak şekilli harfler sayılar Allaha emanet.
Kocamla birbirimizi kıyaslıyoruz, ben görüyorsam adam x ışını ile delip geçiyor, onun görebildiği çoğu şey bende yok😂
Nasıl gitmeyeyim ki başka doktora?
Ay evet resmen beni tarif ettiniz biz de bugün sevgilimle plakalardan ve tabelalardan birbirimizi kıyasladık. Bazi yazıları okudugunda hadi be sallıyosun o kadarını da göremezsin dedim. Çünkü benim için dağ manzarasındaki ağacın dalındaki kuşu görmek kadar imkansız bir mesafeydi 😂gözlüğü takıp baktım bildiğin görünüyormus ben körmüşüm🥲

Gözlüğü yeni aldım 2 gündür ara ara takıyorum aşırı netlikten bi hoş oldum, netlik gözümü aldi. Yalnız ben de eminim numaramın arttığına. Çünkü 1.5 -2 sene önce 1.25 çıktığında asla böyle gece bu kadar zor görme durumum yoktu, plakalari görmek bu kadar imkansiz değildi, keza ben 1 numara çıktığı dönem ehliyet sınavına gözlüksüz girmiştim. Bugün araba kullandım biraz -tabi gözlükle- sonra gözlüksüz denedim ki imkani yok ya. Şimdi nasıl benim numaram değişmemiş oluyor ki?

Bundan önce devlet hastanesine gidiyordum bu kez özele gittim bir de ama devlet hastanesi doktorumdan daha memnundum. Bu dr gözümdeki kuruluğu ben soyledikten sonra muayene edip, aa evet baya kuruluk var pc başında mi çalışıyorsunuz falan diyerek zahmet edip damla yazdı.

Üstte bir uye daha kuruluk yüzünden aynı şikayetleri yaşadığını, gözyaşı artışı sonrasi şikayetlerinin bittiğini ve neredeyse 1 numara fark ettiğini söylemiş. Bakalım bu kez düzenli kullanıyorum damlayı inşallah öyledir de sürekli gözlük takmak zorunda kalmayiz😑

güncelleme:
dün randevum vardı gittim doktora. gözlük ve damla verdi. gözlük birkaç güne hazır olacak. damla da göz kuruluğu için işte.
sol gözüm %45 falan görüyormuş, doğuştan sorunluymuş ve çocukken farkedilmediği için ilerlemiş. sağ göz çok iyi, bugüne kadar hep sol gözün açığını kapamış. çok yorulmasının sebebi de buymuş işte. bi de şey dedi ekran başında gözleri kırpmayı unutuyoruz bol bol kırpmak lazım dedi. gözlüğü de ekran başında, kitap okurken, telefona bakarken vs kullanıcam sokakta takmaya gerek yokmuş. bir önceki doktorum bana gözlüğü hiç çıkarmadan takman lazım dediği için muhtemelen ben takmadım :KK70: psikolojik olarak ters tepmiş olabilir. ekranla arana 50 cm mesafe koy dedi. 15 dk'da bir bi 5 dk kadar gözleri dinlendir, başka yere bak falan dedi.

X